ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2018
ÎNSCRIS: 03.08.12
MAY-2018
team-building

Hotel IAKI Mamaia

Abia întoarsa de pe meleagurile cipriote, am sa scriu review despre aceasta experienta, am plecat spre tarmul românesc al Marii Negre. Motivul: teambuilding! Locatia: hotel IAKI Mamaia.

Cladirea hotelului e impozanta desi are doar 4 etaje, holul cu receptia nu e prea mare dar esti întâmpinat cu zâmbetul pe buze, sofale joase pentru asteptare, în stânga sunt scarile ce duc la etaj, scari largi, aer conditionat pe holuri si parfum ambiental.

M-au frapat candelabrele ce ofera lumina filtrata printre benzile dintr-un material ca de pâsla, benzi ce formeaza abajurul printr-un model dantelat. Lânga receptie e usa liftului, dupa e un mic hol ce duce la barul hotelului. Aici ca si în holul de primire sunt expuse tablouri de diversi pictori români spre vânzare. Urmeaza un alt hol cu un mic boutique cu haine si în stanga e usa ce da spre terasa. În fata e usa spre ballroom unde se serveste masa. Mic dejun inclus stil bufet. Tot în stil bufet au fost si prânzul si cina. Doar ciorba era pusa în boluri la cerere de catre personal, doua tipuri de ciorba: de vacuta si o supa crema cu crutoane. In rest te serveai cu ce vroiai si în cantitatea dorita. Mâncarea buna si diversa. Fructe, brânzeturi frantuzesti si prajituri la final. O mentiune speciala: cafeaua foarte, foarte buna!!

Personalul atent, strângeau imediat farfuriile folosite, aduceau alte platouri cu felurile de mâncare epuizate. Terasa cu vedere la mare e generoasa, se aranja cu mobilier, se facea curatenie, se spalau copaceii ornamentali! Cele doua piscine sunt amplasate deasupra nivelului terasei, urci câteva trepte ca sa ajungi în zona lor. Si aici se spala de zor pardoseala.

În partea dreapta a hotelului se construieste o aripa noua pastrând aceeasi arhitectura, semn ca hotelul prospera.

Camera e dubla, living si dormitor: fotolii, o canapea, masuta, TV LCD cu cablu RDS, minifrigider plin cu sticlute diverse, alune, sucuri. Balconul e mic cu doua scaune si o masuta. Dormitorul are un pat dublu, un dulap mare cu usi glisante, unde se gasesc cele doua halate si papucii pentru SPA, masa de toaleta cu oglinda înramata cu o bordura din stofa. Peste tot e mocheta pe jos. În hol pe peretele de lânga baie se gasesc grupate patru butoane ce aprind lumina in hol, baie si camere. Baia: cada cu un geam de protectie în zona dusului, gel de dus, bideu, chiuveta cu margini late pentru a putea aseza diverse obiecte de toaleta si cosmetica, mai ales ca e prezenta si oglinda lupa atât de necesara doamnelor. Pe chiuveta e caseta cu recipiente cu sampon si pliculetele cu casca de baie iar prosoapele sunt impecabile, la fel si lenjeria de pe pat.

Camerele de la etajul 1 cu vedere spre mare au chiar o mica terasa, zona de intimitate fata de vecini e asigurata prin gard viu pe ambele laturi. La receptie am vazut tabelul cu preturile pentru camere, vederea spre mare costa 10 € în plus!

Seara, dupa cina, nu am rezistat la o plimbare pe malul marii. Hotelul are si plaja privata « IAKI beach », cu alee de pe faleza pâna pe malul marii, plaja Iaki are si un bar de plaja, sezlonguri, masute si umbrele mari. Marea noastra draga nu are apa limpede ca cristalul dar era curata, culoarea e verzuie vazuta de aproape, dar albastru azur vazuta de mai departe. În timpul zilei si aici se lucra de zor la amenajare si curatenie.

Dupa plimbare ne-am întors în ballroom, am avut la dispozitie un DJ (angajat de firma noastra) si voie la distractie!

Timpul petrecut aici a fost placut, nu am avut timp de a încerca zona de SPA, personalul e amabil, am avut probleme cu cartela care s-a demagnetizat dar s-a rezolvat rapid. Vremea a tinut cu noi, a fost soare, senin, starea de spirit a fost la cote maxime!

Trimis de Yolanda in 01.06.18 20:46:53
Validat / Publicat: 02.06.18 04:47:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2711 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 marea noastra draga
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

Zoazore
    [02.06.18 13:57:48]

@Yolanda: Mai e si dupa sufletul omului, Yolanda!

Si de-aia a fost bine si frumos!

Ce bune-s teambuildinguriloe-astea... Doar ca unii nu le mai fac! Nu le mai considera necesare!

La voi vad ca sunt necesare, utile si bine venite!

Asa ca, revenind, nu putea fi altfel decat frumos, fiindc-ai fost tu acolo!

Si, daca se vrea, se poate si la noi!

[03.06.18 01:45:03]

@Zoazore: Niste fonduri europene, Posdru, ceva... La noi, ii roaga in fiecare zi...o tabara ceva, la mare, in Grecia, etc.

[03.06.18 01:49:42]

Chiar imi place hotelul! Si-mi placea si pe vremuri. Cat costa pe noapte? Ca, n-am fost atenta. Am vazut, ca dai, doar 10 euros, in plus, ca sa ai camera cu vedere spre mare.

[03.06.18 15:42:48]

@cristina47: multumesc de vizita si vot.

Preturi valabile pâna la 01.06.2018 dupa care mai cresc un pic:

dubla= 109€, dubla sup=129€, dubla exec=149€, samd pâna la apart prez=410€.

[03.06.18 16:19:25]

@Zoazore: multumesc de vizita si vot.

Teambuilding, sau mai nou botezat "Zi a echipei" o metoda de a cunoaste colegii si în alt mediu. E bine, e util, e interesant.

Datorita sarcinilor zilnice nu mai apuci sa schimbi vreo doua vorbe cu majoritatea colegilor. Ca sa nu mai vorbesc de separarea pe grupe de vârsta, cei tineri au grupurile lor si interactionam doar daca avem sarcini de serviciu ce necesita informatii din alte perimetre. Abia astept a doua iesire din toamna...

[03.06.18 19:02:45]

A incercat si directoarea mea. Pe banii nostri.

[04.06.18 07:42:17]

@cristina47: Placerea e maxima când nu te costa nimic.

Si asa si trebuie! Aceste evenimente sunt sponsorizate de catre angajator.

Când plecam in grup restrâns pentru a beneficia de cât mai multe ne costa doar transportul. La final de an noi primim un chestionar de satisfactie si printre altele trebuie sa evaluam si managementul si chiar se tine cont de parerea noastra, si se face si un planning de rezolvare a problemelor puse.

[10.06.18 21:32:53]

@Yolanda: Corect, placerea e maxima daca e pe banii altuia, dar si placerea de a fi cu colegii poate sa te faca sa scoti banul din buzunar.

Aici nu se fac team-buildinguri ca ar fi cam costisitor pentru cateva mii de salariati dar se mai organizeaza ceva activitati (pe banii nostri) pe departamente si este la fel de placut.

Felicitari, votat cu mare drag.

cristina47*, mishu, Yolanda, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂIaki Hotel: