ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2018
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
JUN-2018

Benalmadena un oras ofertant si turism de buna calitate

Benalmadena este un oras situat in partea de S-E a Spaniei (Costa de Sol), pe coasta Marii Mediterene. A fost alegerea noastra dat fiind ca este la numai 30 km distanta de aeroportul din Malaga. Planificandu-ne vacanta in zona de sud-est a Spaniei am hotarat ca pe langa vizitarea Andaluziei ar fi ideal sa ne stabilim intr-un oras cu iesire la mare, usor accesibil si dinamic oferind multe atractii pentru turisti.

Accesul in Benalmadena se face foarte usor cu trenul luat de la iesirea din Aeroportul Malaga, dureaza 30 minute si biletul este numai 2,1 €. Este super silentios, toate statiile clar afisate, recomand cu incredere. Sau alternativa taxi pentru ~25€, rezervare transport privat.

Benalmadena este un oras mare impartit in 3 zone: Benalmadena Costa zona turistica cu acces la plaje, Aroya de la Miel zona rezidentiala noua cu majoritatea institutiilor si Benalmadena Pueblo, zona veche, un satuc situat la 1000m altitudine.

Din punctul meu de vedere ofera tot ce are nevoie un turist in vacanta: acces usor de la aeroport, variate optiuni de cazare, restaurante si pub-uri, plaja lata si foarte curata, terase, multe variante de petrece a timpului liber, apropierea de orase importante precum Sevila, Malaga, Cordoba, Granada si Gibraltar, vremea superba.

Turistii din zona sunt in proportie de 70-80% englezi asadar foarte multe aspecte sunt adaptate pentru a le face pe plac incepand de la mancare, nenumarate pub-uri si magazine cu bauturi alcoolice, denumirile acestora acestora sunt englezesti. Pe de alta parte am intalnit si francezi, italieni, nemti si intr-o foarte mica masura am auzit turisti romani.

Ce am vazut si ce recomand sa vizitati in Benalmadena:

-Satul Benalmadena Publo, accesul catre el se face cu autobuzul, sunt mai multe linii care circula pe strada principala, biletul costa 1,6 euro si se ia direct de la sofer care este si de mare ajutor turistilor indicand-va statiile de coborare in sat.

Satul este tipic spaniol cu stradute inguste pavate cu piata, casele cu 1-2 etaje vopsite in alb si decorate in mod creativ cu ghivece de flori si vegetatie. Extrem de linistit si aerisit, cateva terase si restaurante, o atmosfera generala linistitoare.

Ajungand in Benalmadena Publo recomand neaparat sa vizitati Castelul Colomares ridicat in onoarea lui Cristofor Colomb (intrare numai 2 euro), este splendid lucrat si foarte usor accesibil din strada principala. Tot acolo merita sa opriti la Tempul Budist Stupa, are o panorama splendida asupra Marii Mediterane si vizitarea este gratuita. In apropiere este si Mariposario o gradina in care puteti vedea variate specii de fluturi. Totodata exista o colina pe care e situata biserica Santa Domingo, are o splendida panorama asupra orasului, accesul se face fie urcand cu liftul panoramic fie pe jos.

-Plajele din Benalmadena cam 10 in total (cele mai mari Malapesquera, Arroyo de la Miel, Carvajal, La Perla, etc) marginite de zone cu palmieri ideale pentru a va retage la umbra, terasele sunt pe faleza pietonola astfel incat muzica nu deranjeaza. Plajele sunt cu nisip fin de culoare inchisa, intrarea in mare lina, marea destul de rece in luna iunie dat fiind ca nu departe la Gibraltar se imbina Marea Mediterana si Altanticul. Exista si portiuni de plaja amenajate cu sezlonguri si umbrelute (10€/zi), variante de sporturi nautice, tururi cu barca in largul marii, etc

-Puerto Marina este un port superb de vizitat atat si ziua cat si seara, are un aspect deosebit datorita cladirilor albe cu o arhitectura aparte, ambarcatiunile sunt si ele admirabile. Zona aceasta merita vizitata intrucat in apropiere sunt variate magazine cu suveniruri si centrul de informare turistica. Iar daca vreti o activitate interesanta atunci o oprire la Sea Life Benalamdena pentru a admira animalele marine este o idee foarte buna mai ales pentru copii.

-Parque de la Paloma este parcul orasului o oaza de verdeata si umbra, intrarea este libera si veti putea admira animale care traiesc libere in acel parc: lebede si rate pe lac, iepuri, gaini, cocosi, pui, copiii din parc se distrau foarte bine.

Din pacate nu am reusit sa le vizitam dar stiu sigur ca merita o urcare cu Teleferico pentru a vedea orasul de la inaltime, centrul de distractii Tivoli World, centrul Selwo Marina o alta atractie pentru copii, ferma de corocodili din Teremolinos.

-Excursiile catre orasele din apropiere, sunt nenumarate agentii de a caror servicii am fost multumita, este o varianta simpla de a vizita orase precum Sevila, Granada, Cordoba, Gibraltar sau chiar Marocul pentru ca este foarte aproape.

Ce mi-a placut in Benalmadena:

-Oamenii foarte primitori, sociabili, vorbesc bine engleza ceea ce conteaza mult pentru un turist

-Obiectivele turistice bine semnalizate, accesul usor la informatii

-Orasul foarte ingrijit se poate vedea implicarea autoritatilor publice in dezvoltarea turistica a zonei, intrastructura rutiera foarte buna, toalete publice curate si usor de gasit, multe magazine de orice profil, plaja, apa si faleza impecabil ingrijite, spatiile verzi si multe decoruri florale etc, este un exemplu de asa da

-Preturile decente incepand de la transport (1-2€/biletul), in supermarketuri apa (de la 0.3€ sticla 1.5l), preturile la restaurante ok cu toate ca mai mult recomand cazarea cu masa inclusa

-Turisti cu un comportament civilizat, liniste pe plaja fara muzica data la maximum, lipsa aglomeratiei pe plaja toate acestea insemna pentru mine conditii civilizate pentru a te bucura de mare, caldura si o locatie binecuvantata de natura

-Nenumarate spatii de cazare, casele albe cu decoratiuni marocane, curtile impodobite cu multe tufe de flori, o atmosfera autentica de statiune la malul marii

Asadar daca va planificati o vacanta in sudul Spaniei, Benalmandena este o optiune foarte buna pentru a va bucura de mare si servicii turistice de calitate intr-un cadru natural superb.

Trimis de simplegirl in 16.07.18 09:20:07
Validat / Publicat: 16.07.18 11:48:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4277 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Spuma Marii Mediterane

[16.07.18 13:31:05]

=

[16.07.18 17:54:24]

Fotografiile sunt foarte frumoase, felicitări.

Poți să-mi spui, te rog, care mai sunt prețurile excursiilor?

Mulțumesc.

simplegirlAUTOR REVIEW
[17.07.18 09:55:47]

@mirmicu: Granada 56 euro, Sevila 40 euro, Gibraltar 38 euro. Mai jos sunt cele 2 companii mari pe care le recomand:

[17.07.18 14:32:35]

Spre Rubens am înclinat și eu după ce am citit pe ici, pe colo. Noi vom fi cazați la Riu Nautilus, care este în Torremolinos pe plaja dar practic e mai mult în Benalmadena, la câteva minute de Marina. Poți sa-mi spui dacă preluarea se face de la hotel sau sunt stații anume?

Mulțumesc mult.

[17.07.18 21:24:39]

@simplegirl: Foarte frumos, felicitari, votat cu mare drag.

simplegirlAUTOR REVIEW
[18.07.18 09:26:45]

@mirmicu: Depinde, cei de la Rubens ne-au luat din fata hotelului, cei de Costa Africa ne-au luat din statia de autobuz indicate de ei.

Sfatul meu in prima zi cand ajungeti acolo mergeti sa va rezervati excursiile, mai ales cele de la Granada sunt extreme de cautate (eu abia la a 4-a agentie am gasit bilet pt Granada)

Iar la Sevilla excursia nu include intrare si la Real Alcazar, daca doriti neaparat sa vizitati rezervati-va biletele pe site-ul lor. Coada este foarte mare la Real Alcazar, e foarte cald sa astepti in soare si oricum timpul liber inclus in turul agentiei e limitat, doar cei cu rezervare online intra mai repede

Vacanta faina!

[18.07.18 12:54:07]

Deja ne-am planificat ca duminică, după ce ajungem la hotel și ne facem check-in-ul, să mergem direct la Rubens pentru că au program scurt. Ne-am decis pentru Gibraltar, Cordoba și Granada. Avand doar 8 nopti/9 zile, Sevilla o lăsăm pe altădată, poate pentru o vacanță următoare.

Din cate am văzut pe site-urile lor, cei de la Costafrica au prețuri mai mari cu cel putin 10%.

Oricum le vom trimite și un email cu cateva zile inainte, să încercam o rezervare și poate vom afla și disponibilitatea.

Mulțumesc mult pentru sfaturi și informații!

mirmicu, mishu, simplegirl
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Benalmadena: