ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2018
ÎNSCRIS: 15.04.10
MAY-2018
single

Catedrala romano catolică Sf. Iosif în zilele festivalului internaţional de orgă

Un nou început

Nu am mai scris pe Afa, nici nu am mai citit de câteva luni. Au fost luni grele pentru mine dar pentru a merge mai departe, am hotărât să reintru în normalitate. Adică să particip activ în Afa, nu la nivelul celor opt ani de când sunt membră, - că de! vârsta, anii şi etatea îşi spun cuvântul-dar măcar din când în când, pentru a recăpăta sentimentul că fac parte din această comunitate de elită. În această perioadă, de mare ajutor moral mi-a fost grupul Prieteni cărora le place Afa. Mai o poză, mai amintirea unei călătorii, mai un comentariu la ce au scris ceilalţi, acest grup mi-a ţinut treaz interesul pentru călătorii şi mi-a mai atenuat din singurătate. Cum în ultimul timp toate ieşirile mele din casă au fost legate de chestiuni administrative generate de noul meu statut, m-am bucurat când am aflat că la catedrala Sf. Iosif se va ţine primul festival internaţional de orgă la sfârşitul lunii mai. Nu mai fusesem la catedrala Sf Iosif din 2001 din ziua căsătoriei fiului meu ortodox cu nora mea care este romano- catolică. În 1999 abia avusese loc vizita papei Ioan Paul al II-lea în ţară, care avea ca proiect unificarea celor două biserici aşa că slujba a fost ţinută în ambele confesiuni de preotul paroh al catedralei Sf. Iosif, Bortoş şi preotul ortodox Marchiş dela biserica Stavropoleos. Nu pot să mă abţin să pun poze de atunci chit că din punct de vedere tehnic nu sunt reuşite. Parcă asta contează?

Catedrala romano- catolică Sf. Iosif Este amplasată în plin centrul Bucureştiului pe strada gral Berthelot. Acesta a fost un general francez care a avut un rol important în primul război mondial, contribuind la făurirea României Mari. În apropiere de catedrală este Calea Victoriei, Sala Palatului şi la nici două sute de metri cel mai renumit liceu din ţară Colegiul National Sf. Sava fondat în 1864 de Al. Ion Cuza. Până la ridicarea mamutului alăturat cu 19 etaje numit Cathedral Plaza, catedrala Sf. Iosif domina împrejurimile şi întregea acest colţ vechi din Bucureşti construit acum 100-150 de ani. Înainte de construirea catedralei Sf. Iosif, comunitatea romano- catolică din Bucureşti se ruga la biserica franciscană a Bărăţiei din apropierea pieţii Sf. Gheorghe. Aceasta devenise neîncăpătoare pentru credincioşii romano-catolici stabiliţi în capitală aşa încât vicarul apostolic al Valahiei devenit în 1883 primul arhiepiscop romano- catolic la Bucureşti, Ignatius Paoli cu sprijinul material al credincioşilor din ţară şi din străinătate şi al oficiilor diplomatice a iniţiat proiectul construcţiei acestui locaş. Banii din primele donaţii s-au consumat pentru cumpărarea şi asanarea unui teren de 816 stânjeni (1 stânjen cca 4 mp) în mahalaua Stejarului cum era denumit locul acum 150 de ani. Acest teren era situat între Gara de Nord şi Palatul Regal cu deschidere spre Calea Victoriei. Finanţarea efectivă a construcţiei s-a făcut din alte donaţii din ţară şi din afară la care au contribuit atât regele Carol I cât şi papa Leon al XIII- lea. Catedrala a fost ridicată între 1875-1883 de arhitecţii Carol Benesch şi Friedrich Schmidt care i-au stabilit dimensiunile monumentale: 40m lungime, 20 m. lăţime şi 22 m. înălţime. Are 700 locuri pe scaune dar ţinând seama şi de credincioşii care pot sta în picioare are o capacitate de 2000 oameni. A fost sfinţită în 1884 în prezenţa oficialităţilor religioase şi laice române şi străine aflate la Bucureşti şi a membrilor Casei Regale. Cu această ocazie Mihail Kogălniceanu a declarat în parlament că ˝este cel mai frumos edificiu religios din România˝. Catedrala a fost realizată prin îmbinarea stilului romanic cu cel gotic. Construcţia ei a trecut prin momente dificile din cauza fondurilor insuficiente şi a întreruperii lucrărilor în timpul războiului de Independenţă. Totuşi chiar în această perioadă de restrişte, arhiepiscopul Paolo a comandat şi procurat materiale, mobilier, tâmplărie, astfel că la reluarea lucrărilor totul era stabilit în detaliu. Piatra de construcţie a fost adusă din carierele de la Rusciuc, cărămida din apropierea Bucureştiului, vitralile originale (din păcate distruse în urma bombardamentului din 4 aprilie 1944) au fost livrate de firma Mayer. Tot firma munheneză Mayer a executat tablourile cu scene din viaţa Sf. Iosif, mozaicul Maicii Domnului şi sculptura în lemn a amvonului. După distrugerea vitraliilor originale, cele actuale au fost executate de familia Bordeală iar impunătoarea rozetă de deasupra corului de Dorin Dănilă. Iniţial catedrala a fost dotată în 1892 cu o orgă executată de firma Merklin din Paris. Orga actuală, cea mai performantă din ţară a fost executată în 1930 de firma Wegenstein din Timişoara. Ea are 3 claviaturi, 90 registre principale şi secundare, 3375 fluiere şi este acţionată printr-un sistem electropneumatic. A fost restaurată în 2010 de un constructor elveţian de orgi. Altarul principal din marmură albă a fost executat la Roma din marmură de Carrara după schiţele principalilor arhitecţi ai catedralei Friedrich Schmidt şi Carol Benesch. În cei aproape140 de ani de existenţă catedrala Sf. Iosif a suferit numeroase stricăciuni atât din cauza bombardamentelor americane şi nemţeşti din 1944 dar şi a cutremurelor de pământ din secolul trecut. În special cele din 1940 şi 1977 au distrus multe din decoraţiunile catedralei atât în interior cât şi în exterior. Abia în 1991 după stricăciunile produse de cutremurul din 1990, echipa condusă de prof. dr. ing. Alexandru Cişmigiu a consolidat întregul edificiu. Deasemeni picturile interioare au fost restaurate de echipele pictorilor Toma Lasconi şi apoi Petru Ciobănică. În altarul din stânga sunt rămăşiţele monseniorului Vladimir Ghika, preotul care a trecut de la ortodoxism la religia romano- catolică şi a fost închis şi torturat la Jilava. Deşi un ochi atent ar observa că mai sunt necesare lucrări de întreţinere, astăzi catedrala romano- catolică Sf. Iosif se prezintă în toată splendoarea ei

Cathedral Plaza este o clădire de birouri cu 19 etaje amplasată la nici 10m distanţă de Catedrala Sf. Iosif. Lăsând la o parte desfigurarea ambientului într-un cartier cu imobile de epocă în care înălţimea medie e de două-trei etaje, construcţia acelui mamut a pus în pericol catedrala. Blocul de 75m înălţime are şi patru etaje subterane care au slăbit rezistenţa fundaţiilor catedralei Sf. Iosif. Deşi în 2011, după 5 ani de procese s-a dat o sentinţă definitivă de demolare a acestei construcţii hibride, deşi a intervenit papa Benedict al XVI –lea şi au semnat o petiţie un număr de 370 europarlamentari cât şi membrii ai Academiei Române, proprietarul clădirii compania Millenium Building Development a obţinut în 2015 o sentinţă de anulare/ amânare a demolării pe motive procedurale. Pentru demolare s-a estimat un cost de 70 mil. eu care va fi suportat de Primărie dar începerea dezaasamblării este tergiversată de lipsa unor avize, - spun eu, de o întrepărunderea de mari interese financiare-.

Festivalul internaţional de orgă este un eveniment cultural care a avut loc între 24-31 mai cu patru audiţii. Au fost prezentate lucrări de Vivaldi, Bach, Mendelssohn Bartholdy, Listz, Cesar Frank, Schumann şi alţi compozitori mai puţini cunoscuţi de mine. Au participat organişti celebri din Franţa, Italia, Cehia, România.Intrarea a fost liberă. Eu am fost în a doua zi în care a cântat Marcel Octav Costea, dirijor, compozitor şi profesor la Universitatea de Muzică. Este un organist recunoscut pe plan mondial unde a obţinut numeroase premii. În faţa altarului a fost montat un ecran mare unde am putut urmări concertul dat de organist în corul catedralei. În spaţiul catedralei Sf. Iosif, acordurilei orgii Wegenstein au căpătat o dimensiune sacră.

Trimis de Michi in 01.06.18 18:59:11
Validat / Publicat: 02.06.18 05:04:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Catedrala Sf. Iosif

Dan&Ema
[02.06.18 05:52:56]

@Michi:

Mama Michi va pupam cu drag si ma bucur mult ca ati revenit activ pe AFA. Sanatate si putere si vreau sa va revad.

A propos de “inceput”:

Catedrala Sf. Iosif are legatura cu un “inceput” al meu, un “inceput” care a facut in viata diferenta, cel putin pana acum. Copil fiind, adica pe la 2 ani de trait pe acest Pamant, atunci cand am inceput sa vorbesc pe acest Pamant, am inceput sa o fac nu numai in limba romana ci si in limba germana. Cum asa din senin? Nu, locuiam pe atunci la mamaia si la tataia care ne-au crescut pe mine si pe fratele meu (venit pe lume niste ani mai tarziu). Pe str Trotusului in cartierul Domenii din Bucuresti la o casa distanta de unde locuiam, traia intr-o camaruta Frau Wilma. Era in etate de peste 90 de ani, singura si cu un handicap la un picior. Frau Wilma mergea regulat la slujba la St. O. Iosif. Legatura cu “inceputul” este aceea ca Frau Wilma este cea care m-a invatat primele boabe de germana. Era o evreica din Austria, care a trait in Romania si mamaia mea o ajuta cu ce putea si stia, caci tare inimoasa era.

Si asa am “inceput” Mutter -mama, Vater - tata, spielen - a (se) juca, lieben - a iubi, leben - a trai, gruen - verde.

Va iubesc! Ich liebe Sie! Respect! O floare cu drag pentru Mama Michi ????

iulian68
[02.06.18 06:19:01]

Sarut mana, mama Michi, ma bucur foarte mult sa vad ca ai revenit, asa cum ne-ai obisnuit cu povestioare foarte frumos compuse, detaliate si cu lux de amanunte. Multumesc!

mecut
[02.06.18 06:32:57]

Bună dimineața, Mama Michi

Este o mare bucurie să "vă citesc"!

... și va aștept în continuare, cu drag și multa nerăbdare.

Va îmbrățișez

mihaelavoicu
[02.06.18 07:10:55]

Bună dimineața! Un început frumos și o surpriză plăcută! Mă bucur pentru d-vs că ați revenit pe AFA, aș zice, chiar în forță cu acest rev. minunat.

Felicitări, sănătate și vă îmbrățișez!

Alina53
[02.06.18 08:17:51]

@Michi: N-am știut... Dumnezeu să-l odihnească! Mama Michi, vă doresc din inimă sănătate și numai gânduri bune!

doinafil
[02.06.18 08:55:55]

@Michi: Foarte bun articol, mama Michi! Foarte bine și că ai revenit cu „povești” frumoase, bine alcătuite, cu informații prețioase.

N-am fost niciodată la Catedrala Sf. Iosif, chiar dacă mi-am propus de nenumărate ori să merg și acolo. Poate ne vom întâlni la un nou concert, că vreau să văd și eu interiorul ei.

Până la o nouă revedere te îmbrățișez cu gândul, și-ți urez sănătate!

Felicitări, am votat cu drag, a meritat!

krisstinna
[02.06.18 09:04:56]

Am fost acolo in aprilie, la un eveniment din familie, eu nu sunt catolică și a fost o mare curiozitate și o frumoasă surpriză pentru mine tot ceea ce am văzut și auzit acolo. A fost o premieră pentru mine intrarea in această catedrală, orga a càntat foarte frumos, se furnică pielea pe tine când începe să cânte.

Nu m-am abținut să nu o compar, catedrala zic, cu cele din Roma sau Malta, mai bine nu o făceam, e loc de “mai bine”, părerea mea.

Nu am auzit lucruri frumoase despre preot, nici actual, nici despre cel care a luat milioane de euro și și-a dat semnătura pentru a fi ridicată acea clădire de lângă. Acel preot nu mai e acolo, a rămas cu banii și cam atât i s-a întâmplat.

Firma care deține clădirea e in faliment, așa vorbeau oamenii (catolici fiind), primăria “sărăcuța” n-are bani, clădirea se zgâiește de sus la frumoasa catedrală. Am fost convinsă că preoții catolici sunt altfel, m-am înșelat amarnic, sunt oameni “normali”.

O întrebare pentru catolici: e adevărat că nu au voie să boteze doi copii, din familii diferite, in același timp, la o singură slujbă? Sunt tare curioasă, poate îmi puteți raspunde.

Mama Michi, vă doresc sănătate și puterea de a trece cu bine peste toate greutățile vieții!

Carmen Ion
[02.06.18 09:41:27]

@Michi: Bine ai revenit pe AFA, Michi! Mă bucur din inimă să te citesc și sper să ne revedem cât de curând.

[02.06.18 10:15:49]

@Michi: Fiecare început înseamnă ceva nou in viața noastră și e dat de puterea noastră de a merge mai departe. Și pentru mine pot spune ca aceasta noua viața începută acum câteva luni este greu de gestionat in paralel cu viața de pe AFA însă aceasta minunata comunitate, mai degrabă spus aceasta mare și frumoasa familie este cea pe care o avem întotdeauna alături in evenimentele noastre, fericite sau mai puțin fericite, așa încât nu pot decât sa spun ce mult ma bucur ca va pot citi din nou.

Și ca sa închei in stilul meu, felicitări, votat cu foarte mare drag.

Mihai18
[02.06.18 14:41:55]

Sărut mâna, stimată doamnă a sit-lui AFA.

Citesc de câțiva ani reviewurile dv. și apreciez vitalitatea dv. pe acest sit.

Da. AFA este un sit de elită, net superior Faceboocului, unde fiecare scrie ce vrea și cât poate, postări neverificate de cineva, de aceea scriu AVE modelatorilor AFA.

Un review care generează ecouri de substanță, ca în cazul de față, denotă caliatea reviewului.

Mi-au plăcut fotografiile de la cununia religioasă a fiului dv.

Am participat și eu la o cununie a unei nepoate a mea, care a fost în această catedrală. Sunt altfel ca ale ortodoxilor și mai frumoase. La fel, am participat la o cununie la catedrala Frfauenkrche din Dresda, unde nu au fost primiți și turiști. Cum am pătruns acolo? Din întâmplare. Eram îmbrăcați cu haine de oraș, nu a turiștii și la filtrul de la intrarea în catedrală, ne-au confundat cu localnicii.

Vă doresc sănătate, zile ușoare și vitalitate pe AFA

Dana2008
[02.06.18 22:25:50]

@Michi: Bună seara, mama Michi!

Mă bucură foarte mult decizia dumneavoastră a participa activ la activitatea membrilor familiei AFA!

Mi-ați lipsit, cu articolele frumos concepute, cu ecourile interesate, cu sfaturile binevenite, etc.

Vă respect și vă admir!

Felicitări pentru articol și fotografii! Îmi plac pozele de familie

Pe curând stimată doamnă!

tata123 🔱
[04.06.18 11:01:19]

@Michi: Mă bucur că ați revenit pe AmFostAcolo și sper să ne relatați impresii la fel de interesante ca și până acum. Multă sănătate și gânduri bune.

Catedrala romano-catolică „Sf. Iosif” este un reper important al cultului catolic bucureștean. Am trecut de multe ori pe lângă acest edificiu și am admirat portalul de la intrare, fațada și rozeta de mari dimensiuni, dar nu am intrat niciodată. Cultul catolic și cel evanghelic-luteran se remarcă prin evenimentele culturale/muzicale organizate în interiorul lăcașurile religioase.

Alina53, Dan&Ema, Dana2008, doinafil, iulian68, mecut, mihaelavoicu, Mihai18, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] Biserici, mânăstiri în București și împrejurimi: