ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2018
ÎNSCRIS: 02.07.12
APR-2018
2 AD. + 1 COPII

Cafe Royal Lounge

Intră un popă în timpul postului într-un restaurant. Cheamă ospătarul si îl întreabă:

- Fiule, balenă aveți?

- Cașalot aveți?

- Rechin aveți?

- Nu, părinte.

- Atunci dă-mi o costiță de porc afumată. Dumnezeu mi-e martor că am vrut să mănânc pește.

Nici noi n-am vrut să mâncăm pește doar să intrăm într-un local și să ne potolim foamea care s-a acumulat pe drum. Așa cum am povestit în articolul despre Rimetea - vezi impresii - că acolo ne-am stricat pofta de mâncare cu un Kürtős kalács dar între timp am făcut și mișcare așa că după ce am intrat în Aiud am zis: gata până aici, nu plecăm până nu mâncăm.

Despre Aiud un orășel simpatic medieval am mai scris - vezi impresii - dar nu am relatat deloc despre vreun loc de luat masa. Cum am venit pe DJ107M care se transformă din Aiudul de Sus în DJ107I imediat la intersecția cu E81 am găsit locuri de parcare libere pe partea dreapta pe partea opusă cu Cetatea Aiudului.

Am continuat drumul pe jos în plin centru pe Strada Transilvaniei (care este E81 de fapt) iar în dreptul Primăriei Aiud pe lângă Colegiul Bethlen Gabor am găsit un eveniment în plină desfășurare Aiud Maraton. se organizează și pentru distracție, sport dar mai ales pentru scopuri caritabile, toate donațiile se redirecționează. Există un traseu de semimaraton (un traseu mai scurt) și un traseu mai lung de maraton. Pentru mai multe detalii intrați aici aiudmaraton.ro/index.html

Ca să nu mă abat de la subiect prea mult, în vecinătatea primăriei ne-am oprit la primul loc de luat masa fiindu-ne foame și presați de timp (trebuia să ajungem și la Cheile Râmețului în acceași zi) alegerea rapidă fiind totuși una bună localul fiind una căutată din centrul Aiudului.

Se numește Cafe Royal Lounge FB aici

Iar noi ne-am așezat la una din mesele de la terasa amenajată pe trotuar, fiind sâmbătă nefiind un trafic așa mare pe stradă în defavoarea încăperilor interioare care sînt elegant amenajate. Timpul de așteptare a fost puțin mare, asta din lipsă de personal se pare că nici acest local nu a scăpat de această problemă. Dar cred că ați ghicit, am mâncat pizza... din nou, acesta fiind prospăt copt și gustos preparat. Dar pentru o mai bună informare voi detalia și cu restul de bucate ce se pot servi pe aici.

Deci... luând meniul începând cu micul dejun, acesta costă 8-14 ron din care nu lipsește nici tradiționala omletă. Alte gustări și sandvișuri pot scoate din buzunare între 5-20 ron acesta din urmă fiind un platou cu brânzeturi. Pe pagina de FB se menționează niște burgeri, întradevăr aceștia conform meniu costă 6-17 ron acesta din urmă fiind un royal burger probabil denumit după numele localului. După gramaj chiar pare regesc acest burger.

Pastele cu de toate, carne etc costă cca de la 16-25. La capitolul ciorbe care mă interesaează mult (nici o zi fără ciorbă la mine scorul arată 7-10 ron dar la ultima care este de burtă mai dai 1 leu pentru ardei și 2 pentru smântână. Noi am servit 3x ciorbă legume cu câte 7 ron.

Urmează prezentarea felulul doi începând cu preparatele din carne de vită, destul de scump cca 35 ron/porția de mușchi de vită la grătar de exemplu. Peștele costă 17-19 ron, toate varinatele din carne de pui ne costă 12-18 ron/preparat ales. Porcu-i porc deci costă 13-23 ron/preparat ales. Salatele cu de toate servite ca și fel doi costă 15-19 ron, dacă se alege specialitatea risotto acesta este 17-19 ron. Salatele simple, garniturile alese pe lângă felul principal costă între 2-8 ron un preț imbatabil având sosurile (toate la 2 ron) și salata de varză 3 ron.

Am ajuns și la pizza felul nostru principal și de această dată. Băiatul a dorit neapărat un pizza simplu deoarece îi place mai mult aluatul așa că și-a ales margherita cu 11 ron. Noi am ales prosciutto de funghi la câte 15 ron. Pizza costă între 11-19 ron acesta din urmă fiind canibale având mult carne. Sosurile costă toate 2 ron, dacă se comandă extra altfel la fiecare piza comandată ai câte un sos.

La capitolul băuturi am sărit peste vinuri (35-74 ron/butelia) tării (10-19 ron/40ml), beroase (5-7 ron/0,4l dar sînt și berile cele speciale nefiltrate cu 14 ron) coctailuri cu alcool (11-13 ron) și am băut câte o apă 0,3 l cu 3,5 ron. Restul de băuturi nealcoolice costă 3,5-5 ron, limonade, freshuri 7-13 ron, ceai-cafea-ciocolată 4,5-7 ron.

Cam așa arată meniul bogat, după pagina de FB mi-am dat seama că localul este destul de vizitat (asta am observat și noi) plus că se organizează diferite evenimente la comandă. Dacă serviți masa afară de acolo se vede Cetatea Aiudului dar și celălalte clădiri istorice din imediata vecinătatea. Chiar localul funcționează într-o clădire istorică.

După cum v-ați dat seama din textul de mai sus, da, recomand acest loc de luat masa, în final alt banc dar mai scurt de această dată:

Clientul unui restaurant se plânge ospătarului:

-Puiul ăsta are un picior mai lung și unul mai scurt

Ospătarul răspunde:

-Și ce dacă, vreți să dansați cu acest pui sau să-l mâncați?

Trimis de AZE in 01.07.18 22:18:36
Validat / Publicat: 02.07.18 12:35:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AIUD & TEIUȘ.

VIZUALIZĂRI: 1181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[08.07.18 15:42:31]

@AZE: Off, chiar arata bine si sa va fie de bine. Felicitari, votat cu mare drag.

[08.07.18 15:45:39]

Bujie
[23.07.18 10:20:49]

Salutare AZE

Buna prezentarea. Totusi, un muschi de vita nu-l gasesti mai jos de 35 ron nicaieri...

Ca o completare/sugestie daca vrei sa mananci bine in zona Aiudului, iti recomand "Casa si masa", undeva la un km de Aiud cum mergi spre Teius, pe partea stanga. Mancare exceptionala, portii pentru mancai, cadru natural placut, servire impecabila, WC elegant... Atentie! Nu comandati doua feluri de mancare daca nu sunteti mancaciosi; este aproape imposibil sa mancati atata !

Bujie, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Aiud-Teiuș?: