ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2018
APR-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Profa de Romă

Știi cum e să treci ca prostul pe lângă ceva de care nu știi nimic? E ca și cum n-ai trecut. Mai bine stai acasă, că mai încurci și lumea degeaba...

Asta am pățit eu data trecută la Roma, când am stat de câteva ori pe treptele bisericii Santa Maria sopra Minerva și singurul lucru care mă măcina era dacă cerșetoarea aia, mereu aia, e sau nu e româncă. Abia după vreo 3 ani am aflat că pe treptele alea au răsunat pentru prima dată, șoptite mai mult în barbă, cuvintele lui Galileo Galilei, E puor si move. Îi șuierase bietului moșneag pe la ureche rugul Inchiziției... Iar eu ca prostu... mă freca naționalitatea cerșetoarei...

Eiii, parcă altfel m-am uitat de data asta la treptele alea...

Dacă nu știi ce vezi, nu simți fiorul ăla... care-ți spune că ești și tu parte din episodul pe care de altfel îl știai, dar chiar așa aproape nu te-ai fi văzut.

Mi-am făcut temele de data asta, așa că am plecat la Roma cu coșcogea dosarul sub braț și-n cap... Dar la Vatican e altceva... Acolo e așa o concentrare de istorie, de artă, de detalii și de fiori de trăit, încât îți trebuie musai ajutor. Și așa apelezi la Profa.

La muzeele Vaticanului dacă te duci fără ghid, ai să fii ca hamsterul în labirint... Dar nu și dacă ești cu Profa.

Bagă tantea asta la istorie, la artă, la detalii, la picanterii și alte cancanuri în tine, de nu te mai saturi...

Dacă ai vreoleacă de drag de istorie, simți că ai ajuns în Rai cu Profa. Dacă nu ai, o să ai...

Ca să pricepi tu pictura aia a lui Michelangelo, ea te ia de la Nero în sus cu explicatul. Și te aduce la Michelangelo, cale de vreo 15 secole și tu te luminezi că ce clar e frate și ușor să pricepi chichița. Da, dar dacă nu era Profa... Te uitai ca bou-n țeavă. Asta dacă te uitai. Asta dacă nu urmăreai săgețile cu Uscita de pe pereți.

Una peste alta, cu 4 de DA, ne vedem în vacanța viitoare. Că am aruncat iar bănuț în Fontana di Trevi.

P. S.

1. Ne-a cărat prin tot Vaticanul sub tricolor, iar la statuia Dacului din galeria Chiaramonti, se părea că am ajuns acasă.

2. Te poți uita cu milă la nenicii care stau la o coadă la bilete ca la rație pe timpul lui nea Nicu, că noi aveam rezervarea făcută. S-a ocupat Profa de trebușoara asta.

3. De cărăbănit boccelele cu țoale de la aeroport la cazare, vorbești tot cu Profa. Aranjează ea. Dacă ești băiat deștept, îți aranjezi și returul tot cu Profa.

Trăgând dungă, mulțumim Profa, pentru cele 4-5 ore de ghidaj prin Vatican (așa cum ne-ați promis), pe care le-ați transformat în 6 fără să simțim.

Pe Profa o găsiți pe Facebook (Ghid Român la Roma sau R.E.N.) sau pur și simplu prin Roma, cărându-și ca o cloșcă puii, sub o năfurică de tricolor cocoțată deasupra lor.

Mulțumim Profa.

Trimis de spirid72 in 11.06.18 07:51:51
    Validat / Publicat: 11.06.18 09:48:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spirid72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.06.18 09:47:37]

@spirid72: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Dana2008
    [11.06.18 10:49:45]

@spirid72: Felicitări pentru articolul scris cu umor!

Am fost și eu în anul 2016, la Roma pe care am vizitat-o și cu ghizi profesioniști Roșu și Petre de la Roma Tour. Am câștigat un premiu pe Afa și m-au ajutat foarte mult cu informațiile despre tot ceea ce vedeam... nu a mai trebuit să merg cu lecțiile învățate... Am invatat din mers.

Intrarea la Vatican a fost un Superbonus din partea lor... Am scăpat de rând.

Chiar că sunt foarte buni ghizii și prietenoși.

Călătorii plăcute!

RoxanaGRS
    [11.06.18 11:27:43]

Întrebare esențială: cât costă și ce anume intră în banii respectivi?

adrianaglogo
    [11.06.18 13:02:08]

@RoxanaGRS: Buna intrebarea

Dana2008
    [11.06.18 18:46:40]

@RoxanaGRS: îi găsești pe net cu tarife și oferte

spirid72AUTOR REVIEW
    [12.06.18 07:50:25]

@RoxanaGRS: Noi am fost un grup de 10 adulți și trei copii... A costat 170 de euro. În banii ăștia a intrat ghidajul prin Muzeele Vaticanului și procurarea biletelor fără a sta la coadă. A fost cea mai bună investiție din vacanța de la Roma...

[17.06.18 18:37:20]

@spirid72: Foarte frumos, felicitari, votat cu mare drag.

adrianaglogo, mishu, RoxanaGRS, spirid72
    Alte impresii din această RUBRICĂÎn vizită la Vatican: