ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2018
JUN-2018
single

la PMM* = 180 USD

Hurghada Hotel Bella Vista

Zilele trecute am revenit la Bella Vista****, un hotel de ale carui servicii am mai beneficiat acum 4 ani, situat chiar in centrul statiuni Hurghada, un hotel de marime medie (250 de camere), mancare buna, animatori, personal amabil si un lucru pe care eu l-am apreciat foarte mult, un mic recif de corali situat la cativa metri de plaja privata a hotelului.

Anul trecut am fost la un hotel de 5* din statiune (prefer sa nu-i dau numele) dar care ma dezamagit, multe promisiuni dar de fapt nu merita nici 3* asa ca anul acesta am revenit la Bella Vista si asteptarile nu mi-au fost inselate.

E o adevarata desfatare sa faci snorkeling in apa limpede si calduta, deasupra recifului, printre sutele de pestisori multicolori, pisici de mare si chiar testoase.

Am inceput sa scriu aceasta recenzie pentru ca nu am gasit nimic scris despre acest hotel si mai ales pentru ca si de aceasta data am dat peste o multime de turisti romani care ajung in Egipt si nu sunt deloc pregatiti pentru asta, incepand de la conditiile pe care ei spera sa le gaseasca la hotelul ales, de amplasarea hotelului fata de centrul statiuni, cat si incercarile la care ii supun excursiile optionale pe care si le aleg acolo. De fapt, in perioada cat am stat acolo, am fost singurul roman din hotel, in schimb restul turistilor erau englezi, francezi, germani, cehi si polonezi.

Majoritatea sunt tentati sa aleaga un hotel mai ieftin, dar un pret mai mic cu 30-50 euro platit la agentie la alegerea hotelului, presupune conditii mult mai proaste si probabil mai multi bani dati acolo la fata locului sa isi rezolve problemele (gen ciubucuri zilnice pentru a le face curatenie in camera, prosoape, sau chiar hartie igienica). Alti au aflat abia cand au ajuns acolo ca hotelul nu e pe plaja si au ceva de mers pana la plaja hotelului.

Asa ca e foarte important sa cititi si sa va informati inainte despre hotelul unde doriti sa petreceti vacanta.

In ce priveste excursiile optionale, desi s-au scris multe pe acest subiect as vrea sa subliniez cateva aspecte.

Pentru a economisii 10 euro, cei mai multi aleg pachetul de 3 excursii optionale, dar nu se gandesc la ceea ce pierd. In primul rand e foarte obositor, cel putin Luxor si Cairo au plecarile de la hotel in noapte, prima intre orele 3-4 si cealalta in jurul ore 1, in functie de amplasarea hotelului, iar intoarcerea e undeva la ora 22-23.

Si anul acesta dupa prima excursie la Luxor, seara la intoarcere dintr-un grup de 20 de persoane, 5 au renuntat la cea de la Cairo care urma peste 2 zile, din cauza oboselii. Bineinteles asta depinde de varsta, rezistenta si mai ales de dorinta de a vizita cat mai multe obiective turistice.

E foarte utila o pernita gonflabila sa puteti atipi in multele ore petrecute in autocar si haine suplimentare pentru ca multi tremura de la aerul conditionat. Desi se primeste micul dejun la pachet, restul serviciilor all se pierd in acea zi; pranzul primit este inclus in pretul excursiei optionale si nu se compara cu cel de la hotel iar bauturile nu sunt incluse.

Apa sau sucuri va mai ofera soferul autocarului la un pret bun 2 sticle de apa de ½ l la 1 euro sau 1 dolar.

Aici mai am o recomandare: la noi este o diferenta semnificativa de curs intre euro si dolar, dar acolo micii comercianti nu fac aceasta diferenta asa e de preferat sa aveti dolari. La magazine se face intradevar conversia si aici pretul stabilit in lire e tranformat la pretul de cumparare a valutei.

Nu recomand sa porniti in excursiile optionale inca din a 2 zi de sejur, pana nu ati facut un minim de aclimatizare si acomodare cu noul mediu, mai ales daca nu ati mai fost in Egipt deoarece pot aparea diverse reactii la mancarea, apa sau temperatura ridicata de acolo.

Pentru cei care doresc sa viziteze cat mai multe locuri, parerea mea este sa alegeti o croaziera de 12-15 zile, care imbina foarte placut vizitarea celebrelor obiectice turistice cu clipele de relaxare pe care si se doreste fiecare in vacanta. Si sa nu credeti ca e mai scump pentru ca daca va faceti calculele, banii pe care ii plati in plus pentru croaziera, in cazul unui sejur ii plati pe excursiile optionale iar oboseala nu e inclusa in pret.

Daca transformati acest sejur de 7 zile intr-o cursa de excursii optionale, sunt sigur ca va veti intoarce acasa obositi si dezamagiti de rezultatul vacantei.

In cazul excursiei la Luxor cu plecare de la Hotelul Bella Vista cu ghid roman programul a fost cam asa:

- plecare de la hotel 4:15

- popas la jumatatea drumului in jurul orei 6:30 – aici se poate servii mic dejun primit la pachet de la hotel si se poate bea un ceai sau o cafea cu 1$sau 1E. Taxa toaleta – 5 lire

- ora 9:45 Valea Regilor -in biletul de intrare sunt incluse vizitarea a 3 morminte din cele 9 deschise anul acesta.

- Taxa pentru fotografii in cele 3 morminte este de 300 lire

- Optional se pot vizita mormintele si se achita suplimentar 200 lire pentru Tutankamon si 1000 litre pentru Seti I

- vizita la atelierul de alabastru (daca faceti cumparaturi atentie la negociere)

- templul reginei Hatshepsut –

- colosii lui Memnom

- Pranz – restaurant pe malul Nilului – nu sunt incluse bauturile

- traversare Nil cu barca cu motor

- ora 15:30 vizitarea templului Karnak

- ora 17 atelier papirus

- ora 17:30 plecarea catre Hurghada (pauza la jumatatea traseului)

- ora 22:30 sosire la hotel

Trebuie sa precizez ca eram in plin Ramadan si circulatia intre Qena si Luxor a fost infernala si viteza mica din cauza denivelarilor pentru reducerea vitezei prezente la tot pasul.

Pentru cumparaturi, pentru a scapa de comerciantii uneori prea agasanti, recomand lantul de magazine Cleopatra care se intinde pe toata lungimea statiunii Hurghada si suveniruri foarte ieftine si frumoase gasiti la Nile Pharaon, langa Mc Donalds in centru si care au preturi fixe.

Trimis de petry1964 in 16.06.18 16:55:58
Validat / Publicat: 16.06.18 18:11:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada, Cairo, Croaziera pe Nil

VIZUALIZĂRI: 4969 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (petry1964); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 180.00 USD pe cameră

[16.06.18 18:05:40]

@petry1964: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[16.06.18 18:09:32]

@petry1964, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[16.06.18 19:10:53]

@petry1964: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[24.10.19 20:05:44]

Buna,

Excursiile le-ati luat de acolo sau de la agentia cu care ati plecat din tara?

[29.10.19 22:24:53]

@petry1964: Ne-am hotarat dupa multe hoteluri vazute si citite sa mergem la Bella Vista, Inca nu am facut rezervarea la agentia din Romania. Am ales acest hotel pt ca e mai aproape de agentia Bon voyage cu care vom pleca in excursii si nu maiplatim si extra transfer. As vrea sa-mi spuneti cat de departe este plaja si cum este-cu pietris, f putin adanca... orice imi puteti spune. Si ce ar mai trebui sa stim referitor la cazare, mancare... Va multumesc mult.

[07.01.20 19:43:08]

@petry1964:

Buna seara, si multumesc pt informatiile pe care mi le-ati oferit pana acum in privat, Nu am mai indraznit sa va deranjez. Am zis sa intreb aici poate ajuta si alte persoane. As vrea sa stiu daca au prize ca ale noastre la hotel sau din alea cu 3 picioruse? apoi mai luam pranzul daca ajungem pe la 14.30-15? si in ultima zi se iese cu pranzul dca chackout este la 12?

Noi avem avion de intoarcere la 21 deci credeti ca am putea avea chack-out late si cat costa, daca stiti cumva

. Sau putem lasa bagajele la ei si mai putem folosi plaja sau piscina dupa chack-out?

Poate v-ati confruntat cu asa ceva si stiti.

Mii de multumiri!!!

petry1964AUTOR REVIEW
    [27.01.20 09:43:15]

@lianna: Buna dimineata!

Scuze ca am raspuns asa de tarziu dar e prima data ca deschid aceasta adresa de e-mail anul acesta (am avut ceva probleme anul trecut si din pacate a trebuit sa-mi fac alta).

Prizele de la ei sunt la fel, nu o sa aveti nici o problema in acest sens. In ce priveste masa, eu tot timpul, indiferent de ora cand am ajuns am fost servit la restaurantul hotelului (au portii pastrate la cald pentru eventualii turisti intarziati din excursii sau care ajung mai tarziu).

Eu intotdeauna am plecat dimineata, asa ca nu am avut nevoie de camera dupa ora 12, dar in cazul vostru cred ca puteti lasa bagajele la receptie, mi se pare ca au o camera pentru bagaje si probabil veti primi cina la pachet – eu anul trecut am primit pranzul.

Oricum o sa fiti anuntati din timp de ora plecarii la aeroport, circa 4 ore inainte de decolare -formalitatile dureaza uneori mult la ei, dar am patit-o si la la noi la Cluj. Sa nu va speriati, la plecare va fi control la bagaje- prin sondaj, apoi trebuie infoliate valizele iar la trecerea prin detector toata lumea se descalta.

O zi frumoasa!

[30.01.20 20:55:20]

@petry1964: Multumesc foarte mult. Chiar ma gandeam ce facem noi pana pe la ora 17 cand probabil ne vor lua pt plecare nemancati Poate ne mai lasa pe plaja sau la piscina. Cineva spunea ca si-a infoliat trolerul la hotel ca si-a luat un sul de folie de acasa ca sa nu mai stea la coada la aeroport.

nicole33
    [30.01.20 21:04:48]

@lianna:

Foarte bine că şi-a luat un sul de folie de acasă. A făcut şi economie de bani (5 USD/4Euro pentru fiecare bagaj de cală), dar şi de timp, scutind coada de la aparatul de înfoliere.

Şi fără folie adusă de acasă, poţi înfolia valizele la hotel cu ajutorul valeţilor, la jumătate de preţ.

Acel cineva totuşi a avut noroc şi nu i-a fost deschis bagajul pentru control suplimentar, cum am păţit eu de fiecare dată, caz în care îl mai înfoliai o dată.

[09.02.20 20:24:04]

@nicole33: Mulțumesc mult. Sa înțeleg ca întâi e controlul apoi infoliatul? Dar se pune bagajul la cala când îl verifica?

nicole33
    [09.02.20 20:35:30]

@lianna:

Este vorba de un filtru preliminar la intrarea în aeroport, la care bagajele, deja înfoliate sau nu, sunt controlate prin sondaj, pe criterii doar de ei ştiute. După ce treci de acest filtru ajungi în zona ghişeelor de check in, tot acolo găsind şi aparatele de înfoliat, mai multe, dar doar unul funcţional de ambele dăţi. Urmează coada la înfoliat bagajul de cală şi apoi te duci la ghişeul de check in, altă coadă, unde predai bagajul de cală. După aceasta urmează controlul de securitate, cu descălţarea obligatorie, rânduri separate pentru bărbaţi şi pentru femei. După ce treci de controlul de securitate şi de controlul paşapoartelor, ai scăpat, nu mai are nimeni treabă cu tine Intri în zona magazinelor duty free şi te îndrepţi spre poarta de îmbarcare.

[11.02.20 11:19:58]

@nicole33: daaa, am înțeles acum unde este acel filtru. Ma gândesc dacă venim cu bagajulgata înfoliat sa nu fim luați la ochi și controlați. Și tot la coada ajungem.

lianna, petry1964