ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2018

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Hotel Ferdinand Baile Herculane

De Rusalii am achizitionat un pachet de servicii la Hotel Ferdinand din Baile Herculane. Pachetul continea welcome drink, 3 nopti cazare, pensiune completa cu bauturi nealcoolice incluse, masa festiva de Rusalii, acces piscina, acces copii miniclub, plus pachet pentru copil cu pat suplimentar si servicii masa si ceva reduceri la spa. Pretul total pentru pachet a fost de 1395 de lei. Am anuntat ca dorim pat matrimonial si ca vom ajunge tarziu.

Dupa un drum luuuuung cu trenul supraplin, cu mers de caruta si pret de rapid am ajuns in gara din Baile Herculane. Am luat din gara un microbuz, 2 lei de persoana, care ne-a lasat chiar in fata hotelului.

La prima vedere, hotel cochet, frumusel, iti dadea impresia de ingrijit. Intram, vine doamna de la hotel si incepem sa vorbim.

Nu se mai poate pachetul de Rusalii, pe care il platisem anticipat, ca i-a incurcat un grup de turisti, dar daca vrem masa festiva se poate, vom primi welcome drink la masa de seara, bla bla bla. Nu se poate pachetul, atunci fisa cont pentru masa. Doamna zice raman 400 si ceva de lei pentru masa, fac ochii mari si zic, pardon? Cum asa? Primisem cu cateva zile in urma o factura in care scria servicii cazare 600 si ceva de lei, masa 700 lei. Adica, din ce zicea doamna, rezulta camera pe noapte cam 300 lei. Obosita de pe drum, sunt foarte intelegatoare si incep sa o rog sa facem socoteala sa vedem poate este vreo greseala. In final, rezulta o diferenta pentru masa de 630 lei. Mai aproape de 700 asa ca zic bine si trecem la alte intrebari.

Copilul intreaba de miniclubul copiilor. A, e inchis acum, esti cam mare pentru ce e acolo, dar deschidem maine dimineata. Cate zile am stat, tot incuiat a fost si cu ceva panze de paianjen la clanta.

Urcam in camera, apreciez ca hotelul are lift. Camera frumoasa, pe fata, mobilier nou, la o prima vedere nimic de comentat. Doua saltele lipite in loc de pat matrimonial pe care il cerusem cu insistenta dar ce mai conta. Patul suplimentar pentru copil nu a putut fi folosit, avea o saltea numai cu cocoloase ca si perna de pe el.

Baia curata, cu dus.

Dar totusi pentru un hotel de trei stele, cu preturi pe masura, camera in ansamblu micuta. Mobilierul curat, bine intretinut, mocheta aproape aspirata. Un minibar jegos, iar la calorifer daca te uitai te speriai. Nu s-a facut curatenie in nicio zi, am umblat dupa camerista sa-mi procur hartie igienica pentru ca nu intrase deloc in camera si a tinut sa-mi spuna sa o anunt cand sunt in camera ca ea nu are cheie de la camera. Prima zi, bine, iau hartia, o rog sa ia macar gunoiul din baie, nici nu zice sa faca altceva. A doua zi, tot asa, o caut tot etajul 2 si ma enervez si o caut la receptie. Vine intr-un final ca a avut multe camere de curatat, ii cer hartie din nou si ma intreba daca vreau sa schimb prosoapele, de curatenie nici gand. Ce prosoape domnule, albe la origini, spre gri in momentul cazarii, cu margini rupte, nici nu le-am folosit. Sunt doua cameriste care nu fac fata sau care nu vor sa faca fata.

Welcome drink nu l-am primit nici pana la plecare, miniclubul copiilor nu am avut acces la el, piscina cu acces liber este o poveste.

Este o piscina pe care eu o includ la categorie horror, nu cred ca ar vrea cineva sa intre in ea nici gratis. O sa pun poze ca sa se vada exact cum arata.

In spatele hotelului exista o gradina frumoasa dar peste tot apare aspectul neingrijit, scaunele si mesele nesterse, panze de paianjen peste tot.

Micul dejun este bufet suedez, nu deosebit, cateva mezeluri, cascaval, branza, lapte, cereale, crenvursti, carnati prajiti, oua batute, cafea, ceai si ceea ce am apreciat ca exista iaurt ambalat.

Pentru ca am avut fisa cont am mancat la restaurant, mancarea buna, preturile medii, la gramaj nu se respecta, am luat trei portii de piept la gratar la un moment dat din care o portie era vizibila mai mica decat celelalte dar ce mai conteaza. Cei care servesc in restaurant sunt serviabili, orice am solicitat s-a rezolvat.

Exista un bar in hotel, intr-una din zile, copilul meu a vrut sa dea pe desene si doamna de la bar ne-a transmis ca desene avem in camera cu toate ca in celelalte zile cand servea un domn nu a fost o problema chiar a venit cu telecomanda la noi sa dam pe ce canal vrem.

Centrul istoric din Baile Herculane in totala paragina, se degradeaza pe zi ce trece. Pacat de o statiune asa de frumoasa si de vestigiile istorice care nu sunt puse in valoare ca sa atraga turisti.

Ca si concluzie, altadata nu mai platesc in avans nimic, o sa platesc la fata locului si daca serviciile promise nu sunt cele care trebuie o sa ma duc in alta parte.

Pentru neseriozitate si servicii inferioare unui hotel cu pretentii de trei stele, imi pare foarte rau, nu va pot recomanda sa va cazati aici.

Trimis de papalito in 30.05.18 23:50:54
Validat / Publicat: 31.05.18 08:42:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 3489 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papalito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

ANILU
    [31.05.18 11:09:11]

@papalito: Am citit cu interes articolul tău, deoarece vom ajunge şi noi la acest hotel în iunie pentru o noapte.

Nu a fost alegerea noastră, este o întâlnire a soţului cu colegii, la care vom participa şi noi.

Imi poţi spune dacă sunt balcoane la camere. Am văzut o scrumieră pe masa din cameră!!!

Felicitări pentru impresiile tale despre acest hotel dar nu te pot felicita pentru alegerea făcută.

Staţiunea ştiu că este în paragină... vom vedea şi noi cum este.

Alegeri inspirate pe viitor.

Toate cele bune.

krisstinna
    [31.05.18 15:01:05]

@papalito: Un mare jeg peste tot, focar de infecție.

Bine că nu v-ați îmbolnăvit! Ați avut curaj să mâncați acolo?!

papalitoAUTOR REVIEW
    [31.05.18 18:19:12]

@ANILU: Cateva camere de pe fata hotelului au balcoane.

ANILU, papalito
    Alte impresii din această RUBRICĂFerdinand Hotel: