ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2018
ÎNSCRIS: 06.07.17
JUN-2018
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

A doua vacanţă în Obzor, la Sol Luna Bay

Pentru că anul trecut am fost aici şi ne-a plăcut, după ce am căutat la începutul anului şi nu am găsit nimic care să ne ofere ceea ce ne-a oferit Sol Luna Bay, am spus să mai încercăm o data. Şi nu am greşit :)

Nu ataşez fotografii cu hotelul pentru că faţă de review-ul de anul trecut nu s-a adăugat nimic nou. Dar în schimb am observat unele îmbunătăţiri faţă de anul trecut, pe care doresc să vi le aduc la cunoştinţă.

Am stat la două camere cu vedere la parc faţă de anul trecut când au fost cu vedere la mare. De fapt şi din aceste două camere cu vedere la parc se vede marea, nu în faţă ci pe o parte, aşa că nu este o vedere dezolantă. Am ajuns la ora 14, ne-am cazat în 10 minute, am carat noi bagajele pentru că băieţii erau ocupaţi. În camere a fost mereu curat, zilnic schimbat prosoape.

Mâncarea a fost mult mai variată decât anul trecut. Iar cu mici excepţii gen cartofi prăjiţi sau unele grătare, ciorbele şi preparatele nu s-au repetat de-a lungul întregii săptămâni aşa că am mâncat zilnic ceva nou ca să spunem aşa. Ca dulciuri, nu mă omor cu cremele şi torturile care nu sunt pe gustul meu dar au avut destule pe lângă care să mă satisfacă.

Mult mai multă atenţie pentru curăţenia din sala de mese am observat. Personalul vorbeşte mult mai bine limba engleză faţă de anul trecut. Plus, este şi mai zâmbitor şi salută mereu. Absolut toate toaletele sunt curate mereu, fie că sunt cele de pe plajă, din hotel sau din diversele mini-baruri.

Poate nu am văzut eu anul trecut şi era dar anul acesta am văzut deschis la etajul 2 un Jazz club, luni, miercuri şi vineri, de la 21 - 00, cu muzică ok, unde s-a făcut şi o disco la un moment dat. Foarte plăcut de stat acolo.

Animatorii cu un program încărcat şi foarte implicaţi. Animatorii pentru copii cât şi cei pentru adulţi îşi dau tot interesul, mult mai activi ca anul trecut şi le iese foarte bine. Muncesc mult copiii, bravo lor.

Per total, adaug un plus de 10% faţă de anul trecut. Ca minusuri, aceleaşi de anul trecut, băuturi slabe, mă refer la berea foarte slabă cât şi vinul, cafeaua transparentă. Cocktail-urile sunt ok. Nu sunt amator de băuturi alcoolice dar de sete îţi vine să bei o bere, şi după ce că curge 1/2 spumă, parcă nu are nici un dumnezeu. La cafea se mai schimbă treaba dacă bei expresso de la lobby bar sau din barul de lângă plajă, este ok.

Nu mai reţin dacă anul trecut erau dar în hotel pe fiecare etaj şi peste tot se găsesc automate de apă cu bidon de 19l.

Plaja ok, apa mai aproape (cred că au mai pus nişte şezlonguri cu umbrele) şi încă un rând de şezlonguri fără umbrele. Salvamarii în schimb nu au mai fost la posturi ca anul trecut, acum stăteau grupaţi într-un singur loc, dar erau atenţi.

Trimis de costel80 in 23.06.18 21:12:55
Validat / Publicat: 23.06.18 22:47:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Boryana Obzor, Sol Luna

VIZUALIZĂRI: 1962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costel80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Programul animatorilor

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [24.06.18 11:47:30]

@costel80:

Eşti sigur că Miramar nu ţi-ar fi oferit mai mult decât Sol Luna Bay?

Dintre cele două, eu aş alege Miramar fără să clipesc. Degustibus

costel80AUTOR REVIEW
    [24.06.18 21:27:26]

Respect părerea dumneavoastră. În privința mea, am ales Sol Luna Bay față de Miramar pentru că:

- nu mă interesează cele 3 piscine de la Miramar, Sol luna are două dar chiar și așa eu merg la mare să stau în apa mării și nu în piscină.

- plaja este mult mai accesibilă la Sol luna, mai mare.

- mini Aqua Park-ul de la Sol luna este arhisuficient pentru noi.

- UAI vs AI... Hmm, sincer nu pot să spun că am văzut diferența decât la băuturi, cel puțin nu în BULGARIA. La mâncare totul este relativ, ce îmi place mie nu este pe gustul altuia și invers.

- chestia cu animatorii pe mine nu mă impresionează prea mult. Mă duc în concediu să mă odihnesc, să stau cu copii pe nisip, iar să pierd câte două ore să particip la niște mini competiții în loc să fac baie în mare sau să dorm pe șezlong nu este un must have pentru mine. De asta nici nu duc copii la Kids club niciodată, nu sunt sătui de stat în loc închis și să deseneze sau să facă cine știe ce?

- la ora 22,30 maxim se opresc spectacole și este liniște, de multe ori mă deranja zgomotul show-ului de la Sunrise, unde animatoare folosea un microfon atât de puternic încât îl auzeam de parcă avea loc în curtea noastră.

- prețul cu vreo 20% mai mic.

costel80
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: