ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
single

Vin si soare, vin si bucurie, vin si fericire - Weinfestival, Kufstein

Sa-mi scape un eveniment in zona? Poate doar daca sunt plecata, asa cum mi-a scapat un festival al berii cand am fost in mai acasa. Dar sa va povestesc din nou despre inca un festival? Oare care sa fie parerea voastra despre aceste locuri? Cred ca una foarte buna. Dar despre ce este festivalul? Este despre vin si binefacerile lui (asta spun eu). Avea oare sa ma surprinda ceva sau deja m-am obisnuit cu aceste evenimente unde sarbatoarea este pretextul ca lumea sa se intalneasca, sa stea la palavre, sa bea un pahar de ceva. Asadar actiunea acestui festival se invarte in jurul mancarurilor traditionale si vinului avand de partea atmosferei si ceva muzica.

Ca si organizare festivalul tine doar azi si maine (adica vineri si sambata) pana la ora 23.00 insa maine lipsesc din oras…... merg la un alt festival ???? (sa nu aud comentarii, festivalul e pretextul, merg de fapt sa verific cele povestite despre acest loc de @traian.leuca; @aurici@; @liviu49 si gata cred ca v-am facut curiosi) asa ca azi aveam singura ocazie sa ma bucur de ocazie.

Atmosfera (muzica) asigurata vineri de NoRisk No Funk! iar sambata de Tyrol Music Project. Cat despre expozanti? In primul rand producatori de vin din zona dar si din Austria in general sau unul dintre expozantii cu cateva standuri chiar, orasul Langenlois (oras infratit cu orasul Kufstein) si un oras din Italia, Roveretto (infratit si el cu orasul Kufstein).

Oricum insa aveti la dispozitie o prezentare a expozantilor si a produselor prezentate asa ca daca aveti preferinte stiti incotro sa va indreptati.

Dar ce inseamna un festival al vinului. As putea spune o adevaratata sarbatoare a simturilor si recunosc cinstit ca as fi incercat multe sortimente, insa cum nu ma pricep am mers dupa cum am simtit, insa fiecare expozant avea bucuria de a-si prezenta produsele si astfel totul avea viata, nu era prezentat si gata vrei bine, nu vrei, altul la rand.

Si un vin bun nu poate fi simtit decat intr-un pahar de calitate, astfel incat paharele fabricii de sticla Riedel Glas despre care v-am povestit aici vezi impresii sunt prezente.

Si aici intervine, sa spunem surpriza de care m-am bucurat aici (se vede ca lumea e civilizata si gandeste). Ne asteptam ca la astfel de evenimente populare si care au loc in aer liber mancarea si bautura sa fie servite in vase de unica folosinta spunand: “E mai simplu, nu se consuma efort pentru curatare… etc” dar oare ne gandim sa spunem mai intai pe termen scurt la calitate sau daca nu vrem sa fim egoisti, pe termen lung la protejarea mediului? Ce se intampla oare cu toate aceste deseuri care raman in urma?

Si aici intervine partea bine organizata a festivalului. Exista un stand al fabricii Riedel Glass care avea mii de pahare, veneai si dadeai 10 euro pe un pahar elegant, mergeai sa-ti iei vin de unde doreai, si la plecare tot aici aduceai paharul si-ti recuperai banii. La fel mancarea se serveste pe farfurii din porteln pentru care plateai 2.5 euro si la plecare iti recuperai banii ducand farfuria la un anume stand.

Asadar vinuri de toate felurile, alb, roze sau rosu, spumante sau nu, dulci, seci sau cum considerati ca mai vreti sa le clasificati. Mancarea si ea destul de diversificata, die diferite sanvisuri asa cum mi-am luat si eu, snitele sau alte produse prajite, covrigi, orice poate merge alaturi de vin. Si nici mesele nu sunt puse la nimereala, sunt ornate frumos, cu floarea soarelui, cu pietre pictate si diferite frunze, totul te tragea de maneca sa ramai acolo si sa te bucuri de atmosfera.

Iar despre participanti nu pot spune foarte multe, la ora la care am fost eu erau in general persoane mai in etate si aici pot spune ca sunt invidioasa cu adevarat dar ma bucur pentru ei, stiu sa se bucure de viata, considera parca viata si mai frumoasa si sunt sprijiniti pentru asta, pe cand la noi…. nici nu mai vreau sa mai comentez, si mai erau familii cu copii, cred ca tineretul se aduna mai pe seara, dar acum mi-a placut mai mult deoarece era mai liber si am putut face poze linistita.

Normal ca mi-am luat si eu un pahar de spumant roze si ceva de rontait si pot sa spun ca am savurat momentul, si bautura normal si cred ca maine seara cand am sa ajung acasa mai trag o fuga sa vad cum e si seara. Dar ca sa vedeti cam care este atmosfera, am gasit un filmulet de anul trecut si va invit sa il vedeti si apoi si pozele. O seara frumoasa sa aveti.

Intre timp sa facut sambata, asa ca reconsiderati anumite formulari: ieri/ azi :)

Trimis de mishu in 14.07.18 00:25:40
Validat / Publicat: 14.07.18 07:49:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 486 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Sa inceapa distractia!
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[14.07.18 07:47:39]

dalumian
[14.07.18 21:03:05]

Cam devreme au cules strugurii. ????

Altfel, sa va fie de bine!

Yolanda
[15.07.18 10:07:24]

@mishu: promovare zona, turism, prilej de socializare... si la noi s-au înmultit astfel de evenimente (gastronomice sau musicale). Din curiozitate, cât au costat spumantul roze si sendvisurile?

Din pacate, la noi preturile sunt întotdeauna cam mari...

Distractie maxima!

[15.07.18 13:56:16]

@mishu: Ei, ai mai tras o tură? Cum e pe seară?

Elegante și fine pahare, dar 10 E nu-i prea mult?

Mi-a plăcut talașul pus pe jos, dar de ce ți-ai umplut paharul din două recipiente? Erau soiuri diferite?

[15.07.18 14:27:52]

@dalumian: E avanpremiera! Multumesc de vizita si aprecieri.

[15.07.18 14:37:31]

@Yolanda: Am sa te dezamagesc, si la targurile de aici produsele sunt scumpe rau, dar e vorba in final de atmosfera, si decizia este a ta. Cred ca am apreciat foarte mult ce am ales sa mananc deoarece vedeai mai multe doamne care erau in plan secund si care pregteau sandvisurile, si le ornau, atmosfera era vesela, nu era ceva ce fusese pregatit intr-o fabrica si adus aici si vandut.

Sa nu te socheze preturile, 4 euro mancarea si 3 euro bautura, dar am savurat fiecare frimitura si fiecare strop.

Multumesc de vizita si aprecieri.

[15.07.18 14:41:58]

@Zoazore: Am ras o fuga mai pe seara mai de la distanta, ca eram rupta de picioare din excursia tocmai incheiata si aveam si ceva extra bagaj, asa ca am preferat sa ma uit de pe langa targ. Insa la ora 22.00 cand am trecut pe acoolo targul era in toi insa sunt convinsa ca ca daca spun ca la ora 23.00 se inchide, asa fac.

Astept sa vad evenimentele viitoare, ce le mai vine si pe unde. Oricum inca nu stiu sa le caut ca lumea si nici nu am timp (mai sunt si multe altele de facut)

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[15.07.18 16:21:21]

@mishu: Ia să mă dau eu cultă-n cap: ”reiterez” întrebarea: de ce trebuie să pui în pahar vin din două recipiente? P18 și P19.

[15.07.18 18:47:18]

@Zoazore: Stai ca nu am terminat, nu stiu de ce am incheiat ecoul ca nu am raspuns la doua intrebari:

- paharul este 10 euro tocmai ca sa iti pese de el, il returnezi si primesti cei 10 euro inapoi si crede-ma sunt cumpatati (nu vreau sa spun zgarciti si nu am vazut pahare lasate hai hui

- a pus spumant si in carafa micuta si in pahar, apoi imediat a rasturnat si carafa in pahar, din cauza spumei si in felul acesta a putut sa imi ofere paharul destul de repede astfel incat sa ma pot bucura si eu de un spumant. Daca o vedeai ce repede mameva totul nu-ti venea sa crezi.

Sper ca am raspuns corect

[15.07.18 19:51:26]

@mishu: Mulțam de lămurire! Foarte interesantă metoda!

Cât despre pahare lăsate aiurea, ce le-aș fi adunat eu...

Dar teutoni nu și nu, zici că îs ca roboții! Din dreapta au luat-în dreapta au pus la loc! Bravo lor!

Aurici
[19.07.18 12:53:48]

@mishu: Îuuu, despre ce am povestit eu? Trebuie să caut, nu?

[19.07.18 19:37:50]

@Aurici:

Aurici
[19.07.18 21:31:56]

@Zoazore: Nu rade, ca sunt vai de capul meu cu cititul. Dar am vazut despre ce e vorba. Ma duc acolo sa citesc.

Aurici, dalumian, mishu, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente cu caracter temporar: