ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2018
DIN: Călăraşi
ÎNSCRIS: 03.07.18
JUN-2018

încărcat de pe telefon!

Avertizare referitoare la parcarea masinii si noutatile legislative

Vacanta recenta in Grecia. Excursie de o zi la Atena (plecand de pe Insula Evia, Pefki - Hotel Altamar, unde aveam cazarea).

Cum tot patitu-i priceput, va spun asa: nu lasati masina parcata decat in locuri destinate acestui scop - parcari cu plata! Indiferent cat ar costa, e mult mai ieftin decat ceea ce consecintele ar implica! Si inca ceva: daca trotuarul are o mica panta catre sosea, e considerat spatiu pentru deplasarea persoanelor cu handicap. Fara niciun indicator, niciun desen pe asfalt, nimic! E de retinut si acest aspect!

De cateva luni, au o lege ce prevede ridicarea placutelor de inmatriculare in cazul in care masina stationeaza pe un astfel de loc! Pentru 60 de zile! Sunt foarte stricti, nu stau la discutii. Nu se plateste nicio amenda, trebuie "doar" sa astepti 60 de zile.

Noua ne-au returnat placutele in ziua incheierii vacantei, la trei zile dupa ridicarea acestora. Cum ar fi trebuit oprit permisul de conducere (in schimbul placutelor - prevedere confirmata atat de avocat grec, cat si de catre unul roman) concesia facuta: retinerea permisului meu in locul celui al sotului (el avand jobul la 40 de km de casa, conduce zilnic!).

A insemnat buget destabilizat - cazari suplimentare la Atena in conditiile in care aveam cazare platita la 200-300 km distanta), program de vacanta anulat, trei zile pierdute pe la usile sectiei de politie, incertitudine si mult stres.

Nu am vrut sa ma plang in vreun fel, o consider o lectie ce trebuia invatata! Daca vreti sa luati in calcul cele impartasite... asta ar da sens postarii mele!

Trimis de Ilda in 03.07.18 15:22:08
Validat / Publicat: 03.07.18 16:29:37

VIZUALIZĂRI: 4177 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ilda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.07.18 16:28:06]

@Ilda: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Acropole, ATENA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

mbrandusa
[02.08.18 12:55:39]

@Ilda: buna, noi vom merge in august in insula Evia si ne gandeam sa vizitam si Atena. Ne ai putea da cv informatii cu privire la drum si la traseul ales prin Atena.

RoxanaGRS
[02.08.18 13:21:22]

Foarte bune precizările tale. Deci noul cod rutier chiar se aplică în Grecia. Mă mir. De obicei la ei nu se respectă nimic. Nici măcar legea cu interzicerea fumatului în restaurante . Probabil că le-a ajuns și lor cuțitul la os.

Oricum, oriunde în Europa e bine să lăsați mașina în parcări amenajate, nu pe stradă. Excepție face România, unde nu există parcări amenajate, oricât am vrea să respectăm chestia asta. Costa câțiva euro, dar stai liniștit. Într-o excursie mașina face parte din echipaj: ea ne duce și ne aduce și dacă pățește ceva e nasol. Așa că e bine să avem grijă de ea, pe unde o lăsăm.

IldaAUTOR REVIEW
[04.08.18 19:16:41]

@mbrandusa:

Buna! Noi stim ca sunt doua variante de a ajunge de pe Evia la Atena.

1. Drumul prin insula, cu masina, doar pe sosea - cu trecerea de pe insula pe continent pe la Halkida. Pana la Halkida, drumul e presarat cu serpentine, traversand muntii. E un tip de drum national, destul de ok pentru deplasare. De la Halkida la Atena se merge pe autostrada. Distanta se parcurge in timp mai lung - existand restrictictiile de viteza specifice drumurilor nationale (pana la Halkida).

2. Traversarea cu feribotul de la Loutra Edipsos, intrand apoi pe autostrada E75 spre Atena. Timpul de parcurgere a distantei e mai scurt in acest caz insa costul e mai mare deoarece e implicata taxa de feribot, precum si frecventele puncte suplimentare unde se plateste taxa de autostrada.

Cand tragi linie, pentru ambele optiuni, ajungi la un timp similar de parcurgere a distantei (deoarece se poate pierde timp in asteptarea feribotului - circula din ora in ora - si la traversarea pe mare, cca 40 min.).

In ceea ce priveste Atena, noi am vizitat doar Acropole si centrul Atenei (pe o raza de 1-2 km, in jurul acestui obiectiv important). Repet sfatul meu: masina trebuie lasata la o parcare cu plata in apropiere de Acropole (5-7 euro pe ora) si sa mergeti pe jos. Se prea poate sa fie mai mic tariful de parcare la periferie, asta ar implica sa luati mijloace de transport (e doar o supozitie)!

Drum bun si vacanta minunata!

Ilda, mbrandusa, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Atena: