Descoperă Cipru

MEMBRU: PREMIUM
JUN-2018
1500 eur

Cipru — vacanta noastra de vara 2018

Buna, scriu acest articol cu o ora inainte de plecarea de acasa spre Cipru. Voi incerca sa scriu despre vacanta noastra in timp ce suntem in vacanta. Am observat ca mi-e greu sa scriu dupa ce ma intorc de undeva si de multe ori nu o mai fac, asa ca despre aceasta vacanta voi scrie chiar in timpul ei.

Sa incepem cu inceputul... in ianuarie 2018 cand era frig tare am inceput sa evaluam posibilitatile unei vacante de o saptamana la mare in strainatate. Prima vacanta de 7 zile la mare cu fiul nostru in strainatate. Pana acum (are 8 ani impliniti ieri) am fost plecati cu el in strainatate 4 zile la Barcelona si 5 la Atena si Napflio, vacante de toamna cu plimbare si vizite la obiective in general. Acum vrem diar relaxare.

Voiam o insula cat mai in sud si din variantele aproape de buget am avut de ales intre Sicilia si Cipru. Anul asta a iesit castigator Cipru, Sicilia ramane pt viitor.

Pentru avion am ales Tarom cu zbor de zi la Larnaca, alte variante ca si costuri si ore nu ne-au convenit. Zborul rezervat la sfarsitul lunii ianuarie ne-a costat 2000 lei, 3 pasageri, cu masa, bagaj de cala, tot inclus.

In cateva zile am rezervat si cazarea, ne-am dorit Ayia Napa cat mai aproape de Nissi Beach, dat fiind ca suntem 3 cupluri cu cate un copil fiecare, de 3,7, respectiv 8 ani, cerinta a fost sa fie aproape de Nissi, sa aiba o mica bucatarie, facilitati incluse si neaparat piscina.

Am rezervat online la Bellini Bungalows 1407 eur, 3 studiouri superioare pe 7 zile. Cazarea este mult mai scumpa in Ayia Napa decat in alte localitati sau Larnaca, fiind totusi un fel de Mamaia noastra... Am achitat avans de 30% la rezervare si restul la sfarsitul lunii mai cu 2-3 saptamani inainte de sejur.

O asteptare de 5 luni aproape care parea ca nu se mai termina... azi s-a terminat. In cateva minute plecam spre aeroport... e prima data cand mergem in Cipru asa ca va tin la curent cu ce facem, ce costuri si alte informatii daca mai aveti nevoie :)

Eu am avut si am citit tot ce s-a scris aici si am gasit informatii de ajutor, asa ca voi incerca si eu sa ofer celor care isi doresc sa mearga in Cipru dar nu sunt inca hotarati! Ne revedem curand cu povestea zborului!

Impresii încărcate de ElenaP in 14.06.2018 06:48:52

Validat / Publicat: 14.06.18 09:45:34

• A fost prima sa vizită/vacanţă în CIPRU

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ElenaP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9900 PMA (din 11 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de ElenaP? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[14.06.18 09:43:48]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 32&ridAnt=86417

Am rezervat online la Bellini Bungalows

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- crismis
[14.06.18 10:13:18]

@ElenaP: Vacanță frumoasă! Dacă ai timp și chef, povestește-ne, nu zic "nu", dar cel mai important e să te bucuri la maxim de concediu, mai ales că sunteți gașcă mare!

- krisstinna
[14.06.18 18:49:05]

@ElenaP: Ce tare ești!

M-ai amuzat copios. La mulți ani pentru copil, vacanța frumoasă, Nissi e minunat, copiii vor fi super incantați.

Aștept impresii după vacanța :)

- iulianic
[14.06.18 21:22:41]

@ElenaP:

Părerea mea este că ar fi mai bine să încerci să te bucuri cât mai mult de vacanță, de soare, de mare, de familie și de prieteni. Scrisul îți va răpi mult timp, iar dacă te temi că impresiile nu vor mai fi "calde" și-și vor pierde din savoare, notează pe scurt ideile pe care le poți dezvolta ulterior, la întoarcerea acasă. Noi vom citi cu plăcere articolele tale, iar tu vei beneficia din plin de cele 7 zile de vacanță. Așteptăm și fotografii. "O poză face cât 1000 de cuvinte".

[14.06.18 22:42:52]

Review-ul este republicat cu statutul FĂRĂ NOTE -- fiind scrie *îniainte* de plecarea în vacanță... :)

(arfi trebuit, probabil, și fără PMA, dar, observând târziu, rămâne așa cum e...)