ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2018

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Adevarata fata - Nea Vrasna - Asprovalta - Vila Giannis

Dupa mai multe vizite anuale in frumoasa Grecie, pentru anul acesta am ales sa vizitam zona Asrpovalta de langa Halkidiki, despre care auzisem lucruri frumoase, inclusiv pe acest forum iar dupa ce ne-a fost anulata fara vreun motiv, cazarea facuta la vila Roula din Asprovalta, ne-am redirectionat la 1 km departare, in statiunea vecina, Nea Vrasna.

Dupa un drum oribil prin Bulgaria pe ruta Makaza, plin de gropi si denivelari, am intrat in sfarsit in Grecia, unde o autostrada superba, ne-a dus rapid catre destinatie. "Plictisitor" rau tot drumu in Grecia. Nu tu macar o groapa, sau o denivelare, sa sara putin masina cu tine sa iti aranjeze mai bine bagajele, sa iti mai sara un rulment, o bujie... Nu spun ca in Bulgaria, pentru al doilea an consecutiv, cred ca in zona Kardzhali, daca nu gresesc, niste denivelari nesimtite, au cauzat masinii, probleme la roata spate. Dar sa lasam cosmarul, Bulgaria, in urma si sa ne vedem de lucrurile frumoase: Grecia.

Am gasit un pic greu vila Giannis, chiar si cu GPS, pentru ca Nea Vrasna are o gramada de stradute si saracu Google, se cam incurca si el, dar ne-a dus in cele din urma. Aici nu e niciun semn ca ar fi vila/hotel, dar un baiat grec ne-a intampinat strigand de la etaj in lb engleza. Cam la 18-20 ani, fiul proprietarei, coboara si ne arata camerele, ne spune ca daca avem nevoie de ceva sa sunam la usa si vine de indata. Mama lui nu stia nicio boaba de lb engleza, asa ca nu a mai venit.

Camerele mari, mult peste altele din Thassos de exemplu, dar fara plasa de tantari, si asa cum am mai intalnit si in Thassos la alte 2 hoteluri, fara perdea la dus, ceea ce umplea baia de apa peste tot, uneori chiar pana in camera. Foarte enervant. Lumina foarte slaba, niste becuri de abia vedeai ceva. Avem 2 paturi duble cu saltele foarte ferme si bune. Chiar cele mai bune inalnite la vreun hotel grecesc. Apar primele probleme, la camera rudelor cu care am venit noi. Dupa ce baga cartela pt lumina, curentul pica la 1-2 minute complet. Il chem pe baiat si dupa ce o suna pe mama sa, zice ca in 2 ore vine un electricean si rezolva. Noi oricum plecam sa cercetam putin zona asa ca nu era o problema. Am gasit reparata lumina.

Vila e undeva chiar in spate de tot situata, in statiune, dar ajungi rapid spre mare, 2 minute de mers pe jos. Sunt magazine cam la 1-2 minute si alte doua mai mari la vreo 4 minute. Discount Market si unul cu nume grecesc.

Zona pe faleza arata interesant, nici impresionant dar nici foarte rau. Apa insa arata foarte rau. Un verde inchis murdar, agitata, valuri mari continuu. Putini se incumeta sa intre in apa. Pe semne buni inotatori. Ne plimbam toata zona Nea Vrasna, ajungem si in Asprovalta si la fel. Apa urata cu intrare abrupta. Cativa pasi si vine pana la gat. Suntem foarte dezamagiti si plecam sa mai vedem ce e prin Asprovalta.

Statiunea asta e o idee mai mare si mai animata cu taverne si magazine. Dar nici ea nu iese din tipar. Despre taverne, am incercat in prima zi: Bohemia iar mancarea a fost asa si asa. Eu am mancat musaca si a fost ok dar cea mai slabuta musaca dintre toate mancate in Grecia pana acum.

La vila Giannis pe seara au aparut si ganganii, gandaci de tot felul prin camera, dar i-am "poftit " pe unii afara iar pe altii i-am plesnit, dupa caz. Noi nu am prea avut in camera noastra, ca nu aveam deloc geam la baie dar rudele noastre, aveau de munca.

In alta zi am plecat la 5 km departare in statiunea Stavros, cu masina. Aici apa mult mai placuta, intrare mult mai lina, multi copii in apa, un verde mult mai limpede dar nu foarte curata. Valuri mult mai mici. Macarea buna la Belair, cu specific italian. Totul parea multt mai bun in Stavros si ne parea rau ca nu am ales cazare aici.

Am revenit si pe jos. Da, pe jos, 5 km dus, 5 intors pe un drum aproape de malul apei. Am incercat putin si prin apa, dar e obositor la drum lung, ca te afunzi in nisip. Am stat la plaja, 3 euro sezlongul plus o bautura primita la alegere. Imediat spre strada dupa colt, am gasit un gyros la 2.5 euro foarte bun. De 3 ori am luat in 3 zile diferite si chiar lipit, e un bakery care are o figurina in marime naturala cu o paine la tava in mana, unde aveau frappe decent spre bun, la pretul de 1 euro.

In rest, la noi in Nea Vrasna, cam tot ce voiai, era mai scump. Frappe 2,5 sau 3 euro. Minge de plaja 5 euro, fata de 3,5 euro in Stavros. Asprovalta si ea la fel, mai scumpa. Pe semne ca din cauza ca nu prea vin turisti in aceste zone, au ales sa creasca preturile produselor. Iar noi citisem inainte de a ajunge ca Asprovalta e cea mai ieftina zona din Grecia. Nici decum. "Dincolo era mai ieftin" si anume prin Nidri Lefkada sau Thassos. Am gasit preturi egale sau chiar mai mici fata de Asprovalta.

Si cum nu e de ajuns ca preturile sunt mai mari si serviciile plus mancarurile la taverne au fost pe masura. Am fost pe la vreo 7-8 taverne si am mancat, si cu mici exceptii peste tot te loveai de raspunsul "Ne pare rau nu avem asa ceva" sau "Nu se poate", "Tocmai s-a terminat". Si nu ceream luna de pa cer. Ceream doar produse normale grecesti, gen musaca, pita (pita/painea lor/ nu pitza) clatite uriase, vanata umpluta (papoutzaki), saganaki, etc In putine locuri ni s-a raspuns afirmativ la cererile noastre. In rest "va recomandam niste cartofi prajiti cu niste sos tzatziki". Da mai lasa-ma cu cartofii tai prajiti, ca dupa vreo 4 zile, deja mi se luase sa tot aud placa asta. Doar nu am venit in Grecia sa mananc cartofi prajiti ca la fast food.

NU recomand o gramada de taverne (Bohemia, Moustaki din Stavros, unu cu "A" mai sus de Stavros, oribil) mai e un hotel cu restaurant Amalthea Mare in Nea Vrasna, unde am primit niste pizza cu aluat inghetat, jumate nici nu s-a mancat, am dat la caine. Oribil si acolo. Moustakio sau Moustakis din Stavros, carne cu zgarciuri, saganaki gen pateu romanesc de la patiserie. El Greco din Nea Vrasna, aici mancarea a fost gustoasa dar abordarea una ciudata. Trebuia cu 1-2 zile sa anunti daca vrei o musaca. Dupa ce am luat 3 cartofi umpluti, am cerut pt alta persoana din grup, acelasi lucru, la distanta de doar 10 minte si au zis ca nu se poate, ca nu mai au cartofi. In conditiile in care restaurantul se deschidea la ora 19. Tipic, respunsurile de care ne saturasem deja, nu avem, nu se poate...

Puteti cauta recenziile trecute scrise de mine si o sa vedeti ca nu o sa gasiti lucruri predominant negative scrise despre tavernele din Thassos, Halkidiki, Lefkada, dar aici nu aveai ce sa mananci in afara de ceva usor, fast food. Branza la gratar, cartofi prajiti cu gratar...

La hotel am avut neplacerea sa fim vecini cu niste sarboaice care aveau 3 copii care plangeau non-stop. De la ora 5 dimineata incepea "concertul". Au plecat astea si au venit alti sarbi vecini cu noi, care au parcat in locul nostru, exact in dreptul unde aveam noi usa si ne-au lasat loc liber de parcare in dreptul usii lor. Cum fiul era plecat, grecoaica nu a putut comunica si convinge pe sarb sa mute masina in dreptul sau, noroc ca acesta stia enleza bine si am comunicat civilizat cu el si a inteles problema. Ar fi fost aiurea ca in fiecare dimineata sa ne duce pana la usa loc cu toate bagajele si ei sa vina in dreptul nostru cu ale lor.

Oricum, zona e plina cam 80% cu sarbi, restul bulgari si putini romani si alte natii. In alta zi am plecat la 20 km cu masina, in Halkidiki la plaja Olimpiada. Aici apa limpede, intrare destul de lina. Am facut baie, apa placuta. In drum ne-am oprit sa vedem si o cetate.

Am revenit dupa cateva zile la Olimpiada sa facem baie, dar de data asta am gasit o apa murdara si urata, asa ca am plecat aproape de cetate la plaja Cuba Beach. In sfarsit aici gasim o apa relativ turcoaz, asa cum e renumita in Grecia dar cu intrare cam abrupta si pietricele in care te afunzi rapid. Nu prea am intrat mult ca nu suntem buni inotatori. Au inceput si valurile si apa a inceput sa se murdareasca, asa ca am revenit pt restul zilei tot la Stavros.

In drump spre Olimpiada am fost si spre parcul lui Aristotel care a fost interesant. Nu e libere intrarea. E 1,5 euro dar ne-a placut. Aici e o taverna unde am mancat dar la fel, nasol ca peste tot. Ciocolata calda cu niste arome ciudate, o salata care a ramas jumate in farfurie.

La hotel, baiatul, Rafael, ne-a adus cate o bere Mythos din partea sa iar in ultima zi, mama sa a venit sa isi ia la revedere in greceste si sa ne dea cadou un vin alb. Gazdele au fost oameni cum se cade dar hotelul, serviciile, zona... hmmm... asa si asa

Nici macar nu a intrat nimeni toata saptamana sa ne ia cosul de gunoi, care plin fiind, a trebuit sa improvizam. Dar aici, am descoperit un fel de greci, mult mai delasatori, nepasatori, fata de orice alta zona am mers.

In concluzie, evitati zona Asprovalta - Nea Vrasna - Stavros, poate hai sa zicem mai putin cea din urma, dar nici aceea nu era prea stralucita. Dar dintre toate relele, o alegi pe cea mai buna.

De ce nu recomand deloc aceste zone? Pai daca te duci pentru prima oara in Grecia sa vezi si tu ca omu de ce tot lauda tot romanu' tara asta superba, clar o sa revii de acolo cu un gust amar, dupa ce o sa vezi o zona plina de boscheti, apa murdara, agitata valuri mari, preturi cam mari, servicii slabe, mancare slaba. Si o sa iti spui "Ce tot lauda toti Grecia asta, ca n-a fost nimic misto!?! "

Iar daca esti din categoria de calatori, care a mers des in Grecia in diverse zone (Lefkada, Thassos, Corfu, Halkidiki, Parga, etc) si au vazut superbele peisaje, turcoazul si limpezimea apei din Porto Katsiki, Giola, Marble Beach, etc ai gustat din minunata musaca de la Doukas sau La Familia ori ai gustat din saganaki de la Alfas si ai vazut fata prietenoasa a grecilor de acolo care se dadeau peste cap doar sa nu te refuze cu ceva si se suiau pe scuter sa cumpere ingredientul lipsa, doar sa nu spuna "ne pare rau dar nu avem", atunci nu ai ce sa cauti in aceasta zona, CLAR. Pentru ca o sa te intorci dezamagit precum am facut-o noi.

Trimis de Rabona in 22.06.18 22:28:46
Validat / Publicat: 23.06.18 11:10:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rabona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.75 EUR pe cameră

[23.06.18 11:09:30]

Mutat în rubrica "Villa Giannis Apartments [Nea Vrasna], VRASNA & ASPROVALTA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 56&ridAnt=86605

RabonaAUTOR REVIEW
    [23.06.18 14:02:33]

Da, sunt corecte coordonatele. Acolo e situata villa Giannis (Janis cum am vazut undeva scris la greci)

[23.06.18 23:11:20]

@Rabona: Iti dau dreptate cu ce ai scris la final: daca ai fost in locurile pe care le-ai enumerat, nu vei fi incantat de Nea Vrasna. Noi am fost acolo acum multi ani, cred ca a doua iesire in Grecia dupa Olimpic Beach. Atunci ne-a placut, ce sa zic. Apoi am fost in Corfu si chiar comentam ca ce ne-o fi placut noua acolo! Clar, daca ai fost in Thassos, Lekada, Parga, Zakinthos si prin alte locuri minunate nu ai ce cauta in Nea Vrasna.

[23.06.18 23:36:35]

@Rabona: Aoleu, încep să am emoţii, sau mai bine-zis, îndoieli!

După ce ne propusesem ca anul acesta să abordăm Grecia, cu avionul, pentru prima oară, în final nu s-a putut resemna soţul cu ideea ca sejurul să fie mai scurt de 10 zile, a gugălit şi răs-gugălit el harta Greciei şi a zis: "Ce zici de Asprovalta? "

După o mai scurtă documentare - pe AFA! - eu am aflat că, din punct de vedere al plajei şi al adâncimii apei, e mai bine în Stavros, aşa că... Stavros va fi!

Dar ce povestiţi dv, e de natură să ne pună pe gânduri! Poate să fie mama nisipului şi a apei (dar şi despre asta spuneaţi că e murdară, bănui că despre "gunoaie" e vorba?!), dar să-ţi "stea" mâncarea-n gât...

Poate a fost mai spre început de sezon? Nici în anii "crizei" lor nu-mi amintesc să fi citit aşa ceva, ba chiar se scria aici, pe AFA, că nu se simţea nici o criză!

Mă gândesc cam cu teamă, ce va fi la mijloc de august?!

Sper că veţi avea posibilitatea să mai atenuaţi impresiile neplăcute ale acestei vacanţe, cât de curând, cu unu-două weekwnduri super-relaxante!

Vacanţe de vis vă doresc!

[24.06.18 11:50:18]

@Lyssys: Hai, nu va ingrijorati prea tare. Nu are rost sa va faceti ganduri negre despre vacanta.

E bine ca stiti ce taverne sa nu incercati si nu se poate sa nu nu nimeriti una buna.

Azi au plecat in Nea Vrasna niste amici, o sa le scriu un mesaj sa noteze, daca ajung prin Stavros, tavernele bune. Si cred ca vor ajunge, ei sunt plimbareti de fel, nu stau intr-un loc.

Cand se intorc o sa iti spun ce si cum.

Daca uit, trage-ma de maneca!

Ca o parenteza, si noi am avut acum multi ani o cazare groaznica, nici nu era hotel, era ca un fel de "gazda", ca sa zic asa. Ne rezervase o vecina, care lucra in zona aia. Ne-a adus ea de acasa cearceafuri curate, ibric si cesti pt cafea, am cumparat pahare de unica folosinta si a iesit super. Aveam o terasa imensa, de unde priveam mare si vis-a-vis Salonicul.

Asa ca... ganduri bune pana la vacanta.

[24.06.18 13:06:14]

@adrianaglogo: Vă mulţumesc pentru încurajare!

Nu de cazare mă tem (am de ales între Fani Luxury Boutique şi Rihios Hotel) ci de celelalte aspecte: atitudinea de delăsare a grecilor - de nerecunoscut şi necrezut - de mizeria din apă şi de pe plajă şi de... poluarea fonică!

Mi-e tare teamă că turiştii care populează staţiunea nu sunt străini de asta, ci dimpotrivă!

Am constatat, eu însămi, cum bulgarii sunt foarte asemănători nouă, ca şi "năravuri". Sârbii, pe unde i-am întâlnit, se deosebeau, pornind de la staturile lor (înalţi, supli), apoi prin manifestările (normale, nederanjante) de pe plajă, din restaurant...

Soţul meu, deja caută altceva! Tot abordabil cu maşina -Zakinthos sau Evia (despre aceasta, nu prea sunt documentată, parcă nici nu mai am răbdarea din alţi ani -bătrâneţea, pesemne!?!).

Mi-ar părea rău s-o dăm în bară tocmai anul ăsta, după ce anul trecut, iar am sărit vacanţa estivală, cu mutarea fiului nostru în Elveţia! Măcar ne-am "regalat" cu un sejur acolo, apoi cu vizitarea Vienei în timpul pieţelor de Crăciun!

Din experienţa dv, ce credeţi, după Golden Beach -Thassos, Sarti, Hanioti şi Siviri - în Halkidiki, avem vreo şansă să fie măcar pe-aproape, în Stavros?!

Aici este uşor de ajuns "dintr-o bucată", am pierde 2 zile pe drum, nu 4! Aşa, ne gândisem să facem o "haltă" în Salonic, la întoarcere, de 1-2 zile, în funcţie de ce cazare vom alege (la Fani Luxury, n-am găsit decât sejur de 8 zile). La Rihios, am prinde o perioadă f. bună, cu 5 zile nelucrătoare în cele 10 ale sejurului...

A, am uitat să menţionez, soţul meu vrea musai să meargă anul ăsta prin Bulgaria, cu ieşire pe la Calafat!

[24.06.18 13:28:52]

@Lyssys: Intai si-ntai fara dumneavoastra! Mai ales ca suntem apropiate ca varsta.

Din locurile enumerate nu am fost decat in Thassos, de doua ori, am colindat toata insula si mi-a placut mult de tot. In Evia mergem anul asta, de pe acest forum mi-a venit ideea.

Anul trecut am fost in Parga, am fost mai mult decat incantati.

Din Tr. Severin aveti sub 1000km, mi se pare rezonabil. Acum depinde cat vreti sa conduceti. Pt Parga am amintirile proaspete, te pot ajuta cu multe informatii.

Alegere inspirata!

[24.06.18 13:38:30]

@adrianaglogo: Unde, în Evia?!

În Parga, pentru plajă cu nisip şi intrare lină în mare, unde trebuie să luăm cazare?

Din păcate, soţul meu nu e prea plimbăreţ, regula lui de sejur la mare e relax total, partea cu plimbările o negociez de fiecare dată, cu multă determinare, eu aş vrea să mergem în fiecare zi pe altă plajă...

[24.06.18 15:31:31]

@Lyssys: O sa iti scriu mesaj personal.

RabonaAUTOR REVIEW
    [24.06.18 22:51:51]

La vreo 18 km de Parga, noi am gasit o plaja superba numita Ammoudia, in zona Preveza daca imi amintesc bine. Intrare foarte lina, mergi zeci de metri cu apa pana la glezne, limpede, curata, nisip fin... o placere. Statiunea era f mica si linistita.

[24.06.18 23:19:23]

@Rabona: Mulţumesc pentru sugestie! Chiar sunt debusolată în acest moment!

Dacă am fi şi noi într-un oraş cu aeroport, am prefera două vacanţe mici, de 7 zile, mai ales că eu prefer începutul verii, iar soţul... sfârşitul!

Aşa, pentru 7 zile (poate "ciuntite" şi alea, în funcţie de orarele de zbor), pierdem încă 2 cu cazări prin Bucureşti...

Vă doresc vacanţe viitoare de vis!

[25.06.18 01:19:23]

@Lyssys: din Craiova nu sunt zboruri? Probabil ca nu, ati fi stiut voi despre ele.

Ar fi convenabil, e mai aproape. Si am citit pe aici ca masina se poate lasa gratis in parcarea aeroportului, ceea ce e important..

Greu sa va hotarati acum...

Prin Ammudia am trecut si noi, mi s-a parut cam pustiu pe acolo. E drept ca era dupa o noapte cu furtuna, nu era de plaje si poate lumea era plecata sa exploreze alte zone, ca si noi.

[25.06.18 06:56:32]

@adrianaglogo: Ba sunt şi din Craiova, dar... te duc unde vor ele, nu unde vrei tu! Mai avem şi varianta Timişoara - e mai aproape decât Bucureştiul, dar cele mai ofertante destinaţii le au Bucureştiul şi Clujul...

Nu parcarea plătită ar fi problema!

O săptămână bună, vă doresc tuturor!

[26.06.18 08:57:01]

fra
    [03.07.18 14:26:19]

@Lyssys: după părerea mea, deși nu am atât de multă experiență, și știu că întrebarea nu îmi era adresată, dar cred că Parga ar fi o alegere mai înțeleaptă. Stațiunile acestea de la Marea Egee, partea continentală, din câte știu eu, sunt așa și așa. Adică sunt toate în stilul acesta al celor de pe Riviera Olimpului, mai ca la țară. Cu Parga sunteți deja la Marea Ionică (și aveți și posibilitatea unor excursii interesante). Eventual căutați pe google poze cu plajele cele mai importante și trageți repede concluzia. Aș mai recomanda Nei Pori sau alte câteva stațiuni de pe Riviera Olimpului, dar neapărat plajă blue flag, că sunt destule. Tocmai că cele mai apropiate stațiuni de granițele cu Bulgaria sunt și cele mai "uzate" de turiști și își pierd din farmecul autentic grecesc. Cu cât ne depărtăm mai tare de graniță (și evident petrecem mai mult timp pe drum), cu atât Grecia e mai "nealterată", mai aproape de ceea ce căutăm de fapt. Părerea mea, conform cu documentarea pe care am făcut-o de-a lungul timpului. Oricum, eu dacă mai merg cu mașina în Grecia, tot în Sithonia m-aș duce (noi avem vreo 6 ore de condus numai până la Giurgiu, apoi Bulgaria și apoi drumul prin Grecia, și la fel preferăm să-l facem dintr-o bucată)

[03.07.18 17:58:50]

@fra: Va mutumesc pentru sugestie!

Cel care va lua decizia finala va fi sotul! El va conduce, el isi alege traseul, ca distanta maxima si timp de condus. Se aduna anii...

Astept o ultima confirmare, dar cred ca va ramane Stavros.

Plaja are blue flag, dar restul... e desavarsit de turisti!

Mie, cel mai teama imi este ca va fi un adevarat viespar, ca aglomeratie, in a doua decada din august!

Daca o dam in bara, stim a cui va fi vina, nu?!

@ all: Imi cer scuze ca nu folosesc diacriticile limbii romane, se pare ca trebuie sa restartez setarile, s-a intamplat ceva cu laptopul meu...

Voi remedia, chiar nu suport sa scriu asa!

O saptamana buna, tuturor!

(Desi nu prea e deloc bine ce ni se intampla in ultima vreme...)

SYDNEY
    [19.07.18 13:54:06]

@Lyssys: Noi am fost de trei ori in Asprovalta, ca o a doua minivacanta, pe la sfarsit de august sau inceput de septembrie si chiar ne-a placut. Statiunea micuta, linistita, am stat la Assamaris de doua ori si pot sa va spun ca este absolut superb si o data la George hotel, pe care nu il recomand. De mancat, la Votsalakia, pe faleza, super mancare si servire. Am dat o fuga si in Stavros si in Olympiada, ... Ce sa zic, pentru o fuga de 4-5 zile, a meritat. Pentru ca vacanta principala o facem la sfarsit de iunie, bineinteles ca pana se termina vara, deja ni se face iar dor de o balaceala, un calamar si un Mythos. Nu e chiar asa de spaima, chiar daca am vazut aproape toata Grecia, mai groaznica mi se pare Paralia Katerini unde am stat o noapte de tranzit, in drum spre Tolo, si unde nu m-as mai duce nici gratis. Asa ca, nu te speria!!! In Stavros, nu rata restaurantul din capatul statiunii, sus pe munte, la Vasilis, restaurantul Agnanti. Oricum, sunt de acord cu faptul ca Parga este un loc extraordinar, pe locul 1 in topul meu de Grecia... Daca nu anul acesta, anul viitor va recomand din suflet sa o calcati!! Vacanta frumoasa si... no stress!!!

[19.07.18 16:55:17]

@SYDNEY: Vă mulţumesc pentru încurajare, acum... ce-o fi, o fi, deja am trimis 30% avans! Sper să ajungem şi noi, măcar pentru o zi, în Asprovalta! Dacă-i va plăcea mai mult decât Stavrosul, soţului, atunci... va fi vina mea, eu am ales Stavrosul, pe baza informaţiilor că ar fi plaja cu nisip, spre deosebire de Asprovalta!

Sigur nu vom rata "Agnanti", că prea se scrie numai de bine de el, iar imaginile de acolo sunt superbe!

Vă invidiez, sunteţi la distanţe rezonabile de multe destinaţii din Grecia!

De la anul, dacă toate vor fi bine, aşa ne-am propus şi noi să facem: o parte de vacanţă mai la sfârşit de iunie (cum îmi place mie), iar cealaltă, mai spre sfârşit de vară, cum îi place soţului...

Ce ziceţi de noua lege a circulaţiei pe care au adoptat-o grecii? Soţul meu e cam stresat, deşi nu încalcă regulile, dar parcă sunt exagerate unele prevederi - în speţă cea cu ridicarea maşinii, sau a numerelor, pentru 60 de zile - iar dacă vor, chiar pot să facă abuzuri...

Vacanţe de vis, vă doresc!

PS Să încercaţi şi "Alpha" (berea), parcă e mai bună decât "Mythos"!

SYDNEY
    [19.07.18 18:46:07]

@Lyssys: Sigur o sa va placa si in Stavros, plaja e mai buna, intr-adevar decat cea din Asprovalta care e pietroasa si foarte abrubta... Va recomand si o zi in Olympiada care e foarte aproape de Stavros... Este o plaja superba. Va doresc vreme buna ca restul sigur va fi fain!!!

P. S. E buna si Alpha, dar eu care nu tin la bautura, si mai ales la caldura, sunt fan Amstel radler, e mai light si nu ma amețesc... Haha

[20.07.18 16:30:26]

@Lyssys: Am citit de curand pe AFA un articol despre insula Ammouliani, nu auzisem pana acum de ea.

Se ajunge repede din Stavros, o ora de mers si apoi cu ferri parca 15 minute.

Daca as fi in Stavros, as face o plimbare pana acolo.

E o sugestie, stand 10 zile aveti timp si de altceva decat plaja si baie.

[20.07.18 20:29:21]

@adrianaglogo: Da, am citit şi eu! Restul depinde de cum va fi vremea şi pofta de plimbariseală a... jumătăţii mele!

Prietenii dumneavoastră s-au întors?!

Cum li s-a părut?

[20.07.18 21:12:46]

@Lyssys: Acum i-am intrebat. Deci:

1. Stavrosul e mai OK decat Nea Vrasna si Asprovalta. Asprovalta cica era cam pustie, nu le-a placut deloc. (dar au nimerit in perioada cu ploi, drumuri si plaje afectate), Nea Vrasna asa si asa. La Stavros le-a placut.

2. Le-a placut mult la Olimpiada si dincolo de ea.

3. In Stavros sunt mai multe terase, mai multa animatie, fara a fi aglomerat.

4. Sa nu ratati restaurantul Agnanti din Stavros, asezat "sus pe deal" (care deal nu mi-a spus, dar il gasiti voi). Mancare buna, preturi decente.

Hai ca o sa fie bine, simt eu asta!!!

[21.07.18 10:20:58]

@adrianaglogo: Mulţumesc mult! Rămân datoare, până la finalul lui august!

adrianaglogo, fra, Lyssys, Rabona, SYDNEY

• pagină generată în 0.065959930419922 sec