ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
MAY-2018

O vizită prea scurtă

În ziua când am plecat spre casă de la Viena, am hotărât să ne abatem și la Bratislava. Fiind cazați în localitatea Maria Ellend am fi putut merge de aici direct la Bratislava pe drumul care trece prin localitate dar am avut ghinionul ca să se lucreze la el în acea perioadă și era închis.

Am plecat de la pensiune și am intrat pe autostrada A4. Am mers spre Budapesta până aproape de Parndorf și am intrat pe autostrada A6 care trece prin Bratislava, bineînțeles cu alt nume după ce iese din Austria.

La intrarea în Slovacia am oprit și am plătit 10 euro pentru vignetă, cred că pentru 10 zile. Aceasta este ca și la noi electronică. Primiți doar chitanța și nu trebuie să lipiți nimic pe parbriz.

De la intrare în Slovacia în foarte scurt timp am ajuns în Bratislava. Am ieșit în dreapta de pe autostradă și am urmat indicatoarele spre centru. Am trecut pe podul deasupra căruia este construit faimosul restaurant în formă de farfurie zburătoare și am ajuns în apropierea obiectivelor principale ale orașului.

Pentru început vroiam să scăpăm de mașină așa că am mers prima dată la parcarea subterană de lângă Castelul Bratislava despre care aflasem din articolul lui @zlatna.

Am parcat mașina aici (am plătit 12 euro când am plecat) și fiind lângă castel ne-am îndreptat spre acesta pentru a-l vizita.

Nu am intrat în interiorul castelului pentru că nu aveam prea mult timp la dispoziție, așa că am vizitat numai curtea acestuia și Grădina Barocă din spatele lui. Intrarea în castel costă 10 euro/adult.

Ne-au plăcut foarte mult aici porțile de acces în castel, fiecare având câte un nume și fiind împodobite cu superbe sculpturi.

Vederea care o ai de aici asupra Dunării este superbă și vrei nu vrei te face să pierzi aici mai mult timp decât ai preconizat.

În spatele castelului este o frumoasă grădină care merită vizitată. Intrarea este gratuită.

De la castel am plecat spre centrul vechi. Am coborât pe străduțele pietruite pline de restaurante și căsuțe, care toate arată fantastic, am trecut pe o pasarelă peste șosea și am ajuns pe zidurile vechi ale orașului. Am mers pe acestea spre dreapta și coborând niște scări de piatră am ajuns chiar la Catedrala Sf. Martin.

De aici am pornit spre Michael Gate, singura poartă de acces în orașul vechi care a mai rămas întreagă. Aici este și un turn unde se poate urca pentru a admira panorama, dar din nou am zis pas din cauza timpului scurt de care dispuneam.

De la catedrală până la poartă se merge pe o stradă pietonală încadrată de terase și magazine, aceasta fiind și cea mai populară stradă din orașul vechi.

Frumoase și foarte interesante sunt străduțele care se desprind din loc în loc din această stradă. Toate sunt pavate cu piatră și au un aer foarte romantic.

Ce am observat interesant aici e faptul că numerotarea caselor, blocurilor, etc., pare că se continuă indiferent de stradă. De exemplu am văzut numere cu trei cifre și chiar cu patru cifre.

De la Michael Gate ne-am întors înapoi pe aceeași stradă și am luat-o imediat în stânga pentru a ajunge la piața unde se află vechea primărie. În zona aceasta sunt multe clădiri interesante și de aici se poate pleca într-un tur motorizat de vizitare a orașului cu niște mașinuțe foarte haioase.

Ne-am continuat plimbarea spre zona unde se află Teatrul Național iar în drum am întâlnit și câteva statuete reprezentative pentru această zonă și anume:

Schone Naci - singura statuie de argint din centru vechi, restul fiind din bronz și singura inspirată după o persoană reală;

Cumil - în traducere „Privitorul”. Cea mai fotografiată statuie de aici. Lângă el este și un indicator cu însemnul „man at work”, așa că am încercat să nu îl deranjăm prea mult.

După ce am admirat clădirea Teatrului Național ne-am îndreptat spre Dunăre pentru a admira mai de aproape restaurantul OZN. Acesta se află la 95 metri înălțime și oferă o superbă panoramă asupra orașului și împrejurimilor. Îmi pare rău că nu am avut timp să mergem până la el.

De aici ne-am întors până la teatru și am luat-o în partea stângă spre catedrală, oprindu-ne la un restaurant cu specific slovac unde am luat masa și ne-am îndreptat apoi spre mașină pentru că mai aveam drum lung până acasă.

Am rămas impresionați de frumusețea locurilor pe care am apucat să le vedem în Bratislava și am inclus-o pe lista locurilor unde am vrea să mai revenim pentru a o admira mai pe îndelete.

Călătorii frumoase vă doresc!

Trimis de ungureanica in 03.07.18 21:03:10
Validat / Publicat: 03.07.18 22:21:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVACIA

VIZUALIZĂRI: 5555 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Grădina Barocă de la Castelul Bratislava

mihaelavoicu
[05.07.18 08:56:03]

Un vot de la mine, pentru că meritați!

Iar Bratislava este un loc care nu trebuie ocolit.

ungureanicaAUTOR REVIEW
[05.07.18 19:39:58]

@mihaelavoicu: Multumim frumos. Va salutam cu drag.

[08.07.18 19:44:38]

@ungureanica: Cateva ore am petrecut si eu acum vreo 2-3 ani in Bratislava si chiar daca nu a fost suficient tot mi-a placut.

Felicitari, votat cu mare drag.

mihaelavoicu, mishu, ungureanica
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bratislava și împrejurimile: