ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2018
DIN: Dublin
ÎNSCRIS: 13.06.17
JUN-2018

La pas prin Londra!!!

Si uite asa intr-o zi frumoasa de luna Mai, m-am hotarat sa fac o vizita la Londra impreuna cu doamna mea, pe la sfarsitul lui Iunie. Zis si facut: m-am apucat repede sa intru pe booking sa vedem oferta de hoteluri din Londra, nu de alta dar sa fac o "rezervatie" sa fiu sigur ca o sa avem unde sa ne adapostim noaptea. Dupa cateva cautari si citit de reviewuri, am ales Clapham South Belvedere Hotel. Intre timp un ochi era pe rezervarea de avion. Rezolvat amandoua, apoi ma pun si fac o rezervare si la tren din Gatwick Airport catre Victoria London Station (thetrainline.com).

Scot cardul, il trec prin POS-ul virtual si bani o iau la fuga din cont.

Dar vrea doamna sa vada personalitatile din ceara, asa ca ma pun sa caut bilete pentru Madame Tussauds, vreau si eu sa numar 30 minute in London Eye si vrem amandoi sa vedem pesti, rechini, stelute de mare, asa ca tre sa ajungem si la Sea Life Aquarium... Caut pe net, dar ofertele lor ma ademeneau si cu alte doua (Shrek's Adventure si London Dungeon), noi vroiam sa luam un pachet doar cu cele trei atractii. In fine dupa ceva cautari gasesc pachet Madame Tussauds - London Eye - Sea Life Aquarium la 46£ (madametussauds.com/london/en/tickets), scot cardul, bani zboara din cont, primesc o condirmare pe email unde pot sa aleg la ce ora sa imi fac programarile ca sa nu mai stau la coada, un fel de fast entry. La London Eye nu poti sa achizitionezi fast entry de pe net, o poti face contra unei sume de 5£/pers. la casa de bilete de la London Eye.

Dar vreau sa ii fac o surpriza doamnei mele, ca e aniversarea ei si ma gandesc sa o duc la un restaurant dragut, dupa ceva cautari gasesc restaurantul Ting Lounge Shangri-La la etajul 35 din cladirea Shard, cea mai inalta cladire din UK (ting-shangri-la.com/), dupa cateva reviewuri, ma convinge ca trebe sa mananc o mancare cu specific asiatic, si repede o rezervare la ora 22:45 seara, sa vedem Londra noaptea de la inaltime... deci ce sa mai... vant in pupa si vreme frumoasa.

Iote ca se face si ziua plecari, dimineata pe racoare, fuguta la aeroport si sus in avion. Oleaca de intarziere, ca na, Ryanair este low cost si isi permit sa aiba intarzieri. Dupa un zbor linistit de 1 ora si un pic, aterizam in London Gatwick. Ne ducem agale catre aparatele de scos biletele de tren, unde efectiv bag codul de referinta care l-am primit pe email (cand am cumparat biletele online) si imi imbogatesc portofelul cu 4 bilete de tren, 2 dus, 2 intors. Din aeroport ajungi la tren extrem de usor si repede, ai indicatoare peste tot. Ne suim noi in tren, cu boccelutele in spate si iote ca dupa juma de ora coboram in London Victoria Station. London baby!!!

Ne luam amandoi de mana si mergem in pas vioi catre Victoria Information Point sa luam renumitele Oyster card-uri. Am ales varianta Oyster in loc de Travel Card, la sfaturile unor prieteni din Londra. Oricum ar fi Londra este scumpa la transport, dar am avut hotelul in zona 2 si noi ne-am plimbat cu metroul in zona 1 si 2, dimineata cand plecam de la hotel si seara cand ne intorceam.

In rest am umblat o gramada pe jos. Oyster card-ul l-am incarcat pentru inceput cu 25£, dar am platit 30£ (5£ este garantia care iti este returnata la final, cand restiui card-ul). Nu poti calatori 2 persoane pe un singur card, din cauza ca atunci cand intri la metrou sau in autobuz sau in alte parti, trebuie sa scanezi cardul si apoi la iesire il scanezi din nou, pentru a taxa contravaloarea calatoriei.

Iesim afara din gara, nenicule o caldura de imi venea sa deschid google maps sa vad sigur daca sunt in Londra sau undeva pe langa tropice... ma uit la telefon imi afisa grandios o temperatura de circa si ceva, aproximativ 27 grade. No bun, asta e... vreme perfecta de vizitat Londra. In toate cele 4 zile cat am stat in Londra, doar temperaturi intre 26 - 29 grade.

Hai la hotel sa ne cazam si apoi sa iesim la vizitat. Zis si facut. Ajungem la hotel si ma uit la domnisoara de la receptie si ii spun intr-o romana perfecta: Ziua buna si bine v-am gasit!!! La care ea foarte degajata si zambitoare: Bine ati venit!!! Diana, foarte zambitoare si utila ne face repede check-in, nu de alta dar neaparat aveam nevoie de un dus.

Apoi hai sa mergem sa vizitam Londra. Ajungem la Waterloo Station, o luam agale spre London Eye, buluceala mare, lume ca la balci si poposim la un set de poze pe Westminster Bridge cu celebrul Big Ben (acoperit de schele) in renovare. Iote cum mi-au stricat londonezi poza de profil la facebook, ca s-au gasit ei sa renoveze Big Ben-ul taman cand vizitez eu Londra.

Facem cateva poze si hai sa ne plimbam cu barca pe Tamisa, Waterloo Pier este chiar langa London Eye, aratam Oyster-ul si ne ducem direct pe ponton, la poarta 3. In 5 minute a venit clipperul nostru, un fel de speedy boat, nu am vrut sa facem cruise pe Tamisa, doar vroaiam sa ajungem la Emirates Air Line Cable Car, un fel de telecabina care traverseaza Tamisa. O plimbare extrem de frumoasa, intr-o zi superba, cu poze multe, mai ales cu celebrul Tower Bridge, direct de pe lateral ca sa il putem prinde in toata splendoarea lui. Am facut in jur de 30 minute pana la ultima statie North Greenwich Pier. Plimbarea cam in jur de 7£/pers cu Oyster, apoi usor la pas cam 10 min pana la Emirates Air Car. Aici am intrat tot cu Oyster, scanat la intrare si la iesire. O priveliste deosebita, si o alta imagine a Londrei de la inaltime.

Am luat metroul la intoarcere pana la London Bridge si apoi o plimbare de seara pe promenada Tamisei, cu o cina la un pub nu prea grozav, dar foamea era mare.

A doua zi trezirea de dimineata, coborat jos din hotel, langa hotel... Costa Coffee, deci bucurie pe mine, si uite ca purcedem in pas voios catre metrou cu directia Madame Tussauds. Coboram la statia Warren Street apoi la picior catre museum. Am ajuns pe la 10:45, avem booking la 11:00, la 11:05 eram in museu cu aparatul in mana si fugarind celebritatile din ceara. O aglomeratie, aoleu... dai din coate... nenica te bagi in fata daca vrei sa faci poze... caci altfel stai si te uiti cum fac alti poze.

Nu o sa stau acum sa va prezint istoria museului (am obs. ca lumea se apuca sa prezinte istoria locurilor, cu copy-paste de pe internet, ca sa isi impopotoneze articolul), pentru ca, foarte simplu, poate afla oricine depsre geneza locurilor care le viziteaza. Este bine structurat pe etaje, exponatele nu sunt puse una langa alta, ai loc te distrezi si sa interactionezi cu ele. Ce palme i-am dat lu' Trump!!! si acu ma doare mana.

Ne-am oprit si la locul unde iti poti face mulaj la mana din ceara si apoi poti sa o iei acasa, doar 12£ per mana sau 20£ pentru ambele maini. Interesant ca ramai cu o amintire foarte frumoasa. Apoi spre final o plimbare cu un trenulet, gen buburuza, prin istorie. Foarte educativ si interesant.

Am iesit de la museum si am luato la pas pe Regent Street, am intrat prin magazine, Picadilly Circus, extrem de aglomerat, Trafalgar Square si uite asa am ajuns la London Eye. M-am dus la casa de bilete si am luat fast entry pentru amandoi, nu de alta, dar era o coada si soarele dogorea cu putere. Cam in 20 minute eram in capsula timpului si am inceput sa alergam ca hamsterii sa invartim roata. Am avut bani doar de o rotatie de 30 min :), dar am incercat sa profitam de privelistea de la inaltime, a Londrei. Bine ca functiona aerul conditionat, era o caldura de lesinai (nu credeam ca poti spune asa ceva despre celebra Londra cu vremea ei)... am facut cinspemii de poze... sa avem la dosar. Si apoi dupa atata umblat pe jos hai sa si cinstim stomacul cu ceva preparate diversificate din Southbank Food Market la 5 minute de London Eye. Gasesti mancare pe toate gusturile, de la mancare indiana, libaneza, asiatica, chiar si mici romanesti, asa ca festinul a fost garantat si hai catre hotel usor usor, nu de alta, dar seara avem rezervare la restaurantul Ting si trebuia sa ne odihnim putin si sa ne imbracam smart-casual :).

A treia zi, trezirea de dimineata, pregatiti de lupta sa mai cucerim niste redute din celebra Londra. Asa ca hai la pas prin Londra, cu prima oprire la Sea life Aquarium. Nu cred ca am stat la coada mai mult de 10 min si uite asa hop inauntru sa admiram pestisorii. Sincer chiar mi-a placut mult felul in care au reusit sa impace toate varstele prin felul in care au aranjat. Nu ne-am plictisit o secunda, si alocasem cam 1 ora si jumatate... si am stat de fapt vreo 2 ore si jumatate. Iesim la Aquarium mai bogati in amintiri si poze si pornim, la pas, pe cararea care duce spre culturalizarea noastra... British Museum. Drum lung, dar am avut ocazia sa vizitam diferite strazi si locuri din Londra. Bristih Museum se merita vizitat, chiar ai ce sa vezi si daca esti fascinat de istorie, cauta sa treci acest muzeu in lista "must do in London". Ce sa mai zici ca intrarea e gratis, dar daca vrei poti dona o anumita suma de bani, daca vrei.

Dupa o culturalizare acerba de circa cateva ore bune, o luam la pas catre British Library. Un pic dezamagit ca nu am putut sa intram prin sala hartilor si alte camarute, se intra doar pe baza de abonament, caci ce sa crezi erau o gramada de oameni studiosi acolo, care de care cu laptopu-rile in brate, tablete si carti. Dar am avut ocazia sa vizitam o expozitie din cadrul British Library, despre diferite manuscrise vechi. Dupa seria asta de cultura, am inceput sa simtim o oarecare remuscare ca ne-am batut joc de stomacurile noastre si hai sa cinstim organismul cu o mancarica in Covent Garden.

Dupa care hai sa o luam la pas catre Picadilly Circus sa stam la o sueta cu oameni de acolo. Aglomeratie mare, iar in centru, langa statuie, diferite grupuri dansau, cantau, invitau populatia la un festin muzical. Dupa o pauza, la o cafea si o tigara o luam din loc ca trebuia sa ajungem la Buckingham Palace. Avem o cina rezervata cu regina si nu vroiam sa intarziem.

Tot la picior, pe Picadilly street, apoi traversam Green Park si iote ca ajungem in fata la Buckingham, asa pe inserat, cand soarele inca zambea sagalnic. Lumina difuza, ne ajuta sa facem niste poze superbe ca mai apoi sa ne intreptam catre metrou sa mergem la hotel sa verificam daca patul din camera ne-a dus dorul.

Ultima zi, trezirea la o cafea, impachetare de bagaje si hai sa mergem spre centru la Victoria London Station sa ne lasam un bagaj, ca sa nu il caram cu noi. Trenul spre Gatwick Airport il avem la 17:00, asa ca timp berechet sa o luam la pas catre Natural History Museum, sa mai umplem cutiuta cu amintiri si aparatul cu niste poze. Superb, mai ales sectiunea destinata dinozaurilor si mamiferelor mari. Pur si simplu, ne-a placut mult. Te simti purtat in timp. Recomand sa vizitati acest muzeu. Dupa ce ne-am desfatat privirile cu aproximativ toate exponatele, cele care ne interesau, am iesit afara victoriosi si dornici sa satisfacem papilele gustative.

Ne-am oprit la un restaurant libanez, in imediata apropiere, si dupa festin, hai la pas catre Victoria London Station. Ne-am recuperat bagajul, apoi am fost la Visitor centre sa restituim Oyster cardul si ne transfere suma ramasa pe card inapoi pe cardul nostru bancar (se pot restitui maxim 15£, daca ramai cu mai multi bani pe card, trebuie sa suni la nu stiu ce serviciu, iti spun ei). Ne luam la revedere de la Londra, aruncam o privire golasa catre tavalugul de oameni din gara si ne ducem agale catre trenul nostru cu directia Gatwick Airport.

Si uite asa ajungem in aeroport, in jur de ora 17:45 cu avionul nostru care trebuia sa decoleze la ora 19:00, dar dupa cum am zis Ryanair este o linie privata isi permite luxul de a avea intarzieri si nu s-a dezmintit nici de data asta, doar 1 ora delay. Se face ora 19:30 ne bulucim catre poarte de imbarcare, dar nu stiu cum au reusit dar la 20:15 deja zburam... curios... si dupa alte 50 min aterizam in Dublin...

No bun, ca a fo de bun augur. Un city break cu o vreme extraordinar de frumoasa, cu bocceluta plina de amintiri si cu poze pentru facebook si pentru amintiri la batranete. Londra e un oras care sa il vizitezi, sa il simti si sa il traiesti... Per total va multumesc ca ati avut rabdare sa imi cititi amintirile si vant in pupa, vreme frumoasa, oriunde v-ati afla, oriunde ati vrea sa mergeti!!!

Trimis de Miseropia in 04.07.18 23:35:42
Validat / Publicat: 05.07.18 00:34:31

VIZUALIZĂRI: 4632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miseropia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Restaurant Ting cladirea Shard

[05.07.18 00:33:42]

Foarte bun, excelent review de debut, merită remarcat

@Miseropia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

elviramvio

[05.07.18 03:31:21]

Foarte frumoasele impresiile!

hopyk
[05.07.18 11:44:54]

Super util articolul, multumesc!!! Felicitari pentru frumoasa vizita la Londra!!

adrianaglogo
[05.07.18 15:17:43]

@Miseropia: Si mie mi-a placut foarte mult cum ai povestit.

Sa mai scrii aici, o faci frumos.

Felicitari

[05.07.18 20:42:46]

@adrianaglogo: Mersi frumos. O sa fac tot posibilul sa mai astern niste amintiri.

[09.07.18 10:17:48]

@elviramvio: Multumesc pentru aprecieri

[09.07.18 10:23:31]

@Tesaria: Un sincer multumesc

maria.enescu
[24.02.19 20:07:37]

@Miseropia: Mi-a placut review-ul dvs., este altceva sa zic asa. Plec si eu la Londra in aprilie si ma interesa ce as putea vedea in 5 zile. Am notat cate ceva din ce ati vizitat dvs, dar am observat ca faimoasele obiective si anume Westminster Abbey, St. Paul, National Gallery, Parlamentul etc nu le-ati avut pe agenda, sa inteleg ca ati mai fost in Londra si astea au fost vazute, iar acum ati bifat ce nu era vazut?

Sau nu merita vazute si sa ma orientez spre ce ati vazut dvs.? Apoi parcuri? Green Park? de ce nu Hyde Park, Kensington Gardens...

Dragoș_MD
[24.02.19 21:39:41]

@maria. enescu: Londra pe repede înainte e groaznic de greu, practic imposibil de planificat. Are prea multe atracții, „împrăștierea” e destul de mare și timpul mult prea scurt.

Așa că ar fi bine să planifici în primul rând cu o hartă în mână, astfel încât să minimizezi timpul de tranzit de la un loc la altul. Dar și ca să alegi traseele astfel încât să zărești măcar o parte dintre obiective, chiar dacă nu vei avea mai mult timp să le aloci decât pentru o simplă privire.

Apoi parcuri? Green Park? de ce nu Hyde Park, Kensington Gardens...

Ba bine că nu. Dar știi cât timp pierzi umblând pe aleile unui parc de la ei? Dacă nu, vezi aici.

Asta doar autoarea poate răspunde, dar indiferent de răspunsul ei, să știi că suntem cu toții foarte diferiți și fiecare om are preferințele sale. Așadar, dacă pentru tine au o semnificație aparte, include-le pe lista ta fără nicio reținere - cu siguranță nu vei regreta.

Pentru mine, un „must see” au fost doar trei lucruri acolo: Greenwich, casa lui Sherlock Holmes și Big Ben. Restul au fost... „bonus”.

maria.enescu
[24.02.19 21:57:32]

Multumesc pentru raspuns, o placere sa le citesc, m-au lamurit pe deplin.

De altfel la asa un review nu putea fi un alt raspuns.

Chiar imi voi planifica cateva din atractiile care le-ati bifat, sper sa fie de acord si cele 2 persoane cu care voi pleca.

adrianaglogo, elviramvio, hopyk, maria.enescu, Miseropia, Tesaria
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: