ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2010
DIN: Pucioasa
ÎNSCRIS: 26.03.09
MAY-2010

Centrul Spa Apollo / Inot si relaxare de 1 Mai [Sangeorgiu de Mures]

Ziua de 1 Mai am petrecut-o la acest club. Acesta se afla in localitatea Sangeorgiu de Mures, aflat pe DN 15 in directia Reghin, la 3 km de Targu Mures. Dimineata am fost sa vizitam acest club care ne-a incantat si ne-a facut sa revenim.

Centrul Spa Apollo a fost dat in folosinta in anul 2006 si este dotat cu: o piscina cu apa dulce, un bazin cu apa sarata, saune si sala masaj, sala fitness. Pentru intrarea la Centrul Spa am platit 40 lei de persoana si trebuia sa stam 4 ore. Accesul in incinta se face pe baza de cartela magnetica (noi am avut cartela GOLD). Dimineata, cand am fost doar sa vizitez clubul, mi-a placut ca mi-au dat sa- mi acopar incaltamintea cu doua casti de baie transparente, turistii neavand voie sa intre in incinta decat echipati la vestiare. Si binenteles accesul la piscine se face dupa un dus obligatoriu, iar in momentul intrarii in bazine folosirea castii de baie este obligatorie pentru turistii care au parul mai mare de 5cm.

Baia in piscina cu apa sarata nu trebuie sa depaseasca mai mult de 30 min si este recomandat din punct de vedere balnear a se face cel mult doua bai pe zi timp de 10 zile in 2 cure pe an. Apa din bazin este foarte sarata, cu foarte multe indicatii terapeutice si cu o temperatura de 34-36 grade. Temperatura apei din piscina cu apa dulce avea 28-30 grade. Cu aceasta ocazie am incercat pentru prima data ceea ce inseamna sauna umeda si uscata si mi-am dat seama ca nu rezist temperaturilor ridicate, tusind mereu.

In incinta clubului exista si un bar de unde poti sa-ti iei cafele, dulciuri si inghetata, plata efectuandu-se la plecare pe baza cartelei magnetice. Ceea ce am observat este faptul ca aici nu se consuma bauturi alcoolice si am citit ca si-n restaurant este acelasi regim. Cei cazati in hotel aveau acces la Centrul Spa (cred ca aveau carduri VIP) fara sa existe o limita de timp si aveau halate de baie din dotarea hotelului. In gradina din spatele clubului sunt amenajate sezlonguri, mese cu bancute si doua bazine tip jacuzzi.

Din anul 2007 clubul contine si un strand cu apa dulce si unul cu apa sarata, o baza de tratament balneo, un hotel cu restaurant si o baza sportiva.

Deschiderea sezonului 2010 la stranduri a fost de 1 Mai si nu a fost cu plata. In mod normal pentru stranduri sunt urmatoarele preturi: 16 lei pentru adulti si copii > 14 ani de luni pana vineri si 25 lei sambata si duminica. Copii intre 8-14ani platesc 7 lei de luni pana vineri si 11 lei sambata si duminica. In zona strandurilor pe langa bazinele cu apa dulce si apa sarata exista si o minipiscina pentru copii, locuri de joaca, zona de relaxare cu sezlonguri si zona pentru masaj.

La receptie am citit ca hotelul are camere de 2 stele - 160 lei camera dubla - si camere de 4 stele-390 lei camera dubla-cu mic dejun inclus in pret.

Va recomand daca ajungeti in zona sa mergeti la acest club sa va relaxati pentru ca noi "AM FOST ACOLO" si nu ne-a parut rau!

Trimis de corinne in 07.05.10 17:26:22

VIZUALIZĂRI: 7008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladirea clubului Apollo

acapulco
[07.05.10 17:34:17]

Frumoasa descriere si un loc care nu trebuie iertat!

deliutza27
[07.05.10 20:37:48]

Merg de multe ori prin Tg Mures, dar nu am stiut de existenta unui asemenea loc. Ai un vot de la mine

[07.05.10 20:49:00]

Asa este, Baile Sarate de la Sangiorgiu de Mures sunt foarte atractive pe timpul verii, chiar am vrut si eu sa scriu un review despre el, asteptam sa se deschida sa fac poze. Apa este foarte sarata (mai sarata decat la Sovata) iar in apa exista niste viermisori, buni la reumatism, unicele vietuitoare care rezista in apa atat de sarata. Pe timpul verii, apa din strand este foarte calda, depaseste 30 grade. In incinta este un chiosc, umbrelute si paturi de lemn gratuite, pentru domnisoarele care vor sa se aranjeze sunt niste manichiuriste care va pot pregati. De obicei, in Week-end, e un loc aglomerat. 400 pma, locul chiar merita.

corinneAUTOR REVIEW
[07.05.10 21:03:07]

Multumesc Bianca pentru puncte. Chiar ti-am citit toate reviewurile despre Tg. Mures si mai am de mers in multe atractii ale zonei (aflate de la tine binenteles).

Noi am stat in Reghin la niste rude si o sa revin la sfarsitul lui iunie acolo. Programul de 1 Mai l-au facut cei de acolo si am fost si la Manastirea din Recea, unde ai fost si tu. O sa incerc zilele viitoare sa pun poze si sa scriu cate despre manastire.

[07.05.10 22:17:27]

corinne, ma bucur daca ti-am putut fi de folos. Despre Tg. Mures mai am inca de scris, sper sa-ti fie utile. (ma gandesc ca poate le-ai vizitat deja).

corinneAUTOR REVIEW
[26.07.10 14:08:53]

Am o rugaminte daca se poate. Sa se mute reviewul meu despre Centrul SPA Apollo la rubrica nou creata despre judetul Mures : http://amfostacolo.ro/romania-pareri,15/alte-locuri,92,1241/descopera-judetul-mures.

Cand am scris aceste impresii le-am atasat orasului Targu-Mures , iar aceasta locatie se afla langa Targu Mures, la 3 km , in localitatea Sangeorgiu de Mures.

Intre timp au scris si altii despre club si strand si ar fi bine ca si aceste impresii sa fie impreuna cu celelalte.

Multumesc mult si numai bine!

magdalena
[20.12.10 07:51:08]

Ce sa mai zic, dupa ce m-a incantat @biancuta cu orasul ei, acuma vad ca exista si un centru spa! E chiar in Targu Mures? Sau in imprejurimi?

[20.12.10 08:27:13]

@magdalena, acest Centru SPA Apollo este la Baile Sarate Sangeorgiu de Mures, despre care am scris aici: vezi impresii.

ms65
[31.12.10 17:59:27]

cred ca dupa mesele copioase din aceste zile ar fi minunat sa ne balacim in bazinele din acest complex... arata bine, multumim pt. detalii!

[29.07.13 03:00:49]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Aquaparcuri în Tg. Mureș și împrejurimi" (nou-creată, între timp, pe sait)

acapulco, biancuta, corinne, deliutza27, magdalena, ms65
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Aquapark-uri în Tg. Mureș: