ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2010
ÎNSCRIS: 09.05.10
SEP-2008

ARTICOL ARHIVAT

Orasul vedeta al Spaniei

Unul dintre cele mai frumoase orase ale Europei, Barcelona este o incantare, o bucurie pentru ochiul insetat de frumos. Oras al arhitecturilor deosebite, Barcelona uimeste prin aerul aparte, prin spectaculos. La fiecare pas poti admira opere de arta, Gaudi fiind fiul preferat al capitalei spaniole. Uriasa metropola te face sa te indragostesti iremediabil si sa-ti doresti sa revii.

Din pacate, doar 2 zile i-am putut acorda, mult prea putin pentru cat are de oferit.

Asadar, prima oprire: Sagrada Familia, capodopera neterminata a lui Gaudi. Constructia ei e preconizata sa dureze cel putin pana in 2041 si va avea 18 turnuri: 12 reprezentand apostolii, 4 evanghelistii, unul Fecioara Maria si unul pe Iisus. Nu mai intru in detalii, e grandioasa si sublima.

Urmatoarea oprire: in portul vechi, langa monumentul lui Columb. Aici ne-a lasat autocarul si am pornit in explorare, eu si sotul. Personal cred ca pe jos (sau cu busul turistic) poti simti Barcelona cu adevarat, o poti descoperi cu sufletul, cu pasul, cu mintea. Cel mai aproape a fost Acvariul, al doilea obiectiv turistic ca nr. anual de vizitatori. Foarte spectaculos: tunelul cu rechini, erai efectiv inconjurat de ei. Si acum ii vad parca cum imi dau tarcoale: ~ Mii de animale marine te incanta, te fac sa te simti ca-n romanele lui Jules Verne. La intrare cei de la Acvariu iti faceau o poza pe care o personalizau, iar la iesire o puteai cumpara, ceea ce am si facut.

Urmeaza vizita pe vestita Rambla, locul unui spectacol continuu, unde pietonii devin spectatori, iar strada e scena. Aici dai peste dansatori, mimi, pictori, cantareti, jongleri, acrobati...

Intr-o vizita scurta am bifat si Palatul Guell (care face parte din patrimoniul UNESCO) si am intrat intr-o piata multicolora unde multitudinea de fructe iti faceau cu ochiul la tot pasul.

Iata-ne ajunsi si in Piata Catalunya, km 0 al Barcelonei. Ne odihnim 10 minute pe o banca si pornim pe alta straduta spre mall: MareMagnum, singurul care nu prea ne-a impresionat.

Parcul Guell, proiectat de Gaudi, se afla pe un deal al Barcelonei, de unde privelistea asupra capitalei te lasa "breathless". Intrarea e gratuita. Parcul este imens, ti-ar trebui o zi intreaga si cred ca tot nu i-ai descoperi toata frumusetea (face parte din patrimoniul UNESCO). Dupa o ora jumatate de plimbare, am parasit incantatoarea gradina, am trecut pe langa casa Battlo (nu am mai reusit sa si intram) si am ajuns la incantatoarele fantani arteziene. Se lasase intunericul. Toata lumea isi cauta un loc cat mai bun pentru a privi si a auzi muzica divina. Cand au inceput, s-a lasat o liniste deplina. Toti priveam incantati razele cromatice de lumina, coregrafia jeturilor de apa care pulsau, se arcuiau si se retrageau. O minune!

Una din cele mai frumoase zile din viata mea!

Trimis de geany_m in 10.05.10 20:44:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: santa susanna

VIZUALIZĂRI: 2031 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geany_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 prima fotografie in Barcelona

biancuta
[10.05.10 20:52:17]

Frumoasa prezentare, cu multe informatii. Ai votul meu!

creivean
[10.05.10 21:13:15]

400 PMA şi de la mine pentru oraşul pe care întro zi vreau să-l văd şi eu.

După ce mă lămuresc cu ce pot ajunge acolo.

[10.05.10 22:46:40]

Va multumesc si....sunt aici daca va pot fi de folos cu ceva.

ileanaxperta*
[11.05.10 11:09:15]

Ai avut mai mult timp de vizitare pt. acest oras ce mie mi-a ramas in suflet undeva mai special chiar si decat Parisul... Barcelona este orasul meu de suflet, cum l-am si denumit intr-un review de-al meu...

Noi l-am vizitat doar intr-o singura zi cu bus-ul turistic si a fost descoperirea unei lumi de exceptie... mai mult las cititorii sa descopere si turistii sa viziteze, nu? ! Un vot si de la mine atat pt. descrierea facuta cat si pt. minunatia de oras care este Barcelona in sine...

Felicitari!

[11.05.10 11:37:07]

Ileana, am citit review-ul tau si despre Barcelona, si despre Montserrat, noi am stat tot in Santa Susanna, se pare ca am fost cam in aceleasi locuri, doar ca voi ati fost cu un an inaintea noastra.

Barcelona....m-as intoarce acolo si maine, a fost prea frumos.... chiar daca am avut un pic mai mult timp decat tine s-o vad, nici jumatate din ce-mi doream sa vad cred ca n-am vazut.

Sper ca intr-o zi sa pot ajunge din nou acolo.

Alina Morar
[11.05.10 12:28:50]

Barcelona este extraordinara, dupa parerea mea are toate superlativele. Inca nu am vizitat-o, dar am vazut filmari si poze.

[11.05.10 12:34:11]

Alina, se merita cu varf si indesat sa mergi, daca ai ocazia. E unul din cele mai frumoase orase ale Europei si sigur vei fi super-incantata.

mariana.olaru
[11.05.10 14:24:05]

Fumoasa prezentare, frumoase fotografii. Nota 400!!

[11.05.10 21:47:41]

Multumesc, Mariana!

[15.05.10 13:05:27]

Am uitat sa scriu despre vizita pe Camp Nou: D

Am urmarit un filmulet 3D cu jucatorii si prezentarea stadionului, apoi am vizitat vestiarele, salile unde se pastrau trofeele si diplomele echipei, un muzeu al Barcei, magazinul de unde puteai sa-ti achizitionezi tricouri, sepci, mingi, etc... si bineinteles stadionul!! IMENS! Am urcat si sus, in cabina comentatorilor... ce senzatie!

Alina Morar, biancuta, creivean, geany_m, ileanaxperta*, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: