ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2018
ÎNSCRIS: 22.12.17
FEB-2018

Juma' de zi în Krabi Town

Toți iubitorii de Thailanda care ajung prin zona Krabi știu că-n Krabi Town nu e de stat, ci servește mai mult drept punct de tranzit spre minunatele insule pe care le încălzește Marea Andaman. Am ajuns în aeroportul din Krabi după prânz și am așteptat un van spre Ko Lanta, văzând Krabi Town doar în treacăt. Drumul a durat spre 4-5 ore și, cum la plecarea spre Osaka aveam zbor dis de dimineață, am ales să plecăm mai repede din Ko Lanta cu o zi. Zis și făcut, astfel că am ajuns la hotelul de lângă aeroport pe la 2-3 după-amiaza. Cu un așa timp limitat știam că nu putem vizita prea multe, așa că ne-am rezumat la un singur obiectiv turistic: Tiger Cave. 1237 de trepte înguste pentru a ajunge la templul din vârful muntelui.

Am ajuns la munte, ne-am învârtit un pic confuzi căci nu găseam treptele faimoase și am dat într-o încăpere de rugăciune/ofrande care mi s-a părut tare stranie. Știți beculețe alea din parcurile de distracție, care accentuează ceva? Exact același tip erau și în jurul chipului lui Buddha, pe post de halou aurit. Comparând cu iconografia creștină mi s-a părut tare contrastantă imaginea unui sfânt. Numeroase ofrande erau așezate lângă statuia unui tigru.

Am ieșit afară și am dat de... maimuțele! Nu știu cum îmi scăpase acest amănunt înainte să ajung aici, însă au fost o surpriză plăcuta :) Și gălăgioasă. Maimuțelele se băteau între ele, își furau una alteia bucățile de mâncare, ce să mai, era un spectacol pe cinste. N-am stat prea mult cu ele că era deja târziu și nu voiam să ne prindă bezna. Înainte să urcăm propriu-zis un angajat m-a „ochit” și mi-a spus să iau un văl, să-mi acopăr brațele golașe.

Luați-vă apă la voi! Multă. Minim 1.5 litri/pers. Știu, pare mult, dar venisem doar cu un litru/pers și a fost băut înainte de jumătatea distanței. Nu există aprovizionare în timpul urcării. Am întâlnit și un bătrânel al cărui slujbă este să măture frunzele care cad pe trepte de două ori pe zi. Vă dați seama? Trepte abrupte, unele de +30 de cm înălțime, arșița Thailandei...

După vreo oră și ceva, am ajuns în cele din urmă în vârf fix când apunea soarele - minunată întâmplare! Câteva statui cu Buddha, un Buddha imens aurit, un loc sacru în care se spune că a călcat Buddha, dar cel mai frumos lucru - un furtun cu apă gratis, rece și bună. (Mă mir cum de nu era de vânzare, ar fi luat lumea la orice suprapreț) Nu sunt toalete în zonă, însă din cauza umidității ridicate transpirația este abundentă și nici nu vă trece prea des :D Se vede tot orașul Krabi, o panoramă fantastică. Apusul printre munții falnici și statui exotice creea o atmosferă aparte, parcă scoasă dintr-un film postmodernist.

Am coborât în vreo 45 de minute, pe beznă, singura salvare venind din lanterna telefonului. Atenție, în zonă nu (prea) sunt taxiuri/tuk tukuri, ar fi bine să vă rezervați de dinainte un taxi care să vină la o oră prestabilită. Noi am petrecut în total aproape 2h jumate, cu timp berechet în vârf.

Rememorând norii albi cufundați în apusul cerului îmi vine o singură întrebare. De ce maimuțe la o peșteră a tigrilor? Care-i legătura? Dar cred că răspunsul face parte din misterele vieții.

Trimis de Tesaria in 08.06.18 13:32:55
Validat / Publicat: 08.06.18 14:19:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 2504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tesaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 și orașul

r-Uca
[09.06.18 12:08:56]

Vai, ce frumos apus de soare ati prins!

Mi-as fi dorit si eu sa ajung la Tiger Cave Temple cand am fost prin zona Ao Nang, insa din pacate nu am mai apucat... asa ca iti multumesc pentru povestioara frumoasa si pozele atasate

Iar legat de maimute, nu stiu ce sa zic, dar parca sunt prezente la orice templu cu multe scari de prin Asia

TesariaAUTOR REVIEW
[09.06.18 12:40:49]

@r-Uca: era primu templu cu maimute pe care l-am vazut, care mai sunt altele?

r-Uca
[09.06.18 12:51:07]

@Tesaria: Cel din Kuala Lumpur, de la Batu Caves este chiar faimos pentru maimutele de pe scari

TesariaAUTOR REVIEW
[09.06.18 13:58:53]

@r-Uca: inca unul de pus pe bucket list atunci

r-Uca, Tesaria
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Krabi: