ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
APR-2009

Ca acasa!

Vila Adriana, e situata pe partea stanga a soselei principale, care duce in centrul staiunii, la poalele muntelui.

Am descoperit-o intamplator, cu multi ani in urama. De atunci, niciodata nu ne-am mai cazat in alta parte, cand am venit in Baile Herculane, pentru ca aici ne-a placut cel mai mult! E o pensiune mica, cocheta, linistita!

In primul rand, vreau sa va spun ca in ultimii ani, drumurile vietii m-au purtat aproape lunar catre Sibiu si Bucuresti, iar la intoarcere, de multe ori, iarna, cand se innopta devreme, sotul meu nu mai vroia sa conduca prin Muntii Banatului, fiind obosit si atunci ne cazam in Baile Herculane, la Vila Adriana. De aici mai aveam cam 3 ore si jumatate pana acasa. Ne placea ca masina era in siguranta, in curtea vilei.

Era destul un simplu telefon pentru rezervare, cu putin timp inainte si doamna ne confirma ca putem veni linistiti! Cred ca am dormit pana acum in toate cele 7 camere pe care le are. Pe care o prefer? ! Greu de spus... dar cred ca pe ultima din spate, la primul nivel!

Vila are 2 stele si este contruita din anul 2002. Din cele 7 camere, 5 sunt duble, iar 2 -triple! Pretul e atractiv, dar difera in functie de sezon. Spre exemplu, in extrasezon variaza intre 70 -100 lei, iar in sezon, 100-150 de lei.

La intrare, este o terasa destul de mare, cu mese si scaune, unde este si un gratar, pentru turistii care vor sa prepare ceva.

Apoi, urmeaza un restaurant intim, de vreo 20 de locuri, aproximativ! Mancarea este foarte buna, va recomand in mod special sarmalute, sunt deosebit de bune! Restaurantul este decorat foarte frumos, dupa modelul traditional, si fetele de masa dau un aer elegant si festiv prin combinatia lor alb-mov, iar scaunele sunt impodobite cu fonte! O combinatie excelenta intre traditie si modernism!

Vara totul este foarte frumos, doamna este o mare iubitoare de flori si toata pensiunea este incarcata de petunii, muscate curgatoare, begonii si alte flori de sezon incantatoare! Restaurantul poate fi inchiriat si pentru mici evenimente.

Camerele sunt superbe! Mai ales cele cu fata spre strada, ofera o piveliste deosebita asupra Masivului Domogled! Au baie proprie si incalzire centrala. In fiecare camera exista frigider, iar pe hol am mai zarit unul mare, de rezerva. Toate camerele sunt dotate cu televizor, in unele din ele, chiar cu LCD! Pe hol am observat si cateva aparate de fitnes. Si aici-o multime de plante ornamentale, iti incanta privirea! De obicei, se gasesc camere libere, dar in unele perioade, cum ar fi inceputul lunii mai, sunt rezervate din timp de cei care practica yoga. In rest, multi alpinisti sunt oaspetii Vilei Adriana, care in fiecare an revin sa dea gata crestele Domogledului!

Camerele toate sunt spatioase, foarte curate, cu lenjerie draguta. Intotdeauna sunt in dulap paturi de rezerva. Ce mi-a placut- este faptul ca si pernele sunt faine, comparativ cu multe hoteluri sau pensiuni in care sunt vesnic nevoita sa urc cu pernuta mea din masina, de care nu ma prea despart in nici o calatorie! Pat matrimonial, lenjerii frumoase, (de obicei asortate cu culoarea zugravelii si a jaluzelelor orizontale), o comoda sau 2 noptiere, veiozele si baia cu dus-fac ca orice turist sa fie multimit si sa revina acolo cu placere!

Imi amintesc cu placere, intr-una din micile popasuri ale noastre in Herculane, cand eram in centrul vechi, la plimbare si-mi suna telefonul! Am fost placut surpinsa, cand am raspuns: "Ce sa facem... uite, acum ne intoarcem acasa!" Deci pentru noi acolo - devenise ''acasa'', atat de mult ne obisnuisem, atat de bine ne simteam!

Statiunea Baile Herculane, este renumita din timpul romanilor, ca fiind o statiune balneoclimaterica, dar si de agrement! Aici, la Vila Adriana, la cerere se poate face si tratament. Va veni un medic renumit si contra sumei de 30 de lei va poate face consultatie, iar daca doriti tratament, va poate face pana la 50 de proceduri, a cate 20 de minute una, la pretul de 12 lei una.

Iar daca sunteti perfect sanatosi si nu aveti nevoie de tratament, statiunea va ofera multe alte idei de petrecere a timpul liber, de la plimbari, drumetii pe cararile muntelui, o baie in strandul termal ''La 7 izvoare'', sau pur si simplu, puteti arunca undita-n Cerna! Am trecut de curand pe acolo si am avut un pic senzatia ca statiunea va renaste, nu doar acum ca e primavara si totul era inflorit si plin de miresme!

Va recomand cu inceredere aceasta pensiune, atat pentru conditiile minunate oferite, cat si pentru pretul rozonabil pe care il practica aici!

Trimis de georgiana in 10.05.10 07:08:35

VIZUALIZĂRI: 4833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Vedere inspre curtea viei

ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 33
webmasterXY* [10.05.10 07:28:09] »

@georgiana, daca tot ne recomanzi sarmalutele foarte bune de ce nu punctezi si Bucataria si masa?

Si Distractia si relaxare....

georgiana [10.05.10 08:20:24] »

@webmaster10,

Scuze, de somnoroasa cred, ca mai aveam un ochi inchis, ca am scris cu noaptea-n cap!

Te rog frumos pune 100%, multumesc!

webmasterXY* [10.05.10 08:21:44] »

La amandoua sau doar la bucatarie?

cosminp [10.05.10 08:24:36] »

vila adriana este cea care a facut scandal aici, pentru Valea Mariei din Ranca.

promit ca prima data cand voi ajunge la herculane trec sa vad vila adriana, dar nu ma cazez.

ai puncte de la mine pentru aceasta locatie bine descrisa si poate utila.

biancuta [10.05.10 08:29:12] »

Avand in vedere pretul rezonabil, stilul placut al vilei, precum si amabilitatea gazdei, merita atentie aceasta vila. Inca nu am fost la Herculane, dar sper sa ajung inr-o zi. Un mare vot din partea mea!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [10.05.10 08:30:45] »

@cosminp > sau poate cineva s-a folosit de numele acesta... hai sa nu acuzam pana nu avem dovezi clare, da?

cosminp [10.05.10 08:35:48] »

@dragos, poate este asa, dar citeste ecourile. mai degraba o cred pe georgiana, dar eu voi verifica.

nu stiu de ce linkul de mai sus nu merge, asa ca-l mai pun inca o data.

click aici

georgiana [10.05.10 09:39:25] »

@webmaster 10,

da, la ambele pune nota maxima, nu-mi amintesc sa ma fi nemultumit vreodata ceva acolo!

webmasterXY* [10.05.10 09:46:52] »

rezolvat!

dannek [10.05.10 09:50:39] »

Fiind chiar la sosea in sezon este sigur trafic de masini pe strada, seara daca aveai geamul deschis zgomotul de afara nu era deranjant?

Banuiesc ca in dotarea camereleor nu era si A/C.?

Aproximativ ce distanta este de la vila pina la bazinul termal din oras?.

In afara de acele aparate de fitnes de pe hol de care amintesti, curte exista adica sa poti sa stai la umbra unui copac sau masa de tenis, internet etc... ?

In fiecare an de 1 Mai cei din M. I. S. A, ca si anul acesta deschid sezonul in Herculane, daca vrei sa mergi atunci fara rezervare promta nu gasesti nimic in statiune.

Eu am patit asa ceva de un 1 Mai si am gasit o pensiune undeva pe linga gara departe de statiune.

In rest statiunea in sine este cam degradata dar peisajul si strandurile fac toti bani.

Aici gasiti istoria zbuciumata a statiunii Bailor Herculane si nu numai:

click aici si

click aici

webmasterXY* [10.05.10 09:58:10] »

@dannek, putin mai multa grija la redactare nu strica....

georgiana [10.05.10 10:04:14] »

@cosminp,

Tie chiar nimic nu-ti scapa ??

Te voi lamuri eu pe indelete, ce anume ai vrea sa stii?

Despre aceasta pensiune, ca ea este subiectul!

Da, este vorba de acelasi user care a avut nemultumiri anul trecut in ecourile de care vorbeai! Am discutat amanuntit cu ambele parti si am incercat sa fac pace, sa lasam lucrurile la timpul trecut si sa mergem mai departe fara suparare. Nu stiu cat am reusit! Totul a degenerat in urma purtarii mai putin politicoase a uneia dintre angajate, care a fost concediata intre timp.

Eu am fost clienta la ambele pensiuni si la ambele am fost foarte multumita, atat de conditiile oferite cat si de amabilitatea iesita din comun!

Uite, maine o sa pun si un review cu Pensiunea Valea Mariei!

As vrea sa adaug ca acum cativa ani ni s-a defectat ceva la masina pe sosea, venind dinspre Bucuresti si mergand la Timisoara, noaptea, intre munti si domnul de la Vila Adriana a venit cum l-am sunat la telefon si ne-a remorcat pana la ei, unde am dormit si a doua zi ne-a dus la mecanic, unde s-a rezolvat problema carea aparuse! Mi se pare un gest plin de omenie.

Daca mai ai intrebari, te voi lamuri cu placere, dar as dori in special sa fie legate de subiectul descris!

Tocmai de aceea am tot amanat sa pun acest review, in urama conflictului celor doi patroni de pensiuni, in speranta ca se va uita sau va rezolva neintelegerile dintre ei.

Adevarul e ca Vila Adriana chiar este o pensiune pe care ar trebui sa o aveti in vedere cand treceti pe aici.

Iar tu Cosmin, te poti caza linistit, ai cuvantul meu de onoare, nu obisnuiesc sa mi-l dau prea des, sa stii!

cosminp [10.05.10 10:20:44] »

@georgiana, am spus de la inceput ca te cred mai degraba pe tine. acum chiar te cred. ms.

georgiana [10.05.10 11:07:45] »

@dannek,

Am atasat poze si poti vedea ca la sosea este intrarea,dar vila este undeva,in spate de tot,in fata fiind curtea pavata frumos si parcarea generoasa!Si soseaua nu e una circulata ca la Mamaia,sa fie atata zgomot!Si mai sunt si camere pe partea opusa intrarii!

La mansarda este aer conditionat in toate camerele,dar am omis acest lucru sa scriu in review .Iar jos,in restaurant, este internet!

In curtea pensiunii nu sunt pomi,dar poti sta pe terasa,la umbra,vezi poza nr,2,3,5,20!

Pana la primul bazin termal din oras cred ca este mai putin de 1 km.

Da ,trebuie sa rezervati din timp camere,mai ales in sezonul cald!

dannek [10.05.10 11:32:58] »

Ok @wm10

Multumesc @georgiana

webmaster13 [10.05.10 21:46:36] »

sper sa placa melodia atasata!

georgiana [10.05.10 21:57:34] »

webmaster13,

....Da ,imi place si mi-e dor de El!!!

Multumesc frumos!

david [11.05.10 00:53:49] »

Am trecut de multe ori pe langa aceasta pensiune dar nu ma asteptam la 2 stele sa fie conditiile descrise de tine.Cred ca pensiunile reprezinta o alternativa de cazare decenta in comparatie cu hotelurile detinute de Armas.

Pacat de potentialul orasului care nu este exploatat la maxim de cei care se pricep cu adevarat la turism.

Melodia atasata merge de minune la ora 00:53 cand citesc pe indelete reviewul.

Un vot din partea mea.

georgiana [11.05.10 14:29:43] »

@Multumesc frumos@ Biancuta si @David!

Stiti cum stau treburile aici cu cele 2 stele/??

... Pai si eu am intrebat, deoarece mi se parea ca atat dotarile, cat si serviciile meritau cu varf si indesat 3 stele. Mi s-a raspuns ca in 2003, cand s-a deschis pensiunea au putut sa puna 3 stele, dar s-au gandit ca turistii vazand ca pe firma sunt 3 stele, nu vor opri, considerand ca este prea scump, pentru buzunarul lor si asa ca daca opresc odata si vad ce este si sunt multumiti, cu siguranta vor reveni!

Si eu prefer o pensiune mica, linistita si cocheta in schimbul unui hotel mare si aglomerat in Ro!

As vrea sa amintesc, pentru cine nu stie ca de aici se poate pleca in mici excursii in apropiere de Baile Herculane: la Manastirea Sfanta Ana, la Portile de Fier, la Cazane, sau sa vedeti Chipul lui Decebal sapat in piatra, pe malul Dunarii!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [12.05.10 23:23:49] »

Un nou review excelent, draga Georgiana.

Incredibil, dar adevarat, pentru 2 stele aceasta vila se ridica de departe la standarde de 3 stele ... Probabil ca pe buna dreptate gazdele vilei au luat o decizie corecta in a atrage clientii, mai ales intr-o statiune destul de putin exploatata turistic.

Mare pacat, deoarece este o staiune balneo-climaterica ce ar fi trebuit luata in vizor pentru modernizare si punere in valoare din acelasi punct de vedere turistic. Am vazut o emisiune saptamanile trecute referitoare la aceasta locatie si pacat, mare pacat, este lasata intr-o degradare totala, desi pentru sanatate este un izvor ce ar trebui fructificat.

Intr-adevar, merita de poposit la aceasta vila, in cazul unui circuit ce ar include si trecerea prin Baile Herculane sau de ce nu macar o stationare de 2-3 zile, caci vila arata super OK din fotografii, dar si din descriere ta, Georgiana.

Iar pentru prezentarea ta minutioasa, o rasplata de 400 PMA primeste si de la mine.

lucyaneya [24.06.11 10:46:31] »

scump... foarte scump si nu are chiar nk. deosebit

lucyaneya [24.06.11 10:51:15] »

este 100 ron/noapte... dar va asigur ca sint altele mult mai frumoase si mai ieftine, eu am dat tel. si cind mi-au zis ca e 100 ron in august m-am dat pe spate... sora mea merge la cinevaparticular cu 60 ron si e super, gratar, gradina si toate conditiile, nu zic unde ca nu am voie... MAI IEFTINITI SI VOI CA E CRIZA... !!!

georgiana [24.06.11 13:17:41] »

@Lucyaneya,

Vad ca esti foarte noua pe site, adica doar de astazi.

Bine ai venit!

Eu sunt cea care am scris acest review, la care ai scris cele doua ecouri. Ar fi fost mai bine daca te-ai fi uitat si la data ultimului meu sejur acolo, care era in anul 2009, deci acum 2 ani. Eu nu stiu daca pretul de atunci mai este corect, pentru ca in doi lucrurile se mai schimba, pot doar sa-ti spun ca pensiunea functioneaza. Ar fi bine sa dai un telefon sau sa trimiti un mail, proprietarilor. In august anul trecut daca era 100 de roni, mi se pare normal, deoarece peste tot in lume luna august este cea mai scumpa, pentru ca e luna de concedii.

Dar mi se pare total nelalocul ei, daca nici nu ai fost acolo sa faci afirmatii de genul''foarte scump si nu are chiar nk. deosebit''. Pentru o pensiune de doua stele, intr-o statiune de munte, nu vad ce ar trebui sa aiba in plus, ca sa te multumeasca??

lucyaneya [25.06.11 22:31:57] »

pai... nu te supara dar la charisma am dat 100 ron de 1 mai si are piscina... nu am prins vreme buna si m-am informat: anul acesta e 120 lei in august... dar is conditii de conditii!! Eu ma refeream la pret... si la cele descrise de voi editat webmaster

lucyaneya [25.06.11 22:36:15] »

Si... pentru pensiunile de 2** pretul ar fi 70-80 LEI recomandat... asa zic eu

webmaster15 [25.06.11 22:39:25] »

@lucyaneya

Doar cei ce nu au argumente ajung sa creada ca daca striga/tipa, au dreptate. Scrisul cu majuscule, in limbaj internaut, tocmai asta inseamna.

La noi pe sait o astfel de abordare nu este de acceptat.

Si, nu in ultimul rand, vad ca ti se raspunde civilizat, de unul dintre cei mai apreciati useri ai acestui sait, care a scris pana la acesta data 136 de review-uri aici, din multe locuri din Europa, asa ca afirmatia ca ar face reclama tocmai unei vile din Herculane, este descalificanta. Pentru tine.

Ai un avertisment, ecoul de mai sus va fi editat, iar activitatea ta pe acest sait, va fi monitorizata cu atentie. Orice alte derapaje vor fi sanctionate chiar mai drastic.

Multumesc.

lucyaneya [25.06.11 22:43:27] »

Nu inteleg... ce limbaj am folosit de v-ati suparat?? Imi ziceam doar parerea

webmaster15 [25.06.11 22:49:17] »

@lucyaneya

Vad ca nu ai inteles:

1. Nu mai folosi exclusiv MAJUSCULE (semnifica faptul ca tipi/urlii la cineva); Vezi te rog aici :

11. NU TASTATI MESAJE CU LITERE CAPS. La fel ca si in celelalte mijloace de comunicare online literele majuscule exprima o stare de nervozitate si dati impresia ca strigati la interlocutor. Acest lucru poate deveni stinjenitor daca nu folositi cu atentie tastatura.

2. Ai acuzat de reclama un user vechi al saitului, de care eu personal pot garanta ca nu face reclama;

3. Cu limbajul (eu il consider ofensator - incluzand aici acuzele de reclama), pornesti, fara rost o discutie fara nici o legatura cu subiectul.

Ti-ai expus punctul de vedere, l-am inteles, dar nu poti avea pretentia ca esti singura detinatoare a adevarului. Pentru ca, fiecare avem propriile noastre asteptari si gusturi, asa ca...

Multumesc.

lucyaneya [25.06.11 22:55:58] »

Ok...am inteles!!!

webmaster15 [25.06.11 23:01:34] »

Ok. Atunci, pentru ca in alte 2 posturi/ecouri, dupa avertisment, ai inteles sa folosesti exclusiv majusculele (am editat eu), o consider o recidiva si o ignorare a solicitarii unui webmaster.

Asta inseamna cartonas galben + 2 zile de reconsiderare a activitatii tale pe saitul nostru.

Multumesc.

biancuta, cosminp, dananecula, dannek, david, georgiana, lucyaneya, magdalena, Tucu2009, Valentina69