ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2018
ÎNSCRIS: 10.07.12
AUG-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Brasov - impresii generale

Am locuit in Brasov o perioada destul de indelungata pentru a putea recomanda cateva locuri de vizitat, din perspectiva cuiva care a trait acolo si a vazut lucrurile dincolo de ceea ce se prezinta in ghidurile turistice.

Multi oameni sunt fascinati de Brasov, dar aceasta deoarece il asociaza cu perioada de vacanta, munte, aer curat, etc. Cand locuiesti acolo si te confrunti cu cotidianul si cu monotonia vietii de zi cu zi, atunci inevitabil isi pierde din stralucire.

Dar, acum voi scrie acest articol pentru cei care vor sa-si petreaca doar cateva zile la Brasov, in trecere, fiindca, sincer, in 2-3 zile cam termini tot ce ar fi de vazut pe acolo.

Partea orasului care merita a fi vizitata, adica zona centrala, trebuie parcursa la picior, clar, pentru a intra in atmosfera orasului, calmul specific si pentru a te bucura de imbinarea naturii din jur (muntii) cu orasul.

Puteti incepe, de exemplu, din Livada Postei, nodul mijloacelor de transport in comun, de unde va puteti indrepta spre drumul catre Poiana unde veti gasi Parcul din Livada Postei, numit si parcul Schaefler. Este parcul nostru preferat din Brasov, fiind racoros chiar si in cele mai calduroase zile de vara, linistit, se intinde pe un deal inverzit, dar are si alei umbroase pe care va puteti intoarce in oras. Daca avet copii, ii puteti lasa la diversele spatii de joaca amenajate acolo, veti gasi un mini- castel medieval din lemn de care copiii vor fi incantati. Mie imi placea ca puteam sa ma asez pe o banca aflata in partea din deal a parcului si de acolo aveam vizibilitate asupra locurilor de joaca si puteam supraveghea copilul fara probleme.

O alta destinatie pentru o plimbare la pas este pe sub Tampa, alta zona umbroasa si racoroasa daca doriti sa evitati canicula, in plus veti avea si o vedere panoramica asupra orasului. De aici se poate urca cu telecabina pe Tampa, sau pe jos, nu este un traseu dificil.

Nu ma voi referi aici la Piata Sfatului, Biserica Neagra, Dealul Cetatii, etc, fiindca acestea sunt destinatii stiute de toata lumea. Va recomand sa va distantati de zonele aglomerate si sa o luati pe stradute laturalnice, linistite, pentru ca acele locuri va vor conecta cu atmosfera orasului.

O alta zona de relaxare este parcul Noua, la care puteti ajunge cu autobuzul nr 17 de la Livada Postei. Apropo, recomand site-ul RATBV, este actualizat in aceasta vara si ofera informatii cu denumirea statiilor, in plus in statii exista afisaj electronic care va informeaza in cat timp va sosi urmatorul autobuz, dar aveti grija sa va procurati bilete, controlorii brasoveni nu sunt ardelenii aceia de treaba pe care v-ati astepta sa-i intalniti in Brasov (stiu din proprie experienta). Revenind la Parcul Noua, odata ajunsi acolo, va puteti plimba pe lac cu barcile de inchiriat, va puteti da cu tiroliana pe deasupra lacului, sau pur si simplu sa va plimbati de-a lungul lacului, numai ca in weekend-uri aveti sanse sa va afumati de la gratarele din zona special amenajata si sa fiti nevoiti sa prindeti in trecere si niste acorduri de manele, de aceea recomand sa mergeti in zilele saptamanii.

La aproximativ 1 km de parcul Noua se afla Gradina Zoologica, daca tot sunteti prin zona, merita sa o vizitati, dar nu va asteptati sa vedeti prea multe animale.

La capitolul locuri de servit masa, aveti obisnuitele fast food-uri din zona Piata Sfatului / str Republicii, dar v-as recomanda sa incercati Gaura Dulce (aflata in apropiere, gasiti detalii pe site-ul lor), celebrul restaurant cu produse locale Sergiana, dar noua ne-au placut si Pandamania, cu specific chinezesc, sau pizza Delicio, din punctul nostru de vedere mult mai buna decat celebrele Pizza Hut sau Domino.

Pentru shopping: mall Coresi, dar acolo veti gasi si un loc de joaca - Taka Paka - pentru copii de pana la maxim 10 ani, cei mai mari s-ar plictisi. Langa locul de joaca, este si cinematograful, asta in caz ca vremea nu va permite sa petreceti timpul pe afara.

Trec in revista si cateva destinatii in preajma Brasovului: Pietrele lui Solomon (puteti ajunge cu autobuzul nr 50 si 52), canionul 7 Scari, si evident Poiana Brasov.

La momentul la care scriu acest articol nu mai locuiesc in Brasov de aproape un an deja, iar orasul in care m-am mutat imi place mult mai mult, dar nu va spun care este, ca imi vor sari in cap toti cei care traiesc in minte cu cliseul ca Brasovul este un loc minunat.

Va dau cu placere mai multe detalii daca nu le gasiti in cele scrise de mine, intentionez sa mai scriu un articol despre o pensiune la care am stat in Brasov atunci cand am avut nevoie sa revin pentru cateva zile si care poate fi o sugestie de cazare pentru buget redus.

Trimis de SCMK in 08.07.18 19:27:01
Validat / Publicat: 08.07.18 23:32:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SCMK); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 La Pietrele lui Solomon

webmasterX [08.07.18 23:31:58] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 15&ridAnt=87051

webmasterX [09.07.18 00:59:26] »

SCMK [09.07.18 01:07:42] »

@webmasterX: Nicio problema, doar ca in cele mai multe poze aparem noi si nu mi se pare ok, pe unele a trebuit sa le editez ca sa dispara persoanele din imagini, ar fi super daca am avea pe site optiunea de a blura imaginile, sau se face automat de cate voi la validare?

webmasterX [09.07.18 01:13:03] »

@SCMK: nu se face, din păcate, automat, nicio blurare.

AmFostAcolo are posibilități tehnice (mult) limitate față de saiturile ”gigant”, unde se pot întâlni aceste posibilități.

Dacă dorești, cumva, ștergerea unor poze dintre cele încărcate - folosește te rog SESIZEAZĂ (este afișat cu roșu sub fiecare poză)

SCMK [09.07.18 01:27:03] »

@webmasterX: Dintre cele deja incarcate nu, este ok, m-am asigurat ca nu aparem in ele.

SCMK
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Brașov: