ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2018
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 27.06.12
JUN-2018

Excelent!

Recunosc ca n-am mai fost in Antalya de peste 7 ani si chiar uitasem cum mai sunt serviciile in Turcia. Am mai fost in 2010 in Alanya si in 2011 in Kemer. In urmatorii ani am ales Grecia insulara (Corfu, Rodos, Creta si Zakynthos) pentru frumusetile ei, dar din pacate cu acelasi sistem All Inclusiv, pentru ca atata timp cat ai un copil, e mult mai facil. Acum imi dau seama de diferentele de servicii.

Probabil ca acum 10 ani as fi fost mai exigent in alegerea unui astfel de titlu, dar odata cu inaintarea in varsta, vezi altfel lucrurile, te bucuri si savurezi fiecare moment din concediu.

Este un hotel nou deschis, inaugurat in 2017 (camerele de la nivelul 2 nu sunt date nici acum in folosinta). Am avut retineri in acest sens pentru ca un hotel nou nu are o vegetatie bine dezvoltata. Am avut o astfel de experienta anul trecut in Zakynthos la un hotel deschis tot asa cu un an in urma, Azure Resort & Spa, Tsilivi. Un hotel de 5 * care m-a dezamagit si pe care nu l-as recomanda.

In comparatie cu celelalte 2 resorturi din Antalya, acesta a fost cel mai mic ca si suprafata si ca numar de camere. Din acest punct de vedere am zis ca ar fi un dezavantaj. Pana la urma am constata ca a fost un mare avantaj pentru ca ajungeai repede de la piscina in camera si la restaurant. Timpul in concediu e pretios.

Noi am luat doua camere, una pentru noi si una pentru baiatul nostru si prietena lui. Cand am achizitionat biletele, in ianuarie, a costat 1200 euro/camera.

Hotelul are 8 etaje. Noi am stat la nivelul L1 (Lobby 1), la acelasi nivel cu receptia. Camera noastra, numarul 1039, avea vedere spre zona de golf pentru copii, o camera care nu era deloc expusa la soare, nici dimineata nici dupa pranz, si cu multa liniste. Excelent din toate punctele de vedere (exceptand faptul ca nu vedeai marea).

Camera era foarte curata, se schimbau prosoapele zilnic, dotata cu LCD, AC (noi n-am folosit deloc, noaptea chiar a fost rece), minibar gratuit umplut zilnic cu apa, cola, fanta si sucuri pentru copii. Un dulap foarte generos, iar in interiorul lui se afla un seif destul de generos (e gratis).

Cabina de dus era separata de cabina de toaleta, iar in fata lor era pozitionata chiuveta. Usile acestor cabine, de dus si toaleta, erau din sticla sablata si nu-ti oferea intimitate. Desi aveau aerisire, nu facea fata intotdeauna. Cu timpul am vazut utilitatea acestei impartiei a camerei de baie pentru ca membrii unei familii mari nu ocupau in totalitate baia, unul se spala pe dinti in camera, unul ocupa toaleta, iar altu dusul. A fost foarte bine gandita impartirea aceasta in favoarea economisirii timpului pretios.

Despre mancare si bautura n-am nimic de reprosat, chiar n-au facut rabat de la calitate. Eu unul nu mananc condimentat si am avut destul de multe mancaruri pe gustul meu. Seara turceasca, africana si cea de peste au intregit cinele de mese bune. Prajiturile iarasi de calitate, dar n-am ales niciodata cele colorate.

Nu sunt un expert in a ma exprima in privinta bauturilor alcoolice si nici nu sunt un mare consumator, dar din ce am gustat eu, mi-a placut. Bere Efes la dozator, vinuri imbuteliate in sticle mari (alb, rosu si roze), destul de bune.

Apa si sucurile la discretie oriunde (la restaurant, terasa, piscina, plaja). Sucurile erau de fructe si imbuteliate in cutii.

In afara de restaurantul principal situat la nivelul -2, mai erau Snack Bar-ul de la piscina si Beach Bar-ul de la plaja unde se servea un meniu compus din cartofi prajiti, gratar, hamburgher, pizza, etc.

Plaja se afla la 5-6 min de mers pe jos sau la 1 min si jumatate daca mergeai cu masinutele puse la dispozitie de hotel. Erau niste masinute electrice tip golf, de 7 + 1 locuri. La orele de varf, 12 si 18 (asta-i ultima ora), se puneau la dispozitie doua masini, in rest o masinuta facea traseul dus-intors incontinuu.

N-am stat niciodata la plaja cum am stat anul acesta aici. Daca era plaja in incinta resortului probabil ca nu am fi apelat la ea, dar asa cand stiam ca trebuie sa mergem pe jos sau cu masinuta, ne bucuram de mare si soare la maxim. Plaja era foarte bine organizata, cu multe sezlonguri, gratis bineinteles, si erau acoperite cu prelate ce te aparau de soare chiar si la orele cele mai fierbinti. Tot aici se desfasurau activitati ca boccia si volei beach. Pana la ora 16 se preparau, langa Beach Bar, turte specifice turcesti umplute cu ce vroiai: branza, carne sau cartofi.

Plaja era cu nisip, dar in apa erau pietricele. Cine suporta masajul la talpi era ok, dar pentru cine nu, le recomand papuci speciali de apa.

In fiecare seara la hotel se organizau in amfiteatru minidisco pentru copii si, odata la doua zile, spectacole de dans si circ pentru adulti. Spectacolele erau foarte slabe, pe noi nu ne deranja pentru ca preferam sa stam pe terasa de la Lobby 1 unde se desfasura in fiecare seara, dupa ora 21, discoteca sustinute de formatii live sau dj.

Wi-fi-ul gratuit mergea foarte bine atat la hotel cat si la plaja (era aceeasi parola). Uneori seara la hotel cand erau multi utilizatori, si la plaja (mai aproape de mare), semnalul era mai slab.

Pentru a vizita Side Antik, din fata hotelului (chiar aici era capatul) plecau miniautocarele ce aveau numerele 10 si 11. Acestea faceau pana in Side Antik (capat) 25 min si plecau la fiecare 7-10 min in functie de intervalul orar. Biletul costa 3,5 lire sau 1 euro sau 1 dolar. De unde te lasa miniautocarul, capatul Side Antik, se mai parcurgeau pe jos 1 km. Pentru cei mai comozi se puneau la dispozitie microbuze ce te duceau pana la intrarea in orasul antic cu 0,5 euro. Noi am preferat sa mergem pe jos pentru ca e plin de edificii istorice pana acolo.

Sa nu ratati intrarea in amfiteatru. Biletul costa 20 lire turcesti si nu poti plati in alta moneda, euro sau dolari, decat in moneda lor nationala.

Nu ratati plimbarea pe stradutele orasului vechi. Principala strada cu magazine e cea mai scumpa, iar cand va duceati pe stradutele secundare, totul e mai ieftin cu 5-10 euro.

In capatul portului, pe parte stanga, se afla celebrul Templu lui Apollo, iar noaptea era foarte frumos luminat.

In concluzie, un hotel nou, cochet in care as reveni cu placere si pe care il recomand celor mai putin pretentiosi. Pentru ceilalti exista super-mega resorturi.

Trimis de danutiasi in 30.06.18 17:14:28
Validat / Publicat: 30.06.18 21:02:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Hotel Mukarnas Kemer, Mirada del Mar

VIZUALIZĂRI: 8602 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutiasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Templul lui Apollo frumos luminat vazut la amurg
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

adrianbogdan
    [30.06.18 22:52:48]

Frumos! arata foarte bine plaja si hotelul, vad ca a-ti fost si multumiti de mancare, felicitari pentru alegere! Votat cu drag

[01.07.18 10:30:07]

@danutiasi:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

danutiasiAUTOR REVIEW
    [01.07.18 11:19:18]

@adrianbogdan: Vă mulțumesc frumos!

andreeastefania
    [23.10.18 20:35:08]

Spuneți-mi, vă rog,pentru a ajunge la mare pe jos trebuie să traversezi strada sau există vreun tunel subteran? Seara poți să te plimbi in afara resortului? Ai ce să vezi? Orice...

adrianbogdan, andreeastefania, danutiasi, neti
    Alte impresii din această RUBRICĂBosphorus Sorgun Hotel [Titreyengol]: