ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2018
ÎNSCRIS: 22.11.17
OCT-2017

la PMM* = 280 MYR

Invito Suites Hotel – primul si singurul nostru airbnb din Asia

Pentru cele 2 zile in Kuala Lumpur ne-am droit ceva cat mai in centru, la pret decent. Dupa ceva cautari pe siteurile uzuale de booking, am citit undeva ca in Kuala Lumpur e mai bine sa stai intr-un Airbnb. Asa ca am zis sa ne uitam si aici. Desi traiam cu impresia ca preturile de pe Airbnb sunt mai mari comparativ cu alte siteuri, am descoperit cu surprindere ca pentru Kuala Lumpur oferta de pe Airbnb este cu mult mai buna. Preturile sunt mai mici, iar majoritatea apartamentelor listate fac parte din complexe hoteliere situate central si vin la pachet cu mai multe facilitati, cum ar fi o piscina.

Astfel am ajuns sa rezervam prima noastra cazare pe Airbnb. Si cum eram la prima rezervare am avut si un cupon de reducere, astfel ca pentru 2 nopti in Kuala Lumpur am ajuns sa platim fantastica suma de 195.51lei si asta pentru o camera privata cu baie si chicineta, situata la etajul 25 al hotelului Invito Suites care dispune si de o piscina infinity.

Este vorba de aceasta cazare https://www.airbnb.com/rooms/14696908 (sper ca am voie sa pun linkul).

Apartamentul face parte din Invito Suites Hotel, situat central in Bukit Bintang, zona in care ne doream sa stam. Este de fapt un complex din care face parte atat un hotel, cat si studiouri ale diferitilor proprietari, avad facilitati comune: piscina, sala de fitness, restaurant.

Desi exista mai multe Airbnb-uri pentru Invito Hotel, ne-am decis sa rezervam cu Sammi (gazda noastra) pentru ca a fost foarte prompta in a ne raspunde la intrebari. Noi trebuia sa ajungem in Kuala Lumpur foarte devreme, pe la 6 dimineata si vroiam un loc unde sa ne putem lasa bagajele de dimineata. Sammi ne-a facut o oferta de nerefuzat, ne-a spus ca ne lasa sa ne facem checkin-ul de dimineata de cand ajungem si ca blocheaza si ziua precedenta pentru noi. Astfel am rezervat fara ezitare, cu gandul la orele de somn ce le mai puteam prinde.

Cu o zi ianinte sa ajungem in Kuala Lumpur, Sammi ne-a trimis toate detaliile necesare pentru un self checkin, cu poze si explicatii marcate pe poze. Urma sa ne cazam singuri, cu cheia luata din cutia postala de la receptia hotelului.

Autobuzul ne-a lasat in Kuala Lumpur mai repede decat ne asteptam, in jur de 5 dimineata. Dupa o scurta dezmeticire si o consultare a telefonului (google maps), am refuzat gloata de taximetristi stransa in jur si am pornit pe jos. Am avut de mers vreo 15 minute pe diverse stradute pana am iesit in zona mai centrala unde am fost surprinsi sa vedem atata lume la o ora atat de matinala. Nu, nu erau oameni care mergeau la munca, ci turisti si petrecareti. Am gasit hotelul pe o strada mai linistita si un portar amabil ne-a deschis usa. In holul de la intrare si la receptie era destul de multa lume pentru asa o ora. Portarul vazandu-ne un pic pierduti cu telefonul in mana ne-a intrebat daca suntem cu airbnb si ne-a indrumat in lateral, spre o usa cumva ascunsa unde se gaseau cutiile postale de unde trebuia sa luam cheia de la apartament. Ne-a ajutat si cu bagajele pana in camera, a fost foarte de treaba.

Asa ca in jur de ora 6 dimineata paseam in camera de la etajul 25. Camera arata mai bine ca in pozele de pe airbnb. Totul era extrem de curat. Era de fapt un studio cu un mic hol de intare, urma baia cu tot cu articole de toaleta, apoi zona de living cu chicineta complet utilata pe o parte si masa de mancat si canapeaua pe cealalta, iar apoi patul si balconul. Mi s-a parut foarte spatios.

Aveam lasta pe masuta un fel de mapa cu tote detaliile importante, gen parola de wifi. Daca aveam nevoie de ceva trebuia doar s-o contactam pe proprietara. Puteam apela la ea si pentru un taxi, sotul ei fiind taximetrist. In diverse zone erau lipite afise cu rugaminti de bun simt, spre ex: sa-ti lasi papuci la intrare sa nu intrii incaltat in toata casa, sa nu uiti apa deschisa la robinet, sa nu uiti sa stingi lumina cand pleci etc.

Printre alte facilititati de care ne-am bucurat in acest airbnb si de care nu am fi avut parte daca stateam la hotel a fost o masina de spalat. Avand in vedere ca deja calatoream de vreo 2 saptamani, am si bagat la spalat inca din prima zi de dimineata.

Desi eu am o usoara frica de inaltime, am iesit sa vad privelistea de la etajul 25 din balconul deschis. Frumoasa era noaptea in Kuala Lumpur! In zile urmatoare cand m-am uitat mai atent, am observat ca din balcon puteai vedea atat turnurile gemene de la Petronas, cat si turnul Menara. Foarte frumos!

Nu puteam rata nici piscina hotelului de la etajul 4. Am fost intr-o dupa-masa, am stat pe sezlong, am testat apa care era un pic cam rece si ne-am bucurat de privelistea zgarie-norilor din jur, mai putin spectaculos la etajul 4 fata de 25.

Ar mai fi de mentionat si faptul ca din toate cazarile pe unde am fost in Asia, aici a fost singurul loc in care nu am simtit nevoia sa pornim aerul conditionat. Aparent la etajul 25 temperatura este constanta. Si in plus poti dormi linistit cu usa balconului deschisa fiindca tantari nu-si fac aparitia. Ca sa nu mai zic de zgomotul de pe strada care nu se auzea deloc. Desi am stat intr-o zona centrala, unde era chiar galagie noaptea, eram surprinsi de fiecare data cand coboram in strada de zarva de acolo care nu se auzea deloc in camera. Asa ca am avut parte de o sedere relaxanta si linistita.

La plecare am pornit tot dimineata la 5 si am procedat la fel ca la venire, lasand cheia in cutia postala. Asadar cu gazda noastra nici macar nu ne-am intalnit, am comunicat doar prin mesaje.

Am fost foarte surprinsi de aceasta cazare de pe airbnb, a fost cu mult mai bine de cat ne astepam: curatenie, confort, liniste, siguranta, intimitate. Ne-am simit ca si acasa!

Recomand tuturor celor care ajung in Kuala Lumpur sa aleaga cu incredere o cazare de pe airbnb, ofertele fiind foarte multe si bune.

Trimis de r-Uca in 24.06.18 10:14:47
Validat / Publicat: 24.06.18 11:08:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 1635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Si turnul Menara se putea vedea de la baclonul camerei.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 280.00 MYR pe cameră

[24.06.18 10:39:21]

Mutat în rubrica "Invito Suites Hotel, KUALA LUMPUR" (nou-creată pe sait)

r-UcaAUTOR REVIEW
    [24.06.18 15:05:39]

@webmasterX: Da, este ok pozitionarea. Multumesc!

[24.06.18 22:34:57]

@r-Uca: Minunat, felicitari, votat cu mare drag.

[26.06.18 10:32:12]

mishu, r-Uca
    Alte impresii din această RUBRICĂLuxury Condo Bukit Bintang (ex Invito Suites) :