ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2010
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 06.05.10
MAY-2010

Satisfactie de 5***** stele

Pentru prima data in Turcia, vacanta din preajma lui 1 Mai a fost o surpriza a sotului, care impreuna cu prietenii au aranjat aceasta iesire la Marea Mediterana. Deci nu am fost partasa la selectarea destinatiei, hotelului, momentului plecarii sau duratei sejurului. Totul a fost o surpriza insotita de avertismentul meu inaintea plecarii ca daca nu e totul la standardele mele, ma urc in avion si vin acasa.

Cursa catre Antalya a decolat la 7.00, iar la 9.30 eram deja iesiti din aeroportul Antalyei. Ne-a asteptat un autocar (eram 18 persoane / prieteni) in grupul nostru. In 1/2 ora am ajuns la hotel, aleea centrala, plina de flori, palmieri si leandri fiind doar un preambul la ceea ce urma. Bagajele au fost preluate si duse fiecare la camere, o fata frumoasa imbracata in straie troiene (Rixos fiind un nume de erou troian) ne-a primit cu apa ce colonie si dulciuri turcesti. Nu eram singurii turisti nou-sositi, dar atentia cu care am fost intampinati m-a facut sa ma simt speciala. Desi pana ne-am acomodat in camere, etc, s-a facut ceasul 11. 00 am fost totusi invitati sa luam micul-dejun, cu toate ca ospatarii strangeau preparatele de dimineata si pregateau pranzul.

Hotelul, CAZAREA: elegant, foarte curat, holuri generoase, design discret, cu gust, 4 ascensoare pe holul central, cate 2 pe corpurile cilindrice, laterale, in total10, niciodata aglomerate, murdare sau defecte. Camera destul de mare, cu terasa mobilata adecvat, precum si un spatiu inconjurat cu geamuri in care se afla o sofa. Frigider cu bauturi, ce se consuma se completeaza imediat la cerere sau a doua zi dimineata. Televizor plat, tvr international si atat, programe rusesti vreo 15, turcesti, nemtesti, lituaniene, ucrainene, fantuzesti, etc. DVD aferent. Baie destul de mare, cu semicada si dus, dar un fel de dus inchis in geamuri de 2/1 m. geluri, sampon, sapun, rondele demachiante, betisoare de urechi, toate accesoriile de baie. Prosoape schimbate zilnic, fara exceptie. Lenjerie de buna calitateschimbata la doua zile, perne in firea lor, pilote usoare, . Curatenie in camera impecabila. Aer conditionat usor de reglat, se oprea automat cand deschizi usa la terasa. Hotelul pare sa aiba ceva ani dar n-am constatat atingerile timpului (rupturi, zgarieturi, pete etc). functionau toate, clante, becuri, robineti... N-as putea spune ca era excesiv de luxos dar impecabila curatenie mi s-a parut ca ii confera o stralucire aparte. La subsol se afla amenajata sauna (gratis), piscina interioara cu apa incalzita, sala de fitness, spatiul de masa (masajul e contra cost la preturi variind intre 30 si 120 euro functie de tipul de masaj si de timp - la baia turceasca in oras un piling cu sapunire, sauna si masaj costa doar 15 euro! )

PARCUL: se intinde pe aprox 10 ha, am apreciat eu, gazon, aranjamente florale, alei desenate ingenios, palmieri, pini mediteraneeni, leandri, magnolii si ficusi. Nalbe si cactusi, n-am vazut o frunza uscata cazuta pe linga, nu stiu cand si cum curatau totul, in afara de cei care tundeau iarba, n-am remarcat personalul de intretinere. Ceea ce am dedus eu, se intampla discret in momentele cand turistii nu erau prezenti. Toalete in acest parc, pentru cei de la piscine sau plaja.

PLAJA: la ora 6.00, 20 de oameni mergand in linie culegeau din nisip ceea ce poate lasasera turistii mai putin civilizati cu o zi in urma, un muc, o hartie. Umbrele si sezlonguri, cu masute, cu scrumiere, cu cosuri de gunoi, cu prosoape si saltelute. (noi ne-am dus din 28 aprilie, cand erau sezlonguri cu saltele. Pe 1 mai, cand a inceput sezonul oficial, au scimbat noaptea toate acestea, si pe plaja si la piscine, punand un alt tip, fara saltea, cu impletitura, probabil gandindu-se ca la temperaturi peste 30 grd C salteaua nu mai e confortabila. Nisipul nu e foarte fin, are o culoare pamantie si pare adus din alta parte. Fara pietre, rare scoici. Intrarea in apa e lina, apa se adanceste lin, totusi la 15 m de plaja are deja 1,50-1,60. Apa marii curata, fara alge, ganganii meduze, calda si mai sarata ca Marea Neagra (poate ca acestea sunt truisme, dar pentru cei ce ajung prima data mi se pare important). Un ponton terminandu-se cu o suprafata circulara deasupra marii, plina cu saltele si fotolii imbracate in alb, ofera senzatii celor ce vor sa simta valurile spargandu-se pe sub ei.

PISCINELE: 2 PTR ADULTI, 1 PTR COPII, mari, albastre, curate, cu instalatii si pentru persoanele cu dizabilitati, n-am vazut salvamari, nici n-am intrebat daca exista. In mijlocul piscinei centrale se afla pe un fel de insula un jacuzi urias, inconjurat de palmieri. La piscina pentru copii un aquaparc pe care l-am vazut functionand in toate zilele cat am stat acolo. Sezlonguri, umbrele, prosoape curate asternute zilnic. Ospatari si ospatarite pe role circula in permanenta si intreaba ce doresti de la bar.

Terenuri de sport: tenis de camp, baschet, volei, fotbal, tenis de masa, toate acestea se pot practica la orice ora, echipamentul se poate inchiria la preturi modice, pe fiecare teren sunt racitoare cu apa si sucuri, prosoape curate.

Parc de joaca cu instalatii pentru copii, cu masinute, topogane si alte atractii pentru cei mici.

Discoteca, bar, spatiu pentru spectacole (sonorul cam tare, dupa parerea mea) spectacol in fiecare seara. Dar la ora 12.00 p.m. orice sursa de galagie pe baza de difuzoare inceteaza. Mai raman sa strige, urle si cante rusii si alte natii iubitoare de alcool.

MASA: bufet suedez la toate dejunurile, diversitate de preparate pe toate tipurile de alimente, bucatarii si traditii. Totul proaspat. Patiserie variata, calda si rece, bogata... Fructe de sezon si extra (de la pepene rosu, capsuni, potocale pana la mosmule si altele pe care acolo le-am vazut prima data), legume si salate, supe creme, peste, pui si miel sau berbecuti, frigarui sau curcan intreg feliat sub ochii clientului, paste si orez, linte, naut si arpacas. Mi-e greu sa descriu numeroasele si variatele preparate, mi-e mai usor sa spun ce nu am gasit: porc si vita. Am inteles ca sunt foarte scumpe acestea doua (15 euro/kg) dar poate si background-ul islamic a avut o influenta. Dar nu le-am dus dorul. Vin alb si rosu, rose, bere, apa plata sau minerala, bauturi de fructe, acidulate sau nu, la discretie cu self service sau aduse de ospatari, la cerere. Prajituri multe, traditionale sau mai occidentale, am numarat intr-o zi 24 de feluri... In cantitati suficiente ca sa apuce toata lumea. Placinte cu spanac, carne, ciuperci sau branza. Desigur, comportamentul general era de curiozitate, sa iei mai multe feluri, sa gusti preparate inedite...

Fete de masa extrem de curate, schimbate dimineata, la pranz si seara. In culori diferite ptr fiecare dejun. Servete de panza, pahare cu picior diferite ptr tipul de bautura. Ceai si cafea de mai multe tipuri. Totul la discretie.

Programul dejunurilor a fost 7.00 - 11.00, 12.00 - 15.00, 19.00 - 22.00.

Inca cinci restaurante a la carte, cu specific (chinezesc, italian, etc) ofereau o alternativa, poate nu neaparat gastronomica ci mai degraba mi s-a parut ca aglomeratiei inerente si aferente uriasului restaurant.

Curatenie exemplara in restaurante, in bucatariile deschise (plite unde carnea sau placintele sau omleta se prepara in fata ta), in permanenta un om circula cu o maturica si un faras si stergea sau strangea ceea ce mai cadea pe podea.

Bar cu varietate de bauturi alcoolice sau nu, coctail-uri, sucuri, conservate sau fresh, bauturi produse in Turcia, ca dealtfel si vinul, ceea ce nu inseamna neaparat un minus la calitate. Poate doar la pretul de achizitie. Dar vinul rosu era foarte bun, baubil, cu buchet discret, un demisec fara urmari gen dureri de cap sau altele. La fel si celelate. Sotul meu, glumind, spunea ca n-a murit daca n-a baut Chivas, ca wiskey-ul turcesc e destul de bun ca sa nu ti se aplece. Mai depinde si de fitzele fiecaruia, dar cred ca dincolo de snobism si exclusivism, pe sistemul all inclusiv, oferta de bauturi turceasca este decenta si onorabila, variata si bogata.

Ceea ce atrage dupa sine afluenta de rusi, multi, galagiosi (la fel ca romanii), in diferite grade de imbibitie alcoolica de la primele ore ale zilei. Multi rusi, multi, multi, peste tot.

Poate ar trebui sa si concluzionez: mi-a placut foarte mult, m-au impresionat bunavointa, atentia si solicitudinea personalului, discretia cu care se misca printre miile de turisti, zambetul care insoteste orice gest de servire. M-au impresionat curatenia, nu numai din hotel, am fost si in orasul vechi, in Antalya, n-am vazut un muc de tigarape jos, ghene de gunoi debordand prin dosuri de cladiri si strazi. Peisajul este arid acolo unde nu intervine omul cu udare prin aspersoare sau altfel, dar n-am vazut moloz, resturi, si va asigur ca dezvoltatorii imobiliari de la noi sunt mici copii pe langa ce-am vazut acolo.

Sistemul all inclusive satisface pe gurmanzi si pofticiosi si mie personal mi-a oferit un confort psihic deosebit fiindca n-a trebuit sa ma gandesc prea mult unde mananc si ce, cat ma costa si cat stau. N-a trebuit decat sa aleg, tentatiile sunt multe si placute. As putea spune ca raportul cost-calitate servicii este foarte bun, din ce povesteau prietenii nostri, si din ce-am vazut, lucrurile stateau similar si in celelalte hoteluri vecine (Titanic, Miracle, Kervanseray, Concorde). Nu am avut incidente si accidente, singurul regret a fost ca trebuie sa plecam, am si avut o tentativa sa ramanem inca 5-6 zile, dar ne-am revenit la timp si am redevanit parinti responsabili (unii) si oameni ai muncii (toti) cu promisiunea ca in septembrie ne intoarcem.

Trimis de TORA INGRID in 06.05.10 14:12:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5573 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TORA INGRID); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

marcy74
[06.05.10 14:26:32]

felicitari pentru relatare...foarte frumoasa si relevanta expunerea.Punctaj maxim de la mine,il meriti din plin,BRAVO!

georgiana
[06.05.10 15:00:42]

Bine ai venit pe site,vad ca esti la primul tau review si te-ai descurcat exceptional!

Un vot si de la mine!

La finalul povestii prea frumoase, scrise atat de elegant, a trebuit din pacate, sa ma trezesc la realitate... adica tot la servici!

Am o singura curiozitate-cum era vremea si apa marii??

[06.05.10 15:19:05]

mutat la rubrica hotelului 'Rixos Lares [ex-LaresPark] LARA-KUNDU' (deja existenta pe site); sters dublura introdusa de autoare

[06.05.10 15:23:24]

bun venit pe site si in comunitate, TORA INGRID. Cu atat mai mult cu cat debutul e un atat de impresionant (prin volumul de detalii) review, chiar pe un subiect atat de 'fierbinte' precum e Rixos Lares. E MARE interesul despre acest hotel, e primul an de cand l-a preluat Rixos si foarte multi utilizatori sunt cu ochii pe el; multi chiar au bilet acolo si sunt sigur ca vor aprecia - mult - impresiile!

valimi
[06.05.10 15:25:27]

Pe mine unul m-ai impresionat review-ul tau.

Cateva fotografii ar prinde bine, la fel si o clarificare in ce priveste pretul, nu am inteles pentru cate persoane a costat 1000 euro, ca pentru 500 sigur nu.

[06.05.10 15:34:24]

Georgiana , povestea e frumoasa ptr ca a fost foarte frumos , eu fiind genul de persoana certareata si nemultumita , vorba sotului meu , "spaima hotelurilor" , pretentioasa uneori pana la absurd si care nu accept stele sau margarete mincinoase. De cand hoinaresc pe acest site constat ce importante sunt aceste impresii impartasite, ele te feresc de tepe si minciuni si te pregatesc pentru vacanta propusa.

Vremea a fost super , desi site-urile meteo invocate de tovarasii de vacanta anuntau ploaie si vreme racoroasa. Cei de acolo ne-au spus ca ploua foarte rar , iar daca se innoreaza si stropeste un pic , in 10 minute soarele e din nou in toata splendoarea . Deci au fost cam 26-27 grdC, apa marii era mai calda si mai placuta decat cea din piscina.

[06.05.10 15:48:32]

Am facut si fotografii si filmulete, mai trebuie sa le si descarc.

Am inteles ca sunt 10 hoteluri in familia Rixos, Premium fiind cel mai luxos. Asta spuneau localnicii dar si unii dintre turisti.

Precizare la pret: 500euro/persoana, 1000 de familie, adica 2 persoane.

N-am fost atenta la punctajul plaja-mare, era 100% satisfactie.

Am avut si o ghida, o doamna romanca stabilita in Turcia, de o elocventa si un stil de expunere deosebite. Am inteles ptr prima data istoria Turciei, cine a fost Kemal Ataturk si diferentele dintre stilurile arhitectonice (cele pe care le vedeam).

Excursiile au fost aranjate acolo, la moment, 100 euro de autocar (adica 100ptr toate 15-20-25 persoane). Pot sa povestesc multe si despre mai mult sau mai putin subtilele invitatii la magazinele de haine din blana si piele unde ghizii, taximetristii si cei care in general te orienteaza au comision, despre placerea de a te tocmi scazand pretul spectaculos dupa o negociere burlesca aproape, cu vanzatorul, convingerea mea fiind ca oricum, tot el iese in castig. Mai ales cand iti spune amuzat " Original Turkish Fake! ". Daca stii engleza, germana, ruseste, te descurci, se descurca si ei, pentru ca inca o data, remarcabile mi s-au parut bunavointa si spiritul comercial.

georgiana
[06.05.10 15:51:08]

Multumesc frumos de raspuns!

Banuiam eu ca daca nu ai scris nimic aici pana acum, ai''hoinarit'' metaforic vorbind, pe acest site, ca prea ti-ai facut temele de nota 10!

Poate, cand mai ai timp, ne mai incanti si cu alte povesti la fel de interesante, chiar daca nu toate vor fi cu happy end!

webmasterXY*
[06.05.10 15:53:39]

@TORA INGRID am modificat numarul de persoane si gradul de satisfactie la plaja si marea

vladex
[06.05.10 16:04:23]

Nota maxima si de la mine.Excelenta relatare.Bun venit si te mai asteptam cu impresii.

cosminp
[06.05.10 16:22:51]

un superbonus de bun venit pentru calitatea si complexitatea relatarii.

mmierla
[06.05.10 16:26:25]

Foarte frumos povestit! Felicitari!

[06.05.10 16:32:13]

Ma bucur mult de relatarile tale.Si eu am bilete la R.L. si parerile despre el erau destul de contradictorii.

Felicitari, ai scris foarte frumos si ai si votul meu!!!

Spectacolele din amfiteatru erau ok?

[06.05.10 16:45:46]

Spectacolele din amfiteatru le-am ascultat... de la balcon. Din pacate, nu rezist seara peste ora 20-21, iar innotul de peste zi, impresiile noi, excursiile la Aspendos, la cetatea antica Perghe m-au trimis direct in bratele lui... Ene (nu va ganditi la prostii, e doar un... mos). Prietenii nostrii, care s-au straduit sa-si retina locuri la spectacol au apreciat ca sunt ok.

Si mi-a mai placut ceva: desi nu sufar de pudoare exagerata si nu-mi plac pudibonzii, am apreciat ca n-am vazut sani goi, bikinii exagerat de decoltati, tinute extravagante frizand vulgarul-ridicol, cum se intampla in Mamaia. Poate ca prezenta unor turcoaice acoperite pana la nas impune respect si autocontrol, fapt e ca privirea nu e lezata de defilarea nurilor nimanui si fatucele, frumoase peste poate isi pastreaza goliciunea pentru prietenii lor. M-am simtit bine si ptr ca eu, mai plinuta fiind, eram in trendul national!!

pepsi70ro
[06.05.10 16:57:57]

Foarte frumos povestit despre hotel, am senzatia ca parca as fi fost acolo. Felicitari pentru debut si un vot plin de admiratie din partea mea.

Bine ai venit pe site!

[06.05.10 17:48:37]

Un review super care mie mi-a adus mult confort psihic avand in vedere ca din 8 iunie suntem si noi acolo. Nici nu stiu ce sa te mai intreb, ptr. ca ai detaliat totul atat de bine. Si daca tu esti "spaima hotelurilor" si te-ai simtit asa bine, nu ma mai indoiesc de nimic in ceea ce priveste acest concediu.

Multumesc si ai votul meu maxim!

Totusi....ai avut camera in corpul cilindric ? Era camera standard ?

[06.05.10 18:07:22]

Am avut camera in corpul cilindric, cu vedere la mare si banuiesc ca era standard, desi am inteles de la organizatori ca unele camere au fost mai bune ca altele. Cum n-am intrat pe la altii nu stiu in care dintre ele am stat. Ptr ca afost prima data cand nu m-am implicat in pregatirea deplasarii, nu cunosc amanuntele exacte de pret si tarife si probabil de aceea m-am si relaxat asa de bine.

Inca un pont: inainte de plecare, fa un tur prin magazinele de blanuri si piele, ca sa ai termen de comparatie la calitate si preturi si pentru ca e greu de crezut ca ratezi un astfel de magazin pe acolo. Zeii si circumstantele concureaza la atragerea turistilor.

Mai cred si ca daca faceam un efort inainte de plecare, sa invat cateva amabilitati in limba turca, asa cum procedez de obicei, era in avantajul meu ca si relationare cu cei de acolo.

chelie_d
[06.05.10 18:53:55]

@tora un sincer bravo pentru acest review.

Angel-blue
[06.05.10 19:09:06]

Excelent review, felicitari pentru caldura si sinceritatea cu care l-ai redactat!

Vacante superbe iti doresc!

[06.05.10 20:55:50]

TORA INGRID am atasat aceasta melodie insa putem schimba la cerere!

Diaura*
[06.05.10 21:18:48]

@tora ingrid Felicitari sotului tau pentru surpriza pe care ti-a facut-o ....si tie pentru relatarea de nota 400.

[06.05.10 21:25:25]

multumesc Ingrid mai facut sa visez odata cu citirea randurilor scrise de tine. inca mai sunt si romani care au ramas neschimbati [sensibili. haiosi, realisti]. poate ne vedem in septembrie la RL.

[06.05.10 23:09:45]

Din cat septembrie mergi, Iman?

Eu sunt acolo 7-17.

[07.05.10 09:06:38]

buna anca I.

noi plecam pe 30.08.

imi pare rau poate altadata cu mare drag.

[07.05.10 15:36:15]

Buna Tora Ingrid

povesteste-ne un pic despre excursiile la Aspendos si Perghe, le-ati facut pe cont propriu sau prin agentie? multumesc

[07.05.10 17:27:33]

Excursia comuna Aspendos-Perghe am facut-o apeland la agentia prin care s-a venit in Turcia, dar n-a fost programata. Deci agenta (care venea in fiecare zi la hotel sa ne intrebe daca e totul oK!!), la solicitarea noastra, a angajat autocarul si ghidul - o doamna, astfel incat excursia a inclus Teatrul roman Aspendos, Cetatea antica Perghe, si o cascada al carei nume nu-l retin. Ne-am plimbat cam dupa ora pranzului, cald foarte, dar cele doua obiective, inclusiv cascada, merita. Am fost 14 persoane intr-un autocar mic, am platit in total 100 euro excursia si 50 euro ghidul. Pentru toti, nu fiecare. intrarea la obiective se plateste, 15 lire turcesti de persoana, nu se poate in euro sau dolari, banii merg la ministerul culturii. Teatrul antic e bine conservat (comparativ cu alte obiective similare, sa zicem arenele romane din Verona sau teatrul antic grec de pe Acropole)

Daca ma gandesc mai bine, cred ca merita sa editez un review dedicat acestor obiective.

Important 1: peste tot in Antalya am putut sa platim in euro sau dolari, faceau o paritate de 1, 9/1, respectiv1, 5/1, iar la magazinele clasice, de firma, cu cardul Visa.

Important 2: magazinele de firma sunt mai ieftine ca in Romania --eg: Lacoste, Colins, Guess, etc.

Important 3: Unele magazine au afisat taxe free, inclusiv toate pielariile. Cereti facturi ptr ca va puteti recupera TVA-ul in aeroport si uneori, functie de cumparaturi ajunge la sume importante.

lizuk
[08.05.10 00:48:49]

Felicitari pentru acest review complet! Mi-ar fi placut sa ajunga cineva ca tine si la hotelul la care urmeaza sa imi petrec eu vacanta :-)

[08.05.10 13:37:46]

Tora, multumesc de informatii !

Lizuk, ce hotel ai ales anul acesta ?

lizuk
[08.05.10 15:24:54]

@michaela: acelasi ca anul trecut, Gloria Verde. Pentru siguranta... Dar pentru ca turistii care au fost si in 2009 si in 2008 aici spuneau ca au simtit diferente anul trecut (produse mai putine in minibar), acum sunt curioasa de ce voi gasi in 2010, caci e posibil sa fi scazut in continuare, data fiind "criza"

[08.05.10 15:40:30]

Am crezut ca l-ai schimbat si eram curioasa daca ai gasit ceva mai bun ca Gloria Verde. Am vazut ca de la Calista au venit mai toti multumiti. Voi reveni si eu cu impresii de la Rixos Lares, dupa jumatatea lui iunie .

Concediu placut !

adaiulia
[10.05.10 13:49:34]

un vot si dela mine pentru frumoasa poveste de 1 mai... astept si imagini si iti doresc sa ai parte de multe surprize de acest fel

biancuta
[11.05.10 08:17:47]

Impresionant review, foarte multe detalii, completat cu ecouri la fel de utile. Ai un vot mare si de la mine.

[08.06.10 15:51:46]

foarte frumoasa descrierea toraingrid. chiar m-a impresionat si inca o data mi-a dat satisfactia ca am ales ce trebuia pt luna de miere din septembrie.

intrebare: in perioada 13. 09. 2010 - 20. 09. 2010 ami merge careva la rixos? (din bucuresti sau din provincie)?

astept cu interes si alte comentarii si impresii despre acest hotel de la cei care au concediul pana in septembrie.

razvan

[08.06.10 15:56:50]

Rixos Lares este (tinand cont de pret) una dintre cele mai bune alegeri de anul acesta din Lara; l-am vazut in mai si pot sa confirm ca acei dintre voi care l-ati ales ati fost cat se poate de inspirati.

razvan_moro2003: pentru companie turistica poti incerca si pe rubrica 'Rendez-vous turistic Turcia - Septembrie'; eventual lasa un mesaj acolo, o sa poti fi contactat mai usor.

[08.06.10 15:59:33]

adica? pe care rubrica? nu prea stiu ca sunt nou, e prima oara cand scriu, chiar daca va urmaresc de ceva vreme.

razvan

[08.06.10 16:00:14]

da te rog un refresh, am completat linkul

[08.06.10 16:34:33]

Webmaster, chiar ai vazut R.L. si nu ne spui nimic?

Avem f. putine informatii de la turistii romani, si daca intri pe site-urile straine, informatiille sunt cam ingrijoratoare!!!

[08.06.10 16:54:54]

eu am fost doar in trecere, asa ca nu pot intra in detalii cu adevarat relevante (am stat mai putin de 1 ora pe-acolo); RL nu poate fi comparat totusi cu Sungate (pe care l-am vazut in aceeasi calatorie) -- si in opinia mea de aici vin impresiile mai putin placute de pe site-urile straine, de la oameni care au crezut ca daca scrie 'Rixos', atunci va fi ca la Premium ori ca la Sungate (asteptari prea mari, deci, si care nu au tinut cont de diferenta de pret) ; insa e un hotel cu doua atuuuri mari: renovarea recenta si managementul Rixos (care, orice s-ar spune, tine MULT la imagine si la marca proprie! ). E un hotel la care eu personal m-as simti mai mult decat bine. Poate nu la fel de bien precum m-am simtit la Delphin / RW, insa mai bine (sau mult mai bine) decat la majoritatea celorlalte hoteluri din Lara.

[08.06.10 17:07:47]

Mersi mult de informatii, sper sa fie bine, voi scrie in septembrie despre el, daca va mai interesa pe cineva!!

[08.06.10 20:15:06]

anca, in ce perioada pleci la rixos lares?

[08.06.10 23:00:49]

Din 7-17 septembrie!

[17.06.10 19:49:51]

M-am intors asta seara de la Rixos Lares. Sper ca maine sa-mi fac timp sa postez impresiile mele complete despre acest hotel. Dar ca sa nu va tin in suspans va spun ca in general a fost o alegere inspirata, mai ales la banii pe care i-am dat. Pentru perfectiune ar fi trebuit sa mai scot vro 400-600 de euro in plus. Fata de Delphin de Lux -Alanya , are unele plusuri, dar si minusuri. Voi detalia totul.

[18.06.10 09:58:03]

buna michaela. asteptam noutati si impresii din sejurul tau.

pcarmen
[25.07.10 19:49:27]

Buna , ma numesc Carmen si sunt din Brasov . Am tot citit postarile voastre si nu stiu daca am facut o alegere buna , o sa plec si eu la RL in septembrie in 27 , nu suport foarte bine caldura si oricum acolo este cald in jur de 30 grade , am mai fost pana acum in TURCIA dar in Kusadasi intai la Batihan si anul trecut la Sea Light , am fost super multumiti , de servicii , de cazare , de mancare , poate eu si sotul nu cerem foarte multe de la vacanta , acum am zis asa margem si in Antalya .Sper ca am facut o alegere buna , am luat si 11 zile , tot am citit ca serviciile lasa de dorit sper sa merite totii banii .Noi nu suntem cu fitze dar sa avem camera buna , am solicit camera dubla cu sea w. , apa sa fie calda si soare , la mancare nu avem pretentii dar la banii care i-am dat ar trebui sa fie de toate .Daca mai mi-a aduc aminte de ceva mai intru si mai intreb.

[25.07.10 20:28:44]

Daca ai citit toate postarile, inclusiv ecourile, ai observat poate ca nemultumirile sunt de genul "mofturi". Dupa mine, nimic serios care sa-ti strice un concediu. Camerele sunt bune si mancare pe toate gusturile. Sa nu uiti ca sub restaurantul principal exista restaurantul Moon Flower care serveste tot felul de delicatesuri. Asta am aflat si eu ulterior de la cei care au postat impresii. Eu nu am stiut si ramasesem cu impresia ca acolo sunt numai produse de patiserie si ca atare....nu am intrat in el. Tora-Ingrid a descris f. bine hotelul si confirm si eu inca o data ca piscinele, plaja, vegetatia, curatenia,hotelul in sine, terasele sunt super. Serviciile au fost foarte bune exceptand poate restaurantul principal unde problema a fost ca nu mai faceau fata datorita aglomeratiei (dar te poti servi singura) ceea ce nu cred sa mai fie cazul la sfarsit de septembrie cand mergi tu. Iar ca temperatura si apa marii cred ca este o perioada ideala, cand soarele nu mai e asa puternic, dar din cate stiu apa marii este calda. Eu stiu f. bine Hotelul Batihan si te asigur ca nu are comparatie, acesta fiind mult peste. Va doresc vacanta placuta si asteptam impresii la intoarcere !

magdalena
[10.09.10 20:12:10]

Foarte bun acest review si un hotel demn de retinut!

? user negăsit?
[28.11.11 00:23:52]

21 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adaiulia, alexandra_iri, anca_l*, Angel-blue, biancuta, chelie_d, cosminp, Diaura*, georgiana, iman, lizuk, magdalena, marcy74, michaela_1961, mmierla, pcarmen, razvan_moro2003, TORA INGRID, Valentina69, valimi, vladex
Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort:

• pagină generată în 0.096162080764771 sec