ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2018
ÎNSCRIS: 17.08.11
MAY-2018

Cel mai bun raport pret / calitate din Mamaia

Buna, dragilor! Astazi va voi povesti despre experienta mea la Hotelul Agapi. Voi incepe cu inceputul.

Rezervarea am incercat initial sa o fac prin intermediul e-mail-ului, dar a fost in zadar, deoarece adresa de rezervari nu este buna, ci ceea de office. Veti observa pe site-ul lor cele doua adrese de e-mail. Dupa 2 zile am zis sa sun. Doamna de la receptie foarte amabila, am intrebat-o daca are disponibila o camera dubla cu vedere frontala la mare pentru weekendul de Rusalii. Mi-a spus ca da si ca trebuie sa platesc un avans, reprezentand prima noapte de cazare. Ok, zis si facut. Am achitat avansul si am primit imediat un raspuns din partea hotelului ca totul este in regula.

Dimineata sosirii. Sambata am plecat cu trenul IR de la Bucuresti catre Constanta. Pe bilet scria ca face 2 ore. Ma gandeam ca daca are o ora intarziere nu e problema. Surpriza! A ajuns cu vreo 3 minute mai devreme decat era preconizat. Am intrebat un sofer de autobuz daca circula autobuzul estival, cel rosu. Mi-a spus ca nu, dar foarte amabil mi-a spus ca exista un maxi-taxi care ma lasa in Mamaia. Maxi-taxiurile se afla cum iesi din gara undeva in partea stanga fata. 2 lei a costat biletul pana la statia Flora. Nu am ales taxiul, pentru ca cei care stau acolo sunt exact ca cei de la Gara de Nord. Te supra taxeaza. Am coborat la statia Flora si am mers pe jos cam 600 – 700 m pana la hotel. Mie nu mi s-a parut mult de mers.

Am ajuns la hotel la ora ~ 10:50. Doamna de la receptie mi-a spus ca va mai dura pana ma voi caza intrucat camera se va elibera la 12:00 si curatenia va dura in jur de o ora, o ora jumatate. Ma asteptam, asadar nu a fost o problema. Am lasat bagajele intr-o camera care era chiar langa receptie si era tot timpul inchisa cu cheia. Ce era de facut? Eu cu a mea mama, caci cu ea am fost in aceasta minivacanta, ne-am indreptat catre restaurantul hotelului.

Restaurantul are servire inauntru, dar si in aer liber. Ce poate fi mai frumos decat sa servesti masa sau o bautura la un restaurant care este pe plaja si sa vezi marea? Explozia culorilor pe care le aveau pernele de pe scaune era superbe. O sa vedeti in poze. Un mic minus ar fi scaunele, pe care personal le-am gasit un pic incomode, atat cele de afara cat si cele din interior. Am servit un frappe si dupa o ora m-a sunat doamna de la receptie: “Camera este gata”.

Camera a fost la etajul 1, fiind camera centrala dintre cele 5 cu vedere frontala la mare. Eram miezul. Mi-ar fi placut sa fie la etajul 2, dar nu am specificat cand am facut rezervarea. Asta e. O camera cu bun gust, extrem de curata, inteligent decorata, baia curata, fara miros cum citisem prin alte parti. Fiind pat dublu am avut o singura pilota si foarte mica. Prima noapte ne-am cam chinuit cu ea. Dar a 2 a zi am intrebat daca se poate sa mai primim o pilota si in secunda urmatoare doamna de la receptie a sunat camerista sa-i comunice acest lucru. In camera exista un minibar care este umplut cu apa minerala, plata, sucuri, bauturi alcoolice toate contra cost, bineinteles. Exista un mic meniu langa telefonul fix cu preturile bauturilor. La baie sunt sapunuri solide, gel de dus pentru corp si par 2 in 1, plase din acelea din plastic sa nu-ti uzi parul, nu cunosc exact termenul in romana, in engleza ii zice shower cap si 4 hartii igienice. In fiecare zi se inlocuiau produsele lipsa. De asemenea exista un semn pentru a fi folosit in cazul in care nu vroiai sa fi deranjata de camerista. Folositi-l cu incredere. Balconul spatios avea o masa, 2 scaune si o scrumiera pentru fumatori. Nu am observat o sarma, ceva, unde sa-ti pui costumul de baie la uscat. Poate o sa puna cand o sa fie in sezon. Habar n-am. Duminica m-am trezit intamplator la 6 fara 1 minut si cand am deschis ochii am vazut cum rasarea soarele din mare, pentru ca da! Vezi marea din pat.

Despre mancare pot spune ca a fost buna, dar se putea si mai bine. Mi-am comandat inele de calamari si impresia a fost ca au fost lasate sa se prajeasca mai mult decat trebuie, deoarece textura devenise cauciucata si nu trebuie sa fie asa. Cocktailurile bune, dar daca vreti niste super cocktailuri incercati-le pe cele de la terasa de la Zeka Beach & Bar, la fel si frappe-ul, mai bun la Zeka.

Micul dejun inclus este consistent. Ai 4 variante de unde sa alegi. Eu nu mananc carne, in afara de peste, si am ales micul dejun nr. 2 care avea mai multe legume. I-am spus ospatarului sa nu-mi puna carne si sa-mi dubleze portia de legume. Micul meu dejun continea: rosii si castraveti portie dubla, un ou fiert, o bucata de branza de oaie, 3-4 felii de cascaval, cateva masline, o cafea, un pahar cu suc de portocale, dar nu era fresh, miere, unt si felii de paine / chifle prajite. In varianta initiala avea si cateva felii de salam si sunca, parca.

Plaja din fata hotelului nu mi-a placut. Nisipul era ca cel din Eforie Nord dupa ce au marit plaja. Jalnic. Poate in sezon va arata mai bine. Ca o mica paranteza, am ramas placut impresionata de Zeka Beach & Bar. Nisip fin, sezlonguri de lemn maronii frumoase cu saltele portocalii, palmieri. Super, super. Am inteles ca un sezlong costa in perioada asta 15 lei. Probabil in iulie, august va fi 25 – 30 lei. Per total o cromatica placuta ochiului, ca de vacanta.

La check-out am intrebat-o pe doamna de la receptie daca ma poate ajuta cu o comanda de taxi. Raspunsul a fost pozitiv. Taxiul m-a costat 30 lei. I-am lasat 35 lei.

Per total, Hotelul Agapi este o alegere excelenta daca vrei lux la un pret “decent” pentru Mamaia, statiunea fiind supraestimata din punctul meu de vedere, nu e cine stie ce.

Sper ca nu v-am plictisit cu acest review un pic cam lung si sa-l gasiti folositor in drumul vostru catre o vacanta in Mamaia.

La cat mai multe vacante placute si o zi frumoasa va doresc!

Trimis de angelally in 01.06.18 12:16:53
Validat / Publicat: 01.06.18 13:34:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angelally); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Zeka Beach & Bar
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.70 EUR pe cameră

webmasterX [01.06.18 13:45:10] »

Bun revenit pe sait, c u impresii, după o luuungă pauză

angelally [01.06.18 13:46:41] »

@webmasterX: Multumesc

Zoazore [01.06.18 21:54:44] »

@angelally: Nu m-ai plictisit! Pentru mine, esti o surpriza placuta!

Despre hotel, numai de bine! Arata frumos, elegant chiar, cochetel...

Iar cockteilurile alea arata super! De vacanta, vorba ta!

Sa va fie de bine vacanta si sa-ti mai plimbi mama, ca merita!

angelally [02.06.18 10:51:18] »

@Zoazore: Da, asa e, merita. Multumesc.

cristina47* [03.06.18 14:10:33] »

Un review la obiect, asa cum trebuie sa fie. Chiar astept mai multe articole realiste, de genul acestuia, fiindca nu stiu ce sa aleg vara asta, daca ma duc undeva.

Pretul e cam maricel.

Ma duc la Mamaia pentru plaja, consider ca e cea mai buna de pe litoralul romanesc. Plaja din fata hotelului se vede bine. Ce-i lipseste? Nisipul e neprietenos?

angelally [03.06.18 15:03:56] »

@cristina47: Multumesc frumos. Doamna Cristina avand in vedere preturile cerute la unitatile de cazare din Mamaia, tariful este relativ ok la ceea ce ofera. Plus ca am fost in weekendul de Rusalii si automat a costat un pic mai mult.

In ceea ce priveste plaja, ma asteptam ca nisipul sa fie mult mai fin si mai putin scoicos. Era destul de batatorit cum te apropiai de malul marii. Dar poate ca asta s-a intamplat din cauza ca marea a fost foarte agitata si a inaintat destul de mult apa in acele zile. Sau poate chiar asa e in mod normal. Nu stiu sa spun exact.

O alta varianta buna de cazare mi se pare Hotelul Riviera, cam la acelasi pret. E posibil sa ma duc un weekend luna aceasta la el. Daca am timp, revin cu un review.

Ca un mic sfat, va recomand Grecia pentru plaja si mare. Am fost in Thassos, Golden Beach in urma cu 2 ani. Desi statiunea nu m-a impresionat prea tare, plaja si marea sunt un vis superb. Mamaia este mic copil si preturile la unitatile de cazare luxoase, pot spune, sunt mult mai bune. Eu am fost la Kladis Club Holidays, apartament duplex cu 90 euro pe noapte, negociat de la 100 euro, la inceputul lunii august. Si la greci sezlongurile sunt gratuite. Trebuie sa faci consumatie la bar care poate fi de exemplu doar de 0,50 euro, atat costa in 2016 o apa si nu-ti zicea nimeni nimic. La noi e jaf la drumul mare, parerea mea.

Desi m-am lungit cu vorba, va doresc sa gasiti cea mai buna varianta pentru Dvs. si va urez un concediu placut!

cristina47* [03.06.18 19:17:59] »

@angelally: Multumesc mult pentru raspuns. Mamaia, intr-adevar, este o statiune nejustificat de scumpa. Insa, daca noi platim, ei isi permit sa ceara. Platitori vor fi mereu.

Eu cand merg pe plaja, vreau sa-mi odihnesc talpile, sa mi le mangaie nisipul, nu sa mi le agreseze pietrele, scoicile.

Ne tot ameninta astia cu vouchere de vacanta (ar fi prima data cand as primi asa ceva), de aceea caut un hotel pe la noi.

In Grecia nu am fost, mi-a povestit multa lume ca e minunat, dar ma inspaimanta distanta.

Poate ne scrieti si despre Riviera, dupa ce va intoarceti. Va doresc o sedere placuta, apa buna si nisip prietenos.

angelally [03.06.18 20:14:10] »

@cristina47: Multumesc frumos de urare!

In ceea ce priveste Grecia sunt statiuni in apropiere de aeroport si ajungeti intr-o ora, o ora si jumatate cu avionul.

Si daca optati pentru masina personala sau autocar nici atunci nu trebuie sa fie o problema.

Drumul un pic mai lung cateodata ofera amintiri unice, poate fi palpitant si parca esti mai fericit cand in sfarsit ajungi la destinatie.

Asa ca lasati frica deoparte si bucurati-va de fiecare moment

Seara frumoasa!

Zoazore [03.06.18 20:32:02] »

@angelally: Ba chiar și cu trenul. 19 ore face până-n Turcia, vreo 18 până-n Grecia! Ia interesează-te!

cristina47* [03.06.18 22:15:44] »

@angelally: Circulatie proasta la picioare. Mi se umfla foarte tare. Sotul a suferit un AVC in urma cu 3 ani. Deci, nu stiu care ar fi varianta cea mai buna pentru Grecia, in cazul nostru. Eu nu conduc, fiindca mi-e teama. Avem masina, am permis din 98. Mai conducea sotul, insa acum, imposibil.

Am citit insa, ca s-ar fi introdus trenuri, cu cuseta.

angelally [03.06.18 22:21:13] »

@cristina47: Într-adevăr, trenul pare cea mai bună soluție la problemele enumerate.

Zoazore [03.06.18 22:35:05] »

@cristina47: Păi n-am zis eu mai sus despre tren?

.cfrcalatori.ro/thessaloniki

libertatea.ro/stiri/cfr-c ... ta-vara-2253191

cristina47* [03.06.18 22:39:35] »

@Zoazore: Multumesc, Zoazore. Mereu esti o scumpa!

krisstinna [03.06.18 22:51:10] »

@cristina47: Avionul, asta îți recomand!

De restul uită, nu merită picioarele tale așa chin.

Grecia și Turcia cu avionul, la fel ca Spania

cristina47* [03.06.18 22:54:25] »

@krisstinna: Multumesc krisstinna, frumusica.

yuliansch [17.08.18 15:19:51] »

Buna. Pentru anul viitor as vrea sa optez sa ne cazam la acest hotel. Am, insa unele nelamuriri, avand in vedere ca nu am mai fost la noi, la mare de peste 10 ani: se poate servi masa la restaurantul hotelului? are sezlonguri incluse in pret? daca nu, care ar fi pretul pentru o umbrela si 2 sezlonguri? cum se face rezervarea? Multumesc.

angelally, cristina47*, yuliansch, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂAgapi Hotel: