ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2018
ÎNSCRIS: 29.05.18
MAY-2018

Extrem de nemulțumit

Deceptie din nou

In urmă cu aproximativ 3 ani am fost aici împreună cu soția și fiul nostru. Pe atunci se plătea doar pentru cei care doreau sa "guste" aventura, privitul era gratis.

Fiul nostru avea cam 12 ani și era destul de mic de înălțime dar trecuse prin mai multe experiente plăcute prin alte parcuri de acest gen unde a găsit înțelegere și cei care supravegheau i-au acordat încredere, lăsându-l sa escaladeze trasee care ar fi fost teoretic interzise conform criteriilor din acele parcuri. Supraveghetorii din acele parcuri au văzut abilitățile lui și i-au acordat credit, pas cu pas, atât cât au crezut că lucrurile se desfășoară în siguranța. Au fost cazuri în care a ajutat persoane cu multi ani peste vârsta lui și le-a explicat cum se parcurg respectivele trasee, dar și situații în care cei mai mari l-au ajutat, doar din cauza înălțimii lui din acea perioada. Si toată lumea a fost mulțumită, nimeni nu a forțat nimic.

La Edenland lucrurile s-au petrecut total invers: REGULILE SUNT REGULI ȘI NU SE COMENTEAZĂ!!! Nici un pic de înțelegere, de dialog. Obtuzitate TOTALA! Totul era bazat doar pe "limita de vârsta și înălțime minima", fără alt argument.

Anii au trecut și înălțimea nu ar mai fi fost o problemă. Am revenit aici cu mari speranțe. Lucrurile s-au schimbat.

Pozitiv: s-au pavat aleile principale și cam atât. Negativ: asa cum am mai citit în alt review, parca intri intr-o închisoare si acum se plătește totul pentru "privit, respirat etc. "

Urmează apoi continuarea povestii de acum 3 ani. Băiatul nostru a început cu traseele medii și a trecut apoi la cele ceva mai dificile: ROSU. primul "rosu" l-a trecut fără nici o problema, așteptând în mare parte după cei din fata sa.

Când am vrut sa treacă la următorul traseu "rosu" a fost categoric oprit pe singurul criteriu de vârstă, că are 15 ani fața de 16 ani cât este trecut pe limita traseului rosu respectiv, înălțimea nefiind o problemă de această dată.

Am încercat sa le explicam ca are experienta, ca se descurca la trasee mult mai dificile din alte parcuri similare, ca ar fi bine sa-l supravegheze cineva și sa înțeleagă abilitățile lui reale. Am fost refuzați CATEGORIC, fără vreo explicație logica, doar cu deviza "REGULAMENTULUI" impus de constructor.

Concluzia este simpla: ești într-un "aventura parc" dar nu ești lăsat sa te aventurezi, ești limitat de asa-zise reguli. Doamna "responsabila" în acea zi de respectarea regulilor era foarte mandra de faptul ca, profesoara de matematica cu experienta fiind ca pregătire (ce legătură are cu un astfel de domeniu???) aplica strict regulamentul, fără concesii.

Dar, oare, ne întrebam, de fapt ce înseamnă AVENTURA? Înseamna sa respecți toate regulile din acestă lume? Si dacă este asa, cum am mai fi progresat, cum am mai fi ajuns ca oameni unde suntem acum? Cum am mai fi zburat dacă ar fi venit "cineva" și ar fi spus: NU AI VOIE SA ZBORI! încalci regulile! Cam atât...

PS: evoluția noastră ca nație stă în mâinile unor oameni care înăbușă cutezanța, de aceea suntem în acest stadiu, de aceea unii copii pleacă acolo unde sunt valorizați!

Trimis de Cornel-Florin in 29.05.18 21:18:13
Validat / Publicat: 29.05.18 22:00:21

VIZUALIZĂRI: 2851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cornel-Florin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.05.18 23:30:55]

@Cornel-Florin:

Aventură înseamnă (cf. MDA / 2010): 1 Acțiune îndrăzneață și riscantă. 2 Acțiune hazardată, bazată pe noroc. 3 Întreprindere în cursul căreia apar întâmplări imprevizibile, surprinzătoare. 4 Întreprindere dubioasă, necinstită. 5 Legătură amoroasă întâmplătoare și trecătoare. 6 Intrigă amoroasă.

Putem presupune că în parcurile de acest gen se aplică doar definiția cu nr. 1. Problema este că deținătorii și operatorii acestor parcuri sunt direct răspunzători pentru siguranța și integritatea fizică a clienților lor. De aceea fiecare au întocmit un set de reguli, au angajat personal de specialitate, au achiziționat echipament de siguranță și au efectuat periodic teste ale acestuia precum și ale traseelor.

Că la unele parcuri există angajați care NU își fac treaba și încalcă aceste reguli și fișa postului NU este un lucru de laudă ci dimpotrivă; poate ar fi bine să ni le spuneți și nouă, ca să le evităm...

Și vă spun asta nu doar în calitate de „aventurier” prin copaci (cred că eu am fost primul care a scris despre Edenland pe AFA, și nu doar despre acesta), ci și de om care e atestat să lucreze la înălțime (și o fac de câte ori e nevoie de intervenții și / sau lucrări la echipamentele pe care le am în grijă).

Aventură NU înseamnă neglijarea unui risc, ci dimpotrivă asumarea acestuia și luarea de măsuri pentru a elimina orice pericol potențial, sau dacă nu e posibil, cel puțin să fie minimizate „daunele”. Și aici intervine acel regulament (împreună cu echipamentul de protecție, ședința de instruire obligatorie - chiar dacă ați mai fost în acel parc! și personalul de supraveghere).

Chestia cu zborul e oarecum irelevantă - orice inventator își asumă riscul ca mașinăria pe care o face să nu funcționeze așa cum a gândit-o el. Dar asta nu înseamnă că nu își iau măcar niște măsuri de siguranță elementare! E drept, în domenii „de limită” mai sunt și accidente; dar să fim realiști și să constatăm că atunci când au existat acele măsuri minime de siguranță, de multe ori lucrurile nu s-au terminat tragic.

Așadar, tu cam ce ai vrea? Pentru că ai un copil mai dotat din punct de vedere fizic și al îndemânării și eventual al forței, acesta să creadă că asta îl „scutește” de supunerea față de un regulament?

Ai remarcat oare în ultimul timp cam câți părinți regretă că și-au dotat odraslele abia ieșite peste pragul maturității cu bolizi puternici (gen BMW)? mă tem că bieții copii așa au crescut, crezând că dacă ai forță și îndemânare (?!?) regulile și legile nu mai contează... Din păcate, practica a demonstrat exact contrariul.

Mă tem că evoluția noastră ca nație stă de fapt în mâinile unor politicieni corupți, care nu au nici ei vreun respect pentru reguli și caută să le schimbe astfel încât să le servească mai bine scopurilor lor, decât protejării alegătorilor și mai ales, a celor ce nu i-au ales. Dar asta e altă poveste și nu face obiectul acestui sait.

Iar „cutezătorii” despre care vorbești că pleacă spre alte zări ca să se împlinească, odată ajunși acolo constată că pentru a fi „valorizați” mai bine primul pas pe care trebuie să-l facă este exact acesta: să respecte regulile, să nu mai sară pârleazuri, să nu mai treacă pe sub bariere etc. doar pentru că pot! Altfel, nici acele societăți nu ar fi reușit să ajungă să ocupe locul pe care îl au acum în lume.

A bon entendeur...

• Alte impresii din această RUBRICĂParcul de Aventură Edenland Park [Balotești]: