ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2018
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUL-2018

Pregătirea călătoriei și drumul, spre insula mult visată

De multă vreme mi-am dorit să ajung în Madeira. Se pare că anul ăsta, astrele s-au aliniat și mi-am îndeplinit acest vis! Dintotdeauna am avut așa o afinitate față de această micuță țară, ce a reușit să exploreze și să descopere lumea.

Așa că în momentul când mi-a trecut prin fața ochilor o super ofertă cu TAP Portugal spre Madeira, nu am mai stat pe gânduri și am achiziționat-o. Și asta prin ianuarie anul curent! Biletele București Funchal și retur ne-au costat numai 200 euro de persoană.

După ce le-am achiziționat m-am pus pe informat, ce-i de făcut pe-acolo, ce-i de văzut. Repede mi-am dat seama că dacă vreau să văd ceva și să am libertate de miscare, trebuie musai să-mi închiriez mașină. Am optat pentru un Volswagen Polo gândindu-mă că ne este suficient nouă. Am închiriat de la o frirma de rent a car cunoscută și ne-a costat 240 euro pentru 11 zile.

Apoi m-am pus pe căutat hoteluri. Deoarece aterizam după nouă seara în Funchal am ales primul hotel în proximitatea aeroportului. Asta ca să nu pierdem timp cu transferul fiind destul de obosiți după două zboruri și după o escală foarte lungă în Lisabona.

Apoi am pus ochii pe un hotel situat în Porto Muniz, chiar în locul unde este o atracție principală a Madeirei și anume piscinele naturale.

Al treilea hotel la care am stat a fost situat chiar în capitala Funchal, strict pentru a vedea câteva din atracțiile acestui încântător oraș.

Apoi ne-am pus pe așteptat. Timpul a trecut destul de greu, dar a venit si ziua plecării. Cursa spre Portugalia era dis de dimineață la ora 6,30 așa că la ora 4 dimineața deja ne îndreptam spre aeroport. Aveam ceva emoții deoarece din ce urmărisem tot întârziau zborurile, mai mult s-a întâmplat chiar anularea lor așa cum a pățit din păcate, colega noastră teona. Chiar mi-a povestit câte ceva la Alba despre pățaniile ei.

Prima surpriză am avut-o în momentul când vroiam să predăm bagajele de cală. Aveam doar unul platit și pentru celălalt trebuia achitat încă 47 euro!!! Sincer aici a fost strict greșeala mea. Când am luat biletele am trecut doar un bagaj de cală. După mai multă vreme am uitat acest lucru și fiind o cursă de linie m-am gândit că acestea sunt gratuite. Eroare, la TAP Portugal se plătesc separat. Am încercat să plătesc, dar nu le mergea sistemul. M-a trimis la ghișeu, unde am plătit plus o taxă suplimentară de 15 euro. Asta e, greșeala se plătește! Colac peste pupăză și la întoarcerea din Funchal a trebuit să plătesc pentru bagajul suplimentar înca 47 euro, de-mi venea să-l las acolo și să-l donez autorităților portugheze.

Drumul până în Lisabona a fost destul de lung (4,5 ore), dar a decurs ok! Am aterizat cu o mică întârziere de vreo treizeci de minute. Având în vedere că aveam o escală foarte lungă, de vreo 10 ore, nu ne-a deranjat această mică întârziere. Așa e cu biletele astea ieftine, nu ai bagaj de cală, ai escale foarte lungi, etc.

Am profitat de această lungă escală, pentru a da o raită prin Lisabona vara. O mai văzusem iarna, dar vara are alt farmec. Eram pus la curent despre toate mijloacele de transport în oraș, mulțumită colegei elviramvio. Am dat de cozile la automatele de bilete de la metrou, de care ne povestea, dar le-am ocolit cu nonșalanță pe la un ghișeu clasic, de unde ne-am cumparat cartele de metrou, pe care le-am încărcat cu numărul de călătorii necesare atât acum, cât și la întoarcere.

Cum zona Oriente, unde e celebrul Mall Vasco da Gama, o cunoșteam destul de bine, am ales să mergem la Cristofor Columb Mall, asta ca să-mi liniștesc fetele. Au făcut aici destule cumparaturi cât să-mi afecteze contul aferent cardului și apoi am plecat în oraș. Am coborât în zona restaurantelor, unde am ales o terasă drăguță și ne-am ostoit atât setea cu câte o halbă de bere rece și ne-am săturat cu un delicios pește, preparat în stil portughez. Dacă acu șase ani spuneam că sunt prețuri cam ca la noi, acu mi-am schimbat părerea. Cel puțin la restaurante extrem de rar găsești o porție sub 10 euro de persoană. Și asta la localurile normale, nu la alea de fițe, cu ștaif. O porție normală este în jur de 12-15 euro. Sincer mi se pare foarte mult, dar asta e.

Apoi am colindat pe străzile din Baixo. Nu am avut în plan să vizităm ceva în mod special, ci doar să ne bucurăm de farmecul locului și să interacționăm cu băștinașii. Apoi am coborât în zona mării la Praca do Comercio. Aici aici era amenajat un ecran gigantic, iar microbiștii se pregăteau de urmărirea meciului Argentina Franța. Evident că n-am ratat ocazia și ne-am pus la meci, mai ales că dintre toate echipele de la acest mondial eu țineam tocmai cu Argentina. Imediat m-am dus în zona fanilor argentinieni si am urmărit meciul împreună. Vă dați seama cum era, noi plus o duzină de argentinieni, în mijlocul unei mulțimi de francezi și a unei mai mari mulțimi de susținatori ai lui CR7, care în mod evident nu aveau cum să-l susțină pe rivalul Messi. Evident că a fost o atmosferă extrem de frumoasă, de-ti tot vine să te mai duci pe stadioane. O spune unul care a urmărit pe viu marile succese ale Stelei și ale naționalei, dar care n-a mai mers pe stadion din ’94 si din pricina rezultatelor, dar în special din cauza comportamentului grobian al unor suporteri. Cu toate că nu a câștigat echipa favorită, ne-am bucurat de vizionarea celui mai frumos meci de la mondiale, într-o atmosferă de mare clasă. Urma naționala Portugaliei, dar si pentru noi urma îmbarcarea în avionul spre destinația finală, Madeira.

Aeroportul din Madeira este considerat unul dintre cele mai periculoase aeroporturi din lume, asta și datorită faptului ca pista este destul de scurtă, dar și a vântului puternic care bate în zonă. Din fericire aterizarea a decurs în cele mai bune condițiuni. Drumul Lisabona Madeira a durat o oră si douăzeci de minute.

Ne-am luat în primire masina de la biroul de rent a car și ne-am pus pe explorat insula. Nu am primit Polo-ul rezervat, ci altă mașină similară, conform agentei de vânzări , anume Clio. Mașina era nou nouță, avea doar 3000 de kilometri. A fost ok pentru ce aveam noi nevoie, doar că tragea destul de greu la deal, având motorul destul de mic. Ceea ce am descoperit acolo, va urma în episodul următor.

Să mai precizez că majoritatea plăților le-am făcut cu revoluționarul card Revolut, revoluționar pentru că scapi de comisioane bancare si pentru că face conversia la un curs foarte avantajos! Îmi încărcam sume mici de bani pe el și apoi făceam plata. Am avut un mic incident într-o zi când i-a refuzat soției o plată, deoarece eu eram la piscină si ea la cumpăraturi! Deștept card, nu? Pe telefonul personal am instalată o aplicație și dacă plata se face la distanță de telefon și implicit de posesorul acestuia, aceasta este refuzată. Cu toate astea au fost cazuri în care pentru sumele mici am plătit cash, iar izolat la anumite magazine nu primeau decât carduri portugheze. De asta e bine să avem și ceva cash la purtător!

La întoarcere am avut iar o escala lungă în Lisabona, de numai 9 ore. Am repetat tot ce-am făcut prima oară, mai puțin partea cu mallul! :) Prânzul l-am servit la o terasă în port, apoi ne-am plimbat pe faleză. Am prins iar un meci important, respectiv prima semifinală Belgia –Franța. Am ținut cu Belgia și a câștigat Franța.  Timpul a trecut destul de greu, mai ales că avionul decola la miezul nopții din Lisabona și am ajuns în București dis de dimineață, în ziua următoare. Important este că am ajuns cu bine și că am avut o vacanță de vis într-o insulă superbă.

Trimis de robert in 12.07.18 13:18:06
Validat / Publicat: 12.07.18 14:02:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA. A mai fost în/la: Lisabona

VIZUALIZĂRI: 4135 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 statui vii, nelipsite în marile capitale

robert [12.07.18 13:47:47] »

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=PRcO0I8jXnM

mersi anticipat!

webmasterX [12.07.18 13:55:39] »

mprofeanu [12.07.18 15:26:06] »

@robert: Gând la gând, așteptam reviewul tău depre Madeira! Noi am văzut Praca do Comercio la meciul Spania Portugalia, același clișeu...

Aștept în continuare episoadele de acolo!...

elviramvio [12.07.18 16:03:17] »

@robert:

Felicitări don Roberto, te-ai pregătit bine. Şi mulţam de aducere aminte, mă bucur că ţi-am fost de ajutor. Între timp mi-am îmbunătăţit cunoştinţele pentru deplasare prin Portugalia în vederea vacanţei viitoare, deci dacă mai ai nevoie...

Cu Revolut, ai grijă, îi place foarte mult să stea îmbrăţişat cu telefonul pe care ai aplicaţia ????, altfel poate să ţi-l şi blocheze pentru o distanţă totuşi mică între ele, consideră un posibil furt sau pierdere. Nu te costă nimic să le faci şi prinţeselor câte unul pe numele lor şi n-aveţi treabă, de pe contul tău le poţi vărsa cât au nevoie, instant, ori cât te lasă inima ta darnică dacă sunt fete bune ????

robert [12.07.18 16:03:22] »

@mprofeanu: dacă s-ar întâmpla cumva, ca să cunosti pe toată lumea ai rămâne uimit de câte ori te-ai intersecta în viață, cu diverse persoane, fără să știi!

Nu a fost cazul aici, dar eram pe-aproape.

Multumesc de vizită și de comentariu! O să urmeze si amănuntele, pentru că am avut o vacanță foarte activă!

P.S. Și eu urmăresc direct interesat, serialul despre Azore!

robert [12.07.18 16:09:35] »

@elviramvio: mi-a plăcut asta: "cât te lasă inima dacă-s fete bune"!

Mulțumesc încă o dată pentru sfaturile utile, atât referitoare la transportul public din Lisabona, dar si pentru utilizarea Revolut.

Momentan mi-ajunge Portugalia! Am cheltuit aici mult, adică similar cu o destinatie exotică. Momentan cât mai pot, încerc să mă canalizez pe destinațiile mai îndepartate! Dar nu stii niciodată cum te duce viața!

Mersi pentru vizita si comentariu!

robert [12.07.18 16:15:06] »

@elviramvio: apropo stiti ce-am făcut? De frică să nu mi-l blocheze, m-am dus dupa ele la magazin, ca să vadă că sunt si io prin zonă!

elviramvio [12.07.18 16:20:02] »

@robert:

Hai zău, altu-i motivul, le păzeai că-s frumoase!! Dar l-ai păcălit şi pe don Revolut ????

krisstinna [12.07.18 19:19:43] »

@robert: Bine ați revenit din vacanță, frumoșilor!

Îmi place Andrieș, mult.

Eu eram in Croatia la meciul Croatia-Argentina , normal că doream sa câștige Croatia, atmosfera a fost de poveste, spectaculoasă, n-am văzut așa ceva niciodată, trenulețul stațiunii cânta, vapoarele țipau, turiștii, ospătarii, Bebelușii, toți purtau tricourile Croației

Auzi, acum ții cu Franța? Poate ar fi bine, tu ții cu cei care vor pierde

Aștept continuările, sunt curioasă, eu nu voi călca pe acolo niciodată

Felicitări pentru tot!

ANILU [12.07.18 19:35:15] »

@robert: Acum am înțeles unde ați făcut poza aia cu prietenul argentinian (de... dacă n-am FB), am crezut că ați fost în Rusia la campionat ????

Frumoasă destinație de vacanță. Trei cazari... plimbare pe insulă... deci ai de scris, să ne spui și nouă cum este prin Madeira.

Frumoase plimbări... virtuale vara asta! Prin Azore... Madeira... Lesvos... etc...

Daia îmi place mie AFA că mă plimb peste tot! Și nu sunt invidioasă din contră chiar îmi plac oamenii care au posibilități și se plimbă.

Felicitări pentru această vacanță.

Aștept continuarea.

robert [12.07.18 20:01:16] »

@krisstinna: mersi frumos! Să stii că așa gândesc și io, trebuie să țin cu Franța, doar, doar...

În schimb nu înțeleg un lucru: de ce zici atât de sigur că nu vei ajunge niciodată? Este o insulă superbă, care dacă ar fi avut si plaje cu nisip fin mai mult, aș fi pus-o pe primul loc în preferințele personale. Are si mare si munte la un loc e exotică si e în Europa!

Mersi pentru vizită și comentariu!

mogly [12.07.18 20:02:58] »

@robert: De fapt tu ai vrut sa te asiguri ca fetele pot sta doar in preajma ta, cum se indepartau de tine... nema cumparaturi. Cred ca vreau si eu un card din ala

Bine ati revenit acasa!

Ne bucuram ca v-a placut Portugalia!

krisstinna [12.07.18 21:07:27] »

@robert: Eu nu am vise, am doar dorințe modeste.

Adică vreau sa fiu sănătoasă, să prind și ziua de mâine pe picioarele mele, să merg în cât mai multe locuri, nu prea contează unde.

Pietrele nu mă deranjează, îmi plac foarte mult. Problema e ca eu știu ce NU vrea domnul C și mă conformez. N-am zburat cu escală niciodată, nici nu o voi face, “se pierd bagajele” și patru zboruri intr-o vacanță e prea mult pentru el.

Nu înțelegi? Vrea doar cu mașina condusă de el și iubește UAI turcesc, el e altfel de turist, nu e ca noi, nu e aventurier.

Îl mai păcălesc, altfel aveam vreo 80 de kg de la UAI turcesc și nu am fi mers niciodată decât intr-un țarc, an după an.

Urăsc să stau intr-un loc și să văd aceleași lucruri zi de zi: mâncare și băutură. Și din păcate, copilul e la fel ca domnul C

Dar vă am pe voi, dragii mei colegi, voi călătoriți pretutindeni și eu vă însotesc, virtual.

robert [13.07.18 09:10:02] »

@ANILU: o mare nelămurire am si io: facebook n-ai, de unde stiai de poza cu fanii argentinieni?

Referitor la invidie, pot să spun ca nu-i buna deloc, te roade tot pe tine pe dinăuntru! E foarte bine că nu o ai! Totuși îmi pare rău că nu poti ieși mai mult, așa cum ți-ai dori!

Și noi facem economii ca să ne permitem! De exemplu prin România iesim foarte rar la o terasă sau pe la munte ori mare.

Mersi pentru comentariu și-ti doresc să-ți implinesti visurile!

robert [13.07.18 09:15:01] »

@mogly: chiar am râs pe tema asta. Mi-au cumpărat mie un tricou si a mers. Au vrut să-și cumpere ele ceva și n-a mai vrut! Le-am spus că asta e, mă cunoaște si numai la mine merge!

Mersi pentru vizită și pentru comentariu! Într-adevăr nouă ne place foarte mult Portugalia. E o țară unde ne-am dori să ne trăim linistiți batrânețile. Vise neică, vise!

Bine v-am regăsit!

robert [13.07.18 09:21:33] »

@krisstinna: domnul C se mai poate schimba! Cred ca doar e frica aia de nou, de necunoscut! Până acu 10-15 ani si io o aveam. Am avut pașaport din '90, da de fiecare dată l-am predat nefolosit. Asta de trei ori! De abia în 2005 am ieșit prima oară din țară în Bulgaria, iar în 2006 am zburat prima oară în Dubai.

Ce vreau eu să spun este că dacă esti perseverentă s-ar putea să ai succes și să-l schimbi! Mai te ajut si io când ne vedem! ; -)

ANILU [13.07.18 10:01:20] »

@robert: Este poza de profil de la watap!!! Ai pus-o în perioada când erai acolo, așa cred.

robert [13.07.18 10:15:13] »

@ANILU: crede-mă că nici nu mai stiam!

robert [13.07.18 11:25:59] »

@krisstinna: și refer la bagaje, dacă asta-i problema, renunțați la ele! Luați doar bagaj de cabină, nici nu stii câte pot intra intr-un rucsac de 10kg!

eu decât să dau 100 de euro pentru un bagaj, așa cum am dat acuma, prefer să-mi cumpar haine de-acolo de banii ăștia si la întoarcere să le donez!

mishu [15.07.18 16:43:52] »

@robert: Ti-am urmarit pozele pe FB, aici am o critica, e o adevarata rautate sa ne pui asemenea poze, insa de articol nu am avut timp. Azi incerc sa recuperez cat mai mult, cu putin noroc poate sa ajung la zi, si astept sa mai citesc ce ai scris.

Te felicit pentru felul in care organizezi aceste excursii de vis spre marea bucurie a tuturor, a voastra dar si a noastra.

Cred ca este foarte clar ca mi-a placut mult de tot, asadar felicitari, votat cu mare drag.

robert [16.07.18 15:30:10] »

@mishu: Scuze, n-am vrut! Promit să nu mai fac, da să știi că am degetele încrucișate la spate!

Mă bucur foarte mult, că-ti plac articolele mele și că le citești cu plăcere! Încerc și eu să fiu util comunitătii din care fac parte și nu numai!

Vezi că mai am destul de mult de scris despre această destinație, care pe noi ne-a încântat la maxim! Așa că trebuie să-ți iei semințe si bere!

Toate bune dragă prietenă!

ANILU, elviramvio, mishu, mogly, mprofeanu, robert
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Madeira: