ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2018
ÎNSCRIS: 21.05.17
JUN-2018

Grecia, Insula Evia — Neos Pirgos

Buna seara,

In aceasta dimineata ne-am intors din Grecia - Insula Evia, Neos Pirgos.

Pentru cei care doresc o vacanta de relaxare recomand statiunea, un sat pescaresc

Plaja este cu pietris, o fasie destul de lunga dar lata de 5- 7 metrii si este amenajata in cateva locuri cu sezlonguri, intrarea in apa se face lin (pe fundul apei pietris grosier pe alocuri malos), exista si un ponton de unde se pot face sarituri in apa.

Langa plaja gasiti parculete care sunt amenajate cu mese si scaune/ banci.

Exista doua magazine destul de bine aprovizonate cu legume si fructe proaspete, preturi decente. Exista doua macelarii si doua brutarii (este recomadat maxim ora 8 daca doriti sa cumparati paine calda).

Cateva terase destul de slab animate dar la care se gasesc calamari foarte buni si peste proaspat (cele din port).

Recomand cofetaria Bizantino la are gasiti prajituri foarte gustoase.

Se organzeaza 4 sau 5 excursii cu autocarul si barci / vapor (Skiatos, Manastirea Sf. Ioan Rusul si Sf. David, Insulele vulcanice, Atena).

Trimis de mirandolina in 24.06.18 21:48:54
Validat / Publicat: 24.06.18 22:25:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Parga, Ammoudia, Lefkada, Nidri, Riviera Olimpica, Nea Vrasna.

VIZUALIZĂRI: 4460 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirandolina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.06.18 22:24:01]

Odată cu primul review încărcat, @mirandolina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Pefki și împrejurimile, PEFKI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Opționale' din/prin Evia]

Lyssys
[25.06.18 20:40:55]

@webmasterX: În rw se specifică "Neos Pirgos" şi din câte am văzut pe harta Eviei, Neos Pirgos este la stânga, între Agiokampos şi Oreoi, iar Pefki... hăt la dreapta...

Eu de abia acum sunt în faza de "gugăleală" despre Evia, dar mai cunoscătorii, pot face... lumină?!

Sau autorul rw, deşi este "ucenic", poate ne ajută! (E autoare - ucenică!)

@mirandolina, Neos Pirgos este altceva decât Pefki, nu?!

Unde aţi avut cazare?

mirandolinaAUTOR REVIEW
[26.06.18 09:34:22]

@Lyssys: buna, Neos Pirgos este la 10 km de Pefki.

Am avut cazarea la Vila Thanos, este pe strada 16.

O vila superba, pentru agentia din Romania aveau de inchiriat 2 studiouri si un apartament. Noi am avut studio care avea chicineta utilata, plita cu doua ochiuri, frigider mare, un pat de mijloc, un pat de o persoana, aer conditionat inclus. Baia avea dus cu cadita si tot ce este necesar pentru autogospodarire.

Va stau la dispozitie pentru alte detalii.

Vacante de vis tuturor!

Lyssys
[26.06.18 10:45:55]

@mirandolina: Mulţumesc pentru răspunsuri!

Din criteriile mele, cel puţin nordul Eviei se exclude, din cauza plajelor cu pietriş, nu nisip fin...

Aţi putea să mai scrieţi despre Neos Pirgos, se pare că nu are rubrică dedicată, ori datorită faptului că e prea mic, ori pentru că... n-a scris încă nimeni! Dacă veţi face completări, ca postare de comentariu, cred că web-ul va face adăugirea ulterioară la corpul review-ului...

Despre cazare, la fel, puteţi face un review separat, mai ales dacă nu există încă unul pe site!

Ionion82
[30.06.18 22:18:54]

Buna seara, superbe pozele si cele cateva impresii pe care le-ati mentionat despre staiune. Si noi vom vizita aceiasi statiune la mijlocul lui iulie. Puteti sa dati cateva detalii si despre excursiile ce se organizeaza, gen pret? Cam cat costa mancarea la taverne? Multumesc

mirandolinaAUTOR REVIEW
[30.06.18 22:52:11]

@Ionion82: Buna seara!

Se organizeaza excursie in insula Skiatos-25 euro, excursie la manastirea Sf. Ioan Rusu si Sf. David + oprire la baile termale (niste izvoare dezafectate de sulf are se varsa direct in mare) 20 euro - daca doriti sa mergeti doar la baile termale doar 12 euro dar dupa parerea mea nu se justifica, excursie la Atena 35 de euro si exursie Insulele Vulcanice 30 de euro (la aceasta aveti inclus o portie de mancare-calamar sau suvlaki sau halumi si un pahar de vin sau suc) masa se serveste pe o plaja (n-am retinut cum se numea) unde se face oprire de aproximativ 3 ore.

Taverne sunt cateva, pe malul marii noi am mers in port unde am servit calamar pane sau fript 10 euro, kebab cu cartofi prajiti/tzatziki/rosi/salata-8 euro, apa 1 euro, 1 bere la sticla mithos 4 euro. La o alta taverna am sevit suvlaki cu cartofi/salata/paine 10 euro, o portie de cartofi prajiti cam 3 euro, o portie de cartofi pasati cu usturoi, 3 euro, calamar fript cu garnitura de cartofi/tzatziki s rosii 15 euro. Gyros este 2 euro daca-l iei la pachet si 2.20 daca servesti la masa, paste 7 euro, pizza 7 euro, placinte grecesti 1,2-2.5 euro, gogosi 60 eurocenti, inghetata 2 euro cupa, prajitura rafaelo 2.5 euro, limonada 3 euro... cam atat imi amintesc. Iar la market berea era inte 90 de eurocenti si 3 euro, breezer 3 euro, vin intre 3 euro si 20 euro sticla, sucuri cola 0.25 doza si 1.75 e la 2 l, inghetata aveau si la kg 6 euro/kg.

Erau localnici are vindeau din masina legume si ulei de masline (4 euro litrul). Sper ca v-am fost de folos... Vacanta placuta!

Ionion82
[30.06.18 23:11:37]

Multumesc frumos, de foarte mare ajutor info. Asa pot sa Imi stabilesc un buget realist. O seara frumoasa!!!

Ionion82, Lyssys, mirandolina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pefki și împrejurimile: