ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2018
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
JUN-2018

La Taverna Sârbului - pe malul Dunării

Am plecat spre Herculane și am stabilit de-acasă să mâncăm de prânz la Dr. Tr. Severin la Taverna Sârbului.

A fost un prânz mai întârziat, dar a meritat.

Despre restaurant – această locație este amplasată pe malul Dunării, la ieșirea din Severin, pe drumul E70. În țară sunt mai multe restaurante sub această emplemă sârbească, în București, Constanța, Sinaia, Brașov, Timișoara și Dr. Turnu Severin.

Noi le-am încercat pe cele din București și Sinaia, iar acum și pe acesta de la Severin.

Toate au aceași arhitectură, același meniu sârbesc și ospitalitate deosebită, știu cum să-și primească oaspeții.

Acesta de la Severin are avantajul amplasării pe malul Dunării, având terase pe două laturi ale restaurantului cu vedere la Dunăre spre malul sârbesc.

Are o parcare imensă, cu o zonă acoperită, personalizată cu nume de zone sârbești.

Malul Dunării frumos întreținut, la care poți ajunge coborând câteva trepte, este îmbrăcat în leandrii și multă verdeață.

Am lăsat mașina în soare, parcarea acoperită era plină și am mers la restaurant. Pe terasa din fața intrării, în stânga, tronau vitrine cu ”monștri marini” dar și un cuptor unde se rotisa un berbecuț!!!

Cum am intrat, în holul recepției, ne-a întâmpinat o domnișoară drăguță, ce ne-a condus la o masă pe terasă, acolo unde vroiam să stăm, la fumători...

”Gusturile nu au nevoie de viză”, ”Alege savuroasele bucate sârbești”, acestea sunt mesajele de pe hârtiile găsite pe masă, alături de tacâmuri, olivieră și scrumieră, binențeles...

Meniul – doar l-am răsfoit, știam ce vom mânca.

Îmi place cum sunt prezentate bucatele în meniu, cu poze și detalii.

Știți probabil că porțiile sunt foarte mari la aceste restaurante dar și prețurile sunt pe măsură.

Ne-a luat comanda o tânără drăguță, direct pe telefon, foarte hotărâtă ne-a ajutat în finalizarea comenzii la mâncare.

Ce am comandat noi – câte o cană de citronadă pentru început... doamne ce bună a fost... cea mai bună băută de mine vreodată... cu multă lămâie și miere și câte o lipie sârbească.

Ciorbă de pește, pleșcavița și salată de ardei copți pentru mine – toate foarte bune. Bine că m-a întrebat d. ra de care pleșcavița vreau... mică sau mare!!! Am comandat mică și a fost suficient... și am savurat-o efectiv... era prima dată când mâncam pleșcavița... (@nicole33 este vinovată... știe ea de ce!!!).

Ciorbă de pește și gustare pescărească pentru soț. Platoul cu gustare pescărească avea de toate numai din pește, icre, chifteluțe, pane, prăjit.

Toate au fost foarte bune și gustoase... yamiiiii...

Pentru tot ce am consumat am achitat cu cardul 158,40 lei... poate este mult... nu a fost o surpriză... știam la ce să ne așteptăm.

Recunosc că imi place să mănânc la Taverana Sârbului, acolo unde le găsim în drumurile noastre.

În așteptarea notei de plată, a început o furtună de vară, cu tunete și trăznete și multă piatră, nu puteam pleca. De aici și panica soțului că mașina stă în ploaie și mai ales era lovită de pietre...

Dunărea nu se mai vedea, malul sârbesc nici atât... așa de tare ploua...

Am așteptat să se mai potolească ploaia, motiv să văd cum arată restaurantul. Parter frumos decorat, scară din lemn în mijloc pentru acces la etaj. Nu erau decât ospătarii aici, cărora le-am cerut permisiunea să fac o poză.

Am inspectat și toaletele, impecabil de curate erau.

Pe pereții din recepție sunt câteva tablouri cu poze din istoria construirii acestui restaurant pe malul Dunării.

Singurul lucru pe care-l regret este că nu am apucat să merg pe malul Dunării și să fac poze cu zona amenajată, furtuna m-a împiedicat. Dar nu-i nimic poate mai ajungem prin zonă și atunci știu unde să merg prima dată.

Vă recomand cu plăcere aceste restaurate sub emblema sârbească, iar dacă ajungeți pe clisura Dunării, inevitabil treceți prin poarta lui. Dacă credeți că vă va satisface gusturile culinare, serviți ce vă place și sigur veți pleca sătui... cu burtica plină!

Am plecat spre Herculane într-un moment când s-a mai potolit ploaia, așa am crezut... până la Orșova nu am văzut nimic... furtuna s-a dezlănțuit din nou... foarte greu s-a circulat.

În final am ajuns cu bine la Hotel Ferdinand în Herculane unde ne așteptau colegii soțului.

Toate cele bune.

Rog web-ul să atașeze melodia de mai jos

Trimis de ANILU in 13.06.18 15:44:16
Validat / Publicat: 13.06.18 18:31:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DROBETA TR SEVERIN.

VIZUALIZĂRI: 5232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Taverna sârbului - berbecuț la proțap

webmaster26 [13.06.18 18:30:37] »

Zoazore [13.06.18 19:19:55] »

@ANILU:

= Ha-ha! Acuma sunteți două! Atât ați lăudat pleșcavița asta că trebuie să fac ceva s-ajung și eu s-o gust!

Dar cică de la mine până la Sârbul bucureștean se fac o oră și 20 de minute. Nu pe jos!

Să vă fie de bine!

ANILU [13.06.18 19:25:37] »

@webmaster26: Mulțumesc.

ANILU [13.06.18 19:30:04] »

@Zoazore: Mulțumesc.

Taverna din București este în spatele Casei scanteiei, pentru mine este accesibilă, cu 41 de la cap la cap și după aceea o stație pe jos.

Așa că...

Lasă că găsești tu o soluție... să ajungi să mănânci plescavita.

Seară bună și răcoroasă.

Zoazore [13.06.18 19:32:11] »

@ANILU: Daaa! Trebuie!

elviramvio [13.06.18 20:19:41] »

@ANILU:

Nu-i sănătos să pui așa poze seara!! ????

ANILU [13.06.18 20:23:53] »

@elviramvio: Așa mi-a ieșit, vroiam înainte de prânz, dar...

Seară bună și răcoroasă.

Aurici [14.06.18 17:21:08] »

@ANILU: Am trecut duminica, 4 iunie, prin fața tavernei din Dr Tr Severin și am rămas uimită câte mașini puteau să fie în parcarea aia. O mare de mașini. Nu cred că am mai văzut așa ceva în fața unui restaurant.

Să-ți fie de bine!

ANILU [14.06.18 17:46:27] »

@Aurici: Întotdeauna este aglomerată parcarea, am observat că unii opresc doar pentru pauza șoferilor!!!

Restaurantul era plin când am fost noi, servirea fără reproș și mâncarea... imm... multă și gustoasă.

Am văzut și eu păreri contra cât privește servirea.

În rest numai de bine.

Mulțumesc de vizită și ecou.

Toate cele bune.

krisstinna [14.06.18 18:37:53] »

@ANILU: Scump dar bun. Asta am găsit eu acolo azi, de fapt in urmă cu câteva ore.

Aglomerat dar nu peste măsură, servirea rapidă, coniacul delicios

Domnul C e fan Taverna Sârbului, nu puteam rata ocazia

ANILU [14.06.18 19:15:42] »

@krisstinna: Eram sigură că astăzi dai un semn după ce treceți pe la Tavernă.

Seară bună și drum bun mai departe.

Vacanță plăcută.

????

nicole33 [14.06.18 23:53:22] »

Bineînţeles că ştiu

Mă bucur că v-au plăcut toate cele comandate şi te felicit pentru "inspiraţia" de a comanda pleşcaviţa mică.

La Kladovo eu nu am avut în mod explicit această opţiune. Eu am fost întrebată doar dacă vreau o porţie sau două. Fiind două persoane, evident, am cerut două porţii, care au fost foarte gustoase, dar totuşi greu de "dovedit" .

ANILU [15.06.18 07:22:10] »

@nicole33: Teoretic știam ce este plescavita și acum am savurat-o!!!

Eram așa curioasă să văd cum este, încât am uitat de poză... se și vede că am pozat-o după ce am mâncat un pic...

Mulțumesc pentru vizită și ecou.

Toate cele bune.

doinafil [16.06.18 14:09:07] »

@ANILU: Da, Anilu, La „Taverna Sârbului” se mănâncă f. bine! Am fost și noi acolo, cu grupul AFA ce-a petrecut sărbătorile pascale la Kladovo, în Serbia.

Ne-a plăcut și ne-am simțit bine cu toții.

Eu am pierdut pozele făcute acolo, altfel, ți-aș fi luat-o înainte cu „povestitul” de papa bun de-acolo.

Am votat cu drag!

ANILU [16.06.18 14:21:48] »

@doinafil: Mulțumesc pentru vizită, ecou și vot.

Păcat că ați pierdut pozele, sigur erau amintiri frumoase.

ANILU, Aurici, doinafil, elviramvio, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Drobeta Tr Severin? :