ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2018
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
JUN-2018

Szeifert hotel restaurant – Sovata

Szeifert hotel-restaurant este situat pe strada Bradului nr 28 în Sovata, se afla aproape de lacul Ursu, e un complex de doua cladiri inconjurate de copaci si multa verdeata.

Am ajuns aici cu ocazia vizitarii salinei Praid si ca desert o plimbare cu mocanita pâna la Câmpu Cetatii.

Fiind un grup mare s-a negociat din timp dejunul pentru tot grupul atât ca pret cât si ca meniu. Oferta a fost: ciorba de vacuta si cartofi condimentati la cuptor cu un snitel mare de porc si asezonata cu o salata de varza; ciorba ardeleneasca, orez cu legume si snitel de pui la fel de mare si bineînteles salata de varza.

Ambele tipuri de meniu au fost gustoase iar pretul super convenabil 30 lei de persoana indiferent de meniul ales. Plus apa plata sau minerala la peturi de 2l si te servesti de câte ori ai nevoie.

Snitelul a fost mare, se vede si din pozele atasate, am reusit sa manânc doar jumatate, cu restul am facut un sendvis pentru drumul de întoarcere spre casa.

Servirea felurilor a decurs rapid fiind un dejun aranjat dinainte.

Restaurantul nu e mare ca întindere dar are inaltimea extinsa inclusiv etajul 1, vitralii cu flori, elemente de decor din lemn adica bârne deasupra capetelor noastre. Fiecare masa are o vaza cu flori decorative.

Terasa hotelului are vedere spre lacul Negru, apa chiar are culoarea întunecata, cred ca sunt prea multe sendimente. Hotelul are un scor bun de 9,1!

Multa verdeata si flori în jur, hotelul are camera de 3 si 4 stele, parcare pazita video plus facilitati pentru cine se cazeaza: masaj, sauna, solariu, posibilitatea de a face baie cu apa sarata din izvorul de apa sarata din Sovata.

Vreau sa spun si doua vorbe despre plimbarea cu mocanita, pentru adulti 35 lei. Abia am pornit la drum si dupa 15 minute a început potopul, s-au lasat perdelele de protectie si asa nu am vazut mare lucru din peisajul înconjurator. Mocanita are 3 vagoane si din pacate un vagon, ultimul la ducere, nu avea aceste perdele de protectie si prietenele mele au deschis umbrelele pentru a se proteja.

Din pacate trenuletul era plin, un autocar de adulti plus un autocar de copii aflati în vacanta si ele nu au putut veni în vagonul nostru. Dar profesoarele s-au speriat si au dat telefon ca autocarul sa îi astepte la Câmpu Cetatii pentru a prelua copiii. Aici la Câmpu Cetatii e un fel de triaj unde locomotiva face manevrele de întoarcere si se cupleaza la tren pentru celalalt sens. Doua tinere vând produse naturiste si bauturi alcoolice cu tot felul de mirodenii si fructe, preturile un pic cam piperate. La întoarcere, a iesit soarele si asa am putut admira peisajele frumoase de pe traseu ascultând povestile doamnei ghid ce însoteste mocanita pe traseu.

Un inconvenient, major as spune, este ca primul vagon de lânga locomotiva e învaluit de fumul mocanitei … dupa cum bate vântul… ca sa scapati de fum va recomand vagonul din mijloc!

Despre salina Praid nu va spun nici un cuvânt, deja sunt pe site AFA destule review-uri.

Daca treceti prin Sovata si vreti sa faceti un popas nu ocoliti acest hotel, arata bine îngrijit cu multa verdeata si flori si oameni primitori.

Trimis de Yolanda in 13.07.18 18:19:46
Validat / Publicat: 14.07.18 10:30:17

VIZUALIZĂRI: 3954 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 pe traseu, mocanita trece si printre gospodariile din zona
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

[14.07.18 10:28:06]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Sovata?, SOVATA [MS]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Zoazore
[15.07.18 14:14:52]

@Yolanda: Chiar mă-ntrebam dac-ai dovedit șnițelul! Al tău care-a fost? Că-s mari amândouă!

[15.07.18 20:07:25]

@Yolanda: O recomandare minunata, iar snitelul intradevar unul mare de tot, perfect pentru cel mai mare fomist.

Felicitari, votat cu mare drag.

YolandaAUTOR REVIEW
[17.07.18 07:28:00]

@Zoazore: snitelul cu cartofi, buni si cartofii, au fost gustosi, condimentati atât cât trebuie. Multumesc de vizita si vot!

YolandaAUTOR REVIEW
[17.07.18 07:32:40]

@mishu: eii, te-a furat peisajul! adica snitelul cel mare... ca ai uitat sa dai si votul

tata123 🔱
[17.07.18 16:22:36]

@Yolanda: O recomandare utilă pentru cei care doresc să mănânce în Sovata sau, de ce nu, să se cazeze. Plus informații recente despre Mocăniță, care are și un site propriu, dar care nu pare actualizat (mocanitasovata.ro). Adun informații pentru o eventuală călătorie în zonă și articolul de mai sus a fost binevenit. Mulțumim pentru relatare.

teona
[31.10.18 15:31:45]

Felicitari pentru aceasta vizita savuroasa, la restaurantul acestui hotel care ne-a fost si noua gazda pentru trei nopti la finele lui august. Totul a fost peste asteptari fiind un hotel de 3*. Asa ca pot sa confirm calitatea serviciilor si produselor, cuvintele tale de lauda sunt total indreptatite. Excursia cu mocanita am amanat-o din pacate pentru alta data, dorind sa ne petrecem timpul pe malul si in frumosul lac Ursu.

[31.10.18 22:06:34]

@Yolanda: Si un SB binemeritat, cat despre snitel, am ptut citi relaxata, tocmai m-am ridicat de la masa si asta am mancat , spre norocul meu.

Felicitari, votat cu mare drag.

gettyy, mishu, tata123 🔱, teona, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sovata?: