ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2018
DE niki
ÎNSCRIS: 28.06.10
JUN-2018

Un sejur excepțional

Am revenit de o saptamana de la Barut Lara si pentru ca mi-au folosit cele cateva postari despre hotel, astern si eu cateva impresii din sejurul nostru.

Impresia generala este ca alegerea a fost una excelenta, mai ales pentru copii.

Dar sa le iau pe rand.

Cazarea - am avut camera sea side view, corp central. Nu-mi dau seama daca nu au fost serviabili sau era hotelul full, dar ne-au indeplinit cerinta unui etaj superior deabia din a 3 zi, primele doua cazandu-ne la etajul 2, unde nu era aceeasi panorama spre mare. Spatiu suficient in camera, pat dublu matrimonial, canapea, plus balcon.

Curatenie in camere, nu spun exemplara pentru ca am gasit atat noi cat si amicii nostri de 2 ori furnici pe masa unde se mai depozitau fructe, ceaiuri, etc. Niste furnici mici, nederanjante, dar asta a fost.

Lenjeria alb imaculat, schimbata aproape zilnic, prosoape foarte curate, baia ok, cu toate ustensilele de dus la dispozitie. Baia de dimensiuni normale, insa am vazut si bai cu spatiu mai generos.

Piscinele si plaja - de nivel inalt. Plaja mare, nisip destul de fin, intrare relativ lenta in apa, fara pietricele. Sezlonguri destule, fara probleme sa nu prinzi locuri libere. Am nimerit apa cam de 23 grade, iar afara au fost 28-35 grade toata perioada. Piscinele foarte curate cu intrare de mica adancime (de la 40 cm), ideale pentru copii. Aveau in plus si o piscina pentru bebelusi, la acelasi nivel max 40 cm adancime. Cu locurile la piscine lucrurile nu stateau la fel de bine ca la plaja, asta pentru ca se practica lasatul de prosop pe sezlong de la 8 dimineata. Nu ramaneai fara loc, dar aveai putin de cautat.

Locul de joaca pentru copii - exceptional. Deschis la la 9.30-23. Cu 2-3 animatori/supraveghetori permanent. Tot pentru copii erau doua mini-piscine cu tobogane, foarte ok si ele.

Entertainment - programul artistic din amfiteatru absolut exceptional, cu cateva super reprezentatii. Programul artistic era de la 9.30-10.30, precedat da 1 ora de mini-disco pentru copii.

Mancarea/bautura - la superlativ. Mancarea destul de variata, cu multe salate si aperitive, pestele omniprezent in toate variantele. Ne-am fi dorit poate mai mult grill, felul principal abundand din preparate la cuptor bine facute. Dulciurile senzationale, fructe din belsug. fara probleme de locuri la mese, restaurantul principal Divan fiind imens, avand si o terasa spatioasa. Am mancat mai des in interior pentru am prins 2-3 zile la 35 grade. Permanent la restaurant serveau o singura marca de vin turcesc (alb, rosu, rose) de calitate medie. Aveau si sampanie, iar la cerere iti aduceau si altceva de la bar. Ospatarii atenti, zambitori, debarasau rapid, totul ca la carte.

Ce m-a impresionat fata de alte resort-uri a fost diversitatea de bauturi. Barul din hotel era o desfatare, ca si barul de la piscine. Aveau la discretie Dewars 12 ani, Chivas Regal, Glenlivet, Black Llabel, Famous Grouse, Martell, Remy Martin, Hennessy, Courvoisier, Cointreau, Baileys, asta ca sa dau exemplele premium. Plus destule cocktails, pe toate gusturile. Bere la sticla Miller si Efes Draft, iar la barul hotelului si Corona si Efes la sticla.

Una peste alta, conditii de top. Daca nu as avea obiceiul de a schimba hotelul / atmosfera, mi-as dori sa ma mai intalnesc cu serviciile Barut.

Singurul repros pe care il am este dificultatea cu care puteai rezerva unul dintre cele 7 restaurante a-la-carte. Doua erau interzise copiilor sub 12 ani, inclusiv bine cotatul Akdeniz. Alte doua erau Sushi bar si nu suntem fani. mai era o pizzerie si alte 3 restaurnate cu profil international. Am reusit doar la unul sa mergem (Turunc), iar cina a fost minunata, cu un beef stroganoff varf de lance.

Transferul de la aeroport la hotel in jur de 20 min. Cam la 10 min pe jos de la hotel sunt 2-3 seturi de magazine de suveniruri.

Am fost neinspirati intr-una din zile si am apelat la shutlle gratuit catre Antalya oferit de agentia de turism. Teapa, nu ne-a dus in centrul orasului, unde vroiam cateva ore sa ne clatim ochii. Ne-a parcat la 2 mall-uri de la periferia Antalyei, unde agentia avea aranjamentul de a aduce clientii pentru patronii de acolo. Nu ne interesau blanuri si bijuterii, asa ca am facut cale intoarsa si asa am pierdut 1 ora.

Ca sa concluzionez, un sejur reusit, serviciile hotelului fiind cele la care ne asteptam.

Trimis de niki in 15.06.18 00:50:46
Validat / Publicat: 15.06.18 06:23:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Papillon Zeugma Belek, Marmaris, Kemer

VIZUALIZĂRI: 4003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (niki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Vedere de la etaj 8 camera side-sea view
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 64.00 EUR pe cameră

webmaster45 [15.06.18 06:20:29] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 70&ridAnt=86433

webmasterX [24.06.18 10:53:02] »

@niki: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

cristianford [11.12.18 00:00:12] »

Buna seara.

Va rog sa-mi spuneti in privat de la ce agentie ati luat sejurul si in ce perioada?

Multumesc

cristianford