ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.09
AUG-2007
2 AD. + 1 COPII

Restaurant Caraiman [Busteni] - Rustic, dar... de evitat!!!

Odată cu, cazarea minunată de la Hanul cu Jar, despre care am scris aici, în August 2007, am ieşit la o plimbare prin Buşteni, urmând ca, după periplul prin centrul staţiunii să găsim un loc, unde să luăm cina.

După o plimbare la pas prin Buşteni şi câteva minute de joacă în parcul de lângă primărie, cea mică a decretat că-i este foame şi astfel am ajuns să intrăm în cel mai apropiat restaurant, Restaurantul Caraiman.

Restaurantul este situat în centrul staţiunii, pe B-dul Libertatii, nr. 89, fiind imposibil să nu-l vezi, chiar şi din maşină.

Sala de mese a restaurantului arată chiar bine, fiind decorată rustic, cu o multitudine de blănuri, ştergare, oale şi ulcele şi funii de ceapă roşie pe pereţi.

Mesele sunt din lemn masiv, unele (cele mai mari), fiind dotate cu bănci din lemn masiv.

Dar, asta nu înseamnă nimic la un restaurant. Întrun restaurant mâncarea contează, nu-i aşa?

Şi din păcate, oferta de mâncare la Restaurantul Caraiman, este foarte subţire, meniul nefiind nici pe departe satisfăcător din punct de vedere al diversificării bucatelor ce se pot servi.

Am fost nevoiţi să luăm bulz, iar cea mică, celebrii cartofi prăjiţi cu şniţel.

Suficient pentru o cină, dar dacă stai mai mult în Buşteni, există alte posibilităţi mai bune de servit masa.

Servirea a fost şi mai slabă, chelnerul plictisit, nefiind în măsură să ne recomande ceva din meniu, sub pretextul că-n restaurant la ei totul este foarte bun/proaspăt.

S-o creadă el, nu ne-a convins. Noi am luat ceva tradiţional şi cu posibilitatea cea mai mică de a primi bucate vechi (ca să nu zic altfel).

AmFostAcolo dar nu o să mai merg.

Trimis de creivean in 09.05.10 20:13:15

VIZUALIZĂRI: 7782 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantul, decorat rustic.

magdalena
[09.05.10 20:17:52]

Mda, multumim de "pont"! Il vom evita cu siguranta!

[09.05.10 20:26:07]

redenumit sectiunea astfel incat sa poata cuprinde si alte review-uri pe aceasta tema din zona Azuga-Busteni.

[09.05.10 21:27:33]

Webmaster, vezi nota de la P03 şi dispune te rog în consecinţă.

[09.05.10 21:34:49]

ok, am scos din concurs poza 3.

[09.05.10 21:40:35]

Multumesc, nu-mi doresc nimic mai mult, decât fair-play, în tot şi-n toate.

valimi
[10.05.10 10:35:58]

Din pacate acest fair-play nu le caracterizeaza si pe gazdele tale de la restaurantul Caraiman.

Multumim pentru semnal, vom cauta in alta parte.

[14.02.11 18:00:28]

Chiar ieri am trecut pe acolo, si tot la fel, am mancat bulz, dar ceea ce m-a socat a fost ca in timp ce mancam apare un vanzator ambulant si incepe sa ne puna la mese pixuri, carnetele, brelocuri... deastea... moment in care imi sare mustarul, si intreb pe chelneri daca asa este frumos, iar unul de ei se apropie amenintator de mine ridica degetul si imi zice "stai linistit acolo taci din gura si bea berea" O_O

Da pe bune, m-am simtit ca intr-un personal cu genul asta de vanzatori ambulanti

Feriti-va de Restaurant Caraiman

[14.02.11 20:26:27]

@eugen926

Am un singur regret. Acela că tu, fiind user nou pe sait, probabil că nu ai citit review-ul meu, înainte de a o păţii pe pielea ta. Eu, de fapt pentru asta activez pe aici, ca să fac cunoscute locaţii bune şi să vă avertizez asupra celor rele.

Mi-aş fi dorit să nu am dreptate...

[02.03.11 19:59:17]

eu am fost zilele trecutew si a fost totul ok... mancarea chiar buna si comparativ cu alte localuri ieftina, daca nu vrei sa fi deranjat cauta restaurant de 4-5 stele... eu cred ca sunteti doar cu impresii dar nu realisti. Fiecare dintre noi vrem sa dam cat mai putini bani si sa fim cat mai "imparati" in aceea unitate.

[02.03.11 20:05:12]

Cred ca ai avut noroc, si nu, nu sunt cu pretentii, am ales acel local tocmai ca parea mai fara fite, dar s-a intamplat acea faza cu vanzatorul si sacosa de rafie care mi-a pus capac, acum, nu stiu de dvs. dar eu nu suport in timp ce mananc sa mi se bage sub nas pixuri, carnetele si cruciulite ca intr-un accelerat, iar dupa cand intreb ce e asta, un servitor sa vina amenintator spre mine, sa ridice degetul si sa zica in gura mare bea berea linistit acolo: |

Asta nu accept, mai ales ca le facusem consumatie de aproape 100lei... nu vreau fite, dar nici asemenea comportament

[02.03.11 20:07:53]

dap aveti dreptate, dar ospatarii chiar daca oiglindesc unitatea, ei nu au nici un interes sa fie fair play cu tot ce se intampla acolo. Se mai intampla destul de des in RO sa fi tratat de niste angajati de sus cand ei ar trebuii sa te respecte... asta este...

[02.03.11 20:09:35]

@micutzugeorge

Fiind in legatura cu localul, mergi foarte des acolo. Asta nu-ti da dreptul sa-i insulti pe useri, luandu-i peste picior cu afirmatii de genul de mai sus.

Nu uita ca ai mai incercat sa faci reclama acestei unitati, review-ul netrecand de validare tocmai pentru ca tu nu esti turist, ci patron/angajat al locatiei.

Nu mai polua saitul cu reclama!!!

[02.03.11 20:14:02]

nu sunt nici angajat nici patron, nu mai fi aCId doar pentru ca esti webmaster. nu am jignit pe nimeni doar am zis ceva, imi cer scuze daca cineva s'a simtit jignit, Mananc acolo ca, client, nu am obligatii de munca si nici nu castig nimic de acolo. Doar m'am ocupat de un site, atat. Am dreptul sa imi spun parerea ptr ca se intampla sa fie si un serviciu prost rar. Daca merg des in local sa imi beau caFEAua SAu sa iau masa, tocmai, poate stiu si eu ceva si vreau sa imi exprim parerea.

[02.03.11 20:14:09]

Regret, dar de aici se trage disrespectul multora fata de localuri cu specific traditional, chiar nu stiu sa serveasca... si credeti-ma, am fost in vanzari 3 ani, asemenea comportamente nu sunt acceptate nicaieri...

Ceea ce nu inteleg, e cum intr-un magazin de costume premium, clientii protesteaza si la un fir de praf, iar in acel local, doar eu m-am gasit sa ma ridic in picioare sa intreb, iar cand acel sef de tura sau ce era venea amenintator spre mine, ceilalti clienti fie stateau si se uitau, fie mancau de parca nu se intampla nimic... nici unu nu s-a ridicat sa zica... mai nene, cum vorbesti asa la clienti!

[02.03.11 20:17:41]

Păi bine, măi @micutzugeorge, dacă experienţele mele din 2007 au fost proaste, iar un alt user în 2011, la 4 ani distanţă a avut tot aşa o experienţă neplăcută, înseamnă că nimic nu s-a schimbat acolo, în bine.

[02.03.11 20:18:05]

nu cred ca este sef de sala sau ceva de gen, cred ca este doar un pusti oparit pus pe mistouri, ma uimiti, pentru ca nu imi vine sa cred ce spuneti, daca eram in locul dumneavostra cred ca dadeam cu el de pamant...

[02.03.11 20:20:10]

dap asa o fi @creivean... nu pot sustine ca s'a schimbat in bine. ci poate in mai bine, poate mancarea este mai ok... ospatarii fiind tot nesimtiti... nuj ce sa mai zic

[02.03.11 20:21:46]

In speranta ca cineva de la local va citi si ii va pasa sa poarte o discutie cu el, o sa il si descriu:

1.75-1.78, castaniu, ochi caprui, aprox 70 kg, in jur de 25ani...

Cand m-am ridicat in picioare si am inceput sa intreb, ospatarul din sala, s-a uitat la mine si dupa s-a uitat inspre tejghea la cel din urma, care l-a chemat si a iesit el si a venit la mine

[02.03.11 20:24:22]

Regret asta.

Dacă mâncarea-i bună, . dar un chelner mă face să o înghit cu noduri, nu am făcut nimic. Mai bine mănânc un corn pe bancă-n parc... În fond nu sunt obligat pe banii mei să-i suport. Bani mulţi, sau puţini, aşa cum zici tu, dar nu sunt cu impresii, te rog să mi te adresezi politicos. In fond asta-i review-ul scris de mine. Scrie si tu unul daca tot mergi zilnic acolo.

[02.03.11 20:29:42]

Imi cer scuze ca am fost nepoliticos. Eu cred ca e ok restaurantul. Atat ca ospatarii (si aici ai mare dreptate) sunt nesimtiti si au impresia ca iti fac tie (clientul) un favor ca vin si te servesc sau iti schimba scrumiera. Dar asa este mai peste tot, acolo unde nu este atat de mare concurenta, unde este concurenta marew gen bucuresti, toti angaJatii se zbat sa fie totu ok ca sa revii. Dar aici unde este zona de trafic intens dar nu cu atat de multe unitati, nu este atat de mare interes din partea angajatilor. Timpul trece leafa merge. Imi cer scuze ink o data daca am jignit pe cineva.

[02.03.11 20:31:50]

Ok. , sunt de acord, hai să trecem peste.

sweetsin
[17.08.14 20:46:27]

@creivean:

Pe buna dreptate.

Nu am apucat sa-ti citesc recenzia, asa ca din pacate am test pe pielea mea.

Din pacate, nu recomand mancarea la restaurantul hotelului Caraiman.

Am gasit par pubian in sosul carnii la tava.

De evitat acest restaurant.

Baia restaurantului era sub orice critica, tinand cont ca rezervoarele wc-urilor erau stricate, mirosea mai ceva decat o toaleta publica.

creivean, eugen926, magdalena, micutzugeorge, sweetsin
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bușteni?: