ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2018
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
MAY-2018

Hotel Galaxias, Metsovo

Vă povesteam într-un articol trecut că mini vacanța mea în Grecia, zona Epir, a fost pe fugă, fără o organizare prealabilă, chiar și cazările le-am rezervat tot în ultimul moment, cam de azi pe mâine.

Ei bine, plecând din Vitsa, de la En Chora Vezitsa, ne-am îndreptat spre Metsovo unde nu aveam nimic rezervat. Văzusem însă pe Booking.com că orășelul este plin da cazări așa că nu ne-am făcut probleme, am hotărât să căutăm ceva la fața locului.

Ajunși în Metsovo aveam să constatăm că locuri în parcarea publică nu erau, la ora aceea staționau multe autocare, apoi pe margini nu se putea, cu atât mai mult cu într-o mașină doi polițiști admirau priveliștea chiar în centru. Am lăsat șoferul la mașină pentru cazul că aceasta trebuia mutată și am luat-o la pas, căutând o cazare prin apropiere.

Până la urmă m-am oprit de hotel Galaxias, puțin mai sus de squarul central. Am găsit o doamnă care, de cum am intrat pe ușă, m-a salutat în franceză. Perfect! Pe scurt, să nu vă plictisesc, avea camere libere la prețul de 45 € / noapte, dacă doream și mic dejun se făceau 50 € /noapte / 2 persoane, plata a doua zi la plecare. Mergem să vedem camera, la etaj, îmi convine și gata, cheia rămâne la mine pentru câteva ore, doar cât să ne odihnim).

Recepția restaurantului este destul de neînsemnată, inițial am crezut că este doar un hol de trecere. Are o canapea și fotolii în jurul unei mese, toate acoperite cu fețe de masă și carpete, covorașe lucrate manual, la prima vedere un aspect de puțin îmbâcsit. De fapt am discutat cu patroana în restaurant acolo unde am și găsit-o. Din hol se urcă pe o scară de lemn, la etaj și camerele sunt atât în dreapta cât și în stânga, cele mai multe. Scara și palierul sunt decorate cu obiecte vechi tradiționale, din zona Pindului.

Camera noastră a fost bună, peste așteptările mele totuși după prima impresie din holul hotelului. Am intrat în holișorul ce desparte camera propriu zisă de holul hotelului. Aici un șifonier cu destule umerașe și cu pături și perne de rezervă. Camera are și ea ușă la holul mic, ceea ce mi-a plăcut. Un pat dublu pe mijloc flancat de două noptiere, pe partea opusă o canapea de o persoană cu câteva perne decorative, un suport de bagaje iar pe jos covor vechi dar curat. Pe una din laturile camerei o măsuță gen birou-toaletă și, ce m-a încântat cel mai mult, sub măsuță mă aștepta pe mine un…. calorifer electric. Cum toată săptămâna avusesem o răceală sonor-măgărească acest obiect metalic foarte rece la prima atingere m-a câștigat definitiv și n-aș fi schimbat camera și hotelul pentru nimic în lume!

Baia măricică, cu cadă și perdea, cada avea pe fundul ei câțiva delfini, să nu alunecăm gândii eu prima dată. De fapt ascundeau smalțul șters! Dar aveam apă caldă, fiartă chiar, prosoape, consumabile pe care doar le-am mirosit și le-am lăsat pe loc, tipul acela de uscător de păr vechi dar bun și două ferestre mari, pe colț, astfel că aveai sau ofereai priveliști de vis sau … Obiectul care l-a distrat pe soțul meu și pe care eu nici nu l-am remarcat inițial, rezervorul cu apă de la wc, un obiect antic, obiect de muzeu pentru generația foarte tânără, foarte greu după cum era prins spre tavan și care funcționa cu cod, adică trăgeai prima dată normal de lanț și a doua oară scurt, smucit! A fost o mare satisfacție să descoperim minunea căderii apei din tavan după ce ne-am obișnuit cu năravurile lanțului…

Balconul!! A fost cel care pot spune că ar fi meritat jumate din bani. Balcon închis cu două rânduri de geamuri, unul se deschidea normal, stânga-dreapta iar al doilea sus-jos, în stil american, obligatoriu de proptit cu o sticlă ceva. Dotarea super. Două fotolii de o parte și alta, o măsuță cu scrumieră, un scaun, coș gunoi și taburet de picioare! Plus două prize funcționale, plus ușa serioasă care-l separa de cameră. Plus vederea spre zona centrală din Metsovo!

Wi-fi a mers perfect, tv nu știu că eu nu m-am dezlipit de balcon și de caloriferul electric până când capul n-a vrut să mai asculte ordinele!

Micul dejun l-am servit în restaurantul hotelului, a fost îndestulător. Am refuzat oferta de nu știu câte feluri de ouă și ne-am oprit la cașcaval, brânză, mezel, super bunele gemuri de casă, ceva chec și la final a venit și o “plăcintă de casă după rețetă vlăhească “ adusă chiar de patroană. A fost plăcinta adevărului! Patroana s-a prins că suntem români abia seara târziu când și-a făcut socotelile și a studiat c. i. -ul meu. După plăcintă și cafea am vorbit puțin în vlaho-română, chiar așa. Ea este grecoaică sadea, soțul vlah. Cunoștea puțin România, am mai vorbit de Dobrogea apoi a trebuit să se ocupe de turiștii francezi ce coborâseră și ei la micul dejun. Am plătit și am plecat cu regretul că n-am luat și prânzul în acel restaurant.

Hotel Galaxias am aflat că funcționează de ceva ani în Metsovo, cam de prin 1960 și că aici ar fi stat și regele Paul I al Greciei împreună cu soția sa, regina Frederica de Hanovra (părinții reginei Sofia a Spaniei). Este pe aleea ce pleacă chiar din centrul localității, lângă clădirea cu băncile și ATM (pe spate e farmacie dacă aveți nevoie), are parcare proprie, noi am avut mașina chiar sub balconul de tip turcesc (din lemn, ieșit în afara clădirii). Camerele ce dau spre piață au o vedere foarte bună, chiar spre stația de transport public.

Deși un hotel cu dotări învechite, nouă ne-a plăcut atât ca poziție cât și la servicii. Am avut tot ce trebuie, căldura după care am plâns până acolo, poziție bună și prețul pot spune că și el bun, 45 € camera pe noapte plus 5 € micul dejun pentru două persoane.

Dimineața când am plecat, soțul doamnei împreună cu doi tineri, intrau în camerele libere și făceau măsurători, probabil vor moderniza treptat hotelul, nu știu.

Vă rog atașați youtube.com/match?v= jbn5MJiaq3M Metsovo, munții Pindului Mulțumesc.

Trimis de elviramvio in 09.06.18 00:15:03
Validat / Publicat: 09.06.18 09:28:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Hotel Galaxias, camera noastră a fost la al Il-ea balcon spre pomul verde iar mașina am parcat-o cumva puțin sub balcom.

webmasterX [09.06.18 09:27:15] »

Mutat în rubrica "Galaxias Hotel, METSOVO" (nou-creată pe sait)

Dan&Ema [09.06.18 09:32:58] »

@elviramvio:

Nu stiu sa scriu in vlaho-romana, dar sper sa ma intelegeti! ????

Mi-a placut locatia si vederea din balcon in mod deosebit cu bataie pana la crestele muntilor. ????

Si camera arata ok. Patul pare mare si comod.

Totul pare a fi un satuc dominat de aceasta faina locatie de cazare.

Felicitari as usual! ????

Start vot! ????

webmaster [09.06.18 10:21:50] »

krisstinna [09.06.18 10:30:53] »

@elviramvio: Cald loc, are nevoie de îmbunătățiri evidente dar sper să păstreze nota de "țărănesc", decorul, lemnul, detaliile toate sunt importante.

M-a amuzat faza cu cada

elviramvio [09.06.18 11:28:01] »

@webmasterX:

Acolo este.

Mulțumesc, o zi buna!

elviramvio [09.06.18 11:32:55] »

@Dan&Ema:

Da, priveliștea a fost frumoasa.

E un orășel de care suntem cumva legați sufletește noi romanii, are oameni interesanți, mănânci bine iar pt unii ca tine are niste locuri de colindat prin împrejurimi...

O zi buna sa aveți!

elviramvio [09.06.18 11:35:14] »

@webmaster:

Mulțumesc, o zi buna!

elviramvio [09.06.18 11:38:14] »

@krisstinna:

Da, a fost o locație care până la urmă mi-a plăcut. Sunt la Metsovo cazari cu interior foarte modern dar aveam ceva de urcat, unele fără parcare, aici am avut ce ne trebuia și totul foarte central.

O zi frumoasa sa ai!

Zoazore [12.06.18 13:38:17] »

@elviramvio: Tare frumos! Eu cred ca v-a placut fiindca erati acasa, la romani, printre romani!

Si mie mi-au placut decorurile rustice, lada pictata si rezervorul de apa! Am avut si eu asa ceva.

Scoartele alea nu vi se pare c-ar avea motive oltenesti?

Da, chiar, de ce n-ati ramas si la pranz?

elviramvio [12.06.18 22:53:06] »

@Zoazore:

Cazarea până la urmă a fost pe gustul meu și, repet, balconul și caloriferul au fost preferatele mele.

N-am luat prânzul la ei pentru că patroana nu ne-a spus că au terasă afară (am văzută foarte târziu), restaurantul era gol și ne-am gândit că nu e ceva de capul lui. Dar am mâncat și bine și foooaarte distractiv prin vecini, voi povesti puțin zilele astea (dacă zeii nu-mi dau altceva de lucru, e posibil).

Bazinul de apă, toți care sunt leat cu mine sau pe aproape, au avut așa ceva, unii încă au...

Dan&Ema, elviramvio, Zoazore