ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2008
ÎNSCRIS: 04.08.08
JUL-2008
[?] AD. + 1 COPII

Raport pret/calitate respectat deplin

As vrea sa va scriu cat mai pe larg despre concediul din vara asta, pregatit cu destula documentare pe diverse forumuri, mai ales pe Softpedia; m-au ajutat mult impresiile si raspunsurile de acolo, as vrea sa contribui si eu, cu ce pot, la ajutoarea altora, eventual in aceeasi situatie.

Pentru inceput, o sa descriu drumul cu masina personala pana in Kusadasi, este o etapa importanta in derularea concediului si pentru multi un subiect, sunt sigur, "fierbinte".

Drumul a fost bun in principiu, am dorit sa plec prin Ruse, pe varianta cu iesire in vama cea noua din Turcia dar nu mi-a iesit, asa ca pana la urma am luat-o prin Veliko Tarnovo. Prin Bulgaria drumul mi s-a parut un calvar, chiar si cu GPS (poate conteaza si harta pe care o ai, noi am avut iGo2008). La granita am stat in jur de 1-1,1/2, am avut parte de toate controalele posibile si imposibile - erau f multi turci care se intorceau din germania si vama era full...

In Turcia drumul este super semnalizat, insa de multe ori fara semnalizari in engleza, gen ring roud etc... Da, radare cam multe pe soselele lor, chiar am prins unul, desi de 3 ori am fost semnalizat, a 4a oara nu s-a mai intamplat si am dat CIUBUCUL: eu 20E si ceilalti 40E. Smecherul vroia 100E... golani dar asta este...suntem in Balcani, in Asia, in ce vreti voi...

In afara de acest incident, in rest drumul super. Motorina am luat la 3,20lire/litru si este pretutindeni.

Urmatoarea etapa: Canakale... Am ajuns la 23.30 in fata hotelului Kanak. Bun hotelul, chiar am primit o camera destul de buna. Mic dejun destul de bun undeva pe acoperis. Zona este super... 22lire sau 21 ferry, l-am prins pe cel de 11 noaptea, insa a fost bine.

Am vizitat Troia a doua zi, dupa care am trecut la ultima etapa, Izmir- Kusadasi.

Per total drumul Giurgiu - Kusadasi, cu oprire in Kanakale o noapte (la hotel Kanak, super hotelul) = 17 ore. Insa cu multe opriri (copil de 3 ani)... Plus mancat pe drum si cumparat ulei de masline...

De la Kusadasi pt Kustur este simplu ca este chiar la intrare undeva faci dreapta si ai ajuns la destinatie, complexul Kustur.

Era aglomerat la receptie! Am zis sa nu dau nimic tipei de acolo sa vad mai intai ce camere imi da. Aveam in mana 20E dar m-am abtinut. Ne da cheile si mergem la niste camere in sus pe alee, la vilele albastre, care se pare a fi unele "club rooms" si altele "superior rooms", insa mai vechi. Cred ca noua ne-a dat la cele vechi, avand defapt un apartament din 2 cam+ baie+ hol. Noi eram multumiti intr+un fel ca pustiulica al nostru are camera lui si dormea singur in camera. Insa cei care erau cu noi nu au fost multumiti, aveau gresie in loc de mocheta, wc nu era sters, balconul murdar pe jos, si aveau tot apartament ca si noi dar fara sa aibe copii, deci nu-i incalzea cu nimic o a doua camera din apartament. Au auzit de la alti romani de acolo ca se poate in alta parte si au tot facut presiuni la receptie pentru a fi mutati. Pana la urma, dupa 2 zile a venit reprezentanta agentiei turca, a discutat cu cineva de pe acolo si ne-au mutat la vilele portocalii. Aici camerele sunt mari, ao o baie destul de mare, AC, insa femeia de serviociu cu tot ciubucul nu misca nimic, pana i-am spus ca ma duc la receptie sa reclam ca nu aspira, ca nu pune sapun (chiar nu aveam sapun la noi stiind ca merg la 4+5 stele). Dincolo, la vilele bleu, femeia de serviciu ne aranja paturile in diferite forme, cosmeticele la baie, aspira zilnic desi nu i-am dat nimic. Asta este: omul sfinteste locul.

Totusi, fratilor, o concluzie din cele patite: nu va lasati dusi cu presul cand ajungeti in statiune, calcati receptia si cereti ce ati platit, altfel suntem luati de prosti, demnitate trebuie si putina engleza, germana sau rusa.

In hotel erau toate natiile. Rusii sunt nesinmtiti rau de tot si este bine sa luati atitudine daca va dau peste nas pt ca trebuie... parca toti seamana cu Vladimir Putin al lor.... Se bagau in fata, ocupau tot barul si beau frate pahar dupa pahar!

Si-asa am ajuns la capitolul bucatarie si masa: Despre restaurant ce sa va zic, e super... Este cu totul deosebit la masa, ai si carne si salata si spaghete si masline si lamai tot ce vrei, vin, bere, apa. suc prajituri tot timpul zilei la piscina si pe plaja... Masa era gustoasa, erau cam 2 feluri de carne la masa, si cate ceva din bucataria turceasca (gen vinete la cuptor, rosii umplute). Aveau fructe, se facea gratar seara de seara, insa depinde de gusturi sau dimineata asteptai oua prajite pe plita, cateva feluri de branza...era buna masa in general. Chiar daca se repetau totusi gaseai ceva sa combini sa iasa o mancare buna. Supele lipseau si eu chiar le-am simtit lipsa... :)

Piscinele sunt curate, insa trebuia sa prezinti de dimineata sa ocupi sezlong (sa pui prosop pe sezlong) ca sa stai la piscina indiferent care. Sunt piscine mari, unde poti sa bei bere - efes pilsen draft - cat poti duce, vin, tarii de ale lor, suc la dozator cafea, ceai...

Netul este fara plata, daca ai laptop, pt ca este o zona wireless la baruri, iar la calculatorul lor dai 1E sau 2 lire pt 15min si dublu pt 30min. Daca ai latop te duci la bar, primesti un cod de acces si stai cat vrei.

Plaja este ingusta cu nisip fin curata, insa in apa sunt pietre, iar inspre partea cu barul fasia de pietre este mult mai lata. Este recomandat sa intri in apa pe la capatul plajei, unde fasia de pietre are cel mult 1m, insa este suficient si acest metru...

Cate ceva despre drumul de intoarcere: hotelul din Canakkale era plin de romani, ca de altfel si celeltate din zona ferry-boat-ului. Am plecat la 9 cu ferry si la 12.30 intram in granita la Kapikule. Aglomeratie si pe un sens si pe altul, se statea si pentru a intra si pentru iesit cate 4-5 ore, cel putin noi am stat 5 ore. La vama bulgara, o bataie de joc cum nu am vazut - ne-a controlat si la bagaje bulgarul. acolo, insa nu aveam nevoie, aveam rezervorul apoape plin, iar duty free-ul are preturi de Real sau Carrfour...

Trimis de giovi_buru in 04.08.08 10:39:53

VIZUALIZĂRI: 1315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giovi_buru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂKustur Club Holiday Village Hotel: