ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2018
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 17.06.14
JUN-2018

Magnific

Vremea rea din ultimul timp m-a facut sa aman de 2 ori prima mea vizita in Budapesta, in final am zis sa merg in orice conditii. Nici de data asta vremea nu a aratat prea bine la meteo, de fapt a aratat chiar mai rau ca primele 2 dati, doar furtuni, ploi si fulgere pe toata durata sejurului (de 4 zile, 3 nopti). Noroc cu cei de la meteo ca s-au inselat si de data aceasta, in 85% din timpul meu petrecut acolo am stat in pantaloni scurti, maieu si sandale.

Ca un tip super pretentios si cu multe calcule, am inceput sa caut cazarea "perfecta". Voiam sa fie undeva in centrul orasului vechi, cu loc de parcare, cat mai ieftin si calitate cat mai buna, sa aiba wifi si posibilitate de anulat fara taxe cat mai aproape de data sejurului in cazul in care intervine ceva. N-am gasit cazarea perfecta dar am gasit o cazare buna zic eu, la City Elite Apartments Budapest. Ne-a costat 259 euro cazarea si parcarea pe 3 zile. (15euro pe zi parcare). E prima data cand ma cazez la un apartament, de obicei stau la hoteluri asa ca am avut emotii insa totul a fost bine. Ce mi-a placut la acest apartament e ca era intr-o zona foarte buna, la marginea party districtului (unde era galagia seara). Cu alte cuvinte era in zona super centrala dar in acelasi timp neafectat de galagia vietii de noapte. View-ul spre curtea interioara nu prea dragut (am stat cu perdelele trase ca sa nu ne vada cei care mergeau pe casa scarii care era neacoperita) dar s-a meritat sa sacrificam viewul ca sa putem dormi bine noaptea. Camerele spatioase, 2 bai, living mare, dormitor si bucatarie. Singurul defect major ca se vedea uzura, canapeaupa si scaunele putin patate, prosopul iarasi, in rest nimic deranjant. In poze aratat clar mult mai fain. Dar avand in vedere ca n-am stat in casa decat seara la somn, e ok. Comunicarea cu gazda destul de ok prin whatsup, parcarea a fost in ceva curte (nu prea draguta) la 5 min de mers pe jos de apartament, acolo ne-a asteptat cu cheile de la apartament, avenit cu noi sa ne prezinte apartamentul si ne-a zis ca la plecare sa lasam cheile sub pres. Si cam atat cu gazda si apartamentul.

Despre oras ce pot sa zic, ca un locuitor mandru al orasului Cluj-Napoca, pot sa zic ca mi-ar fi rusine sa ma mai laud ca noi avem un oras plin de obiective acum cand am vazut ce e in Budapesta. Budapesta e un oras plin de istorie si arhitectura frumoasa. Au o tona de cladiri patrimoniu, la tot pasul, nu poti sa te uiti intr-o directie fara sa vezi vreo cladire fascinanta. Am fost cazati la 1 min de bulevardul Andrassy care e declarat monument unesco, un fel de Champs-Élysées al Budapestei. E plin de cladiri impunatoare si de magazine, nu l-am putut parcurge pe tot pe jos. Ce e foarte tare e ca traseul pe care l-am ales din Oradea pe sub Debrecen si pe autostrada M35 daca mergi drept te duce Prin parcul Varosliget (voi reveni cu detalii), pe bulevardul Andrassy pana in centrul orasului langa Dunare la podul cu lanturi. Practic mergi drept pana in centrul centrului fara gps fara nimic.

Timpul deosebit de putin comparativ cu ce era de vizitat ne-a facut sa facem in prima zi 40000 de pasi, 27km, a doua zi am fost praf dar nu ne-am lasat. Mi-a placut foarte mult varietatea magazinelor si a localurilor unde puteai lua masa, nu trebuia sa mergi decat 2 pasi ca sa dai de alt loc de luat masa prin centru, aveai speciliatati locale dar si italienesti, vieneze, indiene, evreiesti, chinezesti, etc. In mare parte am circulat pe jos, doar pe final am luat 10 bilete de transport in comun de la ceva tonomat cu vreo 3000 de forinti (avea multe limbi incluse chiar si romana). Ca sa te descurci cu transportul lor in comun recomand o aplicatie extrem de utila BKK FUTAR se cheama, pur si simplu dai click pe harta unde vrei sa ajungi, si pe baza locatiei tale curente iti arata ce busuri, tramvaie sau metro trebuie sa iei de unde pana unde, ce schimburi, cat tre sa mergi pe jos, absolut tot, iti zice si ora la care vin busurile, nici un stres nu ai, in afara de faptul ca bateria la telefon o reincarcam de 3-4 ori pe zi, in fiecare local la care luam masa. Altfel calatoream pe jos cu Here Maps unde mi-am configurat obiectivele pe care voiam sa le vizitez si pe care le foloseam impreuna cu o harta de mana luata tot de acasa.

Budapesta e plin de turisti, vezi toate natiile pamantului pe acolo, foarte multi asiatici, in general cu limba engleza te descurci, dar daca mai sti putina germana e lux. In cel mai rau caz daca omul cu care incerci sa vorbesti nu intelege nimic, ii arati o poza pe telefon cu ceea ce doresti si intelege.

Pe parte de obiective majore, trebuie mers pe toate podurile o data, toate au loc de mers pentru pietoni, treci Dunarea, faci poze la vapoare, e fain de mers atat pe timp de zi cat si pe timp de seara cand toate sunt luminate deosebit de frumos. Podul cu lanturi probabil e cel mai important, dar toate merita vazute, noi am parcurs 3, restul le-am vazut din vapor. Apropo de vapor, pe langa Dunare stationeaza vapoare care au circuit (in general o ora) te plimba in cerc pe la toate obiectivele importante de pe malul Dunarii. Costa in jur de 2500Ft de persoana in mare parte, dar pot urca si pe la 4000Ft. Astea le-am vazut eu, merg din ora in ora, iei bilet de la ceva caserie de pe mal si te sui la bord linistit. Noi am primit si o bautura gratis (bere suc vin cafea) la bord inclus in banii biletului dar si un minicasetofon ghid sincronizat perfect cu obiectivele pe langa care treceai. Iti puneai doar casca, selectai limba (aveau multe limbi) si iti zicea fain fiecare ce reprezinta dar si detalii de adangimea sau latimea Dunarii in punctul respectiv. Noi am facut turul acesta pe timp de noapte de la 20-21, a meritat.

Un obiectiv pe care nu l-am vazut mentionat pe internet dar de care am aflat de la o cunostinta din Budapesta e ca din ora in ora pe Insula Margareta e un spectacol de lumini la fantana artezianta. Era un spectacol cu holograme printre altele care merita vazut. Noua ne-a zis sa mergem acolo la ora 21 ca atunci e cel mai fain si asa am si facut. Deci pe scurt pe insula la fantana (care e imediat ce intri pe insula, mergi tot in fata) la ora 21 spectacol super fain cu holograme deasupra fantanei. Plin de oameni acolo si copii, muzica buna, fain.

In parcul Erzsebet care e relativ central in orasul vechi e Budapest Eye, roata pe care te poti da, inalta de 65m, biletul nu mai retin cat era, undeva la 2500Ft parca de persoana, te da 4 ture, te ridica sus, e fain. Prin jurul parcului acesta ne-am plimbat destul de mult caci tot de aici poti merge spre locuri faine de luat masa dar si spre zone de shoping cum ar fi Karoly krt spre Muzeum krt zona mea preferata cu anticariate si magazine de colectionari, eu colectionar fiind am intrat si mi-am luat multe piese interesante. Dar gasesti si muzee dar si magazine bio sau cofetarii, etc.

Pt distractii de noapte, cel mai mult m-a impresionat Gozsdu-udvar, e un fel de strada interioara, un fel de curte, o inlantuire de puburi, cafenele, locuri de luat masa, de baut ceva de simtit bine, de chefuit. Arhi plin de oameni care se simt bine, merita din plin pt tineri. De fapt tot party districtul e fain pe timp de noapte. Noi tot pe timp de noapte am vizitat si strada Vaci Utca care se zicea ca e fain de mers la shoping. Seara mi-a placut, multi oameni de asemenea, am mai prins deschise localurile de mancare, am inteles ca e destul de scumpa zona asa ca e ok ca am mers pe timp de noapte :D

Am vizitat Biserica Sf Stefan, interiorul e interesant dar mi-a placut mai mult urcarea in turn care costa ceva banuti parca 1500Ft, poti urca pe trepte sau pe lift, view-ul din turn e f fain, dar ce mai e fain e strada din fata bisericii care duce spre biserica, care e plina de turisti de asemenea si intreaga zona care e deschisa.

Palatul parlamentului l-am vazut atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte, n-am intrat insa in interior caci ne-ar fi luat mult prea mult timp si am zis sa il admiram doar pe dinafara. Tot atunci am facut o plimbare pe pietonala paralela cu Dunarea, tot aici Memorialul pantofilor merita vazut, plin de turisti, etc, zona f faina.

Aproape de Podul cu lanturi e palatul Gresham, care e hotel la ora actuala, si restaurant. Am intrat putin sa vedem interiorul, pare totul de bun gust, nu degeaba multe vedete care merg in Budapesta se cazeaza aici.

Alt obiectiv fain e terminalul de cale ferata Nyugati, merita din plin, f faina cladirea din exterior, demna de filmele Harry Poter, am fost si la interior, am prins si plecarea trenurilor. Sunt si ceva magazinase inauntru.

In ultima zi am vizitat Piata lor acoperita, Centrall Market Hall, sau Budapest Market Hall, gasesti legume fructe, carnuri produse lactate dar si suveniruri, aici majoritatea accepta cash, dar sunt si care accepta card doar trebuie sa cumperi de o suma minima care difera de la unii la altii cu 2000ft sau 3000ft, ideea e sa ai cash aici, locatia e in apropierea podului Szabadsag.

Pe cealalta parte a Dunarii, in partea Buda (caci cele mentionate erau in Pesta) am fost la Bastionul Pescarilor e fain view-ul spre Pesta, multi turisti si aici, parade militare. Am fost la Palatul Buda, n-am intrat inauntru, doar pietele exterioare, casa prezidentiala am prins schimbarea garzii. Am fost la Mathias Church, taxa de intrare nu mai retin, tot undeva la 1500Ft, interiorul cred ca e mai fascinant pentru cei pasionati. Pe mine exteriorul m-a fascinat. Am luat un ghid, 10euro de persoana, n-as recomanda, pierzi timpul 2 ore si nu e atat de important ce iti zic. La palatul Buda noi am urcat cu Bus, dar se poate lua si Funicularul care se vede direct de cum treci podul. (Funicularul e un fel de tren/lift) Daca sunteti in Buda, mergeti pe stradutele alaturate Bisericii, caci veti gasi cladiri patrimoniu care au pus in valoare parti ale lor vechi din perioada medievala care s-au descoperit cand s-au restaurat... foarte impresionante.

Tot in Buda mai e Cetatuia cu Statuia Libertatii daca nu ma insel, se ajunge greu, multe trepte, cetatuia e inchisa, nu recomand, se pierde multa vreme si daca nu se poate vizita nu merita efortul, doar pentru view... turisti mai putini in zona asta.

In Pesta am uitat de Marea Sinagoga, e obiectivul cel mai scump 4000Ft, nu m-a impresiona nici interiorul nici curtea exterioara dar nici exteriorul nu pot sa zic ca m-a impresionat. Deci e ultimul pe lista, nu recomand. E foarte scump, jecmaneala. Daca as putea da timpul inapoi nu cred ca as mai pierde vremea acolo nici daca intrarea ar fi gratis. Din pacate nu stiam de acest aspect inainte sa ajung acolo.

Ziceam ca revin la parcul Varosliget care e undeva mai departe de centrul orasului in drum spre casa. Acolo se poate vedea cred gradina Zoo, Piata Eroilor unde a filmat Michael Jackson ceva clip. Tot aici se mai poate vedea o copie a castelului de la Hunedoara. Zona plina de turisti, locuri de parcare putin mai departate.

Tipuri, in mare parte se poate plati cu card, nu cumparati de la primul butic la piata, preturile difera foarte mult la aceleasi lucruri, circulati pe jos ca sa vedeti orasul mai bine, nu luati ghid, mergeti si savurati orasul. Mergeti si pe timp de zi si pe timp de noapte. Bacsisul oriunde am luat masa a fost inclus in nota de plata (care e 10%). In weekend parcarea e gratuita peste tot, in rest costa peste tot. Se poate face sejur si cu bani putini dar daca nu esti atent poti sa arzi bani si destul de usor. Eu am mers cu Ft din Romania, mi-am luat bancnote de 500,1000,2000,5000. Nu am luat peste caci nu e necesar.

Credeam ca noi in Cluj-Napoca avem chestii de vizitat, insa acum cand vad ce e in Budapesta, pot sa zic ca nu ma mai grabesc sa recomand orasul cu atata convingere ca inainte.

In final le multumesc celor care m-au ajutat cu raspunsuri la intrebarile mele de dinaintea sejurului si sper ca acest review sa le fie celorlalti de folos. Noi cu siguranta vom reveni in Budapesta mai ales ca este atat de aproape. Sper sa se faca autostrada si din Cluj spre Debrecen ca atunci probabil nu vom mai face 7 ore cu opriri ci probabil vreo 5 ore sau mai putin.

Trimis de paulalexandru in 02.07.18 13:12:06
Validat / Publicat: 02.07.18 15:31:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 2675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulalexandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.07.18 15:30:53]

Odată cu primul review dăruit comunității, după o lungă perioadă de ”chibițat” pe margine, să-i spunem lui @paulalexandru: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

@paulalexandru, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

iulian68
[03.07.18 13:00:35]

Goszdu udvar a fost recomandarea pe care ti-am facut-o referitor la cazare. Si probabil ca stii, aceasta proprietate, impreuna cu altele si bunuri in valoare de 1 mld de euro au fost lasate de românul Emanoil Gojdu prin testament, romanilor din Transilvania... Din pacate mihai razvan ungureanu le-a cedat statului ungar...

Ma bucur ca tu-a placut Budapesta, acum fa-ti planurile pentru Viena!

paulalexandruAUTOR REVIEW
[03.07.18 13:44:40]

@iulian68: Salut, mersi, citisem despre Emanoil Gojdu inainte sa merg. Stiam ca a lasat toata averea lui ortodocsilor din Transilvania (ceea ce m-a surprins placut) dar nu stiam de faza cu Mihai Ungureanu, parca retinusem ca s-au facut ceva compromisuri dar nu stiam de ce natura si de catre cine. Ai idee de ce? Aveam o parere buna despre MU, cel putin in ceea ce il priveste educatia, dar de ce ar face una ca asta? Ti-a placut recenzia? Ms

krisstinna
[03.07.18 14:13:25]

@paulalexandru: Ai ajuns acolo?

Wow!

Cât mă bucur!!!

Să vă fie de bine, acum cred că ai prins curaj!

Felicitări!

iulian68
[03.07.18 15:17:57]

De ce a facut asta nu stiu, probabil vom afla vreodata. Review-ul a fost foarte bun pt inceput, de aceea l-am si votat! ????

RoxanaGRS
[10.07.18 12:42:58]

Mă bucur că ți-a plăcut Budapesta. După câte griji ți-ai făcut... Acum sper că ai prins curaj. Vorba colegilor: încearcă și Viena, că din Budapesta mai faci vreo 3 ore pe autostradă. Sigur o să-ți placă și acolo.

Mi-a plăcut articolul, plin de informații utile și ponturi. Felicitări!

Încă o data, mă bucur mult pentru voi.

paulalexandruAUTOR REVIEW
[10.07.18 12:55:09]

Hello, va multumesc pt reply. La Viena ne-am gandit si noi ca ar fi urmatorul pas. Dar probabil doar la anul caci acum trebuie sa ma redresez cu banii Anul asta poate mai mergem pe undeva pe la noi prin tara, poate pe Transfagarasan ca tot vreau de atata timp si inca nu am reusit insa trebuie sa ma gandesc la un traseul in sensul asta.

Acum imi dau seama ca am mai uitat sa zic lucruri si anume ca ora la ei e cu o ora in urma si ca ma asteptam sa imi dau ceasul inapoi dar s-a dat singur la ambele telefoane, mai putin la masina. De asemenea cum nu am abonament si functionez pe cartela a trebuit sa mi iau o cartela de 10 euro ca sa mi mearga internetul si sa pot vorbi, bineinteles dupa ce mi-am activat roomingul. O alta chestie care mi-a fost utila e ca mi-am luat laptopul cu mine si seara descarcam pozele de pe ambele telefoane dar si de pe aparatul foto ca sa avem loc si pt a doua zi caci am filmat mult. Pe timpul zilei alegeam localurile de luat masa acelea care aveau priza langa mese ca sa ne mai incarcam telefoanele. Ne-a folosit mult si selfy stick caci doar asa ne-am putut face poza impreuna in foarte multe locuri, altfel ar fi trebui tot sa deranjam pe cineva si am fi pierdut mult timp. Cazarea in centrul orasului e buna ca poti sa te intorci oricand foarte repede acasa sa mai iei/lasi cate ceva.

Dana2008PHONE
[18.07.22 09:24:09]

@paulalexandru: Felicitări pentru articolul plin de detalii și informații!

Peste câteva zile mergem la Budapesta că punct de tranzit și avem aceleași căutări de cazare ca și tine. Central și cu garaj și ieftin dacă se poate.

Vrem să facem și un tur rapid prin Budapesta de câteva ore iar descrierea obiectivelor și percepția ta vis-a-vis de acestea mi-e foarte utilă.

Călătorii plăcute! Numai bine!

Mă bucur că ați avut o ieșire frumoasă, reușită în Budapesta.

Dana2008, iulian68, paulalexandru, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: