ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2018
ÎNSCRIS: 12.11.15
JUL-2018

Am mai descoperit o cârciumioară – Trattoria di Viale

Am mai descoperit o cârciumioară și dacă nu scriu acum, „la cald” despre ea, am să amân sau poate că n-am să mai apuc să scriu prea curând, și-ar fi păcat, (!) pentru că nouă ne-a plăcut tare mult acolo, chiar dacă este o „cârciumioară la stradă”, după cum îi și spune numele italienesc.

Ea se află pe str. Drumul Timonierului, nr. 3 – 5, sector 6, cartier Militari, vis-á-vis de „Piața Veteranilor”. Are o intrare micuță, încadrată între un mic „Fast Food” și un chioșc unde se vând produse alimentare de strictă necesitate. Loc de parcare este în fața „Trattoriei” și, dacă este totul ocupat, se mai poate parca și în apropiere, pe străduțele dintre blocuri.

Aveam de serbat un mic eveniment în familie și am fost, mai întâi, într-un loc în cartier pe care-l știam deja, însă, când am ajuns acolo n-am găsit nici o masă liberă la terasă, era „full”. Toată locația era ocupată și toată lumea privea ultimul meci al „Campionatului mondial de fotbal” – (Franța-Croația). „- Unde să mergem? ”. „-Hai în Drumul Taberei, acolo sunt mai multe restaurante! ”. „-Dar ce te faci, că e meciul și totul este „full” la terase?! ”. „- Hai să mergem și-om vedea, ce-o fi, o fi! ” Zis și…. …. pornit!

Și uite așa, mergând pe jos ajungem în capătul blocului nostru, unde este această mică Trattoria di Viale, pe lângă care am trecut de nenumărate ori. „- Hai și aici, să vedem dacă sunt locuri la terasă! ”, zic. „-Hai să vedem! ” și… … ați ghicit! Terasa micuță, cu vreo 48 de locuri, era, bineînțeles toată ocupată! „- Ce facem?! ” „-Hai să încercăm și înăuntru! ” Și-atunci intrăm, timid, pe ușa din față, să vedem cam ce aspect are sala din interiorul restaurantului. Întrebăm dacă au TV și înăuntru, ni se răspunde că „da, cum să nu?! ”și pășim deciși să rămânem aici.

Chiar dacă sala nu este prea mare – sunt 75 locuri pe scaune, ne spune patronul – interiorul este plăcut și frumos decorat! Mi-au atras atenția vreo trei tablouri mari, picturi pe pânză, diferite, cred că din Italia, cu imagini ale cârciumioarelor „Trattoria di Viale”. Le-am admirat pe tot parcursul șederii noastre aici.

Barul este chiar în mijlocul restaurantului, să poată servi și la terasă, dar și în interior! Este lângă perete și, ca orice bar care se respectă, este „mobilat” cum se cuvine!

Suntem imediat întâmpinați și poftiți să luăm loc la care masă dorim noi, cu scuzele de rigoare că nu au reușit să așeze mesele așa cum trebuie, după ce plecaseră invitații participanți la un eveniment privat. Sala era goală, „grosul” consumatorilor era pe terasă, privea la meci. Ni se aduce imediat meniul și ni se ia comanda de „întâmpinare”. Mihai cere un pahar de „Havana Club” cu două cuburi de gheață, eu, ca de obicei, bere cu lămâie. Patronul, Dl Radu, un om tânăr, drăguț și foarte amabil, ne roagă să ne grăbim cu comanda pentru mâncare, pentru că va dura cam 40 de minute prepararea ei. (Toți cei de la terasă comandaseră, și ei, de mâncare, nu numai băutură, cum se întâmplă de obicei la meciuri).

Ne decidem imediat și comandăm „Păstrăv la grătar, cu mujdei dublu, pentru mine și „Tigaie picantă” pentru Mihai. Nu puteam să nu iau și un mic desert, așa că am comandat ½ porție de „papanași” (adică 1 buc., cu smântână și dulceață de vișine. (La alte restaurante ești refuzat dacă vrei un singur papanaș, aici nici vorbă să fiu refuzată).

Comanda nu a durat nici 40 de minute, și am savurat amândoi, pe îndelete, ce am comandat. Mihai a mai luat, bineînțeles, și „berea cea de toate zilele”, care a avut un preț cât se poate de rezonabil, șase lei/sticlă.

Ce să vă mai spun? Am mâncat ca la mama acasă, bine și ieftin. Papanașul de la desert l-am savurat pe îndelete, pentru că mi-a plăcut tare mult și el.

Cât ne-am „regalat” noi cu preparatele gustoase, s-a terminat și meciul: 4 la 2, pentru Franța.

Am plătit nota care s-a ridicat la 79 lei. Bineînțeles că o sumă suplimentară a subliniat aprecierea noastră pentru serviciile primite. Am uitat să vă spun că i-am cerut permisiunea D-lui Radu să fac poze, spunându-i că vreau să scriu despre acest restaurant pe site-ul nostru. Poate că de aceea, la finalul mesei a venit și Doamna, soția lui, o fată tânără și frumușică, cea care a pregătit toate acele bunătăți.

Ne-a asigurat că produsele se prepară pe loc, aprovizionarea o face zilnic singură, de la piață, de aceea toate produsele sunt proaspete. Cumpără în cantități suficiente pentru o zi, atât cât estimează că îi trebuie zilnic. Cumpără, de exemplu, în mod normal, numai trei păstrăvi pe zi. Asta a învățat în ultimii trei ani, de când au cumpărat localul, așa cum se află azi. Doamna are studii de specialitate și poate prepara orice fel de meniu, din toate bucătăriile, inclusiv din cea libaneză. Poate de aceea mi-a arătat poze cu preparatele diferite pe care le știe găti, ea singură, pentru că, din păcate, nu are personal de ajutor la bucătărie. Nevoia a învățat-o să-și organizeze timpul și să-l facă eficient, pentru ca doritorii de un meniu foarte gustos și sănătos, să nu aștepte prea mult atunci când îi trec pragul, spre a-și potoli foamea și setea!

N-am verificat cum merge internetul, dar pentru cei interesați să știți că au pagină web, „trattoriadiviale.ro”, cu număr de telefon, meniu + poze, și cu toate informațiile pentru cei dornici să faceți rezervări, la evenimente private, pentru mai multe persoane, sau singuri!

Trimis de doinafil in 16.07.18 12:25:16
Validat / Publicat: 16.07.18 13:09:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 737 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 8. Pictură pe zid, foarte frumoasă.

mprofeanu [16.07.18 20:13:46] »

@doinafil: Frumos review, frumoase poze, aș fi atacat și eu papanașii cu mare plăcere, dar îi privesc și înghit în sec!...

krisstinna [16.07.18 20:19:34] »

@doinafil: Să vă fie de bine!

E seară și nu mai mănânc nimic, dar fac totuși o prăjitură răsturnată, pentru băieții mei

Zoazore [16.07.18 21:01:31] »

@doinafil: Ba cred că și eu am trecut pe-acolo de câteva ori! Mi se pare cunoscută zona

E foarte curat și foarte drăguț! Bravo celor doi care se străduiesc să-și țină afacerea pe linia de plutire!

După cum arată, trebuie c-au fost taaare gustoase bucatele!

Poate voi mai trece pe-acolo!

doinafil [16.07.18 21:44:30] »

@mprofeanu: Mulțumesc de vizită și vot!

Da, l-am „atacat” uitând, mai întâi, să să îi fac o poză. Noroc cu Mihai care mi-a amintit!

Este un loc fără fițe, dar cu mâncare foarte bună!

Să ai plimbări și vacanțe frumoase!

doinafil [16.07.18 21:52:30] »

@krisstinna: Să aibă poftă!

Tu ești un exemplu de abținere de la mâncare, pe care, din păcate, eu nu-l mai urmez de muuuult!

Nu știu dacă te gândești numai la siluetă sau (și) la sănătate!

Indiferent care ar fi motivul, te felicit, și-ți mulțumesc pentru vizită și vot!

doinafil [16.07.18 22:01:31] »

@Zoazore: Da, Zozo, este drăguț, fără fițe și, ce-i mai important este că se gătește foarte proaspăt și gustos!

, ,

Un alt „atu”, ar fi acela că prețurile sunt decente!

Când mai ești prin zonă, dă un „țâr, țâr” și la ușa noastră, suntem chiar în blocul de lângă „Trattoria”! Te așteptăm cu drag!

Mulțumesc pentru că m-ai citit și că ai votat!

elviramvio [16.07.18 23:36:58] »

@doinafil:

Ca doi porumbei, aţi serbat singurei ????!

E departe rău de mine dar transmit mai departe că are tigaie picantă! Pentru colegul meu de viaţă, tigaia picantă e pe locul întâi. Dacă e şi bună... ????

Vreme bună, soare şi distracţie zilele următoare!

doinafil [17.07.18 00:21:23] »

@elviramvio: Mulțumesc frumos, Elvira!

Da, ca doi porumbei, unul mai suplu și mai reținut la uguit

, altul mai rotofei și mai gureș! (ne completăm de minune!)

Tigaia picantă poate fi preparată după gustul clientului: normal picantă, mai mult și foarte picantă.

Lui Mihai i-a plăcut, a zis că a avut de toate, dar că i-ar fi plăcut puțin mai picantă. Când i-a spus D-lui Radu, acesta ne-a spus de cele trei trepte de picanterie, dar a uitat să ne spună că nu l-a întrebat de la început cum o vrea.

Mihai l-a înțeles și nu a fost „bai”, important este că a fost gustoasă!

Mulțumesc de urări, de vizită și de ecou!

mishu [17.07.18 21:35:35] »

@doinafil: Minunat, ma bucur pentru locul descoperit si mai ales pentru gazdele voatre care incearca sa faca lucrurile asa cum trebuie.

Felicitari, votat cu mare drag.

msnd [18.07.18 16:06:44] »

@mishu: Mulțumesc frumos, Mihaela, pentru vizită și vot!

Da sunt chiar „sub nasul” nostru! Sunt oameni drăguți și își respectă clienții!

Să fii sănătoasă și să-ți meargă bine pe unde te poartă pașii!

doinafil [19.07.18 13:26:58] »

@mishu: Cred că te-ai prins, Mihaela! Eram pe logarea la AFA a lui Mihai și și-am mulțumit ecoului tău în numele lui. O fac acum, încă odată, în numele meu!

mishu [19.07.18 20:52:19] »

@doinafil: Multumesc frumos! am primit doua ecouri. Eu am facut altfel am crezut ca m-am logat pe contul meu si am postat un articol care a aparut ce debut la sotul meu . Am cerut corectia imediat, daca vrea ceva sa scrie, dar deocamdata el s-a inscris ca asa ca vada cam pe unde umblu si cu ocazia asta ii arata si mamei pozele.

O seara frumoasa, va admir pe amandoi.

doinafil, elviramvio, mishu, mprofeanu, msnd, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: