ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2018
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
MAY-2018
câțiva ADULȚI

Și-ncodată, și-ncodată... dar n-am făcut-o lată (încă)

Păi ce să spun? Am fost acolo (iar!) fix într-o zi în care anterior NU recomandam să se vină la acest loc pentru că e aglomerația prea mare - și anume în Duminica de Rusalii. Pe la orele 11 fără ceva.

Și m-am decis să scriu totuși un nou articol (deși am mai fost aici de cel puțin încă vreo trei ori de când am scris prima oară) din două motive: primul, ca să fie un contrapunct la recentele impresii ale unei mămici nemulțumite, iar al doilea, pentru a prezenta diferențele față de cum era mai pe la începuturi, iarna.

Bun - s-o luăm cu începutul: parcarea. Când am ajuns noi, erau încă locuri destule și cam la fel și când am plecat peste vreo trei ore (deși se mai adunase lume).

Accesul: cozi mici spre moderate, organizate cu cordoane ca pe la alte locuri de acces aglomerate pentru a „înghesui” mai mulți „codași” pe mp. Casiera foarte profesionistă, ne-a lămurit ce și cum, ne-a explicat ca la proști tot ce nu era clar, fără vreo urmă de iritare sau mai știu eu ce... Am primit „brățările-ceas” și am mers la vestiare, ne-am dezechipat și am purces în zona de recreere (the Palm pentru început).

Fiind și cu o persoană cu dizabilități, am venit și noi cu ceva „bagaj” - în special prosoape. Evident, ca să nu stăm cu „Ț” cârpe în brațe, le pusesem într-o sacoșă normală (NU cine știe ce paporniță!) de plajă. Sunt femei care au genți pe umăr mai mari decât ce aveam eu... în fine. Văd că se apropie un tânăr de la personalul Therme care pe un ton civilizat mă informează că nu e permis accesul cu astfel de „accesorii” și m-a rugat frumos să o las la vestiar. OK, dacă asta e regula (deși mi se pare și mie că e puțin exagerat, dar mno! e regula casei, o respectăm), și mai ales că omul a fost foarte politicos, am împărțit prosoapele și am depus obiectul incriminat la dulăpior.

The Palm. Ei, aici deja era cam la limita suportabilității: atmosfera cam înăbușitoare (am văzut pe un aparat de monitorizare a microclimatului că prin jungla aia erau vreo 27 sau 28 de grade dar care împreună cu umiditatea relativă mare fac aerul cam greu de respirat). Palmierii săracii cam dau semne de „oboseală” și ei, au frunzele îngălbenite (și nu, nu e vorba doar despre cele care în mod natural ar fi să fie așa, prin îmbătrânirea inevitabilă a plantelor!), și unul chiar pare că mai are puțin și trebuie scos de tot de acolo, că se cam usucă...

Au amenajat și o mare porțiune de plajă exterioară, dar cum în ziua aceea era cam vânt... am preferat să stăm înăuntru, mai la fereală. Sau în piscină, că acolo nu bate vântul. Era în schimb destul de aglomerată, făcând înotul cam dificil...

Galaxy. Cred că am mai spus pe undeva - acea zonă s-a extins la un moment dat - și acum, în afara toboganelor (cel care ieșea și prin exterior este momentan închis - e posibil din cauza unui incident cam neplăcut petrecut nu cu mult timp în urmă), mai găsim aici o piscină cu tot cu pool-bar, ceva saune tropicale, mese de hidromasaj, paturi de „prăjit” cu infraroșii, două locuri de recreere construite în interiorul unor castele din sare de Himalaia - unul cu jocuri pe console, altul dedicat lecturii. Astă iarnă erau aici și ceva cărți, superbe, gen enciclopedii sau albume cu poze. Acum - doar rafturi goale... ce atâta cultură? nu mai citiți copii, poate ajungeți prim miniștri!

Zonele de alimentare - OK. Cea de la Palm chiar are ceva feluri de mâncare atrăgătoare (dar cam scumpe pentru gustul meu, așa că de data asta am așteptat să mănânc doar acasă). Dacă banii nu-s o problemă, chiar merită încercat.

„Decazarea” s-a făcut rapid și fără sincope.

În ciuda aglomerației relative (cu siguranță se poate și mai rău, dar în minivacanța asta se pare că mulți au preferat marea acestui loc) nu aș spune că nu merită încercat; trebuie doar să veniți cu calm și un bagaj ceva mai mare de răbdare, dar deloc pentru cărat accesoriile de plajă. Alea le țineți în buzunare sau pe umeri.

Ar fi bine totuși dacă managerii ar acorda o și mai mare atenție ambientului dar și vegetației ca să nu fie nevoie de o defrișare și reamenajare peste nu prea mult timp.

Trimis de Dragoș_MD in 30.05.18 20:11:01
Validat / Publicat: 30.05.18 20:47:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

iulian68
[30.05.18 21:50:28]

Nu ai cum sa o faci lata daca nu mai chemi 'ajutoare! '????

ungureanica
[31.05.18 13:32:43]

Ciudată chestia cu geanta de plajă. Nu am mai întâlnit-o. Salutări și toate cele bune.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[31.05.18 13:49:12]

@ungureanica: mda, asta ziceam și eu. Mai ales că la vizitele anterioare NU ni s-a adus la cunoștință acest nou punct din regulament. O fi chiar foarte nou...

Care o fi rostul? nu știu, dar pot bănui: să te forțeze să nu vii cu un sac de ronțănele, sticle de suc și apă etc. și să consumi numai de la ei.

roth
[01.06.18 20:25:30]

@Dragos: O alternativa faina pentru petrecerea timpului liber, decent dpdv distanta/cost/conditii. Bun ca ai adus in actualitate "noutati" de ultima ora.

Zoazore
[01.06.18 22:43:13]

@Dragos: Constat c-ai avut ceva activitata in ultima vreme! Si nu orisice, activitate de bun-gust si buna simtire (Maroon si Therme).

Incident neplacut? Si n-a dat nimeni pe post? Ar trebui mediatizat, tocmai ca sa nu se mai intample!

iulian68, roth, ungureanica, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂTherme Bucureşti - aquapark & welness [Baloteşti]:

• pagină generată în 0.069963932037354 sec