ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2018
ÎNSCRIS: 16.07.12
MAY-2018
2 AD. + 3 COPII -- v: 1.5,6,9

Acolo unde se cazeaza si sufletul

Am fost acolo dupa 25 Mai anul acesta pentru zece zile, 9 nopti. Totul a inceput anul trecut cand prin Septembrie am decis sa vizitam bratul Sithonia, fiind mai linistit si potrivit pentru copii, in cazul nostru 3 la numar. Am inceput cautari mai mult informale, apoi am trecut la mailu-ri. Ne-am dorit ceva decent si nici prea scump avand alte cheltuieli cu 3 copii. Prima conditie a fost ca hotelul sa fie pe plaja, fiind mare admirator al marii de la balcon de pe plaja si mai ales din apa, pasionat de snorkeling in apele azurii din Grecia.

Ca sa mai scurtez din prezentare dupa multe informari am ales hotelul Porto Matina, Metamorfosis. Am plecat pe la 2:30 noaptea si la 12 eram la hotel. Trec peste drumul de pana acolo si iata-ne la poarta hotelului. Nu ne-am putut caza decat pe la ora 2, fiind pregatit de acasa pentru plaja. Am rugat-o pe Maria sa ne ofere o camera cu vedere la mare la un etaj superior si nu ne-a dezamagit. Hotelul este pozitionat excelent, toate camerele au vedere la mare dar mai au si un corp mai mic in lateralul celui mare si mai in spate de unde nu se prea vede marea. Hotelul arata bine, isi merita stelele pe deplin. Am fost foarte incantati cand am gasit in camera 4 paturi de adulti si unul pentru bebelusa de 1.5 ani, spatiu destul pentru depozitare, baia incapatoare si totul functional. Cand am iesit pe balcon am atins apogeul cazarii, o vedere pe mare superba nestingherita de nimic combinata cu sunetul linistitor al valurilor. Balconul mare si totul curat, gresia ni s-a parut nouta pentru ca lucea bine, aparatul de aer conditionat in stare foarte buna, lcd ok, frigider ok, la balcon erau obloane culisante care isi faceau treaba foarte bine, mirosul de curat si apretat. In fiecare zi se facea curatenie se lua gunoiul se aranjau paturile, iar la trei zile se schimba lenjeria.

La capitolul mancare se gasesc de toate pentru toti, a contat ca era proaspata si gustoasa, drept dovada ca micuta noastra si cei doi baietei au mancat pe saturate din mai toate felurile fara sa avem vreo problema digestiva. Dupa parerea mea bucatari sunt tatal si mama grecului care s-a prezentat ca fiind administratorul si cred ca si patronul, acestia lucrand in familie erau foarte atenti mai ales la mancare. In ultima seara am vorbit cu el si special m-a intrebat cum ni s-a parut mancarea.

Plaja hotelului era o parte cu nisip dar cu pietre in apa si cate un arici, iar cea cu sejlonguri era cu pietre iar apa cu nisip.

Noi am mers in fiecare zi la alta plaja, una mai superba ca alta. V-as recomanda doar cateva: Kouvio, Kalogria, Lagomandra beach pe partea de vest, iar pe est Vourvouru, Lagonisi, Orange beach. Mai mult va las placerea sa le descoperiti voi intrand pe fiecare straduta care duce catre plaja.

Oraselul nu este prea mare si nici animat are acel ceva specific greciei cu taverne, magazinase cu de toate, dar cam atat. Daca vreti sa va plimbati seara mai mult de o ora n-aveti ce face. Noi am mai stat la un loc de joaca amenajat in zona centrala.

Ca o concluzie a fost foarte bine si vom reveni cu placere acolo, chiar daca plaja locala nu este pe gustul multora, hotelul este pozitionat foarte bine si puteti merge linistiti pe plajele superbe din apropiere.

Daca sunteti clienti de 5 stele si all inclusiv nu va recomand hotelul si nici statiunea, lasatii pe cei de 2/3 stele sa se bucure din tot sufletul de vraja grecesca, spiritul marii si al plajelor intime umbrite de pini.

Va doresc doar vreme buna sa aveti, de restul se ocupa grecutii!

Trimis de ady77 in 05.06.18 09:47:25
Validat / Publicat: 05.06.18 10:55:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Thassos, Platamonas.

VIZUALIZĂRI: 3789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ady77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Baia de pe vapor, excelenta
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)

webmasterX [05.06.18 10:59:59] »

ady77 [05.06.18 11:12:39] »

@webmasterX

Dupa cum arata nu este ok. Eu am fost cu aceste coordonate pe IGO si la intersectia cu plaja m-a bagat in dreapta, corect este in stanga cca 100 m pe partea dreapta. In final am ajuns cu waze-le.

Nu stiu coordonatete exacte. Daca va ajuta ajuta incerc sa obtin un share location de acolo de la niste prieteni.

webmasterX [05.06.18 11:22:48] »

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=14752.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ady77 [05.06.18 11:34:06] »

@webmasterX: 40.228434,23.606218

Cred ca astea sunt ok dupa harta.

webmasterX [05.06.18 12:06:06] »

@ady77: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

webmaster [05.06.18 12:07:33] »

krisstinna [05.06.18 12:11:28] »

@ady77: M-a atras titlul, e drept.

Apoi mi-au dat lacrimile in timp ce citeam.

Ce 5 Stele? Ești atât de bogat, n-ai nevoie de stele!!!

Copiii sunt cea mai mare realizare, bogăție a omului. Restul e așa... ca să fie.

Ce frumos ai povestit despre ei

Felicitări pentru vacanță și articol!

ady77 [05.06.18 12:17:07] »

@krisstinna: Multumim si va pupam!

ady77 [05.06.18 12:43:43] »

@webmaster: revin cu rugamintea de adauga la review-ul meu video Demis Russos - Greek Zorba

Multumesc!

webmasterX [05.06.18 12:47:27] »

@ady77: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

ady77 [05.06.18 13:03:04] »

@webmasterX: Multumesc, am observat o greseala gramaticala, cum pot modifica?

silvia71 [17.06.18 16:08:53] »

@ady77: Excelenta descrie a locului si atmosferei! Ma simteam din nou acolo! Am fost anul trecut in Septembrie si speram sa mergem tot asa in acest an!

ady77 [18.06.18 08:33:31] »

Va doresc vacanta placuta, noi cu siguranta vom merge si la anu!

ady77, silvia71
    Alte impresii din această RUBRICĂPorto Matina Hotel [Metamorfosi]: