ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUN-2018

Complexul Darina Peștișorul de Aur 4*, din Sîncraiu de Mureș, jud. Mureș

Sâmbătă, am avut cam două ore libere, timp în care copilul se afla la o aniversare în Sîncrai, așa că am ales să așteptăm la un suc, mai precis la o limonadă, la Peștișorul de Aur.

Ce îmi place foarte mult aici, este suprafața foarte mare a complexului plină de verdeață și de ornamente, decorațiuni realizate cu mult bun gust și muncă, întreaga arie este bine îngrijită, curățenia, liniștea, izolarea de agitația orașului. Este relaxare pură. E atât de bine acolo încât nu mai vrei să pleci.

În acest Complex puteți desfășura multe activități: pescuit, vizita la mini grădina zoologică, relaxare la centrul Spa, admirarea și hrănirea cu pâine a lebedelor și ratelor de pe lac, copiii au loc de joacă și un teren mare pe care să fugă sau să practice diverse sporturi: fotbal, badminton, volei, sau să înoate în piscina acoperită.

Să nu uităm de mâncarea diversificată, de odihna și socializarea în foișoarele din lemn amplasate în Complex.

Dacă vreți să înnoptați aici în Complex, există Hotel Laguna 4*.

La doar 5 km. de Tîrgu Mureș, se poate evada într-un loc deosebit de frumos și relaxant.

Intrarea în Complex se face pe o alee pavată, mărginită pe ambele părți de multă verdeață, de arbuști tunși în diderite forme decorative, de sălciile de pe marginea lacului și de numeroase pontoane.

Înaintând, ajungeți la Restaurantul Peștișorul de Aur, foișoare, balansoare, ronduri cu flori și arcade din lemn suport pentru trandafirii cățărători.

Urmează apoi un spațiu generos alocat parcării mașinilor, pe două nivele, lângă restaurant și lângă hotel.

Parcarea de sus, este lângă Hotelul Laguna 4*.

Lacul

Lacul are o suprafață mare, iar mijlocul lacului este decorat cu o fântână arteziană.

Pe lac sunt nuferi galbeni, lebede albe și negre, rațe, boboci, o mini insulă cu sălcii, decorată cu figurine de pitici cu căsuța lor și berze.

Iubitorii pescuitului au la dispoziție lacul din incinta Complexului din care pot prinde somn, crap și caras.

Noi am stat mult pe un ponton, la umbra unei sălcii și am urmărit cum copiii hrănesc lebedele și rațele. Este un adevărat spectacol lupta pentru hrană. Am observat că rățuștele sunt alungate de lebede, iar lebedele negre sunt foarte agresive, le alungă și le ciupesc pe cele albe. Am observat că puiul gri de lebădă este protejat de lebedele negre, iar el, la rândul lui este foarte agresiv cu rațele.

Mie mi-a plăcut să stau și să observ toate aceste comportamente, la umbră, fotografiind și consumând împreună cu soțul meu o limonadă gustoasă cu mentă (500 ml. - 9 lei). Nu am comandat mâncare pentru că nu ne era foame. Am fotografiat menuil ca să vă faceți o idee despre oferta bogată și prețurile practicate. Nici nu știu când a trecut timpul, spectacolul de pe lac m-a acaparat și relaxat.

Restaurantul

Aici au loc și nunți, dar nu vă afectează nuntașii, în ideea de aglomerație, pentru că este loc suficient pentru toată lumea. Aleile care duc spre restaurant și cele din jurul acestuia sunt decorate cu flori colorate, statuete, o fântână din marmură albă cu doi îndrăgostiți, o inima împodobită cu flori, o altă fântână arteziană cu o lebădă neagră, o rață, iar in mijloc un peștișor, aceasta fiind înconjurată de flori colorate și piatră.

Lângă restaurant, sunt mese și scaune și un foișor, toate protejate de umbra copacilor.

Restaurantul acoperit este foarte mare, nu am fotografiat înăuntru și am aruncat o privire înăuntru, dar nu am intrat pentru că era amenajat festiv pentru nuntă.

Mâncarea

Din oferta foarte bogată a restauratului, cu preparate din carne de pui, porc, vită, vânat, pește, iepure, rață, amintesc doar câteva:

-spaghete, toate cu gramajul de 400 g.: Carbonara, Boloneze, Pana e prosciuto (18 lei), iar spaghetele cu fructe de mare (20 lei)

-pizza Margherita (500 g. – 14 lei), Capriciosa (750 g. -23 lei), Prosciuto (450 g. – 18 lei), Pollo (700 g. -23 lei), Quatro Stagioni (600 g. -21 lei)

-supele, ciorbele și supele cremă sunt la prețul de 12 lei, ciorba de burtă este 14 lei, iar ciorba de fasole cu ciolan costă 13 lei.

-preparate din vânat: mistret și căprioară, sunt la 30 lei/160 g.

-preparate din porc la grătar: ceafă, cotlet, costă 15 lei/160 g.

-snitel din carne de vită/pui: parizian, vienez, palermo, costă 12 lei/130 g.

-saramura crap cu mămăligă, costă 19 lei

-șalău filee prăjit/la gratar, costă 12/100 g.

-plachie de crap, costă 17 lei.

Terasa

Am trecut pe un pod spre terasa deschisă și acoperită. Terasa este mare, din lemn, frumos sculptat cu diferite modele, decorată cu flori, perdele albe, cu ghivece cu tuia in exterior.

Pe pod avem un afiș cu informații despre lebede: lebada de vară și lebăda neagră.

Aici se află toaletele, care sunt foarte curate.

De la terasă, dacă înaintăm pe aleea care înconjoară lacul, pe sub o arcadă din lemn, împodobită cu flori, ajungem la o altă mini terasă deschisă și acoperită, frumos împodobită cu perdele albe și ghivece cu flori. Urmează apoi câteva foișoare, aflate la distanță unele față de altele, pentru a asigura intimitatea clienților. Între foișoare sunt plantați trandafiri, sunt decorațiuni cu flori aranjate în vase din ceramică sub formă de cizmă, ulcior spart, iar în capatul fiecărui foișor, pe marginea aleii, este câte un coș de gunoi, din lemn cu acoperiș.

Și aici găsim pontoane din lemn cu două scaune din lemn fixate pe acesta.

Mini grădina zoologică

Pe o alee mărginită de arbuști tunși decorativ, cu imagini cu animale în iarbă, cu fântâni decorative din lemn, cu treceri peste poduri din lemn, fântâni arteziene, pietre, trandafiri, arcade, o șaretă boierească datând din secolul al XVIII lea, lămpi așezate în pământ pentru iluminarea nocturnă a Compexului, se ajunge la mini grădina zoologică situată în vârful dealului.

Primele animale cu care intrăm în contact vizual sunt papagalul Nimfă și papagalul Peruș. Urmează apoi căprioare și cerbi, fazanul negru, gaini, cocoș, rate, porcul pecari, poneii, iepurii salbatici, struții, lama și ciobănescul de Asia Centrală.

Plimbarea la mini gradina zoo este foarte plăcută și educativă, la fiecare țarc cu animale este un panou informativ cu date despre acestea. Astfel am aflat multe lucruri interesante pe care nu le știam despre animalele respective.

Panorama asupra complexului este frumoasă, privită de sus, de la grădina zoologică!

Noi am mai fost aici de câteva ori și cu copii, care s-au bucurat să viziteze animalele și s-au jucat în spațiul amenajat pentru ei, s-au bucurat de joaca la tobogane și leagăne, am mancat diferite preparate.

Vă recomand să treceți pe la Complexul Peștișorul de Aur din Sîncraiu de Mureș, este multă verdeață, liniște, aici vă puteți relaxa, mânca, din oferta variată, sau doar să vă răcoriți la umbră.

Trimis de Dana2008 in 21.06.18 22:57:53
Validat / Publicat: 22.06.18 16:53:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 1572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Complexul Darina Peștișorul de Aur 4*, din Sîncraiu de Mureș, jud. Mureș

decor

[06.01.20 11:16:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Tg. Mureş? , TÎRGU MUREȘ" (deja existentă pe sait)

Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tg. Mureş? :