ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2018
ÎNSCRIS: 10.07.13
JUN-2018

Haydarpasha Palace

Ne-am intors de curand din Alanya iar hotelul ales pentru acest concediu a fost Haydarpasha Palace. Dupa pun se poate deduce dupa denumire, acesta este construit dupa modelul garii din Istanbul.

Am decolat din Romania cu o intraziere de mai bine de o ora, ceea ce nici nu ne-a mirat pana la urma...

La intoarcere am decolat cu o intarziere de doua ore.

Transferul de la aeroportul din Antalya pana la hotel dureaza aproximativ 2 ore, in functie de numarul de opriri si de ocolul pe care trebuie sa-l mai faca pe parcurs pe la alte hoteluri pentru a lasa si alti turisti. Noi nu am fost multi, transferul s-a facut cu un microbuz, nu cu autocar.

Hotelul este amplasat la foarte mica distanta de plaja, practic intre plaja si hotel este soseaua, accesul se face printr-un tunel.

Odata ajunsi la receptie cazarea s-a facut rapid, am completat un formular si ni s-au inmanat cardurile pentru acces in camera plus doua carduri pentru prosoape.

Camera este foarte spatioasa (chiar putin mai mare decat ne-am fi asteptat) avea si o canapea cu o masuta alaturi plus spatiul de birou cu un scaun si un fotoliu.

La balcon aveau si plasa de tantari.

In minibar trebuiau sa fie niste sucuri, bere si apa. Am gasit in schimb doua sticlute de apa desfacute si consumate pe jumatate. Se pare ca nu se obosisera macar sa la arunce.

In baie o combinatie cam ciudata de produse de ingrijire... o sticluta de gel de dus si acela pe jumatate (mare parte cursese pe langa), multe recipiente cu balsam de par si o lotiune de corp. Nu ca ar fi fost importante, dar mie mi-au aratat putin a lipsa de profesionalism.

Sincer nu am vazut pe nimeni sa vina sa verifice cameristele (nu la camera noastra, ci in general... ne uitam cand treceam pe hol). Desi caruciorele de curatenie erau scoase pe hol de pe la ora 9, de trebuia sa faci slalom printre ele, curatenia in camere incepea sa se faca la pranz.

In cea mai mare parte a sejurului s-a nimerit sa fim in camera si bineinteles ca nu am mai cerut sa se faca. Intr-una din zile cand am fost la excursie, nici macar nu a completat hartia igienica. Din punctul meu de vedere se facea economie la acesteste maruntisuri, probabil impuse de manageri... caci de ex. am observat si o slaba iluminare a holurilor.

In prima zi pe la ora 3 a venit si baiatul cu produsele pentru minibar si cu aceasta ocazie am observat ca minibarul nu mai functiona (desi la sosire era ok). Pentru ca aveam nevoie sa pastram niste medicamente am anuntat la receptie si i-am spus si motivul.

Ca sa rezum: ne-a fost schimbat minibarul/racitorul de 8 ori, de fiecare data spunandu-ne ca "acum" trebuie sa fie ok. Dupa doua zile chiar am zis ca nu este ok, era incomod sa le lasam si sa le luam mereu de la bar si am fost la manager. Concluzia: ni s-a schimbat camera si am primit un duplex. Ne-a incantat privelista si faptul ca aveam doua bai. Probabil ne-au dat-o pentru deranj caci problema tot nu s-a rezolvat, dar nu inteleg de ce nu au vrut sa recunoasca faptul ca acele "echipamente" erau setate sa functioneze dupa un program. Managerul doar a mentionat ca au "electricity problems". In fine, am incadrat-o tot la categoria de "economisire".

Cam acesta a fost mare inconvenient al vacantei noastre chiar neplacut pana s-au obisnuit cu noi barmanii caci nu intelegeau engleza si nu intelegeau cand le ceream din frigiderul lor.

In rest, mancarea a fost ok, cred ca nu are rost sa insir feluri de mancare pentru UAI.

Restaurantul principal era "La gare" situat la nivelul -1. Apoi la pranz se serveau ceva gustari si la restaurantul de la piscina infinity. Se putea manca la pranz si la plaja incepand cu ora 12.

Ighetata se serva la cina dar era coada maricica... la pranz in unele zile era inghetata ambalata intre anumite ore la restaurantul de la piscina, se aproviziona o lada frigorifica si lua cine apuca. In alta zi am vazut inghetata pe acelasi sitem ca si la cina si iar era coada.

Hotelul era ocupat la capacitate maxima si cred ca personalul nu era ajustat corespunzator. De aceea, mai ales la cina, mesele se debarasau foarte greu si uneori erai nevoit sa te asezi la o masa si sa dai intr-o parte farfuriile celor de dinainte. In mare parte nici nu se mai punea fata de masa.

Baruri erau in zona de lobby (non stop), la piscina (in constructia ce imita Kiz Kulesi), la plaja si seara in zona de entertainment.

La plaja sezlongurile sunt suficiente, nu este nevoie sa vii din timp sa ocupi loc. In schimb la piscina era mare alomeratie. Prosoapele de plaja se iau dimineata pana la ora 13 de la SPA. Apoi seara, pana la ora 19 se returneaza cele folosite. La SPA era un angajat super agasant, el o tinea una si buna ca sa mergem la masaj. Tarifele erau maricele, 50-70 euro.

Plaja este cu nisip si pietricele in unele zone dar nu asa deranjante astfel incat nu am folisit incaltarile speciale. La intrarea in apa este o mica zone cu pietre dar apoi este nisip. Exista si un ponton nou (fata de cel prezentat in poza de acum doi ani de un coleg) pentru cei ce vor sa evite partea de la intare.

Am observat ca aveau multe activitati pentru copii, plus o zona cu ceva animalute (iepuri, un arici...). In fiecare seara se ofereau diplome si medalii.

Piscinele pentru copii aveau multe obiecte destinate acestora. Un fel de minge pe care puteau sa se catere (era si frumos colorata).

M-a bucurat faptul ca am oberservat ca dimineata zona dusurilor si tasnitorile erau curatate cu solutii ce contineau si ceva dezinfectant (se simtea mirosul).

Pentru adulti: era piscina mare unde asa cum am scris era foarte mare agloratie si nu prea aveai sanse sa gasesti loc, o piscina acoperita si piscina infinity.

WI-Fi este gratuit, inclusiv in camera,chiar si pe plaja. Viteza e acceptabila.

La televizor sunt foarte multe canale, pentru multe nationalizati, pentru romani- doar TVR International.

In conluzie, cu cateva mici inconveniente incluzand si o zi intreaga cu ploaie, sejurul a fost ok. Dar pentru o perioada nu vom mai opta pentru un concediu de vara in Turcia.

Am obervat si in impresiile altor colegi care au fost anul acesta mai multe nemultumiri, culminand cu cele cu problemele de sanatate din pricina mancarii. Am avut si noi parte de personal care nu cunostea limba engleza, de personal de la receptie total lipsit de profesionalism, chiar la telefon una dintre ele a tipat... lucru pe care l-am mai observat intr-una din zile caci se auzea cand asteptam liftul...

Trimis de tripyy in 11.07.18 15:20:18
Validat / Publicat: 11.07.18 16:58:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Kemer, Marmaris, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 10096 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.07.18 17:14:04]

[15.01.20 10:23:23]

@tripyy: In afara hotelului sunt bazare, putem face ceva cumparaturi?

tripyyAUTOR REVIEW
[15.01.20 10:53:11]

@angy33:

Da, sunt doua bazare.

Unul este foarte aproape, cam maxim 5 minute de mers.

Si este unul mai mare cam la 15 minute distanta.

Dar sincer primul mi s-a parut mai ok, ca si preturi plus ca erau dispusi la negocieri mai mari.

In plus, in zona primului bazar gasesti si farmacie si o agentie de turism de unde poti lua excursii.

Update: m-am uitat pe harta. Primul bazar se numeste Nova Bazar, e fix in fata hotelului Zen. Ca poziționare, cand iesi de la Haydarpasha, faci stanga si apoi prima straduta la dreapta.

Al doilea se numeste New Bazaar, pentru a ajune la el trebuie sa faci dreapta la iesirea din hotel apoi tot drepta, treci podul peste râu si la un moment dat se face o strada tot la dreapta. Este dupa hotel Long Beach.

[15.01.20 14:33:16]

@tripyy: MULTUMESC DIN SUFLET PT RASPUNS. Intentionez in vara sa mergem la acest hotel, inca nu sunt hotarata 100% pt acest hotel, tot caut recenzii, dar prea mulkte nu gasesc.

tripyyAUTOR REVIEW
[15.01.20 15:57:02]

@angy33:

Pot sa iti raspund eu daca mai ai nelamuriri.

Am vazut ca ai aveti si un copil. Sa stii ca durează ceva transferul pana la hotel. Plus ca am vazut ca voi nu sunteti din Bucuresti, se adauga ceva la drumul pana la destinatie.

Despre hotel, nu am sa reproșez ceva foarte nasol, noi am avut problema cu frigiderul dar depinde cat e de important pentru fiecare. Altii poate nici nu observa.

Referitor la piscina interioara: acolo apa era cam rece iar zona dușurilor cam neingrijita.

Ideea este ca pentru anul acesta tarifele au ajuns un nivel destul de ridicat iar noi de exemplu am ales alta destinatie. Daca inca nu ati achitat, poste va orinetati catre alta destinatie. De ce nu Bulgaria? Voi sunteti si mai aproape!

[16.01.20 21:47:16]

@tripyy: Am 2 copii, a mai aparut unul intre timp ), da si asta este un inconvenient, m.ar interesa sa fie cat mai aproape de aeroport.

In Bulgaria nu vreau, nu se compara serviciile cu Turcia. Inca nu am achitat, studiez piata.

Mai ai ceva recomandari sa. mi dai, pt alte hoteluri? Noi am mai fost la Royal Alhambra de 2 ori, la Delphin, anul trecut la Gural Premier.

Intradevar si eu ma minunez de preturile de anul acesta. ????????

angy33, tripyy
Alte impresii din această RUBRICĂHaydarpasha Palace Hotel [Turkler]: