ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2018
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
MAY-2018

Hotel Okeanos - Ayia Napa, Cipru

Prima vizita în Cipru a fost anul acesta în luna mai, tinta fiind Ayia Napa, o statiune vesela si plina de distractii. Rezervarea am facut-o online cazare+transport cu avionul la un pret foarte bun.

Hotelul Okeanos este un hotel de trei stele amplasat pe prima linie lânga tarmul marii lânga suratele ei de patru stele. Din aeroport am cumparat un bilet de 9 € pentru o cursa cu autobuzul spre Ayia Napa. Ni s-a comunicat ca vom fi condusi la autobuz chiar de persoana care ne-a vândut biletele. În momentul plecarii tipa a strigat numele destinatiei si toti am urmat-o spre autobuz împreuna cu soferul. Drumul a durat aproximativ 50 de minute, Ayia Napa fiind a doua oprire. Busul ne-a lasat în centrul statiunii aproape de statuia cu « I love Ayia Napa », primind apoi înstructiuni pentru traseul pâna la hotel pe care trebuie sa îl urmam pe jos. Am ajuns la hotel în jur de ora 17, check-in-ul s-a facut imediat. Camera pe care am primit-o are vedere în fata hotelului si bineînteles spre mare. Hotelul are o constructie mai aparte de zig-zag pe tronsoane pentru ca mai multe camere sa primeasca lumina diminetii, mult soare si mai ales vedere spre mare. Ce-ti poti dori mai mult, ca dimineata când faci ochi sa stai pe balcon sa inspiri aerul marin, sa privesti albastrul marii printre palmieri… balconul e dotat cu o masuta si doua scaune.

Camera e destul de spatioasa cu un pat dublu ce poate fi facut twin, doua noptiere, o masa pentru bagaje, comoda cu sertare si include si minifrigiderul, deasupra e TV LCD si oglinda. Alaturi o masuta mica rotunda si doua scaune si o sticla de apa plata de 2 l din partea hotelului. Pe jos e gresie, pe pereti tablouri si aplice pentru lumina. Aparatul AC e plasat deasupra dulapului. Baia are cada cu perdea de protectie pentru dusul agatat la înaltime. Pe chiveta se gasesc doua sapunele si doua tubulete cu sampon.

Hotelul are doua lifturi de câte 4 persoane si în fata hotelului e parcarea cu bariera. Sejurul a durat de marti pâna sâmbata la prânz când am facut check-out la ora 12, lasând bagajele într-o camera de lânga receptie.

Curatenie s-a facut în fiecare zi, prosoapele s-au schimbat în fiecare zi, gresia spalata. Joi am mai primit doua tubulete de sampon. Curatenie pe holuri cu parfum ambiental placut, la receptie si restaurant, piscina, terasa. Ceea ce m-a derutat au fost prizele din camera cu trei picioruse, a trebuit sa luam un adaptor- 2 € si sa renuntam la TV fiind singura priza conectata corect, cealalta avea a treia gaura infundata în zid, colegele au chemat instalatorul hotelului dar nu a reusit mare lucru si a facut o improvizatie! si fetelor le-a fost teama sa utilizeze acea priza!

Cazarea a fost cu mic dejun inclus cu program pâna la ora 10 dimineata: cafea, juice, iaurturi cu fructe, cereale, fructe confiate, pere, piersici, ou prajit, omleta, sunca prajita, doua tipuri de cârnaciori, cremvursti, brânza feta, cascaval, doua tipuri de salam, patiserie, chec, chifle, pâine cu seminte. În prima seara am mâncat la restaurantul Vassos, au o mâncare foarte buna si unde lucreaza multi români, fac un review separat, ca merita! apoi am platit la receptia hotelului 3 cine, o cina costând 12€. Cina a fost tot de tip bufet. Te poti aseza si direct la masa dar anunti la bar ca vrei sa manânci si platesti la final tot 12 €. Rezonabil, mâncarea este buna si poti încheia cina cu brânzeturi frantuzesti (la 3 stele!) pepene, înghetata si doua tipuri de tort. Tortul e o bunaciune, indiferent ca e cu ciocolata sau frisca. Se poate sta în restaurant unde este aer conditionat sau pe terasa lânga piscina cu vedere spre tarmul marii… Chiar daca seara e mai cald e placut sa iei cina pe terasa lânga piscina într-un ambient de vis. De la piscina coboara o alee spre tarm, pe partea dreapta e plaja privata a hotelului cu sezlonguri si umbrele pe care le recunosti usor, scrie pe ele Okeanos, e gratis pentru turistii cazati la hotel. În prima linie pe întreaga lungime de plaja sunt sezlongurile si umbrelele municipalitatii orasului Ayia Napa pentru care trebuie sa platesti 5€. Lânga hotel e un loc de joaca pentru copii prevazut cu topogane si alte instrumente de joaca pentru cei mici. În partea stânga a noastra e o alta plaja privata si de asemenea are un loc de joaca pentru copii si un spatiu generos cu iarba pentru alergat. Spre seara apare câte un administrator pentru fiecare parcela si cu o perie curata saltelele de pe sezlonguri de nisip, le plieaza si închid umbrelele pâna a doua zi de dimineata când refac procesul în sens invers.

Toata lumea pastreaza curatenia, nimeni nu arunca pe nisip resturi, ambalaje… acolo se poate, probabil amenzile sunt mari. O remarca: atât în hotel cât si în întreaga statiune predomina turistii rusi, mai ales cei tineri. Toate pliantele sunt în 3 limbi: engleza, germana si rusa.

Hotelul are o anexa cu un pasaj de trecere. Aici sunt dusurile si grupurile sanitare pentru cei ce folosesc piscina si plaja hotelului. Pe alee pâna în piscina e un dus pentru picioare pentru a scapa de nisipul lipit.

Tot aici la anexa este o terasa de recreere unde iti poti petrece timpul liber la mesele de ping pong, biliard, un joc electronic ce functioneaza cu fise de 50 eurocenti.

Am fost multumita de serviciile acestui hotel, voi reveni cu placere oricând.

Trimis de Yolanda in 02.06.18 12:52:32
Validat / Publicat: 02.06.18 14:42:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 2297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 hotelul vazut din strada
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 31900 PMA (din 23 voturi)

[02.06.18 14:15:35]

Mutat în rubrica "Okeanos Beach Hotel, AYIA NAPA (AGIA NAPA) " (nou-creată pe sait)

[02.06.18 14:58:17]

YolandaAUTOR REVIEW
    [03.06.18 15:26:55]

@webmaster: multumesc!

Coordonatele sunt OK.

krisstinna
    [03.06.18 21:27:52]

@Yolanda: Of, ce dor îmi e de Cipru

Cum era apa mării, ai putut face baie?

Super vederea de pe balcon

Felicitări pentru vacanță!

YolandaAUTOR REVIEW
    [04.06.18 07:16:25]

@krisstinna: multumesc de mesaj si vot.

Apa marii limpede ca cristalul, si buuuna de scaldat! la început parea un pic rece dar dupa doua zile apa s-a încalzit suficient cât sa te faca sa nu mai iesi de la balaceala.

Sâmbata 19 mai deja era prea cald...

Am sa mai scriu un rw despre Ayia Napa, Nissi beach si croaziera cu cpt Marko pâna aproape de frontiera maritima Famagusta.

Am sa mai revin aici, m-am simtit extraordinar.

cristianpas
    [21.06.18 13:27:24]

@Yolanda: Buna ziua, ma puteti ajuta cu o informatie, ati luat autobuzul spre Ayia Napa din aeroport? Nu am gasit informatii ca ar fi cursa directa, am gasit numai acel autobuz intercity din larnaca statia Finikoudes.

cristianpas, Yolanda
    Alte impresii din această RUBRICĂOkeanos Beach Hotel: