ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2018
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 23.01.12
JUN-2018

O alegere bună

Inainte de a pleca am citit o gramada de review-uri (pe tot netul). Mai mult de rau, decat de bine - am citit despre acest hotel. In ultimele zile inainte de plecarea spre Turcia aveam fel si fel de cosmaruri, cum ca o sa ma manance tantari, ca mor de foame, ba de sete, ba ca dorm ca pe jos , ca is lenjeriile si prosoapele negre, etc numai aberatii despre care am citit pe net.

Mi-am luat trupa de amici si am plecat spre Turcia cu inima cat un purice zicand - ce-o fi o fi.

Hotelul este central, intr-o parte e bazarul si in cealalta marea. Plaja e la vre-o 10 minute de mers lejer. Nu e mare dar cand am fost noi nu a fost aglomerata. Apa super ok.

La pretul platit - 230E cu tot cu transport pot zice ca a fost o alegere buna!

Camera dubla de fapt era tripla (aveam 3 paturi in camera), aer conditionat, tv, racitor uscator de par, lenjeria si prosoapele curate, curatenie si spalat pe jos in camera - zilnic.

Cameristele au fost dragute, ne salutau de fiecare data.

Paturile au fost comode, perinile - ok. Nu am avut tantari deloc (nu ii suport sub nici o forma si venisem inarmat cu aparate antitantari cu pastile si cu lichid).

A fost cald in camera, bine ca au aer conditionat (moka :)).

Wi-fi nu merge pana in camera, la noi la etajul 2 nu prea am avut semnal, mai mult langa lift.

Mancarea nu m-a dat pe spate dar nici rea nu a fost. La pretul platit nu am voie sa fac figuri. Faptul ca nu imi plac mie anumite feluri de mancaruri, nu inseamna ca nu e buna (asta nu prea vor romanii sa inteleaga). Nu au fost multe sortimente dar am gasit de fiecare data ceva ce mi-a placut, desi sunt destul de mofturos cu mancarea. Una peste alta am fost multumit cu mancarea, nu a trebuit sa mananc in alta parte!

La barul de la etajul 5 de pe hotel unde este si o piscina, am mers mai mult sa beau cafea si 1-2 pahare de "bere" (un fel de sifon cu putin gust de bere) care era buna fiind rece si ne mai racoream dar nu cred ca aveai vre-o sansa sa te imbeti chiar daca ai fi baut 3 butoaie.

Barmanii nu erau cei mai amabili dar... nici nu ma interesa asta.

Ce nu mi-a placut MIE, a fost faptul ca doream sa dorm cu balconul deschis si asta a fost un mare chin... deoarece muzica ("galagie de muzica" mai degraba) de la un club din apropiere facea sa tremure totul in jur pe langa zgomotul infernal. "Nebunia" se incheia dabea dupa ora 5 dimineata, NICIODATA inainte de aceasta ora.

In concluzie, am fost multumit de pret-calitate, si il recomand oricui.

Trimis de felixtm in 26.06.18 00:33:11
Validat / Publicat: 26.06.18 06:09:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (felixtm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 17.00 EUR pe cameră

Cris
    [26.06.18 07:19:11]

@felixtm: Tare mi-a plăcut echilibrul pe care l-am regăsit în vorbele tale.

Ai spus: ,, la prețul plătit nu am voie să fac figuri''. Ce bine ar fi dacă ar înțelege cât mai multă lume acest lucru. Ar fi mai puține vacanțe ratate și mai puțini oameni dezamăgiți. Din păcate unii nu știu încă să își regleze așteptările și de aici vin multe probleme.

Felicitări pentru modul de gândire și pt echilibrul cu care ai prezentat un hotel destul de controversat.

Vacante cât mai frumoase îți doresc!

[26.06.18 10:16:52]

@felixtm: Felicitări pentru articol, pentru gândirea pozitivă!

Oricând, cu mare plăcere, aș merge acolo, la banii ăștia nu am avut nici eu pretenții, m-am declarat multumită.

Am avut o cameră cu vedere la spălătoria din spatele hotelului, era prea multă liniște

N-au rezolvat cu wi-fi, ăsta e un minus

Vinul nu l-ai încercat? Era ok, părerea mea.

Vacanțe plăcute îți doresc, mulțumesc pentru aduceri-aminte!

[26.06.18 10:19:08]

@Cris:

Multumesc pentru mesaj.

Hotelul nu e lux dar nici camin. Am stat de la hoteluri de lux pana la hotel gen camin.

Eu gandesc asa - daca vreau lux- o vacanta nu poate sa coste 2xxE (nici macar la Olanesti ) ), o vacanta de lux e muuult mai mult. Cine vrea luxul de pe lume, nu merge la 3*.

Din pacate unii au pretentii de 7* , vin acasa dezamagiti si scriu pe net review-uri negative ,schimband poate unora parerile sau locatia.

[26.06.18 10:25:57]

@krisstinna:

Multumesc pentru mesaj.

Am incercat vinul, e bun. Ziceau cei de pe terasa ca si prajiturelele erau bune.

[26.06.18 10:36:06]

@felixtm: Da, așa e. Erau bune când am fost eu acolo. Și produsele din gama Pepsi au fost ok

[27.06.18 18:49:08]

Salut... Super interesant articolul tau

Mai ales ca și eu sap. viitoare ma duc spre Surtel... ???? Si eu, ca și tine am citit tot ce se poate citi, despre Surtel mai ales ca pentru mine, este pentru prima data în Turcia.

Și eu m-am îngrozit de ce spun toți despre condițiile din hotel, dar review-ul ma înseninat ????. Ma bucur ca ai spus ce ar trebui sa creadă orce roman care alege Surtel-ul, mai ales prin prisma bănuți-lor cheltuiți acolo.

Ce as mai vrea eu sa întreb este alceva, mai mult legat de timpul petrecut de tine pe acolo (dacă nu sunt indiscret... Binenteles) și anume; stația de dolmus este aproape?

Dacă ai fost și la alte plaje? Bănuți pe unde ai schimbat? Dacă sunt prin apropriere supermarket-uri, mai ok ca preț? Dacă ști prețul la excursie opționale gen:cu barca, safari, canakkale?

Și legat de hotel, dacă cei de la recepție sunt chiar prietenoși... Tips ceva... Pe acolo... Înțelegi... ?

Sper ca nu am fost prea indiscret și nesuferit ???? Mulțumesc frumos

[27.06.18 21:05:17]

@robyvol:

Salut, sper ca si vacanta ta sa fie la fel de reusita ca si a mea.

Hai sa raspund cat pot si eu, cat pot si cat stiu.

1. Stația de dolmus este aproape?

Ce pot sa zic despre acele minibuze e ca peste drum de hotel mai opreau, din ce am inteles cred ca daca vorbesti cu ei te lasa si intre statii sau daca le faci cu mana te iau, nu stiu sigur dar am vazut cativa care au facut cu mana si au fost luati- nu stiu daca e o practica sau doar 2-3 intamplari, nu am circulat cu ele, nu ma omor dupa plaja neaparat, m-am multumit cu aia mica de langa hotel. Cica daca mergeai cu 5 vre-o 2 statii ajungeai la Ladies Beach, parca... nu stiu nu ma interesat.

2. Bănuți pe unde ai schimbat?

Am citit mult si despre asta.

Eu am ales varianta sigura, adica sa schimb in Centrul Vechi din Bucuresti la Dristor Kebap paritatea 1 la 1 - 1 LIRA la 1 RON. Niste doamne au schimbat aproximativ asa la un schimb din Kusadasi, deci faci cum vrei, nu cred ca se fac schimbari asa mari in mai putin de o luna. Am vazut totusi niste cozi la niste bancomate de schimb valutar. Dar sunt destule schimburi valutare, nu m-am uitat la valori.

3. Dacă sunt prin apropriere supermarket-uri, mai ok ca preț?

Preturile sunt cam la fel, peste tot. O bere Efes e la unison 8.5 lire peste tot , rahat 1E sau 5 Lire/cutia, etc

Am observat o mica-mica diferenta la anumite produse daca te indepartezi de zona turistica si mergi opus falezei.

4. Dacă ști prețul la excursie opționale gen:cu barca, safari, canakkale?

Eu am fost in 2 excursii: Orasul Antic Efes, Casa Micii Domnului din Efes 40 Euro cu pranz inclus iar Croaziera cu vaporasul cu pranz inclus vre-o 20 Euro.

Mai e si un fel de safari si Pamukkalle dar am stat doar 6 nopti si am zis sa nu pierd zilele toate cu excursiile. Prietenii care au fost la Pamukkalle ne-au spus ca a fost frumos dar au mers peste 3 ore cu microbuzul pana acolo, de s-au saturat de drum. Au petrecut peste 7 ore dus-intors si nu pareau cei mai fericiti la intoarcere poate din cauza drumului?!

5. Și legat de hotel, dacă cei de la recepție sunt chiar prietenoși

Nu sunt foarte zambareti, am dat peste unul de la receptie care nu stia engleza, dar a venit altcineva si am rezolvat. Nu am interactionat prea mult cu cei de la receptie. La venire le-am dat voucherul tiparit si pasaportul, ei ca niste surdo-muti ne-au dat o hartie per camera sa o completam si ne-au dat cheile, ne-au pus bratarile si PA. Un thank you si atat. Destul de reci dar fara alte probleme.

Daca am uitat ceva revin daca mai ai intrebari scrie.

VACANTA PLACUTA!!!

[28.06.18 00:49:22]

@felixtm:

Super interesante răspunsurile... Sper sa ma ajute... Mulțumesc frumos pentru tot ????

turkn
    [28.06.18 07:56:50]

@robyvol:

Magazine unde gasesti produse alimentare ieftine sunt:Bim, Sok si Migros. Ele se gasesc peste tot in Turcia, stiu ca sunt si in Kusadasi, trebuie doar sa le gasesti, mai ales ca sunt de obicei strategic asezate si bine semnalizate.

Mi-as permite sa iti mai dau un sfat, adica faptul ca este indicat sa ai lire pentru cumparaturi,dar si pentru trecerea cu ferry. Daca mergi cu masina, poti schimba in Edirne, am gasit acolo intotdeauna un curs foarte bun. Daca mergi cu autocar,la primul popas unde opreste dupa vama(Arsanli) gasesti de asemenea un curs f bun

La cursul actual 1 lira=0,85 lei, deci eu zic sa nu te complici schimband in Bucuresti fiindca vei pierde.

Din cate imi amintesc,dolmusurile opreau oriunde era cineva care le facea cu mana.

[28.06.18 16:37:48]

@turkn: mulțumesc frumos pentru îndrumări, orce sfat îmi este de ajutor... Eu o sa merg cu autocarul... Ce vroiam sa întreb la casele de schimb se percep comision? Eu am luat din România euro și voi schimba în lire, am înțeles ca e mai convenabil, euro find 5.3 lire

Multumesc

turkn
    [28.06.18 17:05:11]

@robyvol: Daca mergi cu autocarul poti schimba la primul popas pe care il veti face in Turcia, va va spune ghidul si vor fi destui din grup care vor schimba.

Casele de schimb nu percep comision, dar poti intreba inaintea schimbului ca sa fii sigur.

[28.06.18 19:49:11]

@turkn: mulțumesc frumos

[02.07.18 15:13:30]

@felixtm: Salutare! Între 14-21 am fost cazați și noi tot la Surtel și pot să spun că m-am simțit extraordinar. Am fost cazați la et. 4 tot pe față și aceiași problemă am avut-o cu muzica dar veneam atât de obosiți că nu mai conta. Am să scriu și eu și eu un review. Călătorii plăcute în continuare!

[02.07.18 15:31:38]

@robyvol: Salutare! dolmus-ul către lady beach este numerotat, 1 și costă 2,5 lire de pers. dus stația aproape de taxiuri, se mai oferă și taximetriști (6 pers=20 lire), dacă vrei spre long beach îți spune șoferul unde schimbi microbuzul. Încearcă să negociezi direct cu căpitanii vaselor excursiile (9-10 e), agențiile de la long beach oferă cu mici variațiuni Safari în Milli park -18-20 e, Pamucale 28-30 e. Dacă nu este prea târziu îți urez vacanță plăcută!

[02.07.18 16:22:33]

@ion john:

Salutare, multumesc ca mi-ai scris, astept cu nerabdare sa scrii si tu experienta ta. Vacante faine in continuare!!!

[02.07.18 16:37:41]

@ion john: Abia aștept impresiile.

Acest hotel este o parte din sufletul meu, a fost “marea iubire” a prietenei mele care se odihnește acum printre îngeri

Îți mulțumesc frumos!

[02.07.18 18:28:41]

@krisstinna: maria... să știi că atunci când fotografiam de pe terasă restaurantului vapoarele m-am gândit și la dânsa Datorită sfaturilor ei am avut o ședere minunată Dumnezeu să o odihnească în pace!

[03.07.18 04:01:07]

@ion john: mulțumesc frumos

Super interesante îndrumările... vineri voi pleca și eu... Mulțumesc frumos la toți pentru ajutor

[17.10.19 11:20:25]

Salut! Camera cu 3 paturi era suficient de mare? Existau locuri de parcare suficiente? Multumesc!

[17.10.19 11:26:46]

@dumi59: Salut, camera e destul de mare, cat priveste parcarea nu pot sa ma pronunt... Am fost cu autocarul si chiar nu am vrut sa imi bat capul, sa zic doar o parere nu are rost - poate cineva a fost si poate spune ceva concret.

Distractie, imi e deja dor de Kusadasi ????

[17.10.19 11:28:18]

@felixtm: multumesc frumos!

[17.10.19 13:30:14]

Noi, ca nație, călătorim mai abitir de vreo... 20 de ani, când vesticii vedeau Grecia din landou, nou nascuți. Am fost umiliți de un sistem cretin, format din oligofreni care aveau două clase ca tramvaiul... și... care, culmea!... sunt și azi la emisiuni cu moderatori consacrați. Sigur... de aici apare și atitudinea, Și-eu-am-dreptul-să-critic-că-am-dat-banu' . De aici și ideea că, la 3 stele, vreau să fiu tratat ca la 7!! Dacă nuuuu... atunci, ... intervine caracteristica mioritică: ȚÂFNA.

Sunt unii care stau la 5 stele și sunt contrariați că, nu-i salută extraterștrii când trec cu nava prin dreptul balconului lor, ... că cei de la curațenie nu au șters o pată cât gămălia unui ac, în baie, ... că sunt tratat ca cetațean de clasa a II-a, ...

Mă rog...

Finalmente,

Un review pe gustul meu, scris cu obiectivitate și prin prisma prețului și prin pozitivitatea atitudinii: Make the best of it!

Bravo!!

[17.10.19 14:08:35]

@Alex_Macedo: Daca aveti o asrfel de atitudine. Imi pare rau totusi ma intreb ce ati cautat la hotel de 3☆

[17.10.19 14:36:48]

@dumi59:

Stimata doamnă...

...mmmm... dimpotrivă... poate nu ați înțeles, dar mă duc și la o stea, dacă este curat și îngrijt. Dacă ați fi urmărit mai atent, ceea ce am scris mai sus este în sensul laudativ, față de scrierile colegului nostru... adică... știi cât te-a costat, scoți ce este mai bun din sejur.

Cu respect.

[17.10.19 14:46:04]

Total deacod cu Alex!

[17.10.19 15:02:50]

@felixtm:

Phuuuu... Multumesc frumos... stiam ca vei intelege... si inca odata, BRAVO!!!

Alex_Macedo, dumi59, felixtm, ion john, robyvol, turkn
    Alte impresii din această RUBRICĂSurtel Hotel: