ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2018
ÎNSCRIS: 08.07.10
STATUS: CONSUL
JUN-2018

Opera maghiara de stat

Uite ca ungurii stiu sa faca bani frumosi si din cladirea istorica a operei de stat din Budapesta. Chiar daca in acest moment cladirea operei din Budapesta se afla intr-un amplu proces de renovare, autoritatile tot nu renunta la turul ghidat al cladirii desi vizita nu cuprinde tocmai sala operei asa ca turul este incomplet fara vizita in sala mare cotata in lume cu o acustica deosebita.

Opera nationala din Budapesta se regaseste pe bulevardul Andrassy, ​​unul dintre cele mai mari bulevarde din Budapesta, clădirea a fost construită de arhitectul Miklos Ybl din 1875 până în 1884 în perioada Imperiului Austro-Ungar. Miklos este și arhitectul bazilicii Sf. Stephan, cea mai mare biserică din Budapesta. Clădirea a mai primit o ampla renovare prin anii 80 renovare care a durat patru ani si a fost redeschisă în 1984, la cea de-a 100-a aniversare a clădirii. In prezent toate reprezentatiile artistice se desfasoara in cea de-a doua sala a operei din Budapesta - sala Erkel.

Turul prin opera incepe la ora 15 si altul la 16 si poate fi audiat cu un ghid vorbitor de engleza, franceza, italiana sau spaniola la un costa de 2450 forinti sau cu reducere -20% cu card Budapest.

Noi am ajuns la opera tocmai la ora 15, am reusit sa platim intrarea si cineva din administratie ne-a indrumat catre grupul care avea ghidajul in limba engleza. Ghida noastra o fata dulcica si care vorbea o engleza impecabila prezenta grupului in acel moment sala operei intr-un mare afis si tocmai explica ca numele original este Opera Regală a Ungariei iar regele Franz Josef I nu a vizitat opera decat 10 minute desi exista o loja regala. In schimb Printesa Sissi a pasit prin opera de mai multe ori. Ghida ne-a explicat aici si despre acustca foarte buna a sali de concerte si despre loja regala care sta nefolosita atata tip cat nu este ocupata de seful statului maghiar sau de prim ministru.

In opera zic ei ca nu ai voie sa fotografiezi dar acel afis in care ne era prezentata sala operei si istoria operei maghiare ghida chiar ne-a poftit sa il fotografiem.

Turul a fost completat mai apoi cu o oprire la bufetul operei care este pictat superb cu diverse scene care au in centrul atentiei mancarea. In mijlocul incaperii troneaza mai multe vitrine frigorifice din inox foarte luxoase care sunt pline cu diverse mizilicuri cand in opera au loc reprezentatii. Am inteles de la prietena mea ca sa te feresca sfantul sa ti se faca foame sau sete pe acolo ca ramai fara un chior prin buzunar.

Dupa prezentarea bufetului ghida ne-a oprit in locul de fumat, loc unde pe vremuri aristrocatia maghiara discuta la o tigara lucruri de stat importante. Draguta ghida a insistata foarte mult cu explicatiile in ceea ce priveste tapetul de panza cusut in fir de aur si argint care nu stiu ce reflexi dau la deschiderea luminii, ma rog...

Apoi a urmat prezentarea scarii imperiala pe unde frumoasa imparateasa Sisi isi facea aparitia la opera intr-un mod spectaculos in prezenta supusilor si abordand desigur o anumita tinuta pe care ghida ne-a prezentat-o intr-un mod haios iar apoi ne-a pus si pe noi sa o repetam. La capatul scarilor exista o mare oglinda pe intreg peretele unde imparteasa fara sa intoarca capul privea toata protipendada maghiara sosita la opera.

Cu prezentarea scarilor si micul joc al ghidei cu noi vizita s-a terminat si am fost invitati in foaierul din fata unde am ascultat pret de cateva minute o solista tanara interpretand o arie.

Dupa aceea am vizitat toaleta operei si un alt foaier unde exista un magazin de suveniruri legate de opera maghiara si de Budapesta.

Daca aveti drum prin Budapesta si va aflati in zona Bazilica Sf. Stephan la o ora potrivita puteti vizita opera maghiara din Budapesta sigur nu o sa regretati iar din 2019 am inteles ca amplu program de restaurare se va termina asa ca succes.

Imi pare rau ca nu am foarte multe poze dar in interiorul operei exista afise cu fotografiatul interzis asa ca cu chiu cu vai am reusit sa fac cateva dar credeti-ma pe cuvant plimbarea prin opera merita.

Rog frumos web sa ataseze https://youtu.be/uaMObgSE-Cs, multumesc frumos.

Trimis de adrianbogdan in 08.07.18 07:45:52
Validat / Publicat: 08.07.18 10:09:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1807 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 io la opera

webmasterX [08.07.18 10:09:11] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Budapesta, BUDAPESTA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Radu Tudoran [08.07.18 14:47:01] »

Sissi statea in loja din stanga scenei. Nu avea vizibilitate extraordinara, dar putea fi admirata de supusii din Budapesta. Maghiarii si-au ridicat cladirea operei si ca o concurenta la cea din Viena, de aceea Franz Joseph nu o vizita.

Madonna a inregistrat Don't Cry for me Argentina in balconul exterior al cladirii. A primit apoi invitatia de a participa la un spectacol din loja prezidentiala.

Eu am fost mai norocos cu vizita, santierul nefiind inceput.

Vacante frumoase in continuare

adrianbogdan [08.07.18 14:56:13] »

@Radu Tudoran: Buna!

Ghida a dat o multime de informatii, iti dai seama ca nu le-am notat.

Imi pare bine ca a-ti avut mai mult noroc si a-ti vizitat sala. Eu si prietena mea intentionam sa mergem la spectacol la opera din Viena, vedem atunci comparatia, stiu ca opera din Viena este mult mai incapatoare.

In 2019 dupa renovare probabil ca voi merge si aici la Budapesta la un spectacol.

Multumesc pentru completare!

adrianbogdan, Radu Tudoran