ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2018
ÎNSCRIS: 24.06.18
încărcat de pe telefon!

Amenda rutiera si abuz politie elena (Sithonia, Grecia)

“Experienta” in vacanta din Grecia

In data de 21.06.2018 circulam pe drumul national local din localitatea Vourvourou pe bratul Sithonia din Grecia, din directia Salonic spre Sarti. In spatele meu a aparut din senin un echipaj de politie elen care prin girofar mi-a facut semn sa opresc. Am tras pe dreapta, am pus avariile masinii si am deschis geamul asteptand ca un politist sa vina la masina. Pe partea mea (cea a soferului) a venit un politist, incet si foarte atent cu mana pe pistol care se uita la mine si la sotie foarte dubios. Ma simteam de parca transportam droguri sau aveam un cadavru in portbagaj. Mentionez ca noi veneam in acea zi de la un Water Land de pe langa Salonic si eram imbracati in masina in tricou, pantaloni scurti si papuci (eu nu-i aveam in picioare ca imi era mai usor sa conduc in picioarele goale). In fine, prin ce scriu incerc sa va arat pas cu pas ce ni s-a intamplat astfel incat sper ca vreun alt turist sa nu mai patesca ce am patit noi.

Politistul era langa geam in continuare cu mana pe pistol si mi-a cerut actele (permis, buletin, talon si asigurarea masinii). I le-am dat pe toate iar dupa aceea mi-a zis sa opresc masina si sa scot cheia din contact. Eram foarte nedumerit de ceea ce s-a intamplat dar si putin speriat de felul cum vorbea si l-am intrebat de ce ne-a oprit si mi-a zis ca: am depasit pe linie dubla continua si se sanctioneaza cu amenda de 200 Euro si retinerea permisului. Mentionez ca nu facusem nicio depasire in ultimii 2-3 km dar mitai una pe linie dubla continua asa ca i-am spus ca nu am facut asa ceva si l-am rugat sa imi explice unde am facut asta, ceva concret nu doar:”ai depasit linia dubla continua” si nu am primit niciun raspuns si a plecat la masina lui.

Am stat in masina si vorbeam cu nevasta-mea unde s-o fi intamplat de nu am vazut sau am fost asa naiv, nu-mi dadeam seama.

Intre timp a mai aparut un echipaj de politie cu alti 2 politisti, deci in total erau 4 politisti.

A venit la geam acelasi politist care imi luase actele si mi-a spus ca imi va lua numerele de pe masina. Atunci vazand gravitatea lucrurilor ce se intamplau m-am dat jos din masina si m-am dus in spatele masinii unde erau toti cei 4 politisti, sa le explic ca nu am facut asa ceva (pe o distanta de 2-3 km era numai linie discontinua, in zona unde eram oprit) si ca noi maine (a doua zi de cand ne oprisera) trebuie sa plecam in Romania si avem nevoie de numerele de inmatriculare si le-am cerut sa-mi arate si mie unde am facut asta sau daca au vreo inregistrare, iar politistul care mi-a luat actele mi-a zis ca nu au nevoie de inregistrare, pur si simplu ochiul lui este inregistrarea. Imi spunea acest lucru in timp ce se ducea cu o surubelnita sa imi ia nr de inmatriculare din spatele masinii. Dupa ce mi-a luat numarul, i l-am luat din mana si mi l-am bagat in portbagaj, moment in care politistul (mentionez ca doar cu cel care mi-a luat actele am avut acest circ, restul politistilor stateau si se uitau la noi) a devenit agresiv si nervos cum de mi-am permis sa imi iau nr de inmatriculare si sa mi-l bag in masina mea si a zis ca ma aresteaza. I-am intins mainile dorind sa ma aresteze si sa mergem la sectie dar nu a vrut.

A venit un alt politist de data asta mai tanar care vorbea mult mai bine engleza (cel cu care ma tot “agitam” nu stia engleza decat foarte putin). Am inceput sa vorbim si sa-i explic ca nu am facut nimic din ce zicea colegul lui iar intrun final concluzia lui a fost ca ar fi bine sa nu riscam vreun conflict diplomatic intre cele 2 tari (eu in timp ce vorbeam cu el, incercam sa sun la consulatul Romaniei la Atena). In timp ce ma conversm cu politistul mai tanar, celalat politist s-a dus in fata masinii cu surubelnita lui si mi-a scos celalalt nr de inmatriculare si l-a bagat repede in masina lor.

A venit si al 3-lea politist cu procesul verbal, jumatate scris pentru ca cealalta jumatate am scris-o eu ca ei nu intelegeau numele si adresa si m-a pus sa-l semnez. Mi-a spus ca daca vreau sa plec din tara trebuie sa semnez procesul verbal (scria numai in greaca si nu intelegeam nimic), trebuie sa platesc amenda si dupa sa vin la sectie la ei (undeva la 100 km de locul unde eram cazati) sa le arat plata si abia dupa daca considera comandantul lor ca totul e ok sa-mi dea actele si placuta de inmatriculare. Am fost fortat de imprejurari sa fac acest lucru iar ei erau constienti. Noi trebuia sa plecam a doua zi in Romania iar ei ai profitat de acest lucru punandu-ma sa semnez si sa platesc o amenda cu care nu eram de acord dar prin semnatura si plata ei ma faceau sa fiu de acord si totul se rezolva, in favoarea “ochiului lui” pentru ca vreo integistrare sau alta dovada nu aveau, decat ochiul politistului care “vazuse” ce a vazut. Au plecat iar noi am plecat spre locul unde eram cazati, fara un numar de inmatriculare, permis si talon.

A doua zi am impartasit experienta cu gazda noastra si ne-a spus ca politia elena nu are politie iar in aceasta perioada fac genul de opriri cu turistii deoarece turistii nu au timp sa se ocupe de aflarea adevarului, ei fiind fortati de imprejurari sa plateasca orice amenda primita si sa plece acasa, ei nu vin in vacanta sa umble prin sectii de politie sau nu au timp si/sau bani sa faca vreo reclamatie sau sa conteste cele intamplate.

In aceiasi zi am plecat spre casa dar mai intai in orasul unde era sectia de politie, am cautat o posta, am platit amenda cu care nu eram de acord, dar ca sa putem iesii din tara trebuia sa-mi iau actele si placuta de inmatriculare si implicit trebuia sa platesc amenda. Dupa am fost la sectia de politie unde dupa o ora de emotii (scriu asta pentru ca aveam emotii, un politist zicea ca ne luam actele dupa 10-15 zile nu acum pe loc) am primit permisul talonul si placuta de inmatriculare.

Concluzia pe care am tras-o din experienta de mai sus:

- Politistul care ne-a oprit (zic politistul pentru ca doar cel care mi-a cerut actele era foarte agitat, restul erau de parca nu i-ar fi interesat dar incercau sa-si tempereze colegul) a facut exces de zel si m-a facut sa ma simt ca un infractor.

- A profitat de imprejurimi si m-a “fortat” sa accept ceva ce nu facusem.

- Politia elena a comis mai multe ilegalitati prin reprezentantul ei direct.

Am scris aceasta experienta si o impartasesc cu dumneavoastra deoarece doresc ca nimeni altcineva sa nu treaca prin acele momente prin care am trecut noi. O experienta groaznica si ne bucuram ca s-a terminat si am ajuns acasa cu bine.

Nu suntem suparati pe Grecia sau pe poporul grec, vom veni in vacanta in Grecia si la anul cum o facem in fiecare an cel putin o data, dar ce am patit acolo a fost o experienta prin care doresc sa nu mai treaca niciun roman sau alta nationalitate.

Trimis de PatrickArts in 24.06.18 14:58:47
Validat / Publicat: 24.06.18 19:44:15

VIZUALIZĂRI: 2955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[24.06.18 19:42:13]

@PatrickArts: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Drumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă]

Poate după ce te liniștești și ți se mai „așează” amintirile, scrii și tu câte ceva despre experiențele frumoase din Elada - cazări, excursii, taverne - care te determină să tot revii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

Nasshu
[24.06.18 20:10:51]

@PatrickArts: am 10 mii de km pe Grecia, niciun polițist nu s-a luat de mine și nu am fost ușă de biserică!

Cine știe de cînd erau în spatele tău, dar tu erai prea ocupat cu altele!

(eu nu-i aveam in picioare ca imi era mai usor sa conduc in picioarele goale).

Așa ai facut școala de soferi? în picioarele goale? Așa se conduce mașina?! Și pentru asta te-aș amenda! Nu port uniformă și nu fac parte din MAI! dar dacă conduci în papuci sau picioarele goale ești pericol public pe șosea!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
cristina47*
[24.06.18 20:19:03]

@Nasshu: Adevarul e ca si eu ma gandeam de vreo cateva ori sa conduc in picioarele goale, fiindca se simte pedala mai bine. Dar, n-am condus...

elviramvio
[24.06.18 21:17:15]

@PatrickArts:

Bine ai venit pe AFA, deși văd că te-ai oprit aici tocmai la necaz!

Ca și Nasshu, și noi avem foarte, foarte mulți km prin Grecia, despre unele drumuri am scris pe aici, despre altele mai vechi nu. Nu am avut nici o problemă cu poliția greacă deși uneori șoferul mai trecea puțin de limite. Acum poate că am nimerit noi doar polițiștii buni, cine știe ????Ba chiar anul acesta din neatenție a depășit limita permisă la control acte vama Makaza, ieșirea spre bulgari și în afara faptului că au venit ei la mașină, calmi, s-a lăsat cu râsete de ambele părți. Nu lungesc poveștile, nici nu cred că nu vom avea cândva probleme cu ei, probabil din vina noastră. Dar îți dau un sfat. Ia o cameră video auto și așa poți verifica, pentru tine, dacă ei sunt vinovații sau te-a furat peisajul și ai făcut o boacănă mai mare sau mai mică. Plus că te alegi și cu un filmuleț dacă vrei sa-l descarci. Asta pentru tine că oricum nu e recunoscută înregistrarea video. La greci se permite să ai camera video, în alte țări nu.

Din experiențele noastre, foarte rar vei vedea poliție stând la pândă la greci. Când apar însă și te opresc... Și să știi că nu prea stau la discuții sau șpagă, au salarii foarte bune! Plus că au poliție în civil în marile orașe în special, lucru confirmat de una din gazdele noastre.

(condusul în șlapi sau piciorul gol se amendează, ai grijă)

Poate ne povestești cum ai petrecut vacanța ta în Grecia.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
adrianaglogo
[24.06.18 22:09:26]

Si noi am avut o aventura neplacuta in Grecia, mai precis in Ioanina: am parcat pe o straduta unde erau parcate cel putin 10 masini, toate cu numere de Grecia, si nu locale. Cand am parcat ne-am uitat sa vedem daca e interzis accesul sau parcarea, nu am vazut niciun semn.

La intoarcere nu mai aveam numerele dar aveam amenda in stergator:40 E (20 in 48 ore). Am avut noroc ca era joi, daca era vineri seara trebuia sa stam pana luni. Asa a patit alt user AFA, tot acolo, a stat pana luni dimineata pt ca era inchis si la posta si la politie!

Atunci ne-am uitat mai bine si am vazut si semnul, mascat 90% de un copac mare!

Nu a fost mare amenda, dar de ce grecilor nu le-a luat numerele?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
doinafil
[24.06.18 22:33:53]

@PatrickArts: Chiar dacă ai fost sau nu de vină, mulțumim pentru informație! Este un îndemn pentru noi să fim atenți!

Excursii frumoase și fără incidente neplăcute!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Nasshu
[25.06.18 20:26:27]

@adrianaglogo:

Nu a fost mare amenda, dar de ce grecilor nu le-a luat numerele?

Poate pentru că ei sunt rezidenți?! și mai ușor de găsit după domiciuliu (fiscal)?! De ce să se complice cu formalități de trimitere amenzi în România? Hîrțogăraie și pentru ei si pentru noi!

adrianaglogo
[25.06.18 23:05:58]

@Nasshu: Da, nu m-am gandit la asta. Cred ca ai dreptate.

Nu contest amenda, am gresit, am platit, doar faptul ca daca era sambata si duminica erai blocat acolo. Si faptul ca semnul ala era bine ascuns, pe cinstite ca ne-am uitat toti patru.

Dar la noi s-a terminat cu o portie buna de ras, pana la urma au fost 10 E de familie.

Initial noi am crezut ca cineva ne-a furat numerele, eram panicati. Cand am vazut hartia am banuit ca e amenda, am intrebat un localnic care ne-a confirmat. Si aproape ne-am bucurat!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

adrianaglogo, cristina47*, doinafil, elviramvio, PatrickArts