ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2010
JUL-2005
2 AD. + 1 ( 3 ani la data aia ) COPII

Sub orice critică

ARTICOL ARHIVAT

Nu mai merg, până nu se schimbă ceva

După ce am postat ecouri în review-ul lui @stadt click aici şi @ Djbobo click aici, cred că-i de datoria mea să-mi postez propriul review, pentru a duce nota totală a hotelului, acolo unde-i este locul, adică sub 50%.

Iulie 2005, prima experienţă de părinţi la mare, are loc (la recomandarea unei agenţii din Oradea), la celebrul Hotel Lido, din Mamaia.

Prima greşeală pe care am făcut-o, încă de la rezervare a fost faptul că, am luat/plătit sejurul cu toate cele 3 mesele incluse (sistem fişă/cont), pentru a ne asigura că cea mică, va putea servi masa oricând, la restaurantul hotelului.

Mare greşeală.

Totul se serveşte 'a la cart (ce pretenţios sună când vorbeşti de Lido), inclusive micul dejun.

Şi să vedeţi voi, cum tot sejurul, comandam ceva la micul dejun, ce nu-i era pe plac copilului şi eram nevoiţi să luăm altceva (de la experianţa asta, nu mai merg decât la mic-dejun, buffet suedez).

Lista de bucate a fost extrem de scurtă, în 7 zile fiind nevoit să repet mai mereu bucatele servite, nu foarte gustoase şi nici în porţii foarte mari. Ca să nu mai vorbesc de ospătarii pe care cu greu îi mai vezi pe undeva şi din cauza cărora mâncarea se servea după o aşteptare considerabilă. Cred că au fost luaţi de patron la privatizare pe proces-verbal şi nu vrea/nu poate scăpa de ei.

Din aceste motive, am servit de câteva ori pizza La Butoaie şi aşa am rămas la gata cu bani în fişa/cont, pe care i-am folosit pentru a lua răcoritpare la plecare.

Din tot ceea ce înseamnă restaurantul Lido, doar terasa cu vedere la mare merită menţionată cu plus.

Hotelul are câteva plusuri, ce nu se văd în multitudinea de minusuri şi anume:

+ locaţia excelentă, în nordul staţiunii;

+ plaja superbă, dar cum nu este a hotelului (şezlongurile se plătesc), nu-i meritul lor;

+ poziţionarea faţă de mare, ceea ce face ca toate camerele să aibă vedere la mare totală/parţială (pe partea spre parcare sunt holurile), dar nici asta nu-I meritul celor din echipa hotelului, hotelul fiind astfel construit de Nea Nicu;

+ am văzut că, mai nou se poate lua şi cazarea fără masă.

- la ei renovarea înseamnă doar baia, camerele, mobilierul, holurile, restaurantul fiind la fel de neprimitoare/reci ca pe vremea răposatului;

- mobilierul de un alb/spital, nerenovat, foarte oboist;

- cameristele cu mâna-ntinsă, care fără ciubuc nu numai că nu se ostenesc să facă curat, dart e mai şi deranjează în timpul somnului de amiază a copilului, chit că le-ai anunţat în prealabil;

- lipsa piscinei (sunt în jur cu plată la Savoy şi Comandor) ;

- lipsa unei cărări din lemn până la mare, fără de care, pe nisipul fierbinte şi plaja foarte lată, abia se poate umbla chiar şi cu şlapi;

- discoteca zgomotoasă de la parter;

- lipsa bufetului măcar la mic-dejun şi a unei liste consistente de meniu;

- faptul că, nici la 4 ani după ce am fost eu acolo, nu au schimbat nimic în bine, după cum rezultă din review-urile arătate mai sus.

Nu mai ştiu exact cât a fost sejurul, dar îmi amintesc faptul că, în anii ce au urmat am stat la Modern, la un preţ cu puţin doar mai mare.

AmFostAcolo, dar nu mai merg, până nu se schimbă ceva şi nici nu-l recomand.

Am să mai caut câteva poze în afara celor 3 deja postate.

Trimis de creivean in 10.05.10 20:33:40

VIZUALIZĂRI: 3038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P1x vedere din camera

dannek [10.05.10 20:48:24] »

Distanta cam mare 2005-2010

cel din 2009 este mai acceptabil

creivean [10.05.10 20:50:00] »

Da, dar dacă citeşti celelalte review-uri, o să vezi că nu s-a schimbat nimic.

L.E. Acum văd că ţie ţi s-au retras punctele standard la un review pentru o locaţie pe care ai văzut-o în 2000.

Las la aprecierea webmasterului o astfel de decizie, fără nicio supărare.

Am scris destule, la care chiar eu am cerut retragerea punctelor standard.

Aici, însă consider impresiile şi pozele şi din perspectiva celorlalte review-uri ca fiind de actualitate.

cel din 2009 este mai acceptabil

Care, asta :

de aici

creivean [10.05.10 21:10:10] »

Al meu din 2005 are per ansamblu:38.5%, iar acela din August 2009 are 29%. Chiar că am fost indulgent

dannek [10.05.10 21:26:00] »

Acesta : click aici

creivean [10.05.10 21:35:14] »

Aşa-i, de gustibus non disputandum est.

creivean [24.05.10 19:28:33] »

Rog un webmaster să verifice de ce ultimele 9 fotografii încărcate nu au primit PMA + Bonus, în timp ce primele 3 au primit punctele.

Multumesc.

creivean [24.05.10 19:46:41] »

Nu ştiu cine a înfăptuit minunea, dar vă/îţi mulţumesc.

webmasterXY* [24.05.10 19:59:24] »

Rezolvat.

creivean, dannek