ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
MAY-2018

Roata Uriașă din Viena - superbă panoramă

Roata Uriașă din Viena se află situată în parcul de distracții Prater și poate fi observată din mai multe puncte ale orașului. Are o înălțime de 64,75 metri și a fost ridicată în anul 1897 cu ocazia sărbătoririi a 50 ani de domnie a Împăratului Franz Josef. Se spune că inițial a fost ridicată doar pentru acest eveniment dar atunci când au vrut să o demonteze au constatat că costă prea mult și au lăsat-o acolo. Roata avea inițial 30 cabine dar după ce a ars într-un incendiu care a cuprins întreaga zonă, a fost reconstruită doar cu 15 cabine.

Prețul de intrare este de 10 euro/adult și 4,5 euro /copil. Având Vienna Pass am beneficiat de intrare gratuită. Orarul în perioada mai-septembrie este 09.00 - 23.45.

Am intrat aici prin scanarea cardului la turnicheți. Imediat după ce intri este o cameră în care se află 8 cabine de roată înăuntrul cărora sunt amenajate scene din istoria Vienei, chiar și incendiul care a distrus roata. Am stat pe aici câteva minute și am admirat scenele din fiecare cabină în parte. Sunt interesante fiecare și superb redate. Majoritatea au câte un element aflat în mișcare iar în una dintre ele este redată o bătălie unde armatele se mișcă înainte și înapoi. Merită să pierdeți puțin timp acolo înainte de a merge să vă urcați în roată.

De aici intrați într-o altă cameră unde la intrare o domnișoară vă întreabă dacă doriți să vă facă poze acolo cu un fundal asemănător cu o cabină. Dacă doriți vi se va face patru poze și la fiecare vi se spune în ce direcție să vă uitați și chiar ce să exclamați. La un ghișeu alăturat este o altă tânără care vă arată pozele și vă explică prețul. Puteți să luați una la prețul de 9,80 euro, două la alt preț și tot așa. De obicei fugim de astfel de chestii pentru că garantat sunt ca niște țepe, dar acum chiar ne-a încântat ideea și am luat o poză și nu am regretat pentru că arată foarte fain.

Am ieșit afară, aici fiind amplasate și toaletele pentru cine are nevoie sau are emoții, și am ajuns la locul de unde se urcă în cabine.

La urcare este un domn care deschide ușa cabinei și permite accesul unui nr. stabilit de persoane. Cabinele sunt mari dar noi am fost cred că 10 persoane în ea. Cabinele opresc din două în două pentru că cele care acum nu opreau sunt aranjate pentru rezervări și au mese cu scaune iar altele sunt aranjate cu un bar. Celelalte au înăuntru două bănci de lemn așezate spate în spate. Poți să stai și în picioare. De altfel după ce pleacă cabina toată lumea este în picioare și se plimbă prin cabină pentru a putea privi mai bine în toate părțile.

După ce treci de înălțimea copacilor priveliștea începe să devină senzațională, oameni se văd tot mai mici iar cea mai frumoasă panoramă o ai bineînțeles când ajungi la cea mai mare înălțime.

Știind deja o parte din Viena a fost foarte distractiv să reperăm de la înălțime obiectivele pe care le-am vizitat sau pe lângă care am trecut. De aici de sus îți dai seama de imensitatea Vienei.

Călătoria cu roata nu durează mult dar noi am considerat că merită cu prisosință.

Ieșirea din cabină se face la coborâre prin partea opusă urcării și noi ne-am întors până în holul de la casierie pentru a ne ridica fotografia pe baza chitanței cu un cod pe care am primit-o când am plătit-o.

Fiind prima experiență de acest gen a noastră am fost foarte încântați de ea și o să mai încercăm cu siguranță și alte roți din orașele unde o să le mai găsim.

Călătorii frumoase să aveți!

Trimis de ungureanica in 07.06.18 20:33:52
Validat / Publicat: 07.06.18 22:29:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 7445 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Praterul