Poseidonio Hotel [Perigiali]

cu transport AUTOCAR
+ COPII: 1 -- varsta: 11 ANI

Hotel Poseidonio

Buna ziua!

In perioada 23 iunie - 5 iulie am fost intr-un sejur in Lefkada, in Perigiali, hotel Posidonio. Am fost 3 persoane, 2 adulti si 1 copil.

Calatoria, transportul pana acolo a fost in parametrii obisnuiti, normali. Hotelul, desi cotat la 3 *, nu m-a impresionat in mod placut.

Perigiali este un sat / o localitate mica, linistita, cu o singura taverna cu doar 3 - 4 mese. Exista o plaja mica, cu apa calda, dar cu foarte multi arici de mare.

Dar Nidri este la o distanta de 25 de minute de mers de jos (40 pana la capatul localitatii Nidri) de Perigiali.

Nidri este un orasel, o localitate incantatoare. Mi-a placut foarte mult. Aici, in Nidri, exista magazine diverse si bine aprovizionate si multe taverne.

Dintre toate tavernele merita mentionata, din prima, taverna FAMILIA, o afacere de familie. Aici intalnesti o familie de greci unde tatal si unul dintre cei doi fii (Antonio) vorbesc bine romaneste si iti pot oferi in romana toate informatiile pe care le doresti referitoare la mancaruri, te pot indruma spre o mancare sau alta in functie de preferintele fiecaruia. Si foarte atenti ca toti clientii sa fie multumiti.

Noi am mancat cea mai buna mancare din Nidri, aici la FAMILIA. Gustoasa, ieftina, proaspata servita alaturi de un vin rosu (sec si demidulce) extraordinar de bun. Aici puteti incerca pestele spada si limba de mare (la cuptor sau prajita), musacaua cu fructe de mare sau gyros cu limba de mare (un peste foarte bun, alb, fara oase). Atmosfera din aceasta taverna este placuta, cu muzica buna, pusa in surdina.

Cea mai buna inghetata din Nidri o gasiti la K& G, de la un domn mai in varsta.

Altfel, pentru o bautura, un suc sau o baclava puteti face o scurta oprire la LA MINUTE.

In final, DA, recomand Lefkada si Nidri.

Roxana M.

Impresii încărcate de Roxana M in 10.07.2018 14:55:57

Validat / Publicat: 10.07.18 20:24:50

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Hanioti, Zakynthos, Parga, Kefalonia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Roxana M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 9 voturi) nota2

[10.07.18 20:24:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Poseidonio Hotel [Perigiali], NIDRI/NYDRI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm? Taverne în Nidri]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Ulterior, poți scrie notele de la CAZARE şi sub formă de ECOU — le vom adăuga noi în caseta tehnică.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 40&ridAnt=87116

[10.07.18 20:28:07]

@Roxana M, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

[11.07.18 09:37:21]

ok Roxana am deschis emailul si mi-a sarit in ochi articolul tau.

am citit pentru ca ce sa vezi... de mult urmaresc acest hotel si in fine agentia de la care banuiesc ca ai luat sejurul.

ideea este ca te-as ruga sa scrii un nou articol sau eventual sa il editezi pe acesta, daca nu te descurci scrie email la webmaster si te ajuta el cum sa faci.

ai spus ca nu te-a impresionat in mod placut acest hotel, insa nu ai dat deloc detalii despre acest aspect.

vad ca esti junior, asa eram si eu la inceput, este foarte bine ca ai scris aici impresii, cred ca mai ai de spus destul de multe din moment ce ai avut un sejur de 12 zile.

astept impresiile tale complete despre hotel, ce nu a fost bine, ce a fost bine, etc.

si de asemenea, despre restul vacantei tale, pe unde ati fost, ce ati vazut, etc.

normal daca mai doresti sa scrii!!!!

stii de ce??? pentru ca ultimele impresii despre aceasta locatie sunt din iunie sau iulie nu mai stiu exact 2017, asa ca daca tu ai fost acum acolo, prinde bine un articol amanuntit, cel putin pentru mine!!!!

[11.07.18 14:02:31]

Cunosc locația. Am fost acolo acum trei ani cred și am sta la Poseidonio Badică cel din dreapta. Ulterior am auzit că acesta ar fi fost închis iar cazarea se făceal Poseidonio B, adică cel din stânga piscinei. Care di ele funcționează acum?

[11.07.18 14:57:29]

@Ioan Raita: Buna, Ioan! Nu cred ca era Poseidon A. In sensul cum vi dinspre strada, noi am stat in cel din dreapta, cel mai inchis la culoare, un portocaliu mai inchis.

[11.07.18 15:07:20]

@flaviana77: Buna Flavia! Referitor la hotel Poseidon vreau sa spun ca nu mi-au placut urmatoarele astepte: toate prosoapele erau destramate, franjurate pe toate marginile, plasa de tantari de la usa de la balcon era lipita cu scoci, la baie erau furnici, tantari etc si nu foarte curat, oglinda de la baie cu pete negre pe ea, ,,

[11.07.18 15:10:32]

@Roxana M: Noi am fost prin ***** de agentie suntem multumiti, este al 3 lea an cand mergem cu ei...

[11.07.18 15:12:43]

@Roxana M: am inteles acum despre ce era vorba si ce anume nu a fost in regula cu hotelul.

sper ca privelistea oferita de locurile pe unde ati apucat sa va plimbati, sa fi sters din nemultumirile legate de cazare.

vacanta placuta in continuare.

multumesc pentru raspuns.

[11.07.18 15:12:54]

@Roxana M: Doamna Lucia, ghida, este buna, stie multe despre locurile unde se merge in excursii, se implica...

[11.07.18 15:19:09]

@Roxana M: Excursiile sunt cele afisate pe site-ul ***** la Lefkada, sunt frumoase, merita facute. In plus noi am mers pe cont propriu la cascada din zona, se Merge aproximativ 1 ora 30 de minute, dar drumul este pe strada o Buna perioada, apoi drumul este usor prin padure, pe plicuri sunt trepte, exista si o terasa aproape de cascada

[11.07.18 15:31:34]

@flaviana77 Da, a fost o vacanta placuta, Cu locuri frumoase, Buna dispozitie si mancare Buna - la Familia

[11.07.18 15:40:38]

@Roxana M:

multumesc pentru toate precizarile.

si pentru ca esti noua pe site, te rog editeaza unde ai scris numele agentiei de turism pana nu se supara pe noi webmaster, asta pentru ca nu avem voie sa spunem aici numele agentiilor cu care calatorim, se considera reclama cred, nu stiu nici eu din ce motive nu este voie, dar te rog corecteaza tu repede.

pune puncte puncte sau nu stiu vezi tu cum faci ca sa nu mai apara scris acolo ok?

si sa tii minte pe viitor sa nu mai zici aici numele public ok?

sper sa nu te superi pe mine, dar am vrut sa iti spun ca sa stii cum este regula.

[11.07.18 16:00:29]

@flaviana77: Ok, n-am de ce sa ma supar, este bine de stiut

[11.07.18 16:04:41]

@Roxana M: nu stiu Cum sa modific la agentia de turism... sper sa nu fiu penalizata... scuze, n-a fost Cu intentie ascunse...

[11.07.18 16:11:03]

@Roxana M:

fii atenta intri unde ai scris ecoul catre mine si trebuie sa ai in dreapta acolo o caseta mica in care scrie edit, pusa intr-un chenar mic cu rosu, da click acolo si o sa te trimita intr-o fereastra noua unde poti sa stergi ce ai scris, sa modifici daca ai mancat vreo litera etc.

mergi acolo si corecteaza ce e de corectat.

sper sa mearga, ok?

[11.07.18 16:13:23]

@Roxana M: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

[11.07.18 16:14:16]

@flaviana77: Mulțumim pt ajutor! :)

[11.07.18 16:16:06]

@webmasterX: Multumesc pentru ajutor! Si de intelegere!

[11.07.18 16:17:31]

@Roxana M: Nu, normal că nu vei fi penalizată, este evident că nu ai știut. :)

Am modificat eu ecourile tale.

[11.07.18 20:29:19]

Da este Poseidonio B. Am locuit la ultimul etaj din colțul dinspre piscină cred că era camera 301. Nouă ne-a plăcut mult acolo. Desigur pentru plajă a fost puțin mai departe de mers, De asemenea am vizitat Nidri aproape în fiecare zi. Am fost și la cascada Dimossari dacă îi țin bine minte numele și am fost într-o excursie în Kefalonia și Itaca.

[12.07.18 00:31:39]

@Ioan Raita: Mda, ce sa zic?! Poate ati nimerit o camera mai ok atunci, normal ca nu toate camerele arata la fel si deservirea poate fi alta

[12.07.18 00:37:34]

Altfel, angajatii doreau a fi destul de amabili. Restul vacantei a fost Ok, nimic de regretat. Mai trebuie atentie la agentiile care organizeaza excursii in Nidri, cele pe care le intalnesti pe strada. Nu toate sunt serioase, unele vind bilete pt excursii care mai apoi nu se organizeaza Fiindca se strang putine persoane si nu esti anuntat in niciun fel si cand Pui intrebari esti pus pe drumuri, nu ti se spune adevarul si in final ti se ofera, vezi Doamne ca o favoare, o alta excursie, Cu alta destinatie decat cea dorita de tine si la final, la introducere afli inramplator adevarul si se tipa la tine ca tot tu esti de vina... urat! Nu stiu daca pot da numele acelei agentii, dar tare i-as da numele si as povesti totul pe indelete...

[12.07.18 08:45:12]

@webmasterX:

intotdeauna cu mare placere, trebuie sa incurajam ucenicii juniorii sa scrie despre vacantele lor, sa ii ajutam la nevoie pentru ca dorim sa marim comunitatea AFA, nu-i asa???

[12.07.18 09:11:39]

@flaviana77: Mersi, te

[12.07.18 11:12:23]

@Roxana M: Eu cred că puteți să îi dați numele în acest caz pentru ca cei care merg acolo să știe cu cine să nu stea de vorbă. Din punctul meu de vedere, interdicția de a nu face referiri la nume de firme se referă la cele din țară cu care mergem noi în străinătate, pentru că ar însemna a le face reclamă ascunsă, însă pentru a ne preveni conaționalii de necazuri nu este greșit, aș spune că este chiar indicat să o faceți. Pentru orice eventualitate, puteți adresa o întrebare și unui webmaster.

- HYUNDA-I
[12.07.18 15:09:10]

Localizeaza te rog taverna Familia. Multumesc

[12.07.18 17:51:03]

@HYUNDA-I: Cum vi dinspre Perigiali, aproape la capatul lui Nidri, pe partea stanga. Pofta buna!

Publicitate    [18.11.18 23:35:03]

pagină generată in 0.197384119034 sec