ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2018
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 09.07.14
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 15,9

Vasilikos - Agios Nikolaos, un loc de poveste!

Salutare tuturor,

acum ca sunt proaspat intors din Zakynthos trebuie sa ies din starea de letargie post concediu si sa va povestesc una-alta de pe acolo.

In primul rand sa va zic ca suntem o familie cu doi copii care tin la "tavaleala" unui drum lung cu masina. De venit am ajuns cu o noapte petrecuta pe drum si la dus si la intors, ca nu sunt sofer kamikaze, la dus la Platamonas, iar la intors, langa Platamonas, alt loc minunat, Palaios Panteleimonas, poate apuc sa va povestesc cate ceva si de acolo.

Deci nu am venit pe Egnatia Odos ci pe A1 Salonic - Atena, iar dupa Larisa am facut dreapta pana la Lamia...

Alegerea zonei in Zakynthos am facut-o dupa ce am mai navigat pe diverse site-uri/boguri si nu am putut decat sa ma felicit. Agio Nikolaos, atentie, cel din sud pentru ca mai e unul si in nord, e o locatie linistita, cu multa verdeata, o plaja excelenta cu nisip si cu o intrare lina, lina in apa, ideal pentru orice famile cu copii.

Cazarea am avut-o la Kuris Apartments, iarasi o alegere fericita, poate am timp sa va mai zic si despre asta, o recomand oricand.

Trecand acum peste faptul ca de la Patras la Kyllini a plouat non stop, ca in seara in care am ajuns si am mancat - foarte bine - la Kukis, pe plaja, tot in Agios Nikolaos - a inceput vijelia si s-a luat curentul de a trebuit sa mancam la lumanare :), ca a doua zi a plouat aproape tot timpul, si ca localnicii s-au crucit (si noi cu ei) de vremea de sfarsit de iunie, Zakynthos e o insula deosebita, ca toate celelalte ionice, o destinatie de neratat. Poate nu are farmecul Lefkadei, salbaticia Corfu-lui sau verdele Kefaloniei dar cu siguranta are punctele ei forte, nu putine.

O sa scriu despre excursiile de o zi un topic separate, va spun doar ca Navaggio e ceva de vis, greu de descris in cuvinte, insa e obligatoriu sa fie vazuta si de sus si de jos, adica si de pe mare si de pe uscat. In afara de ea, dati o tura si pe la Banana Beach, Gerkas, Porto Zorro, in sud si cele doua Xygia si Mykro Gialos in nord, toate fiind pe latura de est a insulei. Si inca un loc extrem de simpatico: insulita din Agios Sostis, langa Laganas.

Incercati si un stifado de iepure, e senzatie, la fel si swordfish si bineinteles un souvlaki de miel, iar ca recomandare in zona Vassilikos, Ionio restaurant, pe malul marii, e tot ce trebuie.

Una peste alta, desi Zakynthos ne-a primit cu nori, vant si ploaie, cele zece zile state acolo au fost pline cu de toate. Ploaia trece, amintirile raman.

Sper ca postarea asta sa va fie de folos, va stau oricand la dispozitie pentru orice alte amanunte. Vacante frumoase tuturor!

Trimis de Mugurop in 08.07.18 20:40:03
Validat / Publicat: 08.07.18 23:34:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Lefkada, Corfu, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 1784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mugurop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Navaggio de sus. Si nu, nu e carte postala!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22000 PMA (din 18 voturi)

adrianaglogo [09.07.18 08:33:31] »

@Mugurop: Si noi am prins o noapte si cateva ore din dimineata urmatoare cu vijelie si ploaie la inceput de iulie. La hotel lucra de 16 ani o romanca si zicea ca nu a vazut asa ceva in iulie!

Capriciile vremii, ce sa faci.

webmaster [09.07.18 11:15:14] »

flaviana77 [09.07.18 11:21:49] »

vremea a luat-o razna peste tot vad... in Grecia eu nu am auzit sa fi fost atatea probleme cate au fost in acest an.

sa speram ca restul verii nu va mai rezerva surprize neplacute.

mi-a placut articolul si fotografiile, astept si urmatoarele impresii.

Artiglio [22.05.20 15:58:51] »

Chiar dacă este de acum doi ani, mi-a plăcut review-ul tău și l-am votat cu drag! Mai ale că am găsit și un punct comun: anul trecut am fost în Lefkada, iar pentru vara asta ne-am propus Zakynthos. A venit, însă, nenorocirea asta cu Covid și totul părea pierdut... Ieri, grecii au publicat lista țărilor care pot trimite turiști și... speranțele renasc! Avem rezervare din 17 iulie în Keri și mă documentez cât mai mult.

​Te-aș ruga, în câteva cuvinte, să spui cu cu te poate surprinde Zakynthos la un an după ce-ai fost în Lefkada?

adrianaglogo, Artiglio, flaviana77
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Vasiliki: