ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2010
DE vini
ÎNSCRIS: 19.08.09
APR-2010

Parcul Turia (Gradinile Turia)

La prima vedere, ciudata idee au putut sa aiba valencienii de a devia raul Turia undeva prin afara orasului prin nord, si de a transforma vechea albie care strabate orasul, cred ca, in cel mai lung parc urban din Europa. Probabil or fi avut motive legate de aluviunile aduse de rau exact in port, de tantari, de curatenie, de mirosuri etc, cine stie? Oricum, ceea ce au realizat dupa devierea raului este remarcabil si facut foarte util si cu bun gust.

Parcul Turia (sau Gradinile Turia), are o lungime de peste 8 km, dar latimi cuprinse intre 100 si 300 de metri. Desi este foarte lung, nu este taiat de bulevarde, deoarece au ramas toate podurile vechi de peste rau, si au mai fost construite si cateva foarte moderne. Este un parc foarte nimerit pentru plimbari lungi cu bicicleta si pt practicarea de sporturi in aer liber. Are 2 alei pe toata lungimea parcului, cu piste distincte pt biciclisti. Spun asta, deoarece la noi pistele de biciclisti s-au facut numai pe trotuarele de pe marginea bulevardelor, trotuare care oricum sunt foarte inguste si unde, oricum nu ai loc din cauza pietonilor sau a masinilor parcate, iar la intersectii, nu peste tot s-au amenajat bordurile astfel incat sa nu-ti descentrezi rotile in ele. In parcurile noastre eu nu prea am vazut piste speciale pt biciclisti.

Dar sa revenim. Parcul Turia are foarte multe terenuri de tenis, fotbal, handbal, volei etc. pt amatorii de miscare, iar pt copii locurile de joaca sunt foarte multe, dotate foarte atractiv si construite cu multa imaginatie.

Parcul are pe lungimea sa ca vecini atat centrul vechi al Valenciei, cat si centrul nou cu tot cu Orasul Artelor si Stiintei. De altfel, Orasul Artei si Stiintelor este construit in parc, exact in locul unde incepea delta de varsare a raului in Marea Mediterana.

Si deoarece am spus despre locuri de joaca pt copii, am sa va povestesc despre parcul Gulliver, asezat exact in parcul Turia, undeva intre centrul nou si cel vechi. Aici a fost un alt moment in care m-am simtit iar copil, exact ca in Muzeul Miniaturilor din Hamburg. Dupa cum ii este numele, tema parcului este Gulliver din povestea lui Jonathan Swift, mai exact cel mai cunoscut episod, cel in care Gulliver este prins de micii liliputani. A fost construit un urias Gulliver, care sta intins pe nisip si a fost luat prizonier de liliputani. Copii, dar si adultii, au scari de acces pt a urca pe Gulliver, iar de jur imprejurul acestuia, sunt facute o gramada de topogane care se incadreaza foarte bine in peisaj. Pe cel mai mare topogan, pe care se pot da usor vreo 10 copii odata, nu am rezistat tentatiei si m-am dat si eu, dar datorita greutatii mele care tocmai a sarbatorit trecerea la 3 cifre si 2 zerouri, am crezut ca mi-au luat pantalonii foc, iar pierderea experientei m-a facut sa-mi las pielea de pe cot pe respectivul topogan. Oricum, placerea a fost mai mare decat neajunsurile pricinuite. Aici chiar m-am simtit iar copil si un mic liliputan pe langa uriasul Gulliver.

Ca o alternativa de relaxare, Parcul Turia este foarte nimerit si accesibil din multe parti ale orasului. Daca veti dori, veti putea inchiria biciclete pentru a strabate lungile alei ale parcului, care au chiar si borne kilometrice. Preturile pt inchirieri sunt cam piperate: pt bicicleta normala 1 ora = 5 euro; 1 zi = 15 euro. Pt. bicicletele duble (nu tandem ci ca cele din Herastrau, cu umbreluta) jumatate de ora = 8 euro. Au si biciclete pt 4 persoane. Pentru vizitarea Valenciei bicicleta este o alternativa foarte potrivita, dar nu am vazut pe nicaieri oferta sub 15 euro/zi.

O alta atractie a parcului sunt constructiile din fier vechi reciclat, foarte la moda in centrul nou al Valenciei. Ca exemplu, au facut din otel si un pian cu coada, cu tot cu clape, pedale si scaun. Nu mai vorbesc despre principala atractie, Orasul Artelor si Stiintei, dar am scris in alta parte despre ea.

Daca veti avea timp cand veti vizita Valencia, daca vreti sa va trageti sufletul si sa va plimbati pe sub palmieri si portocali, daca vreti sa vedeti constructii nemaivazute, daca vreti sa faceti sport sau daca vreti sa va simtiti iar copii, atunci va recomand sa nu ratati Parcul Turia.

Trimis de vini in 08.05.10 16:48:36

VIZUALIZĂRI: 6586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcul Turia - zona in care se afla Orasul Artelor si Stiintei

valimi
[08.05.10 17:18:33]

Minunate relatari si minunate fotografii ne-ai prezentat, vini

[08.05.10 17:36:42]

eu cel putin am fost cucerit de ceea ce s-a scris despre acest oras, sper sa placa melodia atasata!

Sanziana
[08.05.10 17:53:23]

vreau si eu sa ajung aici. Cine stie, candva poate voi avea ocazia.Pana atunci un vot

Diaura*
[08.05.10 22:03:34]

Foarte amuzant acest urias si oamenii care se urca pe el ca furnicile. Super distractie ( mai putin partea cu toboganul pentru tine ). Multumim ca ne-ai spus de existenta lui. Ura , dau si eu un SB.

antonica
[10.05.10 07:37:23]

Frumos, ca de fiecare data.

Felicitari

adaiulia
[16.05.10 21:39:38]

mi-as fi dorit sa fi fost si eu un mic liliputan din parcul Turia.....felicitari

adaiulia, antonica, Diaura*, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Valencia: