ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2010
ÎNSCRIS: 10.05.10
APR-2009

Toledo - o mica bijuterie!

Am vizitat acest oras avandu-l alaturi ca ghid, pe unul din locuitorii sai, care a putut sa ne povesteasca din istoria veche a acestui oras.

Un oras deloc mare, insa aglomerat cu tot felul de obiective turistice, incarcate de istorie. Un oras frumos, foarte curat, ingrijit, unde turistii se inghesuie sa viziteze atat castelul de San Servando cat si muzeul Santa Cruz, dar si alte obiective, la fel de frumoase - Poarta Soarelui, Cristul Luminii. Castelul ofera o priveliste care te lasa fara grai, absolut minunata, aflandu-se pe coline inalte, ca o cetate de aparare.

Recomand celor care ajung pe acele meleaguri sa poposeasca pe zidurile care stau la baza castelului si sa admire privelistea!

Trimis de spezam in 11.05.10 11:52:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Madrid, Alcala de Henares, Jaen

VIZUALIZĂRI: 3449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spezam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ancamariagadea*
[11.05.10 12:22:16]

@spezam:

Daca te lasa inima spune-ne cate ceva despre castelul de San Servando si despre muzeul Santa Cruz. Chiar nu am vizitat Spania si sunt curioasa. Cred ca ar citi si altii cu interes daca ai scrie.

Si...ce sunt Cristul Luminii si Poarta Soarelui?

spezamAUTOR REVIEW
[11.05.10 16:06:33]

Sigur, ai dreptate!

Deci, Cristul Luminii este o moschee foarte veche, de la inceputului mileniului al doilea (undeva prin anul 1000, din cate imi aduc aminte) cu niste sculpturi absolut superbe, care a fost restaurata cu putin timp in urma (adica aucm vreo doi ani).

Poarta Soarelui este una din vechile porti ce strajuiau intrarea in Toledo, construita in urma cu vreo 6 secole, in stilul arhitectonic maur, cu influente arabe.

Am uitat sa precizez de Catedrala din Toledo, imensa, extrem de frumoasa, care mi-a amintit pe undeva de Sacre Coeur din Paris.

Despre Castelul de San Servando nu va pot spune prea multe fiindca nu l-am vizitat in interior. Am inteles insa ca astazi adaposteste un hotel (pacat, din punctul meu de vedere).

Despre Muzeul Santa Cruz va pot spune ca am vazut o expozitie de unelte de tortura, ceva cumplit, dupa parerea mea, cand ma gandesc ca au fost utilizate si ca au murit oameni, in chinuri cumplite, din cauza lor... De asemenea, sunt expuse si arme si anumite tesaturi vechi.

Pot spune ca in Toledo, la fiecare pas ai avea ceva de vizitat, fiecare straduta (pe unele nu incap doi oameni unul langa altul) ascunde o istorie, oriunde intorci capul ai ceva frumos de vazut!

Daca ajungeti in madrid, este pacat sa nu faceti un efort si sa vizitati Toledo, mai mult de doua ore nu faceti. Si merita!!

Cristian_h*
[11.05.10 23:26:49]

Am fost cazat la San Servando in 1988 prima data cand am vizitat Toledo, pe atunci excursiile se organizau prin BTT (birou de turism pentru tineret) si se faceau pe baza de reciprocitate, pretul excursiei in lei acoperea un sejur al unui tanar spaniol in Romania, si invers, acest castel functiona atunci in regim de " Camin Studentesc", pe langa structura de baza a complexului au fost adaugate cladiri noi, erau camere cu 4 paturi cu grup sanitar propiu, si sala de mese comuna gen cantina cu "impinge tava" cu meniu fix, fiecare primea aceeasi portie de mancare, cei cazati aici erau in exclusivitate tineri.

Singurul lucru care mai amintea de faptul ca te afli intr-un castel erau coridoarele decorate cu armuri, tapiserii si din loc in loc scaune si masute de mobilier vechi!

spezamAUTOR REVIEW
[12.05.10 15:56:29]

Cred ca a fost insa o experienta interesanta Cristian_h, nu? Cum era Toledo acum 22 ani?? Ne poti povesti cate ceva?

Dana_
[16.09.11 10:02:26]

Un oras foarte frumos, merita vazut. Am fost in urma cu 5 ani intr-o scurta excursie si am ramas placut impresionati de cladiri si peisaj.

- -

Nota WM: Aceste randuri au fost mutate aici ca ecou dupa ce au fost publicate initial ca review de sine-statator.

spezam
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Toledo: