ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11
JUN-2018

Expert Caffe Cotroceni – un ceai cu gust de liniste!

Suntem romani si romanii sunt mari amatori de chilipiruri intotdeauna... iar eu nu fac exceptie... asa ca nu mi-e rusine sa ma folosesc de vouchere pentru a-mi proteja bugetul destinat iesirilor... tot asa am ajuns si la Expert Caffe Cotroceni!

Era un loc in care nu mai fusesem, si, in plus, cum sa nu vrei sa dai 20 de lei pt un voucher... in loc de 54 de lei? Ce aveam inclus in voucher: 2 ceaiuri și 2 clatite cu ciocolata si scortisoara.

Am luat voucherul, valabil 30 zile, de pe un site de reduceri, dar, din pacate, timpul prea scurt s-a scurs repede si nu am apucat sa il folosesc. Am sunat la cafenea sa cer o pasuire, si am fost indrumata sa iau legatura cu site-ul de reduceri, pentru ca asta e politica, dar in acelasi timp, surprinzator, am fost asigurata ca daca nu reusesc sa recuperez banii sau sa prelungesc voucherul, sa venim la cafenea, si o sa le primim din partea casei!!!

Site-ul ne-a prelungit valabilitatea fara nicio problema, si spontan am hotarat sa mergem de 1 iunie. Scria pe voucher sa facem mai intai rezervare, dar noi am mers asa, fara, cu riscul de a nu avea loc. Am ajuns acolo si pentru ca nu aveam rezervare, am trimis baiatul sa intrebe daca puteam ramane, desi la momentul ala, nu erau decat doua mese ocupate. Cand s-a intors cu raspunsul afirmativ, am ales sa stam afara.

Ceaiul din meniu costa 15 lei si clatita 12 lei, asa ca preturile intregi nu sunt de neglijat.

Ceaiul a sosit in ceainice micute, preparat din plante, nu la plic, un plus de respect pentru client (desi la pretul intreg, te-ai cam astepta sa fie asa!). Cu siguranta a fost mai putin de 500 ml cat scria in meniu, dar a fost foarte savuros si a venit insotit de miere. Am ales ceai Happy moment’s (rom alb si flori de cires) si ceai Natural still life (zmeura, macese, paducel si merisoare). Clatita, micuta si ea, a venit presarata cu scortisoara si cu un strop de inghetata. A fost super buna. Nu ma hazardez cand spun ca e cea mai gustoasa clatita mancata undeva (in alta parte decat acasa :)) !

Era logic ca nu puteam rata un review si am cerut voie sa fac poze in interior. Interiorul este mic, cochet si foarte original, iar proprietarul, foarte inspirat, a scos un loc foarte dragut, intim si primitor dintr-un fost garaj al unei vile din Cotroceni.

Cafeneaua este pe str Doctor Joseph Lister nr 12, unde se ajunge foarte usor cu metroul pana la statia Eroilor, pe iesirea dinspre biserica Sf Elefterie. Strada este cea din stanga bisericii si se ajunge foarte repede la cafenea, care este asa mica din exterior ca era cat p'aci s-o ratam.

Am plecat de acasa, la ora 18.30, ametita de caldura celor peste 30 grade si fara prea mult chef, gandindu-ma la ceaiul fierbinte... dar combinatia asta dintre ceai si clatita, a fost atat de buna, cei de acolo au fost asa draguti, si impreuna cu plimbarea pe jos de dupa, printr-un Cotroceni linistit si plin de mireasma teilor infloriti, ne-a adus o stare asa de buna si de relaxata, incat cu siguranta ca o sa repetam experienta!

Trimis de vulpe mihaela in 06.06.18 18:36:11
Validat / Publicat: 06.06.18 19:21:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Mica si draguta.

[06.06.18 19:20:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

nrs †
[06.06.18 20:00:05]

asa te vreau! vivat saitul de reduceri

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[06.06.18 20:03:26]

@nrs: Asteptam comentariul tau ????????????!

Ma gandeam ca o sa gasesc un ecou scris: " si da... voucherul revine! "

????????

Zoazore
[06.06.18 20:51:29]

@vulpe mihaela: Frumușel loc, dar cam scumpuț!

15 lei un cei? 9 lei o bere? 24 lei o salată? Păi 28 lei a fost saramura la Ivan!

Dar, cum spune @nrs, vivat saitul de reduceri! Să vă fie de bine!

Ceaiul cu zmeură mă tentează și pe mine!

Pușcașu Marin
[06.06.18 21:26:42]

@vulpe mihaela: Frumoasa locatia, frumoasa si descrierea. M-au amuzat teribil ecourile .

Si sa-ti mai spun ceva. Mama mea tine post vinerea si m-a mancat palma sa fac o salata de boeuf. Pentru ea am folosit reteta ta de maioneza din pufuleti (cea de pe blogul tau) si n-am pus carne, evident. Mi-a fost tare greu s-o conving pe mama ca e maioneza de post. E de belea. Jos palaria!

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[06.06.18 23:54:12]

@ghisor:Ma bucur ca ti-a placut... umbla pe blog, ca gasesti multe chestii... din pacate, in ultima vreme am ramas doar cu pozele... nu am mai apucat sa postez nicio reteta...

roth
[17.06.18 13:30:11]

@vulpe mihaela: Vauchere... o da, insa doar pentru vacante afara. Recunosc nu am cautat niciodata asa ceva pentru intern... dar imi fac temele si o sa recuperez

vin la o sedinta de invatat tipsuri.

nrs, Pușcașu Marin, roth, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: