ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2018

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Casa de vacanta Cazanele Dunarii

Atentie!!! A nu se confunda cu Pensiunea Cazanele Dunarii!!!

Buuun... cum suntem in concediu, ne-am hotarat sa mergem cu cel mic intr-o mica excursie pe la Clisura Dunarii. Cativa prieteni ne-au vorbit de Dubova, de cat de frumos este, peisaje, etc. Asa ca intr-un final am decis sa mergem si noi.

Am consultat cateva pagini, am sunat la cateva locatii de cazare, dar din pacate majoritatea nu aveau camere libere (am sunat joi pt vineri si sambata).

Intr-un final, m-am lasat convinsa de recenziile ft bune (90% scrise de prietenii si familia proprietarilor) si de faptul ca vazusem ca are piscina pe ponton (esentiala pt cel mic) si am rezervat la Casa de vacanta Cazanele Dunarii.

Din poze se vede ca locul este modest, nici nu cautam ceva luxos, vedere la Dunare nu are, casa este la 2 strazi distanta de ponton. Curtea casei curata, au si un leagan, foisor, bucatarie de vara si un gratar.

Din pacate, in camera noastra se simtea un miros imponent de canalizare si umezeala (initial am crezut ca e ceva de moment, dar a fost asa pana am plecat), nu avea aer conditionat (cand am fost noi nu era ft cald, deci nu am avut nevoie).

Dupa cum am spus, pontonul este la 2 strazi distanta, cam delasat, piscina ft murdara. Scuza a fost ca a plouat, dar la pensiunile din vecinatate copiii se balaceau in piscine. Am stat 2 nopti si nimeni nu a curatat-o.

La capitolul mancare, pe site-ul unde am gasit casa, scria “cina: 40 lei/pers”, dar acolo am platit per portie, in total 145 lei (1 ciorba de peste 10 lei, 3 portii de salau la cuptor 45 lei/portie). Mancarea ok ca gust, dar nu wow cum e prezentata in unele recenzii. Pana la urma gusturile nu se discuta, poate sunt eu mai pretentioasa, am crescut la Dunare si aveam alte asteptari.

La plimbarea cu barca, la cazare ti se spune 30 lei/pers, cand platesti, in barca 35 lei/pers sau 40 lei/pers ca sa mearga si la Tabula Traiana. Traseul nostru a fost Cazanele mici - manastirea Mraconia - chipul lui Decebal - cazanele mari - pestera Ponicova - grota veterani. Intr-adevar, peisajul superb.

Despre gazde nu am nimic de zis, persoane amabile, primire ireprosabila.

Trimis de BlackDaemon in 09.07.18 00:09:24
Validat / Publicat: 09.07.18 00:48:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DUBOVA. A mai fost în/la: Ranca, Baia de fier, Calimanesti, Polovragi, Pestera muierii, Baile Herculane

VIZUALIZĂRI: 1148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BlackDaemon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Piscina

[09.07.18 00:47:54]

@BlackDaemon: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[09.07.18 11:06:52]

• Alte impresii din această RUBRICĂCasa de vacanță Cazanele Dunării: